Сино светло за трепкање на камерата: како да се поправи за неколку минути

 Сино светло за трепкање на камерата: како да се поправи за неколку минути

Michael Perez

Летово планирам да одам на одмор, а за да се смирам размислувам да имам поставена безбедносна камера во мојата куќа.

Со поставување на дополнителен сет на очи, можам да внимавам на посетителите во мојот дом, па дури и да ги проверувам моите миленици.

Секој систем за надзор работи според истиот концепт на заштита на влезните и излезните точки, како што се вратите и прозорците, како и внатрешните простори во нашата куќа.

Безбедносните мерки, функционалноста и цената играат улога во одлуката за тоа каков систем да се избере.

Затоа, како подготовка за моето претстојно патување, купив надворешна камера Blink и го инсталирав во мојата куќа.

Блинк камерата има долго траење на батеријата, јасен и јасен видео излез и лесно се инсталира, што ја прави добар избор за секој што бара надворешна камера со прифатлива цена.

Поставувањето на надзорот ми даде чувство на сигурност. Меѓутоа, забележав светло сино трепкачко LED светло додека ја набљудував камерата за надзор.

Сакав присуството на мојот фотоапарат да биде дискретно и се прашував дали има начин да го исклучам или да го направам LED светлото помалку видливо за луѓето, па го побарав на интернет за можни решенија.

Дознав дека има многу други луѓе кои се загрижени и за оваа LED светилка. За среќа, постои начин да се исклучи ова светло.

За да ја поправите сината светлина на камерата Blink, сменетепоставката „Статус LED“ на „Исклучено“ преку апликацијата Blink на паметен телефон. Поправката може да биде различна за другите типови на Blink камери.

Продолжете да читате до крајот на оваа статија за да дознаете повеќе за тоа како брзо да го поправите синото LED светло на различни типови на Blink камери.

Што значи синото светло на камерата што трепка?

Камерите со трепкање имаат сино светло кое делува како индикатор за корисникот, давајќи му до знаење дека камерата снима успешно и видеата се зачувуваат.

Како да го исклучите синото светло на камера што трепка

Повеќето луѓе се обидуваат да се сокријат или да ги направат своите камери тешко да се забележат, но оваа сина светлина го прави присуството на камерата многу очигледно .

За среќа, постои опција да се исклучи ова сино LED светло ако не сакате да им дадете до знаење на луѓето дека се снимаат.

Чекорите за исклучување на оваа сина светлина се разликуваат во зависност на типот на Blink камера што ја поседувате.

Синото LED светло на Blink Outdoor Camera може да се исклучи преку апликацијата Blink.

 1. Отворете ја апликацијата Blink на вашиот паметен телефон.
 2. Побарајте ги поставките за камерата.
 3. Изберете „Статус LED“.
 4. Одете во „Снимање и исклучување“.
 5. Изберете „Исклучено“ за поставката за LED за статус.
 6. Проверете дали LED светлото повеќе не е вклучено.

Трепкајте камера XT и XT2

Можете да користите прекинувач во внатрешноста на преградата за батерии за да го контролиратесино светло на Blink XT и XT2 камерите.

Следете ги чекорите подолу за да го исклучите синото светло на овие камери:

 1. Отстранете го капакот на батеријата.
 2. На десниот дел од серискиот број, вие ќе видите прекинувач со ознака „REC LED“. Исто така, ќе ги видите етикетите „ВКЛУЧЕНО“ и „ИСКЛУЧЕНО“.
 3. Со користење на која било мала рачна алатка, како што е пинцета или што било што може да го фати прекинувачот, префрлете ја позицијата на прекинувачот од ВКЛУЧЕНО во ИСКЛУЧЕНО.
 4. Вратете го капакот и потврдете дали светлото повеќе не е вклучено.

Иако Blink Mini не е наменет за надворешна употреба, многу корисници сепак одлучуваат да го стави некаде каде што може да внимава на надворешниот свет.

Можете да го исклучите синото светло на Blink Mini со следниве чекори:

 1. Отворете ја апликацијата Blink на вашиот паметен телефон.
 2. Побарајте поставки за камерата.
 3. Изберете „Статус LED“.
 4. Изберете „Исклучено“ за да го промените статусот на светлото
 5. Откако ќе се промени, ова повеќе не треба да ја прикажува сината ЛЕР додека снимате.

Видео ѕвонче за трепкање

Ако го притиснете копчето за ѕвонче на вратата за трепкање видео ѕвонче, сина LED ќе почне да трепка. За жал, не постои поставка што може да се користи за да се промени ова.

Синото светло на камерата што трепка не се исклучува: како да се решат проблемите

Ако сте ги пробале сите чекори споменати погоре и синото LED светло сè уште е проблем, треба да ја контактирате поддршката за корисници на Blinkповеќе информации и помош.

Постојат три начини да се обратите до Blink:

 1. Поврзете се на форумите на заедницата на Blink. Можете да изберете да ги прегледате сите теми или да изберете одреден уред, како што се Blink внатрешни или надворешни камери.

Исто така, постои опција да поставите прашање доколку не сте ја нашле темата што ја барате.

Само имајте на ум дека повеќето одговори на форумот се и од корисниците на Blink и не се поврзани со Blink.

Некои одговори може да се неточни и да не работат за вас.

 1. Посетете ја телефонската поддршка за Blink. Blink обезбедува 24/7 поддршка за клиентите. Тие имаат бесплатни броеви за корисници во САД и Европа.

Бидете подготвени со вашето корисничко име и уверете се дека сте блиску до вашиот уред, бидејќи тие обично ќе ве водат во решавањето проблеми.

 1. Поднесете барање за билет. Изберете каков вид билет сакате да подигнете и пополнете ги потребните детали.

Рестартирањето на вашата Blink камера исто така може да биде брзо решение за ова сино LED светло проблем. Можете исто така да го вклучите вашиот уред, што го исклучува преостанатото напојување.

Ресетирајте ја камерата за трепкање

Ако ништо друго не функционира, ресетирањето на камерата може да биде вашата последна опција. Меѓутоа, овој чекор ќе бара од вас да го избришете и повторно да го инсталирате модулот за синхронизација.

За да ја ресетирате камерата на Blink, притиснете го копчето на страната на уредот неколку секунди додека не светнестанува црвено. Овој процес го ресетира модулот за синхронизација.

Овој метод го ресетира системот на камерата Blink и треба повторно да го инсталирате модулот во апликацијата Blink за да можете повторно да ја користите камерата.

Исто така види: Како да се одјавите од HBO Max на Roku: Лесен водич

Покрај синото LED светло, некои други LED бои трепкаат на Blink Camera.

 1. Црвено светло – покажува дека камерата не е поврзана на интернет и служи како предупредување за слаба батерија.
 2. Зелено светло – зеленото светло трепка значи дека камерата е поврзана на мрежа, но не е достапна интернет конекција.

Контактирајте со поддршката

За повеќе информации, посетете ја страницата Форуми на заедницата Blink. Има многу корисни теми кои можете да ги прелистувате.

Можете да добиете помош и од телефонската поддршка на Blink или да поднесете барање за билет.

Во секој случај, Blink се погрижи тие да можат подобро да ве водат до функционално решение.

Заклучок

Можете да користите камери за надзор за да ја зголемите безбедноста на вашиот дом. Но, кога станува збор за инсталирање безбедносни камери за заштита на вашиот дом, сосема е соодветно да бидете дополнително внимателни и загрижени.

Исто така види: CenturyLink DSL Светло црвено: како да се поправи за неколку секунди

Иако синото LED светло на вашата Blink камера покажува дека вашиот уред работи добро, може да даде подалеку од локацијата на безбедносната камера.

За среќа, лесно е да се исклучи ова сино светло на Blink Cameras со одење низ апликацијата Blink и исклучување на LEDпоставки.

Можете и да уживате во читањето

 • Како да ја поставите надворешната камера за трепкање? [Објаснето]
 • Трепка камерата што трепка црвено: како да се поправи без напор за неколку секунди
 • Можете ли да користите камера за трепкање без претплата? сè што треба да знаете
 • Како да го ресетирате модулот за синхронизација на трепкање: Лесен водич
 • Најдобри безбедносни камери без претплата

Често поставувани прашања

Синото светло му покажува на корисникот дека камерата снима и видеата се зачувуваат.

Да, можете да користите парче хартија или лента за да ја покриете сината светлина, а вашиот фотоапарат и понатаму ќе работи како и обично.

Некои Blink камери имаат функција што овозможува инфрацрвена (IR) LED. IR LED диодите емитуваат светлина што не е видлива, но сепак вашиот фотоапарат сè уште може да произведува остри слики при слаба или без светлина.

Еве како да го вклучите ноќното гледање на камерата за трепкање:

 1. Допрете ја иконата за поставки на камерата.
 2. Одете до поставките и побарајте го делот „НОЌЕН ВИЗИЈА“.
 3. Изберете ја саканата поставка за IR LED. Можете да го вклучите, исклучите или да го поставите на Автоматски.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.