Термостатот LuxPRO нема да ја менува температурата: како да се решат проблемите

 Термостатот LuxPRO нема да ја менува температурата: како да се решат проблемите

Michael Perez

Отсекогаш ми се допаѓал мојот термостат LuxPRO во однос на неговите перформанси и дизајн.

Бонусот е што е супер лесен за употреба. Така, никогаш не морав да трошам часови на написи кои ми кажуваат како да го поставам уредот или да го програмирам.

Меѓутоа, неодамна имав проблем со поставувањето на температурата на мојот термостат.

Се чувствував малку ладно. Така, отидов до термостатот за да ја зголемам топлината и тоа едноставно не се промени.

Проблемот беше прилично нов за мене. Како резултат на тоа, не можев веднаш да го поправам.

Поминав низ страници и страници со кориснички прирачници, написи и видеа на интернет за да го најдам вистинското решение. За среќа, тоа беше многу лесен поправка.

Ако не можете да ја промените температурата на вашиот LuxPRO термостат, обидете се да извршите ресетирање на хардверот. Може да се обидете и со ресетирање на софтверот и чистење на термостатот.

Обидете се со ресетирање на хардверот

Ова е најлесното решение за вашиот проблем. Иако методот го содржи зборот „ресетирање“, не грижете се бидејќи нема да ги избрише вашите претходно поставени распореди или температури.

За да го извршите ресетирањето, тргнете го предниот дел од термостатот од ѕидот. Ќе видите мало кружно црно копче за ресетирање кое ќе биде означено „HW RST“.

Притиснете го и задржете го копчето околу 5 секунди пред да го ослободите. Екранот целосно ќе се наполни неколку секунди.

Ова најверојатно ќе ви помогне при промена на температурата. Ако тоа неработа, обидете се да го ресетирате софтверот користејќи ги чекорите дадени подолу.

Исто така види: Универзална далечинска апликација за непаметни телевизори: Сè што треба да знаете

Извршете ресетирање на софтверот

Пред да извршите ресетирање на софтверот, имајте предвид дека ова ќе ги избрише сите прилагодливи од корисникот поставки и наместо тоа користете ги стандардните вредности.

Треба да запишете сè што не би сакале да го промените, како што се претпочитаните температури и вашите распореди.

Пред да ја поминете процедурата за ресетирање, Ќе мора да го отклучите вашиот термостат LuxPRO.

Еве ги чекорите за да извршите ресетирање на софтверот.

  1. Прво, поместете го прекинувачот „Системски режим“ во положбата ИСКЛУЧЕНО.
  2. Сега притиснете ги и држете ги копчињата ГОРЕ, ДОЛУ и СЛЕДНО истовремено најмалку 5 секунди и потоа отпуштете ги.
  3. Ќе видите дека екранот за прикажување е целосно наполнет. За неколку секунди, ќе се врати во нормала.

Исчистете го термостатот и монтажата

Кога не го чистите термостатот долго време, може да да биде намалување на неговата ефикасност. Земете мека четка или крпа и обидете се со бришење прашина.

Прво, треба да ја отстраните целата нечистотија на надворешниот капак. После тоа, отстранете го капакот и исчистете ја прашината од сè што ќе најдете.

Второ, земете банкнота од долар и преместете ја напред-назад помеѓу монтажата за да ја отстраните прашината или остатоците од пукнатините.

Ве молиме погрижете се да не допирате некои важни делови со голи прсти во процесот.

Секогаш е подобро да го чистите термостатот еднаш на дендодека да се подобрат неговите перформанси.

Проверете ги жиците

Следниот метод е да проверите дали жиците се недопрени. Пред да го направите тоа, проверете дали сте го прекинале напојувањето на уредот.

Сега, отстранете го термостатот од ѕидната плоча и проверете дали има лабави жици.

Неисправните жици дефинитивно ќе предизвика проблеми со работата на вашиот уред.

Треба веднаш да контактирате со професионалец ако мислите дека тоа е причината.

Исто така види: Kodi не може да се поврзе со далечински сервер: Како да се поправи за неколку минути

Контактирајте со поддршката

Ако нема од горенаведените методи работеа за вас, можете да го повикате тимот за поддршка на Lux. Тие ќе го поправат проблемот со температурата за кратко време.

Заклучок

Погрижете се да го исклучите напојувањето пред да работите на каков било вид на електрична жици. Може да ги влоши проблемите ако нешто се склопи.

Понекогаш, овој проблем се јавува поради вашиот екран. Значи, пред да го ресетирате термостатот и да ги изгубите сите ваши сопствени поставки, треба да бидете сигурни дека проблемот лежи во самиот термостат.

Можете и да уживате во читањето:

  • Лукспро термостатот ниска батерија: како да ги решите проблемите
  • Термостатот на Лукспро не работи: како да ги решите проблемите

Често поставувани прашања

Кои се симптомите на лош термостат?

Температурата драстично варира од соба до соба; неможноста воопшто да ги промените поставките, не вклучувањето на термостатот итн., се симптоми на лошотермостат.

Дали слабите батерии можат да влијаат на термостатот?

Да, ниските батерии можат да влијаат на перформансите на вашиот термостат на неколку начини.

Која е температурата на задржување на термостатот?

Функцијата „задржи“ ви овозможува да ја заклучите вашата температура додека не ја поставите на нешто различно во подоцнежна фаза.

Која е најдобрата температура за поставување на термостатот?

Идеално , вашата собна температура треба да биде помеѓу 70 и 78 ℉. Сепак, тие може да варираат во зависност од личните преференци.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.