Како да ја поправите одложената порака на Nest Thermostat без C-жица

 Како да ја поправите одложената порака на Nest Thermostat без C-жица

Michael Perez

Се преселив неодамна, а моето ново место имаше древен термостат кој се потпираше на пневматик.

Решив малку да го надградам со паметен термостат. Сакав да правам што е можно помало поврзување со жици и сакав широка функционалност, па затоа отидов со Nest Smart Thermostat.

Сè функционираше одлично и уживав да го контролирам термостатот од мојот телефон.

Меѓутоа, набрзина нанапред неколку недели, а мојата климатизација нема да работи, а термостатот прикажува порака „Одложено“.

Ова не би можело, па скокнав онлајн за да дознаам што точно се одвиваше. Ја составив оваа сеопфатна статија со сè што научив.

Накратко, за да ја поправите вашата одложена порака со Nest Thermostat, земете го адаптерот Ohmkat C-Wire и прикачете го на вашиот термостат.

Вашиот термостат веќе нема да биде недоволно напојуван, што е основната причина за „одложената“ порака.

Зошто Nest Thermostat ја прикажува пораката „Одложено „?

Накратко, пораката „Одложено“ е предизвикана од недостиг на струја или термостатот недоволно напојуван.

Спротивно на она што може да мислите, Nest Thermostat не не работи надвор од далноводите.

Има внатрешна литиум-јонска батерија која се полни сама од системот HVAC.

Кога термостатот е поврзан на електрична енергија, дел од него оди на полнење батеријата.

Понекогаш, троши струјаод термостатот ја надминува искористената моќност, што доведува до недостаток.

Прекумерното трошење на енергијата е предизвикано поради различните функции на термостатот како Wi-Fi, детекција на движење, дисплеј и многу повеќе.

Остатокот од енергијата се дистрибуира до поврзаните системи како што се печката, климатизерот, топлинската пумпа и вентилаторите.

Кога влезната моќност е мала, дистрибуцијата на енергија е многу засегната. Батеријата на термостатот Nest, како и другите компоненти на системот за климатизација, ќе бидат недоволно напојувани.

Во таква ситуација, системот за HVAC ќе работи неправилно со вклучување и исклучување случајно или погрешно регулирање на температурите.

Таквите неправилности може да предизвикаат оштетување на системот HVAC што може да чини многу за поправка.

Користете адаптер C-Wire за да ја поправите пораката „Одложено“ на Nest Thermostat

Трансформаторот C-Wire е едноставен и евтин уред кој може да обезбеди постојана енергија на термостатот.

Ја црпи струјата од електричната мрежа, намалувајќи го оптоварувањето на системот HVAC. Процесот на инсталација е многу едноставен.

Трансформаторот има две жици прикачени на него. Жиците треба да се поврзат со Power(RH) и C-терминалите на термостатот. Потоа, поврзете ја трансформаторската единица на електричната мрежа преку ѕиден штекер.

Едно нешто што треба да се забележи е дека треба да има достапен ѕиден штекер во близина на вашиот термостат.

Единствениот недостаток на овој метод е дека жиците на адаптеротможе да излезе од термостатот, уништувајќи ја чистата естетика.

Откако пробав голем број адаптери за C-жица во моето време, можам да гарантирам за C-Wire адаптерот на Ohmkat.

Тие нудат доживотна гаранција, па ако некогаш престане да работи, ќе ви испратат нова бесплатно. Го користам повеќе од една година без никакви проблеми.

Исто така види: Samsung Smart View не работи: како да се поправи за неколку минути

Што е C-Wire?

C-Wire или Common Wire обично е сината жица поврзана со ' C' порта во вашиот термостат Nest.

Нејзината работа е да снабдува постојан влез од 24V до термостатот, без разлика дали системот HVAC е вклучен или исклучен.

C-жицата оди од C -приклучок на контролната табла HVAC до C-терминалот на термостатот.

Го инсталирав мојот термостат Nest без C-Wire, затоа што не сакав да поминам низ многу преживување при инсталирањето на мојот Nest Термостат.

Што се случува кога немате C-Wire?

Кога на вашиот термостатот му недостасува C-Wire, тој можеби нема да има постојан влез на енергија, што најмногу влијае на основни функционалности.

Покрај тоа, може да влијае на работата на системот за климатизација и исто така да предизвика потенцијални штети на различните компоненти. Некои од проблемите поврзани со недостатокот на C-Wire се наведени подолу:

Намален век на батеријата

Кога има неправилен сигнал за полнење, внатрешната батерија ќе биде засегната, бидејќи литиум- Јонските батерии лесно се распаѓаат.

Замената на батеријата е релативно поевтинарешение, но овие батерии може да предизвикаат сериозна штета на животната средина и исто така се потенцијални опасности од пожар.

Оневозможено сензор за движење

Термостатот Nest има функција каде што го вклучува системот HVAC кога ќе открие некој што поминува. Кога нивото на батеријата е ниско, оваа функција автоматски се оневозможува.

Исклучувањето од Wi-Fi

Недостигот на енергија на батеријата, исто така, влијае на Wi-Fi-то на термостатот со чести исклучувања, со што се оневозможува далечинска функционалност.

Оштетување на системот HVAC предизвикано од неправилно возење на струја

Кога системот за климатизација е исклучен, термостатот испраќа сигнал до контролната табла за да започне полнењето на батеријата.

0>Но, некои системи се многу чувствителни и се вклучуваат случајно поради овој сигнал.

Дури и вашите обожаватели нема да работат правилно. Вашиот HVAC систем нема да може да се префрли од греење на ладење и ќе имате неправилна температура.

Ова може да генерира бучава, па дури и да го намали животниот век на вашиот термостат

Конечно Мисли

Иако Nest Thermostat е еден од најдобрите паметни термостати без C-Wire, некои HVAC системи не се баш дизајнирани да работат добро без C-Wire, особено ако имаат навистина стари компоненти и конектори.

Иако првично избегнував да научам премногу за поврзувањето на термостатите, до тој степен што купив паметен термостат, всушност се предомислив и направив некоиистражување.

Исто така види: Applecare против Verizon осигурување: Еден е подобар!

Собрав сè што научив во сеопфатна статија за Demystify Thermostat Wiring Colors.

Ако имате какви било прашања, слободно контактирајте со нас преку коментари или пошта, и ве молиме споделете ја оваа статија со другите.

Можете и да уживате во читањето:

  • Светла за трепкање на Nest Thermostat: Што значи секое светло?
  • Како да го ресетирате термостатот Nest без PIN
  • Батеријата на Nest Thermostat нема да се полни: како да се поправи
  • Дали Nest Термостатот работи со HomeKit? Како да се поврзете
  • Инсталација на Ecobee без C-Wire: паметен термостат, Ecobee4, Ecobee3

Често поставувани прашања

Зошто дали мојот термостат Nest ја прикажува пораката „одложен за 2 часа“?

Вашиот термостат Nest ја прикажува пораката „одложен за 2 часа“ кога има доцнење во вклучувањето на вашиот AC.

Кога термостатот нема C-Wire, може да се напојува, што може да предизвика одложување на стартувањето, што резултира со порака за грешка.

Зошто ми доцни клима уредот?

Вашиот клима уред доцни бидејќи термостатот поврзан со него се соочува со недостаток на струја.

Ова ќе го одложи системот да се стартува. Можете да го поправите со инсталирање на C-Wire. Поприфатлива алтернатива е адаптерот.

Како да го забрзам мојот Nest Thermostat?

Можете да го забрзате Nest Thermostat соповрзување на жица C. A-C Wire го отстранува проблемот со доцнењето и обезбедува постојан влез во вашиот термостат.

Ако инсталацијата на C-Wire е премногу скапа, поприфатливо решение е да купите адаптер.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.