Дали SimpliSafe работи со HomeKit? Како да се поврзете

 Дали SimpliSafe работи со HomeKit? Како да се поврзете

Michael Perez

Пред неколку недели, имав доволно среќа да најдам многу производи за безбедност на SimpliSafe.

Слушнав многу за тоа колку се популарни и робусни, па решив да се препуштам бидејќи Јас сум глупак за домашна безбедност.

Сепак, едно прашање во задниот дел на мојот ум беше дали ќе се вклопи или не во мојот екосистем на Apple HomeKit со кој се интегрирани останатите мои производи за паметни домови.

SimpliSafe работи со HomeKit користејќи центар или уред Homebridge. Сепак, производите SimpliSafe не се директно компатибилни со Apple HomeKit и може да се интегрираат само со Homebridge. Ова лесно се прави со помош на приклучокот SimpliSafe за Homebridge.

Како да се интегрираат производите на SimpliSafe со HomeKit

Во моментов, единствениот начин да добиете додатоци SimpliSafe да се појавуваат на вашиот Apple Home е преку HOOBS.

Што е Homebridge?

Homebridge во основа ги прави сите паметни домашни апарати компатибилни со iOS за своите корисници, сите под еден покрив, бидејќи како SimpliSafe, не сите производители поддржуваат Homekit.

е решение што го имитира Apple API за поврзување на Homekit со други уреди (не-овозможени Homekit), со што делува како мост помеѓу вашите производи Homekit и SimpliSafe.

Тоа е отворено изворен софтвер со лесен сервер кој користи приклучоци за да интегрира производи кои не се директно компатибилни со iOS. Удобно поддржувабезжично, облак и мобилно поврзување.

Homebridge на компјутер или Homebridge на Hub за SimpliSafe -Homekit интеграција

Едноставен начин за поставување Homebridge е преку инсталација на компјутер во вашиот дом.

Меѓутоа, важно е да се има предвид дека за да го одржувате вашиот HomeKit активен цело време, вашиот компјутер исто така ќе мора да остане вклучен цел ден.

Не само што ова ќе биде незгодно, туку и ќе ги зголеми трошоците за електрична енергија. Ова е една од различните достапни опции, кои сепак бараат од вас сами да извршите повеќе приспособена работа за да го поставите.

Исто така види: Како да гледате Discovery Plus на Hulu: Лесен водич

Излез од оваа мака 24/7 на вашиот џеб е да купите Homebridge hub еднаш засекогаш.

Homebridge hub е софтверска програма што доаѓа претходно инсталирана со Homebridge, заедно со претходно спакуван хардверски уред. Овој мал уред може да се поврзе на вашата домашна мрежа за да го направи HomeKit компатибилен со повеќето софтвери од трети страни.

Наспроти трошењето енергија и пари обидувајќи се да го извршите поставувањето на компјутерот, Homebridge hub може да го интегрира SimpliSafe со HomeKit со леснотија и минимална мака. Станува збор само за инсталирање на приклучокот.

Поврзување на SimpliSafe со HomeKit користејќи HOOBS Hombridge Hub

[wpws id=12]

HOOBS е кратенка за Homebridge Out на Бокс системот. Ги поврзува хардверот и вашиот Homekit iOS со лесен за користењеинтерфејс или апликација за сервер, што го прави процесот на инсталирање на претпочитаните приклучоци навистина едноставен.

Наместо да ги конфигурирате приклучоците на секој додаток што сакате да го интегрирате со вашиот Homekit, можете само да се потпрете на HOOBS кои практично ја извршуваат работата за вас.

Зошто HOOBS да го поврзе Simplisafe со HomeKit?

 • Не сите сопственици на куќи се технолошки такт или вешти во конфигурациите на апаратот, а тие кои се, поставувањето станува само уште една главоболка. Користењето HOOBS за поврзување на SimpliSafe со HomeKit е брзо и лесно. За само неколку минути, вашите производи SimpliSafe може без напор да се интегрираат со Homekit.
 • HOOBS го конфигурира вашиот приклучок за вас, кој се грижи за процесот на поставување Homebridge на најнекомплициран начин. Ова го прави идеален за просечниот сопственик на куќи.
 • Постојано е во контакт со развивачите на приклучоци за да се увери дека целата поддршка, додатоците и ажурирањата со клуч на рака ќе им бидат достапни на корисниците навреме.
 • 13>Може да се користи за други производи освен SimpliSafe. Оваа листа вклучува такви како SmartThings, Harmony, TP Link и многу повеќе. Значи, ако сакате да се придржувате до HomeKit за вашиот паметен дом, тогаш купувањето HOOBS е безбедно, лесно, сигурно и издржливо решение.
 • HOOBS веќе се покажа способно да ги консолидира безбедносните системи со екосистемите за паметни домови. На пример, тој е направен Ring HomeKitинтеграцијата е апсолутен ветер.

Како да поставите HOOBS за SimpliSafe – HomeKit Integration

Ова е приклучок што го користи најчесто препорачаниот Config UI X за управување со инсталацијата и менување на поставките .

Чекор 1 – Пред да ги интегрирате вашите производи SimpliSafe со Homekit, поврзувањето на вашата мрежа со HOOBS е првото нешто што треба да се направи.

Исто така види: Дали телевизорите LG имаат Bluetooth? Како да се спарите за неколку минути

Еден начин да го направите ова е да ја користите вашата домашна WiFi за да поставите безжична врска со HOOBS.

Друг начин е да го поврзете вашиот рутер директно со уредот HOOBS преку етернет кабел.

Ова не трае повеќе од 4-5 минути.

Чекор 2 – Направете сметка со HOOBS со одење на //hoobs.local за Mac или //обрачи за Windows. Изберете ги вашите ингеренции.

Чекор 3 – Инсталирајте го приклучокот SimpliSafe за HOOBS.

Чекор 4 – Во HOOBS [config.json], ќе најдете низа [платформи]. Само додадете ја следната конфигурација и сите ваши сензори автоматски ќе се вчитаат во HomeKit.

{   "platform": "homebridge-simplisafe3.SimpliSafe 3",   "name": "Home Alarm",   "auth": {     "username": "YOUR_USERNAME",     "password": "YOUR_PASSWORD"   } }

Алтернативно, откако ќе го инсталирате приклучокот, следете го овој пристап,

 • Отворете ја страницата за јавна конфигурација
 • Пополнете ја лозинката и корисничкото име SimpliSafe
 • Зачувајте ги промените и рестартирајте ја мрежата HOOBS

Што можете да направите со интеграцијата SimpliSafe-HomeKit?

По интеграцијата, SimpliSafe ќе ви обезбеди широк спектар на паметни уреди на располагање.

Овавклучува паметни поставки на вашиот аларм, ѕвонче на врата, камера, детектор за чад, паметна брава меѓу другото. Може да поддржува манипулации & засилувач; отчитувања на дефекти и температура исто така.

SimpliSafe Аларм со HomeKit

SimpliSafe во комбинација со HomeKit прави одличен аларм. Освен што ви дозволува лесно да го активирате или разоружате алармот, тој обезбедува режими како режими дома, исклучено и надвор.

Режимот „Излезеност“ ги активира сензорите за движење на влезот и внатрешноста.

Дома режимот ја активира само влезната област, а не и внатрешноста, така што сопствениците на куќи можат слободно да се движат внатре без да го вклучите алармот.

Додека режимот за исклучување ги деактивира сите сензори освен алармот за чад и копчето за паника.

SimpliCam Со HomeKit

Тоа е самостојна единица, со функции како предупредувања за откривање движење, затворачи за приватност и опционален сет на видео складирање во облак и футрола на отворено.

Плус поента е тоа што нема да ви треба друга претплата за складирање облак ако веќе го имате нивниот интерактивен план за следење.

Поставки погодни за домашни миленици за SimpliSafe аларм

Поставките може да се променат според вашите миленичиња. Чувствителноста е прилагодлива и уредот може да се постави на околу пет метри од земјата, така што движењата на домашно милениче не предизвикуваат аларм.

Самиот SimpliSafe потврди дека алармот вообичаено нема да се активира од миленичиња со тежина до 50фунти.

Заклучок

Сè на сè, интегрирањето на производите на SimpliSafe со HomeKit беше полесно отколку што мислев, благодарение на прилично слаткиот приклучок кој лесно може да функционира во HOOBS.

Додека можеби ќе заштедите пари на краток рок со тоа што ќе побарате поевтина алтернатива, како на пример да го стартувате Homebridge на вашиот компјутер. , ја заштедувате и сметката за енергија и ја добивате сета поддршка и помош што ви е потребна за непречено функционирање на вашите производи на HomeKit.

Можете и да уживате во читањето:

 • SimpliSafe Батерија за ѕвонче на вратата: Сè што треба да знаете
 • Како да ја ресетирате Simplisafe камерата: Целосен водич
 • Дали ADT работи со HomeKit? Како да се поврзете
 • Дали Vivint работи со HomeKit? Како да се поврзете

Често поставувани прашања

Дали SimpliSafe лесно се хакира?

Производите на SimpliSafe не се лесно хакирани. Тие се професионално дизајнирани и податоците се шифрирани за да се спречи такво губење на податоци. Сепак, сè уште е можно да се хакира.

Кои безбедносни системи функционираат со Apple HomeKit?

Забележителни безбедносни системи што работат со HomeKit ги вклучуваат Abode и Honeywell Lyric.

Дали SimpliSafe е подобар од ADT?

Според мое мислење, SimpliSafe е подобар од ADT во однос на функционалноста и леснотијата на користење.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.