AirPlay не работи на Vizio: како да се поправи за неколку минути

 AirPlay не работи на Vizio: како да се поправи за неколку минути

Michael Perez

Најчесто го користам мојот Vizio телевизор во спалната соба за да гледам Netflix или Amazon Prime, но повремено ги пресликувам работите што ги гледав на телевизорот за непречено искуство.

Исто така види: Каков канал е голф-каналот на садот? Најдете го овде!

Ова функционира прилично добро со YouTube бидејќи има вградена функција за емитување.

AirPlay е опција за други апликации и искуството беше прилично добро до овој момент.

Кога се обидов да користам AirPlay со видеото што го имав на телефонот за да го фрлам на мојот Vizio TV, не функционираше.

Без разлика што се обидов, секогаш кога ќе го испратам видеото на AirPlay, телефонот се заглавува во бесконечна јамка за вчитување и актерската екипа никогаш не започнува.

Не знаев што значи оваа грешка, па решив да истражувам на интернет за да го спасам моето единствено слободно време во текот на денот.

Отидов на веб-страниците за поддршка на Apple и Vizio да барам поправки за проблемот и проверив неколку објави на форумот каде што други луѓе го имаа истиот проблем.

Со сите информации што успеав да ги соберам, успеав да го подготвам водичот што ти' повторно читате во моментов за да го поправите AirPlay на вашиот Vizio TV за неколку секунди.

За да го поправите AirPlay на Vizio TV што не работи, проверете дали телевизорот и уредот се на иста мрежа. Вашиот телевизор и уред, исто така, треба природно да поддржуваат AirPlay.

Прочитајте за да дознаете како рестартирањето на телефонот и телевизорот може да помогне да се решат проблемите со AirPlay и кои уреди се компатибилни со AirPlay.

ТВ. И уредот мора да биде вклученМрежа

Еден од предусловите што му треба на AirPlay е двата уреди да треба да бидат на иста Wi-Fi мрежа за да функционира функцијата.

Да се ​​биде поврзан на истиот Wi- Fi значи дека вашиот уред на Apple и уредот што сакате да го пресликувате можат да комуницираат со најбрза можна брзина без потреба од жична врска.

Затоа, проверете дали телефонот и телевизорот се поврзани на истата Wi-Fi мрежа.

Обидете се повторно да ја емитувате содржината што се обидувавте да ја добиете на телевизорот со AirPlay откако ќе се поврзете на истиот Wi-Fi.

Вашите уреди мора да бидат компатибилни

Apple има наведено неколку минимални системски барања што треба да ги исполните за да може AirPlay да работи со вашите уреди.

И телевизорите и уредите на Apple треба да се проверат за компатибилност бидејќи и двата играат суштинска улога кога користите AirPlay.

За уредите на Apple:

 • Секој iPhone, iPad или iPod Touch што работи со iOS 12.4

Во случајот со вашиот Vizio TV, паметен телевизор по 2016 година со функциите SmartCast е компатибилен со AirPlay.

Проверете дали вашите уреди ги исполнуваат овие барања и обидете се повторно да го користите AirPlay.

Вклучете го AirPlay во телевизорот

Пред да започнете користејќи AirPlay, функцијата треба да се вклучи на Vizio TV.

Ако функцијата не е вклучена претходно, нема да работи како што е планирано.

Вклучете ја функцијата со одење до поставките на телевизорот.

За да го направите ова:

 1. Притиснете го копчето V или Home на телевизоротдалечински.
 2. Изберете Extras.
 3. Најдете AirPlay во делот Extras и уверете се дека е вклучен.

Откако ќе го овозможите AirPlay на телевизорот, може да се обидете да емитувате содржината на телевизорот повторно со AirPlay.

Ажурирајте ги вашите уреди

AirPlay постојано се работи и добива чести ажурирања што поправаат тони грешки и проблеми со функцијата.

Apple често турка софтверски ажурирања на своите уреди, а истото го прави и Vizio.

Инсталирањето на овие ажурирања може да ги реши сите проблеми со телевизорот или вашиот телефон што можеби го спречиле AirPlay да работи добро.

0>За да го ажурирате вашиот уред Apple:

 1. Поврзете го телефонот со полначот.
 2. Поврзете го на вашата Wi-Fi мрежа.
 3. Навигирајте до Поставки > Општо .
 4. Изберете Ажурирање софтвер .
 5. Изберете го ажурирањето што го сакате и допрете Инсталирај сега .

За ажурирање на вашиот Vizio TV:

 1. Притиснете го копчето V на далечинскиот управувач на ТВ.
 2. Изберете Систем .
 3. Изберете Проверете дали има ажурирања .
 4. Оставете го телевизорот да ја заврши проверката и ако најде ажурирање, ќе започне автоматски да го презема.
 5. Телевизорот потоа ќе се рестартира и ќе започне да го инсталира ажурирањето.
 6. Телевизорот повторно ќе се рестартира по инсталацијата.

Обидете се повторно да користите AirPlay откако ќе ги ажурирате уредите и види дали работи.

Рестартирај го телевизорот

Рестартирањето е прилично лесен, но корисен трик за решавање на повеќето проблеми со било којхардвер.

Телевизорите Vizio не се исклучок, а обидот за рестартирање може да помогне во проблемите со AirPlay.

За да го рестартирате вашиот Vizio TV:

 1. Исклучете го телевизорот.
 2. Исклучете го телевизорот од ѕидниот штекер.
 3. Почекајте барем една минута пред повторно да го вклучите телевизорот.
 4. Вклучете го телевизорот повторно.

Откако ќе се вклучи телевизорот, обидете се да користите AirPlay за емитување и да видите дали ќе работи повторно.

Рестартирајте го телефонот

Ако се чини дека проблемот не е со телевизорот, вреди да се испроба да го рестартирате телефонот бидејќи ви одземаат само неколку минути од вашето време.

За да го рестартирате вашиот iPhone X, 11, 12

 1. Притиснете и задржете го Копче за јачина + и страничното копче.
 2. Исклучете го телефонот со влечење на лизгачот на другата страна.
 3. Вклучете го телефонот повторно со притискање и држење на копчето од десната страна.

iPhone SE (втора генерација), 8, 7 или 6

 1. Притиснете и задржете го страничното копче.
 2. Исклучете го телефонот со влечење на лизгачот на другата страна.
 3. Вклучете го телефонот повторно со притискање и држење на копчето оддесно.

iPhone SE (прва генерација), 5 и порано

 1. Притиснете и задржете го горното копче.
 2. Исклучете го телефонот со влечење на лизгачот на другата страна.
 3. Вклучете го телефонот повторно со притискање и држење на копчето вклучено врвот.

По рестартирање на телефонот, обидете се повторно да користите AirPlay за да емитувате содржина на вашиот Vizio TV и да видите дали проблемот е решен.

Исто така види: Портокалова светлина за врска/носач: како да се поправи

Конечно.Мисли

Со peer-to-peer врски, на AirPlay не му треба Wi-Fi за да работи; наместо тоа, го користи вашиот телефон како привремена точка на пристап за поврзување, исто така, сосема е можно.

Но, ова можете да го направите само со содржина што е веќе на вашиот телефон и не е можно да се направи со содржина од услугите за стриминг.

Со количината на телевизори компатибилни со AirPlay и друга опрема на пазарот во моментов, може безбедно да се каже дека надградбата е прилично добра опција ако вашиот телевизор е стар.

Поновите телевизори додаваат повеќе функции како екран со поголема стапка на освежување, повисоки резолуции и подобрен аудио.

Можете и да уживате во читањето

 • Vizio SmartCast не работи: како да се поправи за неколку минути
 • Најдобри звучни ленти за HomeKit со AirPlay 2
 • Најдобри ресивери компатибилни со AirPlay 2 за вашиот дом на Apple
 • Netflix Having Проблем со репродукција Наслов: Како да се поправи за неколку секунди
 • Замрзнување на YouTube TV: како да се поправи за секунди

Често поставувани прашања

Како да го префрлам мојот iPhone на мојот Vizio TV?

Повеќето Vizio телевизори поддржуваат AirPlay 2, што значи дека може да ја префрлите содржината на вашиот iPhone на вашиот Vizio TV со притискање на копче.

18>Кои Vizio телевизори имаат AirPlay?

Сите паметни телевизори Vizio по 2016 година имаат SmartCast поддршка за AirPlay и AirPlay 2 надвор од кутијата.

Како да знам дали мојот Vizio TV има пресликување на екранот?

Ако вашиот Vizio TV има SmartCast, телевизорот исто такаподдржува пресликување на екранот.

SmartCast е збир на функции за пресликување на Vizio кои вклучуваат Miracast и AirPlay.

Дали AirPlay е апликација?

AirPlay не е посветена апликација, туку печена- во функција на повеќето уреди со iOS и Mac што ви овозможува да пресликувате екран или кој било друг уред.

Нема да треба да инсталирате ништо за да ја искористите оваа функција.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.