Дали Netgear Nighthawk работи со CenturyLink? Како да се поврзете

 Дали Netgear Nighthawk работи со CenturyLink? Како да се поврзете

Michael Perez
.

Но, рутерот што го добив беше Actiontec C3000A и не ми даде најдобри резултати. Бидејќи ми лежеше Netgear Nighthawk што го добив за мојот стар стан, сфатив дека треба да можам да го користам со CenturyLink.

Постапката не беше толку едноставна. Всушност, ми требаше многу време за да сфатам дали тоа е воопшто возможно.

Затоа ја составив оваа чекор-по-чекор процедура за тоа како да го натерате вашиот Netgear Nighthawk да работи со CenturyLink.

Исто така види: Можете ли да ја користите апликацијата Spectrum на PS4? Објаснето

0> Netgear Nighthawk работи со CenturyLink. Земете ја вашата лозинка PPPoE, приклучете го новиот рутер и следете го Волшебникот за поставување за да го користите модемот Netgear со CenturyLink.

Најдобро би било да направите слики од екранот или да ја преземете оваа страница бидејќи нема да ја имате вашата интернет конекција додека ја извршувате процедурата.

Добијте ги корисничкото име и лозинката PPPoE

Пред да ги поминете чекорите, треба да се уверите дека сте на план на CenturyLink Fiber и дека вашиот рутерот може да го постави VLAN.

Следниот чекор е да го добиете вашето корисничко име и лозинка за PPP. Грешката што ја направив овде беше што мислев дека ова е лозинката што ја добив од документацијата кога го инсталирав мојот интернет.

Но, во подоцнежна фаза дознав дека тоа не е вистина. Значи,она што треба да направите е да се јавите на CenturyLink и да го добиете вашето корисничко име и лозинка за PPP. Исто така, ве молиме потврдете го вашиот VLAN додека сте на повик.

Приклучете го новиот рутер

Ова е делот каде што веројатно ќе ја изгубите вашата интернет конекција. Мора да го исклучите рутерот обезбеден од CenturyLink и да го додадете новиот користејќи ги истите кабли или порти што ги користи вашиот рутер.

Исклучете го ONT, што е точката каде што влакното се претвора во етернет.

Почекајте најмалку една минута и потоа вклучете го ONT како и новиот рутер.

Следете го волшебникот за поставување

Следниот чекор е поставување на вашиот Netgear Nighthawk.

 1. Одете на //192.168.1.1/start и внесете го стандардното корисничко име и лозинка, која е администратор и лозинка, соодветно. Секогаш можете да го промените ако сакате.
 2. Навигирајте до Напредно🠆 Поставување🠆 Поставување Интернет
 3. Ќе ги видите следните информации:
5003

Како што може веќе сте погодиле, корисничкото име и лозинката се деталите што ги добивте кога се јавивте во CenturyLink.

Режимот за поврзување е Dial on Demand, а Idle Timeout е 5.

Втората грешка што ја направив беше на овој чекор. Мислев дека режимот за поврзување требаше да биде „Секогаш вклучен“ затоа што беше влакно. Но, мора да биде „Брање по барање“.

 1. Сега одете во Напредно 🠆 Напредно поставување 🠆 Поставување VLAN/IPTV
 2. Овозможете VLAN/IPTV и проверете ја групата ознаки VLAN.
 3. Пополнетедеталите.

VLAN ID треба да биде што и да ви даде CenturyLink, што главно би било 201.

Priority : 0 Wired ports: ALL Wireless: ALL 

Рестартирај го рутерот

Процесот ќе се рестартира вашиот рутер и ќе можете да уживате во подобри перформанси, опсег и конфигурабилност во споредба со рутерот CenturyLink.

Исто така види: Опции за монтирање на камери на прстенест рефлектор: Објаснето

Не можев да го направам најдоброто на мојата интернет конекција CenturyLink бидејќи мојот рутер ме кочеше.

Со Netgear Nighthawk, нема да се соочите со овој проблем.

Можете да продолжите да уживате во придобивките од достапниот и брзиот CenturyLink интернет услуга.

Рутерот исто така ќе обезбеди подобра безбедност и ќе го елиминира доцнењето со кое можеби сте се соочиле со стариот рутер.

Можете и да уживате во читањето:

 • Опрема за враќање на Centurylink: Dead-Simple Guide [2021]
 • Дали Nest Wifi работи со CenturyLink? Како да се постави
 • Дали Netgear Nighthawk работи со AT&T? Како да се поврзете
 • Дали Netgear Nighthawk работи со Xfinity? Како да се постави
 • Netgear рутерот не добива целосна брзина: како да се поправи [2021]

Често поставувани прашања

Да, CenturyLink ви дозволува да користите сопствен модем. Но, треба да проверите дали модемот што го имате е компатибилен со CenturyLink.

Имадостапни модели од под 85 долари до повеќе од 300 долари. Значи, можете да изберете еден во зависност од опсегот на цените.

Како да го поставам мојот рутер Netgear без модем?

Внесете 192.168.0.1 во делот URL на вашиот прелистувач и внесете го вашиот IP адреса за да ги видите поставките на рутерот Netgear.

Потоа, можете да ги следите упатствата на веб-страницата за да го поставите вашиот Netgear рутер.

Можете да го ресетирате вашиот модем за да го засилите вашиот CenturyLink WiFi сигнал. Ако тоа не функционира, земете проширувач за WiFi.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.