iMessage не вели дека е испорачан? 6 чекори за да добиете известување

 iMessage не вели дека е испорачан? 6 чекори за да добиете известување

Michael Perez

iMessage е мојата примарна алатка за пораки и ми треба за да ми покаже дали моите пораки се испорачани за да можам да останам во тек.

Кога апликацијата престана да ме информира за пораките што сум ги испратил , сè беше фрлено за јамка, и тоа ме изнервира до бескрај.

Отидов на интернет за да дознаам како да го поправам проблемот со iMessage, каде што видов дека многу луѓе поминуваат низ истиот проблем.

Кога ќе стигнете до крајот на оваа статија, која успеав да ја создадам благодарение на истражувањето што го направив, ќе можете да ги вратите и известувањата за испорака на пораките.

Ако вашиот iMessage не вели доставен, проверете дали вашата интернет конекција е активна. Можете исто така да го испратите текстот како СМС за да се осигурате дека примачот ја добива пораката.

Проверете го вашиот интернет

iMessage ја користи вашата интернет конекција, Wi-Fi или мобилна податоци за испраќање пораки до вашиот примач, заобиколувајќи го СМС системот на вашиот телефонски провајдер.

Ќе ви треба интернет конекција за примање, како и испраќање пораки, а исто така ќе треба да знаете дали вашите пораки се испорачани или прочитани.

Исто така види: Светло за трепкање на Apple TV: го поправив со iTunes

Затоа, проверете ја вашата Wi-Fi и конекцијата за мобилни податоци и проверете дали сте поврзани на интернет со вчитување веб-страница или друга апликација за која е потребен интернет.

Можете да го исклучите телефонот од Wi-Fi и поврзете го назад или преместете се на друго место за да имате подобра покриеност на вашата мобилна мрежа.

Обидете се да користите друга Wi-Fiпристапни точки или хотспот од телефонот на пријател со работна мобилна конекција за податоци.

Исклучете и вклучете iMessage

iMessage е услуга што можете да ја исклучите одделно, правејќи го телефонот да испраќа текстуални пораки користејќи ја само услугата СМС.

Можете да го исклучите и повторно да го вклучите iMessage во системските поставки што може да ја ресетира апликацијата iMessage и да го поправи секој проблем што ве спречи да знаете дали пораките се испорачани.

За да го направите ова:

 1. Одете во Поставки .
 2. Допрете Пораки .
 3. Користете го копчето за да исклучете ја iMessage.
 4. Почекајте некое време, а потоа повторно вклучете ја.
 5. Излезете од апликацијата Settings.

Откако ќе го направите ова, обидете се да испратите порака до некого и проверете дали сте известени дека пораката е испорачана.

Во случаи кога примачот на пораката не е корисник на iPhone, пораките што ги испраќате од iMessage можеби нема да стигнат до него.

Вие Ќе мора да вклучи Испрати како СМС од поставките за пораки што ги видовме претходно во поставките на телефонот, така што пораките што сте ги испратиле да се испраќаат како обични СМС-пораки, а не како текстови на iMessage.

Примател. Можеби е офлајн

Ако примачот ги исклучил своите мобилни податоци или веќе не е поврзан на Wi-Fi, можеби нема да прима пораки испратени преку iMessage.

Бидејќи нема интернет, услугата нема да може да го добие текстот до нив, што доведува до тоа iMessage да не покажува дека е испорачан.

најдоброто нешто што можете да го направите овде е да почекате додека не се вратат на интернет, а кога ќе се вратат, iMessage автоматски ќе ви ја достави пораката.

Нема да добиете доставено известување ако го имаат своето телефонот исто така е исклучен.

Можете да им се јавите ако е нешто итно, но предлагам да покажете воздржаност ако текстот е за нешто што може да почека.

Ажурирајте го iMessage

Башките не се ретки со iMessage и може да предизвикаат проблеми со испраќањето на пораките, но тие се поправаат секогаш кога ќе пристигне ново ажурирање за апликацијата.

Општо земено, апликацијата се ажурира автоматски, но вашата апликација iMessage може да е застарена ако имате исклучено автоматско ажурирање на апликациите.

За да ја ажурирате апликацијата iMessage:

Исто така види: Како да го поправите неуспехот во синхронизацијата на тајмингот на Arris Sync
 1. Стартувајте ја App Store .
 2. Користете ја лентата за пребарување за да најдете iMessage .
 3. Допрете Ажурирај . Ако не пишува ажурирање, тогаш апликацијата е на најновата верзија.
 4. Нека телефонот заврши со инсталирање на ажурирањето.

По ажурирањето, стартувајте повторно iMessage и проверете дали го добивате испорачаното известување за пораките што ги испраќате.

Рестартирајте го телефонот

Проблемите со телефонот исто така може да предизвикаат известувањето за испорака да не се појавува и најлесниот начин да ги решите повеќето проблеми со вашиот телефонот треба да го рестартира.

Рестартирањето на телефонот меко рестартира сè на телефонот и кога е правилно направено, може да реши многу проблеми со вашиот телефон.

За да направитеова:

 1. Притиснете и задржете го копчето за вклучување на страната на телефонот.
 2. Кога ќе се појави лизгачот, користете го за да го исклучите телефонот.
 3. Пред ќе го вклучите повторно, почекајте најмалку 30 секунди.
 4. Притиснете и задржете го копчето за вклучување повторно за да го вклучите телефонот повторно.

Кога телефонот ќе се вклучи, стартувајте iMessage и проверете дали можете да видите дали вашите пораки се испорачани.

Можете да го рестартирате уште неколку пати ако се чинеше дека првиот обид не направи ништо.

Контактирајте со Apple

Кога ништо друго не функционира, вашата единствена алтернатива би била да контактирате со Apple што е можно поскоро.

Откако ќе им кажете што не е во ред со iMessage, тие ќе можат да ве водат низ неколку дополнителни смена на проблеми чекори.

Ако не можат да го решат проблемот преку телефон, ќе побараат од вас да го донесете телефонот во локална продавница на Apple за да може техничар да го погледне.

Завршни размислувања

Можете и да се обидете да го ажурирате вашиот iOS на понова верзија ако не сте го направиле тоа подолго време, за што исто така е познато дека ги решава проблемите со iMessage.

Ако и понатаму имате проблеми со iMessage, може да се обидете да користите друга услуга за пораки додека проблемот не се реши преку ажурирање на софтверот.

Јас препорачувам Telegram или WhatsApp, но потешкиот дел е да ги добиете вашите контакти на таа услуга.

0>Исто така, би предложил да го проверите нашиот водич за пораките што не се преземаат од серверот за да го решите овој проблем на која било апликација за пораки наiOS.

Можете и да уживате во читањето

 • Како да ја поправите грешката за одјавување на iMessage: Лесен водич
 • Телефонскиот број не Регистриран со iMessage: Лесни решенија
 • Дали iMessage станува зелено кога е блокиран? [Ние одговараме]
 • Како да додадете лозинка на автоматско пополнување на iPhone: Детален водич
 • Можете ли да закажете текст на iPhone?: Брз водич

Често поставувани прашања

Дали блокираните пораки се испорачуваат?

Ако некој ве блокирал, сите пораки што сте ги испратиле нема да бидат доставени.

Вашите пораки ќе останат сини, но нема да бидете известени за промените на статусот на пораките што ги испраќате.

Како да знам дали сум блокиран на мојот iPhone?

Ако сте блокирани на вашиот iPhone, вашите пораки нема да се испорачуваат, а вашите повици одат директно до говорната пошта по едно ѕвонење.

Но, блокирањето на бројот на вашиот телефон не ве блокира од други услуги за пораки.

Што се случува кога некој ќе ве блокира на iMessage?

Ако некој ве блокира на iMessage, пораките што ги испраќате нема да бидат доставени.

не можете да видите дали пораките биле прочитани бидејќи пораката не била испорачана на прво место.

Дали блокираните пораки се испорачуваат кога се деблокирани?

Било какви пораки сте ги испратиле кога сте биле блокираните нема да бидат доставени до примачот штом ќе ве одблокира.

Ќе мора повторно да ги испратите тие пораки доколку се работи за нештоважно требаше да им кажеш.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.