Како да програмирате DirecTV Remote RC73: Лесен водич

 Како да програмирате DirecTV Remote RC73: Лесен водич

Michael Perez

Кога зедов нова DirecTV конекција, морав да научам како функционира неговиот далечински управувач.

Сакав да знам како го спарувате со ресиверот и телевизорот и кои се предусловите.

0>За среќа, упатството за употреба беше доволно темелно, но сепак не опфати сè.

Отидов на интернет за повеќе информации за овие далечински управувачи и судејќи според она што го видов од форумите за корисници; и другите корисници го чувствуваа истото.

Вооружен со информациите, најдов на интернет и темелно читање на прирачникот, го напишав ова упатство за да ви помогнам да го спарите вашиот далечински управувач RC73.

За да го програмирате далечинскиот управувач DirecTV RC73, спарете го далечинскиот управувач со вашиот телевизор, а потоа програмирајте го далечинскиот управувач на уредот што сакате да го програмирате.

Видови на далечински управувач DirecTV

Сликата погоре ги прикажува двата типа на далечински управувачи што ги користи DirecTV; оној од левата страна е стандардниот универзален далечински управувач, а оној од десната страна е далечинскиот управувач Genie.

Далечинскиот управувач RC73 е најновиот модел на далечинскиот управувач Genie, а повеќето нови врски доаѓаат во комплет со овој нов далечински управувач.

Двата далечински управувачи работат слично, со тоа што и двата можат да ги контролираат телевизорите и аудио приемниците.

Разликата лежи во тоа што далечинскиот управувач Genie не може да го контролира приемникот на универзалниот далечински или универзалниот далечински не да може да ги контролира Genie уредите во нивните RF режими.

Genie, сепак, може да контролира кој било приемник направен по 2003 година во IR режим.

Како даПрограмирајте RC73 за вашиот HDTV или аудио уред

Првиот ред на работа е да знаете како да го спарите далечинскиот управувач Genie со вашиот телевизор или аудио уред.

Ако не не го спарите далечинскиот управувач, DirecTV едноставно нема да работи.

Процесот и за телевизорот и за аудио уредот е ист, затоа повторете го ова за секој уред.

Следете ги овие чекори за да спарете го далечинското:

 1. Насочете го далечинското кон вашиот Genie HD DVR, Wireless Genie Mini или Genie Mini.
 2. Држете ги копчињата Mute и Enter. Кога зеленото светло ќе трепне двапати, пуштете ги копчињата.
 3. Телевизорот ќе прикаже „Applying IF/RF setup“. Сега сте во режим на RF.
 4. Вклучете го уредот што треба да го спарите.
 5. Притиснете го копчето Мени на далечинскиот управувач.
 6. Одете во Поставки & засилувач; Помош> Поставки > Далечински управувач > Програми далечински.
 7. Следете ги инструкциите на екранот за да го спарите уредот.

По завршувањето на овие чекори, успешно ќе го спарите далечинскиот управувач со уредот.

Како рачно да програмирате RC73

Можете и рачно да програмирате далечински управувач DirecTV genie ако автоматскиот процес не успее поради некоја причина.

За да го направите ова, следете ги овие чекори:

 1. Насочете го далечинското кон вашиот Genie приемник.
 2. Држете ги копчињата Mute и Select. Кога зеленото светло ќе трепне, пуштете ги копчињата.
 3. Enter 961
 4. Притиснете го копчето Channel Up и потоа притиснете Enter.
 5. Вашиот ТВ ќе се прикаже „Вашиот далечински управувач е сегапоставете за RF“, притиснете ОК.
 6. Вклучете го уредот што треба да го спарите.
 7. Притиснете го копчето Мени и одете до Поставки & засилувач; Помош > Поставки > Далечински управувач > Далечински програмирање.
 8. Изберете го вашиот уред од списокот на екранот и следете ги инструкциите на екранот за да го завршите спарувањето.

Како да програмирате RC73 за DIRECTV Ready TV

Ако поседувате DirecTV Ready TV и Genie DVR, нема да ви треба дополнително Genie или Genie Mini за услугите DirecTV.

Спарување на далечинскиот управувач со Genie со DirecTV Ready TV е прилично едноставен.

Само следете ги овие чекори:

 1. Насочете го далечинското кон вашиот Genie DVR.
 2. Притиснете и задржете ги копчињата Mute и Enter . Кога зеленото светло ќе трепне двапати, пуштете ги копчињата.
 3. Вашиот телевизор ќе прикаже „Appling IR/RF setup“.
 4. Вклучете го DirecTV Ready TV.
 5. Држете го притиснато копчето Mute и Select. Кога зеленото светло повторно ќе трепне двапати, пуштете ги копчињата.
 6. Внесете ја шифрата на производителот за вашиот телевизор.
  1. Samsung код: 54000
  2. Sony: 54001
  3. Toshiba: 54002
  4. За други производители, користете ја алатката за пребарување DirecTV.
 7. Вашиот далечински управувач сега треба да биде спарен и подготвен за работа.

Деактивирање на RF

Можете да изберете да го деактивирате RF предавателот и да го користите далечинското во IR режим.

Можете да го пробате ова ако има многу уреди базирани на RF во ваша близина и пречки го мешаат вашиот далечински управувач.

Ноимајте предвид дека IR режимот бара да го насочите далечинското кон ресиверот; во спротивно, ресиверот не може да ги прима сигналите од далечинското.

За да го деактивирате режимот RF на вашиот далечински управувач:

 1. Притиснете и задржете ги копчињата Mute и Select. Почекајте зеленото светло да трепка двапати и пуштете ги копчињата.
 2. Внесете 9-6-1.
 3. Притиснете и отпуштете го Channel Down. Светлото сега ќе трепка зелено четири пати.

Ако она што го направивте беше на буквата, вашиот далечински управувач не е успешно излезен од режимот RF.

Како да се ресетира Вашиот DIRECTV Genie Remote

Ако вашиот Genie далечински управувач престане да работи или да реагира на влезови, обидот за ресетирање е лесен начин да се реши проблемот.

За да го ресетирате Genie далечински:

 1. Најдете го копчето за ресетирање или внатре во вратата на картичката за пристап или на страната на ресиверот. Ако нема копче, одете на чекор 3.
 2. Притиснете го копчето. Почекајте 10-15 секунди и одете на чекор 4.
 3. Исклучете го ресиверот од штекерот и почекајте 15 секунди. Повторно приклучете го потоа.
 4. Обидете се да го користите далечинскиот управувач.

Ако ова не функционира, можете да го испробате ова:

Исто така види: Апликација AT&T U-Verse за паметна телевизија: што е зделката?
 1. Преместете сè што блокира IR сигналот од далечинскиот управувач. Стаклените врати на забавните штандови може да предизвикаат пречки.
 2. Користете крпа од микрофибер за да ги избришете сензорот на ресиверот и емитерот на далечинскиот управувач.
 3. Намалете ги силните светла во вашата куќа. Утврдено е дека овие светла пречат на далечинскиот управувачсигнали.
 4. Повеќето универзални далечински управувачи се компатибилни со DirecTV кутиите и тие можат да направат повеќе отколку само да ги контролираат телевизорот и ресиверот.

  Тие можат да ги контролираат светлата на вашата куќа, па дури и вентилаторите доколку користите целосно поставување на далечински управувач.

  Овие универзални далечински управувачи ги заменуваат десетте различни далечински управувачи што ги имате само со самите себе и го намалуваат нередот и конфузијата што произлегуваат од тоа што имате премногу далечински управувачи.

  Ако сакате да пробате нешто друго што е на пазар, вратете ја вашата DirecTV опрема за да можете да избегнете такси за откажување.

  Можете да уживате и во читањето

  • Како да го замените далечинскиот управувач DIRECTV за неколку секунди
  • DIRECTV Genie не работи во една соба: како да се поправи
  • Не можам да се најавам на DirecTV Stream: Како да се поправи за неколку минути
  • Најдобри универзални далечински управувачи за телевизори на Sony што можете да ги купите сега
  • 6 најдобри универзални далечински управувачи за Amazon Firestick и Fire TV

  Често Поставени прашања

  Како да ја програмирам јачината на звукот на мојот далечински DirecTV RC73?

  Програмирај го далечинското според вообичаениот метод. Контролата на јачината на звукот ќе се програмира автоматски.

  Дали DirecTV е далечински IR или RF?

  Поновите Genie и постарите универзални далечински управувачи се способни за RF и IR. Ситедругите далечински управувачи се или само RF или само IR.

  Можам ли да го користам мојот телефон како далечински управувач за DirecTV?

  Преземете ја апликацијата за далечинскиот управувач DirecTV од App Store или Play Store и следете ги инструкциите во апликацијата за да го поврзете со вашиот DirecTV ресивер.

  Исто така види: Како да го ресетирате термостатот Honeywell без напор за неколку секунди

  Откако сè ќе заврши, можете да го контролирате приемникот со вашиот паметен телефон.

  Како да програмирам мојот далечински далечински управувач DirecTV без код?

  Поновите далечински управувачи Genie автоматски се спаруваат со вашиот телевизор без да не треба да внесувате кодови.

  Но, ако користите телевизор подготвен за DirecTV, има шифри за секоја марка. Користете ја алатката за пребарување за да го пронајдете вашиот код.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.