Грешка во кантата Roomba: како да се поправи за неколку секунди

 Грешка во кантата Roomba: како да се поправи за неколку секунди

Michael Perez

Морав да тестирам неколку роботски правосмукалки Roomba и Samsung и решив да задржам еден од роботите Roomba за себе за да го користам дома.

Ромба беше s9+, што значи дека е еден од врвните модели што ги нудат.

Бев сериозно импресиониран од она што го добив додека роботот не наиде на грешка во корпата неколку недели подоцна.

Морав да најдам открив што не е во ред затоа што морав да направам прилично големо преплавување за да го добијам овој модел и без начин да го одржам мојот дом чист, работите би можеле да добијат валкан тек.

Да знаете што значеше грешка во корпата и како да се обидам да ја поправам, отидов на страниците за поддршка на iRobot, како и ја зедов помошта од прекрасните луѓе на некои форуми за корисници на Roomba.

Успеав да составам сè што најдов во овој водич кој треба да ви помогне да го откриете овој проблем и да го поправите за неколку секунди.

Грешката во корпата Roomba може да се случи ако не сте ја инсталирале правилно корпата за прав на вашата Roomba или ако сензорите кои проверуваат за корпата пријавиле неточни информации до Roomba. За да го решите овој проблем, повторно инсталирајте ја корпата и исчистете ги сензорите за корпа.

Прочитајте повеќе за да дознаете како можете да ја рестартирате вашата Roomba и следете ме чекор по чекор за тоа како тешко да ја ресетирате вашата Roomba.

Што значи грешка во кантата на My Roomba?

Грешките во корпата обично се гледаат ако корпата за собирање прашина на вашата Roomba не е правилно затворенаили корпата не е правилно инсталирана.

Roomba користи збир на сензори за да проверат дали корпата е правилно инсталирана и тие сензори може да почнат да ја губат својата точност по некое време.

Значи, ако сензорот мисли дека корпата не е правилно инсталирана или некако не е како што треба да биде, вашата Roomba ќе ја отфрли грешката Bin.

Исто така види: ТВ Sanyo нема да се вклучи: како да се поправи за неколку секунди

За среќа, да се поправи ова е прилично лесно, па прочитајте понатаму за да дознаете како.

Повторно инсталирајте ја корпата

Додека правите каков било вид на решавање проблеми, најдобро е да ги отстраните сите очигледни поправки пред да пробаме нешто за напредно.

Бидејќи грешките во корпата обично се појавуваат кога корпата е неправилно инсталирана, обидете се повторно да ја инсталирате корпата.

Отстранете ја корпата ако тоа ви дозволува вашиот модел на Roomba и повторно инсталирајте ја.

0>Затворете го капакот правилно, ако вашиот модел не ви дозволува да ја отстраните корпата.

Можете да користите шкурка за да ги брусите рабовите на местото каде што се наоѓа корпата на роботот, но направете го тоа внимателно за да не го оштетите внатрешните делови на роботот.

Исчистете ги сензорите за корпа

Претходно зборував за тоа како вашата Roomba знае дали корпата е инсталирана и како користи сензори за да го одреди ова.

Овие сензори се прилично чувствителни и со оглед на нивната положба, тие доаѓаат во контакт со прашина и нечистотија многу и може да се блокираат.

Ова може да ги спречи правилно да ја детектираат корпата за прав и мисли собабанеправилно сте ја инсталирале.

Затоа обидете се да ги исчистите овие сензори, кои можете да ги најдете блиску до местото каде што корпата контактира со филтерот.

Отстранете ја корпата и користете крпа од микрофибер за да го исчистите сензорот прозорци од секаква прашина или нечистотија.

Повторно ставете ја корпата и вклучете ја Roomba за да видите дали се враќа грешката Bin.

Заменете ја корпата

Ако сензорите се чисти и правилно сте ја инсталирале корпата, но сепак ја добивате оваа грешка, шансите се дека корпата што ја користите со вашата Roomba не е оригинален дел.

Несертифицираните резервни делови не се чуваат на добар производствен стандард како оригиналните делови на iRobot и можеби нема да работи правилно со Roomba или неговите сензори.

Ако неодамна сте ја замениле корпата и сте почнале да ја гледате оваа грешка, тогаш големи се шансите вашата корпа да не е оригинална резервна кошница за iRobot дел.

Набавете оригинална канта за прашина Roomba iRobot Gray Aerovac од iRobot или побарајте лого со сертификат за iRobot во делови за замена од трета страна.

Тие траат подолго, а некои од нив имаат дополнителна гаранција за самите тие делови.

Рестартирајте ја вашата Roomba

Софтверските грешки може да ја предизвикаат оваа грешка, а бидејќи Roombas ретко добива софтверски ажурирања, рестартирањето е вашата единствена вистинска опција овде.

Рестартирањето може да ги поправи сите грешки во софтверот што не му дозволиле на роботот правилно да открие корпа и да види дали правилно сте ја инсталирале.

За рестартирање на iСерија Roomba.

 1. Држете го притиснато копчето Чисти најмалку 20 секунди и пуштете го кога белата светлина околу копчето ќе почне да се врти во насока на стрелките на часовникот.
 2. Почекајте неколку минути за Roomba да се вклучи повторно.
 3. Рестартирањето завршува кога белото светло ќе се исклучи.

За рестартирање на серијата s Roomba:

 1. Притиснете и задржете го копчето Clean најмалку 20 секунди и отпуштете го кога белиот LED прстен околу капакот на корпата ќе почне да се врти во насока на стрелките на часовникот.
 2. Почекајте неколку минути да се сврти Roomba повторно вклучено.
 3. Рестартирањето завршува кога белото светло ќе се исклучи.

За рестартирање 700 , 800 или 900 Серија Roomba:

 1. Држете го притиснато копчето Clean околу 10 секунди и пуштете го кога ќе слушнете звучен сигнал.
 2. Ромба потоа ќе се рестартира.

Откако ќе ја рестартирате вашата Roomba, проверете дали грешката во корпата се враќа повторно.

Ресетирајте ја вашата Roomba

Ако рестартирањето не ја поправило корпата грешка. Затоа имајте го ова на ум пред тешко да го ресетирате и подгответе се повторно да го поминете процесот на поставување сè од нула.

За тешко ресетирање на вашата Roomba:

 1. Одете на Поставки > Фабричко ресетирање воАпликација iRobot Home.
 2. Потврдете го барањето за да започне фабричкото ресетирање.
 3. Roomba ќе ја започне својата фабричка процедура за ресетирање откако ќе го прифатите барањето, па оставете го да го заврши ресетирањето.
 4. 13>

  Откако Roomba ќе го заврши процесот на ресетирање, поминете ја низ нејзините распореди за чистење и проверете дали повторно ќе наиде на грешка во корпата.

  Контактирајте со поддршката

  Ако е фабрички ресетирањето не го реши проблемот за вас, или ако наидете на повеќе проблеми додека ги решавате проблемите, слободно контактирајте со поддршката на iRobot.

  Тие можат да понудат поперсонализирана помош за вас штом ќе знаат кој е моделот на вашата Roomba е и каков вид на грешка наидовте.

  Завршни мисли

  Додека го следите овој водич за решавање проблеми, не заборавајте да проверите дали Roomba сè уште може да ги полни своите батерии.

  0>Обидете се да го полните роботот по секој чекор и ако Roomba наиде на проблеми со полнењето, користете малку алкохол за триење и исчистете ги контактите на батеријата, како и контактите што роботот ги користи за полнење.

  Специфична грешка при полнење 8 беше пријавен од многу луѓе на интернет, но справувањето со тоа е лесно.

  Прво, проверете дали користите оригинална батерија iRobot, а потоа ставете ја Roomba подалеку од кој било уред што многу се загрева кога е работи.

  Можете и да уживате во читањето

  • Чистото копче на Roomba не работи: како да се поправи за секунди [2021]
  • Дали Roomba работи со HomeKit? Како даПоврзете се
  • Најдобри роботски правосмукалки со овозможен HomeKit што можете да ги купите денес

  Често поставувани прашања

  Кога треба да ја заменам мојата канта Roomba ?

  Можете да ја замените вашата канта Roomba или кога има многу физички оштетувања или откако ќе поминат 3-4 години.

  Колку долго траат ролерите Roomba?

  Ролките Roomba генерално траат околу 9-10 месеци, така што се препорачува нивна замена по помалку од една година.

  Колку често треба да ја испразнам мојата Roomba?

  Треба да направите пракса да го испразните Корпите за прашина на Roomba после секое чистење.

  Измијте ги корпите со топла вода и исушете ги на воздух пред повторно да ги инсталирате.

  Може ли да ја пуштам мојата Roomba двапати дневно?

  Во зависност за нивото на активност во вашиот дом и за тоа колку брзо се валка, можете да ја стартувате вашата Roomba двапати дневно.

  Исто така види: Како да ја смените лозинката на Spectrum Wi-Fi за неколку секунди

  Водење на робот еднаш дневно е повеќе од доволно за нормални ситуации.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.