Како да ја пронајдете вашата IP адреса на Xbox без телевизор

 Како да ја пронајдете вашата IP адреса на Xbox без телевизор

Michael Perez

Откако се преселив во студентски дом пред неколку години, го играм мојот Xbox преку далечинско играње на мојот лаптоп.

Бидејќи немам телевизор во мојот студентски дом, имав поставив далечинска репродукција пред да се преселам од дома, за да не се мачам со тоа.

Меѓутоа, минатата недела купив нов лаптоп и кога се обидов да го поврзам мојот Xbox со мојата придружна апликација, нема да ја открие конзолата автоматски.

За среќа, придружната апликација ви овозможува рачно да го поврзете вашиот Xbox со апликацијата со IP адреса.

Но, како да го барате вашиот Xbox' IP ако немате дисплеј со кој ќе го поврзете?

Исто така види: Како да додавате апликации на почетниот екран на телевизорите Samsung: Чекор-по-чекор водич

Можете да ја пронајдете вашата IP адреса на Xbox без телевизорот со пристап до страницата за конфигурација на вашиот рутер и проверка на деталите за поврзаните уреди. Можете исто така да ја користите апликацијата Xbox или командната линија на вашиот компјутер за да ја пронајдете IP адресата на Xbox.

Наоѓање на вашата IP адреса на Xbox преку страницата за конфигурација на рутерот

Можете да го најдете вашиот Xbox IP адреса преку конфигурациската страница на вашиот рутер.

Овој метод работи за повеќето рутери и е релативно јасен:

 • Отворете веб-прелистувач на вашиот компјутер или мобилен уред и внесете ја IP адресата на вашиот рутер во лентата за адреси. Во повеќето случаи тоа е 192.168.1.1 или 192.168.0.1.
 • Внесете ги корисничкото име и лозинката на вашиот рутер за да пристапите до страницата за конфигурација.
 • Ако не сте ги промениле стандардните ингеренции за најавување, тие обично може да се најдат водокументацијата што доаѓа со вашиот рутер.
 • Откако ќе се најавите на страницата за конфигурација на рутерот, одете до поставките „DHCP“ или „LAN“.
 • Овде, треба да најдете список на уреди поврзани на вашата мрежа, вклучувајќи го и вашиот Xbox.
 • Побарајте го уредот Xbox на списокот и лоцирајте ја неговата IP адреса. Ова обично ќе биде наведено во колоната „IP адреса“ или „Назначена IP адреса“.

Користење на апликацијата Xbox Companion на Windows 10/11

Ако, како мене, имате го користевте или користете го Xbox за далечинско играње на компјутер или лаптоп, можете да ја користите апликацијата Xbox на вашиот постар уред за да ја проверите IP адресата.

 • Отворете ја апликацијата Xbox на вашиот компјутер или лаптоп.
 • Кликнете на иконата „Поврзување“ на дното од левата странична лента.
 • Изберете „Xbox“ од листата на уреди.
 • Сега треба да го видите вашиот Xbox IP адресата е наведена под „ИП адреса на Xbox“ во делот „Детали за уредот“.

Користење апликации за мрежен скенер

Можете и да користите апликации за мрежни скенери што може бесплатно да се преземат на iOS, Android или компјутер.

Можете да го направите ова следејќи ги чекорите подолу:

 • Преземете апликација за мрежен скенер на вашиот мобилен уред или компјутер. Популарните апликации за мрежни скенери вклучуваат Fing, Network Analyzer и Advanced IP Scanner.
 • Поврзете го вашиот мобилен уред или компјутер на истата Wi-Fi мрежа како и вашиот Xbox.
 • Отворете ја апликацијата за мрежниот скенер и иницира скенирање. Ова ќе ја пребара вашата мрежа за ситеповрзани уреди, вклучувајќи го и вашиот Xbox.
 • Откако ќе заврши скенирањето, побарајте го вашиот Xbox од списокот со уреди и ќе можете да ја видите IP адресата.

Изработка Најдобрата употреба на вашата IP адреса на Xbox

Откако ќе ја дознаете IP адресата за вашиот Xbox користејќи еден од горенаведените чекори, има многу работи што можете да ги направите со неа.

Ако имате статична IP адреса како мене, ви е погодно рачно да го поврзете вашиот Xbox со вашиот рутер директно од страницата за конфигурација на рутерот.

Можете да поставите и LAN конекција ако живеете во студентски дом и немате интернет со голема брзина.

LAN-врските ќе ви овозможат вам и на вашите пријатели да ги хостирате и да се придружувате на игрите со поврзување на етернет кабли на секоја конзола.

Исто така види: Веризон нема услуга одеднаш: зошто и како да се поправи

Меѓутоа, LAN-врските дозволуваат само локално играње, така што нема да можете да играте онлајн игри со повеќе играчи.

Друга популарна причина за да ја добиете вашата IP адреса на Xbox е ако сакате да креирате сопствени сервери за Minecraft за вашите онлајн пријатели и раздор со пријателите.

Игрите како што е Minecraft стануваат сè попопуларни бидејќи многу преносители на Twitch и креаторите на YouTube создадоа неверојатни сервери во кои обожавателите можат да скокаат и да уживаат.

Можете и вие да уживате во читањето

 • Како да најдете Roku IP адреса со или без далечински управувач: Сè што треба да знаете
 • Како да ја промените вашата IP адреса на Comcast: детален водич
 • Како да се преслика екранот на iPadна LG TV? Сè што треба да знаете
 • Адресата на мрежата на каскаден рутер мора да биде подмрежа од страната на WAN [објаснето]

Често поставувани прашања

Која е најдобрата IP адреса за мојот Xbox?

Иако не постои најдобра IP адреса за користење, би препорачал повторно да го поврзете вашиот Xbox на вашата мрежа неколку пати и да извршите мрежен тест за да видите која NAT напишете ја секоја IP адреса што ја користи.

Ова ќе ви овозможи да најдете отворена IP адреса NAT тип 1 која потоа можете да ја доделите како статична IP адреса за да ги заобиколите сите ограничувања на интернет додека играте.

Што се најдобрите поставки за DNS за мојот Xbox?

Поставете го вашиот примарен DNS на 8.8.4.4 и секундарниот DNS на 8.8.8.8 за да користите Google DNS. Примарниот DNS 1.1.1.1 и секундарниот DNS 1.0.0.1 ќе ве поврзат со Cloudflare DNS.

Можете да пробате и примарни DNS 208.67.222.222 и секундарни DNS 208.67.220.222 за да се поврзете на Open DNS, но ќе имате за да одредите која е најдобра за вашата локација.

Може ли некој да ја најде мојата IP адреса на Xbox?

Ако го користите вашиот Xbox на домашна мрежа, само вашиот интернет провајдер ќе знае кои се уредите се поврзани. Меѓутоа, ако се поврзете на јавна мрежа како училиште или студентски дом, секој друг на мрежата може да ја најде вашата IP адреса на Xbox.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.