Како да знам дали мојот телевизор е 4K?

 Како да знам дали мојот телевизор е 4K?

Michael Perez

4K телевизорите се во тренд овие денови. Неодамна се прашував дали мојот телевизор е 4K.

Можеби се прашувате истото бидејќи нема голема разлика помеѓу 4K и HD телевизор.

Па, како да проверите дали вашиот телевизор е 4K?

Најлесен начин да знаете дали вашиот телевизор е 4K е да го погледнете упатството за употреба или кутијата за пакување што ги прикажува деталите за екранот.

Обично, прирачниците за корисникот ја означуваат резолуцијата како ултра-висока дефиниција или едноставно, UHD.

Може да се означи и со пиксели , 3840 x 2160. Алтернативно, ќе најдете „4K“ напишано во задебелен текстуален формат.

Можете двапати да го проверите кредибилитетот и квалитетот на вашиот производ со помош на различни методи, кои би биле споменати во овој напис.

Што е 4K резолуција или UHD?

Можеби знаете дека најчесто видените стандарди за квалитет на екранот се SD, HD, Full HD и UHD или 4K резолуција.

Овие резолуции одговараат на големината на пикселите која се движи од 720p за SD до 3840por 4096p (приближно 4000, па оттука и името 4K) за UHD.

Означува колку е збогатена вашата слика или видео. Дури и најмалите детали од вашата слика или видео би биле прикажани во јасен формат со зголемени пиксели.

Можеби мислите дека тоа значи дека 4K телевизорите се навистина големи, но има некои навистина добри мали 4K телевизори таму, давајќи ви висока густина на пиксели и острина на сликата.

Што еРазлика помеѓу 4K и UHD?

Дозволете ми да одговорам на ова од две различни гледни точки,

  1. Како потрошувач, немате за што да се грижите. Телевизорот што ви е продаден со наслов 4K е UHD. Но, тоа е само терминологијата и малата разлика во резолуцијата, што е речиси неразлично.
  2. Сепак, UHD има резолуција од 3840 x 2160, но вистинскиот 4K формат има 4096 x 2160, што е точно двапати неговиот претходник Full HD!

4K е повеќе термин во производствената индустрија, додека UHD може да се стави на ист начин како што се HD и SD на платформите за содржина.

Таква разлика е направена за пазарите да погрижете се производот да излезе со привлечен сооднос, кој обично е 1,78:1, во случај на UHD (речиси 4K) уред.

Други методи за проверка дали вашиот телевизор е 4K

Како што споменав претходно, за почеток можете добро да го погледнете прирачникот или кутијата за пакување.

Youtube може да ви помогне овде доколку користите паметен телевизор. Проверете канал што објавува добра визуелна содржина, на пример, официјалниот канал на Gopro Action камерите.

Исто така види: Дали вреди Nest Hello без претплата? Поглед одблизу

Можете лесно да најдете содржини достапни со различни резолуции. Јас лично би ви препорачал да го започнете видеото на 720p или 480p и постепено да го зголемувате на 4K.

Ве уверувам, ако мрежата не е проблем, лесно можете да го дознаете зголемениот квалитет на содржината.

Во случај вашиот телевизор да поддржува само нормална HD, нема да бидетеможе да ја постави опцијата 4K бидејќи некои уреди обично го ограничуваат квалитетот на максималните нивоа што може да се прикажуваат.

Друг метод е да го користите далечинскиот управувач за директно да ги добиете информациите за екранот.

На пример, ако ако користите паметен телевизор, треба да има копче за информации на далечинскиот управувач.

Откако ќе го притиснете копчето, можете да ги видите информациите за екранот што ги наведуваат пикселите и форматот на горниот десен агол на телевизорот.

Можете да користите и слики или дури и обичен текст за да го проверите квалитетот на сликата.

Ова секако не е првата опција на која треба да се обратите, но мора добро да го погледнете аголот на текстуални букви.

Аглите и рабовите на буквите ќе се појават како мали квадратни кутии за помали резолуции.

Како да гледате 4K содржина?

За ова, имате многу од опциите за избор. Можам да ги наведам најчесто видените и лесно достапните.

YouTube

Можете да прелистувате за да најдете многу содржини во 4K овде. Содржините поврзани со документарци за патувања, содржини од акциони камери и одредени трејлери за филмови може да се најдат во 4K формат.

Само изберете го потребното од достапната опција „квалитет“. Ќе биде наведено како 2160p со 4K како суперкрипт.

Услуги за стриминг

Сите нови содржини објавени на платформата за стриминг Netflix се произведуваат со резолуција 4K. Можете да ја искористите опцијата со претплата.

Истото може да се најде на АмазонПремиерот исто така. Apple ви нуди и филмови и друга содржина.

Можете да ги најдете на iTunes. Мора да ја купите содржината по цена што е наведена на платформата.

4K UHD Blu-Ray

Ќе мора да купите Blu-Ray плеер , кој чини околу 100 долари. Откако ќе го имате Blu-Ray плеерот, можете лесно да најдете кој било филм во Blu-Ray формат (4K) во блиската продавница за мултимедија или онлајн платформа за купување.

Покрај овие, различни платформи можат да обезбедат 4K содржина. Некои од нив се дискутирани подолу со цените и деталите за содржината.

Давател на услуга Тип на содржина Трошоци Реквизити
Amazon Prime Услуга за стриминг главно филмови, документарни филмови итн 119$/год. Компатибилен 4K телевизор, Amazon fire
Netflix Услуга за стриминг со филмови, веб серии итн 17$/месец; Компатибилен 4K телевизор, Amazon Fire
iTunes Стриминг и услуги за изнајмување Се разликува во зависност од содржината Apple TV 4K
DIRECTV 4K Сателитска услуга Почнува од 65 $ /месечно Компатибилен 4K телевизор, Genie HR 54 (кутија на ресивер)
VUDU Купувања и изнајмувања 4K Streaming >$4 (Изнајмувања)>$5 (Купени) LG, VIZIO 4K TV
Playstation 4 pro 4K Gamingсистем $319 Компатибилен 4K телевизор
Youtube/Youtube Premium Стриминг содржина Јутјуб: бесплатно. YouTube Premium: $7 до $18/месец Компатибилен 4K телевизор, Amazon Fire
UltraFlix Најголема 4K HD библиотека за изнајмување и стриминг До 11 $(Изнајмувања) Компатибилен 4K телевизор, Amazon fire

Можете ли да гледате содржини што не се 4K на Вашиот 4K телевизор?

Технички, можно е да гледате не-4K содржини на вашиот 4K телевизор. Ќе се обидам да ја објаснам идејата едноставно.

Колку повеќе ја зголемувате или растегнувате сликата со низок квалитет за да одговара на големината на екранот, толку таа станува поискривена.

Ова правило може да се примени на кој било опсег на резолуции.

Како што споменав претходно, вашиот 4K телевизор треба да има просечна големина на екран од најмалку 65 инчи.

Имаме телевизори со димензии до околу 80 инчи маркетот. Значи, ако се обидувате да прикажете слика со слаб квалитет што изгледа во ред на екран од 16 инчи, истата слика би се влошила кога ја зголемуваме големината на екранот и ја растегнуваме сликата.

Но, постои решение за ова проблем. Се нарекува зголемување на резолуцијата. Сега поентата што треба да се забележи овде е дека зголемувањето на резолуцијата никогаш нема да го подобри квалитетот во значителна мера.

Но, зголемената содржина секогаш би имала предност во однос на ненамалената протегана содржина.

Подобрувањето вклучува обработка на слика, и станува се повеќе и повеќенеефективна бидејќи оригиналната содржина што ја имате при рака е со помала резолуција.

Или едноставно кажано, зголемувањето на резолуцијата од 1080p до 4K е секогаш подобро и полесно од зголемувањето на резолуцијата од 720p до 4K.

Како да го искористите максимумот од вашиот 4K телевизор

Сега како да извлечам максимум од мојот 4K телевизор? Најлесен начин е паметно да изберете додатоци или додатоци кои одат со вашиот телевизор.

Повеќето 4K телевизори од водечките брендови како Sony, Samsung итн., се паметни. Но, ако не се, секогаш е подобро да земете клуч или добар стик за стриминг откако ќе се уверите дека имате HDMI порта.

Исто така види: DIRECTV Genie не работи во една соба: како да се поправи

Еве водич што ќе ви помогне да го трансформирате вашиот телевизор во паметен .

Погледнете ја табелата дадена претходно во оваа статија која може да ве води да изберете една или повеќе соодветни платформи за стриминг врз основа на вашиот буџет и компатибилност на уредот.

Ако купувате нов телевизор , можете да изберете понови верзии на екранот како OLED, со што ќе се спасите од проблеми со дистрибуцијата на позадинското осветлување на LCD телевизори.

Може да размислите и да го поставите вашиот телевизор во положба што одговара на повеќето луѓе наоколу и да ја гледаат содржината за време на инсталацијата .

Заклучок

За да го сумираме, за да проверите дали вашиот телевизор е 4K, проверете ги лесно достапните прирачници или поставките за екранот преку далечинскиот управувач за да го проверите форматот на резолуцијата на вашиот телевизор.

Можете исто така да користите бесплатни платформи за стриминг како Youtube како секундарен метод за разликувањеквалитет на содржина што се движи од 144p до 2160p (4K).

Платените платформи како Amazon Prime, Netflix итн., објавуваат и содржина заштитена со авторски права со квалитет 4K. погледнете слика или текст што одговара на вашиот вид за да проверите дали има слика квалитет со добро гледање на рабовите.

Со многу ресурси и платформи за стриминг содржини достапни виртуелно и на хартија, не е напор да се исцеди сликата со најдобар квалитет од вашиот телевизор.

Може да уживате и во читањето:

  • Дали паметниот телевизор работи без WiFi или Интернет?
  • Најдобри кабинети за телевизор со лифт и механизми за футуристички дом
  • 6 најдобри универзални далечински управувачи за Amazon Firestick и Fire TV
  • Како да користите FireStick на компјутер
  • Најдобрите телевизори компатибилни со AirPlay 2 што можете да ги купите денес

Често поставувани прашања

Како да знам дали пренесувам 4K?

Проверете ги прирачниците или поставките за екранот преку далечинскиот управувач на вашиот уред.

Користете содржини на YouTube како видеа од официјалниот GoPro канал за да поставите цврст подрум за вашата визија.

Дали сите 4K телевизори имаат HDR?

Повеќето 4K телевизори сега достапни на пазарот имаат HDR или висок динамички опсег што го означува квалитетот на вашите пиксели.

Како изгледа 1080p на 4K телевизор?

Тоа би изгледало малку искривено ако не е зголемено. По зголемувањето на резолуцијата, речиси останува исто како на FHD дисплејот.

Што ќе се случи ако пуштам 4K на телевизор од 1080p?

Виеби ја перципирал содржината само онака како што вие ја перципирате верзијата 1080p на истата, само поради недостатокот на дополнителен простор за прикажување на дополнителните пиксели.

Дали на 4K му треба посебен HDMI кабел?

Не мора нужно да купувате „специјален“ HDMI кабел за гледање 4k содржина. Нормалните би биле добро.

Дали треба да калибрирате 4K телевизор?

Тоа е повеќе лично. Но, можете лесно да калибрирате не дека стандардните поставки се несоодветни.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.