Дали ви треба Roku за секој телевизор во куќата?: Објаснето

 Дали ви треба Roku за секој телевизор во куќата?: Објаснето

Michael Perez

Rokus се ефтин начин за надградба на старите телевизори и додавање нови паметни функции на нив.

Ова е причината зошто им предложив на мајка ми и на тато да земат еден за да можат да почнат да користат услуги за стриминг дома .

Имаа повеќе телевизори во куќата и сакаа да ги користат нивните Roku на сите нив, па ме прашаа дали треба да добијат Roku за секој од нивните телевизори.

Знаев одговорот веќе, но за да го поткрепам, го истражував Roku со читање низ неколку написи и објави на форумот што ги направија корисниците на Roku power.

Исто така види: Брзината на прикачување е нула: како да се поправи за неколку минути

По неколку часа истражување, можев со сигурност да кажам што треба да се направи за да се добие Roku на сите телевизори во нивниот дом.

Овој напис е мерка за часовите на истражување што ги направив, па се надевам дека кога ќе завршите со читање на ова, ќе знаете и дали сакате Roku за секој ТВ во вашата куќа.

Не ви треба Roku за секој телевизор во вашата куќа, но можете да изберете да имате по еден Roku за секој телевизор ако тоа ви го дозволува вашиот буџет. Можете исто така да го користите истиот Roku за сите ваши телевизори.

Продолжете да читате за да знаете дали вреди да добиете Roku за секој ваш телевизор и како можете да користите еден Roku за сите ваши телевизори.

Како функционира Roku?

Року е стриминг уред кој се приклучува на кој било уред за прикажување со HDMI порта и додава паметни функции на кој било телевизор, без разлика дали е веќе паметен телевизор.

Тие се слични на компјутерите и телефоните кога станува зборна хардверот и софтверот и бараат само дисплеј за да почне да ги користи.

Тие се поврзуваат со вашата Wi-Fi за да ви овозможат пристап до услугите за стриминг достапни за гледање на Netflix, Hulu и многу повеќе.

0>Како резултат на тоа, тие можат да се користат само на еден телевизор и не може далечински пристап до нив на друго место.

Можам ли да користам еден Roku за сите мои телевизори?

Бидејќи само вие треба да го приклучите Roku во HDMI приклучокот на телевизорот и да му дадете напојување, можно е да користите еден Roku за сите ваши телевизори.

Најголемото ограничување би било тоа што нема да можете да го користите Roku на повеќе од еден уред во исто време.

Року може да се поврзе на еден телевизор истовремено, така што користењето на истиот Roku на повеќе телевизори истовремено е надвор од сликата.

Ќе го направите ова. треба да го исклучите Roku од еден телевизор и да го поврзете со другиот телевизор; ова е единствениот начин да го користите уредот со повеќе телевизори.

Нема да треба да го поставувате уредот секогаш кога менувате телевизор бидејќи Roku е независен од кој било уред на кој ќе го приклучите.

Сè што се менува е Wi-Fi мрежата на која ќе треба да се поврзете бидејќи ако вашата куќа е голема, една Wi-Fi мрежа можеби нема да ја покрие целата област.

Користење на апликацијата Roku Channel

Апликацијата Roku Channel е достапна на други платформи освен на Roku, затоа проверете ја продавницата за апликации на вашиот паметен телевизор за да видите дали вашиот телевизор ја има апликацијата.

Ако ја нема, таа сè уште е достапен на Android и iOS, за да можете да емитуватевашиот телефон на телевизорот наместо да ја користите апликацијата на телевизорот.

Каналот Roku има премиум содржина од Roku и сите Roku Originals, но неговата библиотека со содржини не е толку голема како Netflix или Prime Video.

Апликацијата ви дозволува само да ја гледате нивната услуга за стриминг, а ако тоа е доволно интересно за вас, повелете и инсталирајте ја на вашиот паметен телевизор или телефон.

Добивање повеќекратни Rokus наспроти користење на еден Roku

Имате две патеки пред вас доколку сакате да користите Roku за сите телевизори во вашето домаќинство: едната каде што добивате Roku за секој ваш телевизор и другата каде користите еден единствен Roku за сите телевизори.

Ако сте одбрале да одите на првиот, тогаш вашиот првичен трошок за поставување на целата работа би бил многу висок бидејќи ќе треба да платите до 50 долари за секој ТВ.

Ако сакате 4K искуство со вашиот Roku бидејќи ова е цената за еден Roku 4K стик за стриминг.

Предноста да го направите ова би била тоа што нема да треба приклучете или исклучете што било.

Исто така, секој Roku би бил приспособен за телевизорот со кој се користи, со сите поставки за слика и звук дотерани токму за тој единечен телевизор.

Ова не би Не е можно ако сте користеле еден Roku бидејќи секој телевизор би се однесувал поинаку.

Ќе мора да продолжите да ги менувате овие поставки секогаш кога ќе го приклучувате Roku во нов телевизор.

Иако Ќе заштедите многу пари користејќи го истиот Roku, ќе го извршитеризик од оштетување на HDMI конекторите на Roku бидејќи често го вклучувате и исклучувате.

Завршни мисли

Избор помеѓу добивање Roku за секој од вашите телевизори или користење на еден уред за сите вашите телевизори во голема мера зависи од тоа колку сте спремни да потрошите.

Внимателно размислете што ќе гледате на секој телевизор и проверете дали вреди да добиете Roku на секој ваш телевизор ако не сте ни користење на некои од телевизорите.

Можете да изберете да го добиете Rokus само за телевизорите што најмногу ги користите и да одлучите да добиете повеќе за другите телевизори подоцна.

Можете и да уживате во читањето

  • Како да се одјавите од вашата Roku сметка на вашиот телевизор: Лесен водич
  • Најдобри Roku проектори: го направивме истражувањето
  • Како да користите Roku TV без далечински управувач и Wi-Fi: Целосен водич
  • Како да го промените влезот на Roku TV: Целосен водич
  • Дали има месечни трошоци за Roku? сè што треба да знаете

Често поставувани прашања

Можете ли да користите 2 Roku кутии во една куќа?

Можете да имате 20 Roku кутии или стапчиња под една сметка на Roku и еден дом.

Исто така, ќе можете да гледате содржини на тие Roku истовремено.

Дали има месечна претплата за Roku?

Нема месечна претплата што ќе треба да ја плаќате за да користите какви било функции на вашиот Roku или да гледате некој од бесплатните канали на Roku.

Иако премиум услугите како Hulu иNetflix треба да се плаќа месечно.

Дали Netflix е бесплатен на Roku?

Каналот Netflix на Roku е бесплатен за инсталирање, но ако сакате да гледате некоја од достапните содржини, Ќе треба да плати за тоа.

Исто така види: Зошто моите Xfinity канали се на шпански? Како да ги вратите на англиски?

Нивните планови се поделени на нивоа кои нудат различни поволности на секое ниво.

Зошто Roku ми наплатува секој месец?

Додека Roku победи „Ви наплаќаме за користење на некои услуги на Roku, ќе треба да платите за премиум претплатите за кои сте се регистрирале.

Ова не ја вклучува само премиум содржината на Roku туку и Netflix и Amazon Prime.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.