Како да се заобиколи кутијата за кабел со спектар: Ние го направивме истражувањето

 Како да се заобиколи кутијата за кабел со спектар: Ние го направивме истражувањето

Michael Perez

Кога се регистрирав за Spectrum TV и интернет, ми изнајмија рутер и кабелска ТВ приемник, од кои последното не го искористив.

Тоа не беше затоа што Сфатив дека кабелската телевизија на Spectrum е погрешна, но сè беше до тоа како додаде уште една кутија во мојот систем за забава, која се обидував да ја одржам што е можно по минималистичка и чиста.

Сакав да знам дали има дали на кој било начин би можел да гледам кабелски канали, Spectrum или на друг начин, без кабелската кутија.

Затоа отидов на интернет за да дознаам повеќе за ова и во моето неколкучасовно истражување на страниците за поддршка на Spectrum и форумите за повеќе корисници , успеав да ги добијам сите одговори што ми требаа.

Оваа статија е компилација од сето она што го најдов за заобиколувањето на вашата кутија за кабел Spectrum за да можете истото да го направите за неколку минути!

Можете да ја заобиколите Spectrum кабелската ТВ кутија со инсталирање на апликацијата Spectrum TV на вашите сопствени уреди. Запомнете дека треба да бидете регистрирани за ТВ и интернет од Spectrum за да ја користите апликацијата.

Продолжете да читате за да дознаете како можете да гледате локални канали за бесплатен воздух и како да го инсталирате Spectrum ТВ-апликација на вашите уреди.

The Spectrum Cable Box

The Spectrum Cable Box е кабелски ТВ приемник со овозможен DVR што се поврзува со кабелската ТВ линија што доаѓа до вашиот дом.

Можете да гледате телевизија во живо и да снимате и да репродуцирате емисии што сте ги снимиле на DVR.

Кабелската кутија добивадодадена на вашата сметка, што ви овозможува далечински да го ресетирате или освежите полето со најавување на вашата сметка на Spectrum.

Исто така види: Како да оставите говорна пошта без да се јавувате без напор

Откако ќе се регистрирате за нивните планови, можете да гледате содржини на Spectrum TV на уреди различни од кабелот кутија со апликацијата Spectrum TV.

Ова значи дека не ви треба кутијата за кабел Spectrum за да ги користите повеќето од нивните услуги и во повеќето случаи, апликацијата Spectrum е доволна.

Spectrum Планови

Плановите на Spectrum во регионот во кој се наоѓате може да бидат различни, затоа проверете дали вашиот план ви дозволува да ја користите апликацијата Spectrum TV.

Апликацијата ви овозможува да пренесувате 250 ТВ канали во живо насекаде, дури и без кабелската кутија, така што отвора авенија што ќе ни овозможи да ја заобиколиме кабелската кутија Spectrum.

Контактирајте со поддршката на Spectrum за да знаете дали вашиот план ви дозволува да ја користите апликацијата Spectrum TV.

Ако е така, тогаш можете да продолжите со инсталирање на апликацијата на кој било уред што сакате да го гледате ТВ во живо од Spectrum.

Користење на Spectrum на уреди за проследување

Уредите за стриминг како Roku, Fire TV и Apple TV ја имаат апликацијата Spectrum TV во нивните продавници за апликации и ја имаат истата функционалност што ја нуди апликацијата на телефонот.

Ќе треба да бидете потпишани за Spectrum ТВ и интернет за пренос на други уреди, затоа проверете дали вашиот интернет е од Spectrum пред да продолжите.

Можете да ја користите оваа апликација во основа како замена за вашата кабелска кутија и да гледате поголем дел од содржината што Spectrum TVобезбедува.

Fire TV

 1. Стартирајте ја Amazon App Store .
 2. Користете ја лентата за пребарување за да го најдете Spectrum TV апликација.
 3. Инстали

Roku

 1. Стартирајте ја Roku Channel Store .
 2. Пребарајте го Spectrum TV Channel .
 3. Додајте го каналот во вашите канали Roku.
 4. Стартирајте го каналот откако ќе се додаде.

Apple TV

 1. Стартирајте го Apple App Store .
 2. Користете ја функцијата за пребарување за да ја пронајдете и инсталирате апликацијата Spectrum TV .
 3. Стартирајте ја апликацијата откако ќе заврши со инсталирањето.
 4. Најавете се со вашата сметка на Spectrum за да започнете да гледате телевизија во живо.

Користење Spectrum на паметни телевизори

Апликацијата Spectrum TV е достапна и на повеќето платформи за паметни ТВ како Tizen, webOS и Google TV и е достапен за преземање на продавниците за апликации на тие платформи.

Потребно е само да се регистрирате за ТВ и интернет планот на Spectrum за да ја користите апликацијата Spectrum TV и да го прескокнете кабелското поле целосно.

Оставете ја кабелската кутија исклучена ако не сакате да ја користите бидејќи не е потребна за гледање содржина на апликацијата Spectrum TV.

Заобиколување на спектарот со дигитална антена

Сите телевизиски станици емитуваат бесплатни канали за кои не треба да бидете претплатени на план за кабловска телевизија за гледање.

Повеќето одовие бесплатни канали се локални вести или повеќе локални ниши канали, а понекогаш Spectrum нема да ги има на нивната кабелска ТВ мрежа.

Ако вашиот телевизор ви дозволува да поврзете антена со него, можете да добиете антена за сами и инсталирајте го на телевизорот.

Откако телевизорот ќе ги скенира брановите за кој било канал, можете да започнете да ги гледате пронајдените канали со префрлување на влезот на ТВ.

Јас би го препорачал Gesobyte Дигитална антена бидејќи иако изгледа голема, таа е доволно тенка за да биде наместена некаде високо за да остане надвор од видното поле, но сепак да може да прима сигнали.

Завршни мисли

Апликацијата Spectrum TV не е Сè уште не е достапно на PS4, но Xbox ја има апликацијата, која ги споделува речиси сите функции што ги имаат апликациите на другите уреди.

Исто така види: Далечинскиот управувач Xfinity трепка зелено, па црвено: како да се решат проблемите

За да ги намалите трошоците за вашата кабловска телевизија, можете да побарате од Spectrum да ја однесете кутијата за кабел и да ја отстраните месечната претплата за неа.

Можете да се ослободите и од специјалната такса за емитување што ја наплаќа Spectrum со преговарање со поддршката за корисници доколку сакате да заштедите повеќе пари на вашите сметки.

Можете и да уживате во читањето

 • Грешка во спектарот ELI-1010: што да правам?
 • Како да го поправам црвеното Light On Spectrum Router: Детален водич
 • Пакет од Spectrum Digi Tier 1: Што е тоа?
 • Гласот на далечинскиот управувач на спектарот не работи: како да се поправи
 • Спектарскиот кабел заглавен при преземањето на почетната апликација:Како да поправите

Често поставувани прашања

Дали можете да гледате Spectrum без кабелска кутија?

Не ви треба кабелска кутија од Spectrum до гледајте која било од нивните содржини.

Сè што ви треба е апликацијата Spectrum TV, до која можете да пристапите ако сте се регистрирале за ТВ и интернет на Spectrum.

Дали ми треба кабелска кутија ако Имам паметен телевизор?

Не е потребна кабелска кутија за да се извлече максимумот од вашиот паметен телевизор.

Вашиот паметен телевизор може да репродуцира содржини од повеќето услуги за стриминг и освен ако не сакате кабел, нема да ви треба кабелска кутија.

Како да се ослободам од кабелот и сепак да гледам телевизија?

Можете да се откажете од кабелот и да гледате телевизија во живо со користење на услуга за стриминг како YouTube ТВ, која нуди ТВ канали во живо што се пренесуваат онлајн.

Можете да користите и дигитална антена за да ги гледате локалните канали за бесплатен воздух без кабелска врска.

Дали можам да го откажам мојот кабел и да го задржите интернетот?

Да знаете дали можете да го откажете кабелот и да ја задржите интернет-врската зависи од тоа со кој интернет провајдер сте договорени во моментот.

Обично, повеќето даватели на услуги го дозволуваат тоа, но контактирајте со нивната поддршка за корисници да се знае со сигурност.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.