Како да го контролирате телевизорот LG користејќи телефон без Wi-Fi: Лесен водич

 Како да го контролирате телевизорот LG користејќи телефон без Wi-Fi: Лесен водич

Michael Perez

LG ви овозможува да го користите телефонот како замена за далечинскиот управувач во случај да го изгубите или да престане да работи.

Но, овој метод за замена на далечинското бара да ги поврзете телефонот и телевизорот на Wi -Фај мрежа пред да продолжите понатаму.

Па, го изгубив далечинскиот управувач и Wi-Fi ми беше во прекин додека не успеав да го заменам рутерот, што немаше да се случи неколку дена.

За да дознаам дали можам да го користам телефонот како далечински управувач за мојот LG телевизор без Wi-Fi, отидов на интернет и почнав да истражувам.

По неколку часа читање преку официјалниот материјал за поддршка и објавите на корисничкиот форум, успеав да дојдам до заклучок за ова прашање и можев да почнам да го користам мојот телефон како далечински управувач без Wi-Fi.

Се надевам, кога ќе стигнете до крајот на оваа статија, направено со помош на истражувањето што го направив, ќе можете да го користите вашиот телефон како далечински управувач за вашиот LG телевизор без Wi-Fi за неколку минути!

За да контролирате телевизор LG со вашиот телефон без Wi-Fi мрежа, можете да го користите вградениот IR blaster во телефонот ако вашиот телефон има таков. Алтернативно, можете да користите IR blaster dongle.

Продолжете да читате за да дознаете како можете да пристапите до специјалниот десктоп режим на вашиот телефон и да го користите со вашиот LG телевизор.

Користење на In -Вграден IR Blaster на вашиот паметен телефон за контрола на LG TV

Некои телефони имаат вградени IR blaster кои ќе ви овозможат да ги контролирате уредите само со вашиот телефон и без Wi-Fi.

Овие телефони може да имаат видлив IR blaster, додека некои ќе го сокријат за да ја зачуваат естетиката на дизајнот.

Без разлика на ова, ако вашиот телефон има вграден IR blaster, вие Ќе може да го контролирате вашиот телевизор со далечинската апликација инсталирана на телефонот.

Ова е најлесниот начин да откриете дали вашиот телефон има IR blaster; ако стандардно е инсталирана далечинска апликација, тогаш можеби имате IR blaster.

Активирајте ја апликацијата и додајте го вашиот телевизор LG на листата на уреди што може да ги контролира.

После поставувајќи ја апликацијата, користете ги контролите за да видите дали можете да го користите телевизорот како порано.

Запомнете дека ќе ви треба визуелна линија за да го контролирате телевизорот со вашиот телефон што има IR blaster.

Добивање IR-Blaster Dongle за вашиот паметен телефон за контрола на LG TV

За телефони кои немаат IR blaster, има и дополнителни IR blaster dongle кои можете да го внесете тој приклучок во приклучокот за полнење и ви овозможува да го контролирате вашиот телевизор како што би можеле ако вашиот телефон има IR blaster.

Јас би го препорачал Zopsc Wireless Smart IR адаптерот за далечински управувач, но ќе треба да користите адаптер Lightning to USB-C ако сакате да го користите уредот на уред со iOS.

Откако ќе го приклучите адаптерот, преземете ја апликацијата за далечински управувач Zaza од продавницата за апликации на вашиот уред и програмирајте ја апликацијата на вашиот LG телевизор.

По програмирањето на апликацијата, користете ги достапните контроли за лесно да го контролирате вашиот телевизор ибеспрекорно.

Осликајте го екранот на вашиот телефон на вашиот LG телевизор и обидете се да го контролирате

Пресликувањето на екранот на вашиот телефон на вашиот LG телевизор е уште една донекаде остварлива стратегија за контрола на вашиот телевизор со вашиот телефон. но прво ќе треба да го поврзете телевизорот со жариштето за Wi-Fi на телефонот.

Откако ќе го поврзете телевизорот на хотспот на телефонот, преземете ја апликацијата Screen Share на LG и:

  1. Вклучете го вашиот LG телевизор и изберете Screen Share на телевизорот.
  2. Одете во апликацијата за пресликување на екранот на телефонот и побарајте го вашиот LG TV.
  3. Изберете го вашиот LG телевизор и иницирајте ја врската.
  4. Екранот на вашиот телефон сега ќе се пресликува на вашиот телевизор.

Сè што правите на вашиот телефон ќе се појави на вашиот телевизор , затоа започнете да пренесувате нешто за да започнете да го користите вашиот телевизор.

Користење Chromecast на вашиот телевизор LG

Можете да добиете и Chromecast, уред за проследување што ви овозможува да го пренесувате телефонот или компјутерот на вашиот LG ТВ.

Ова бара поврзување со Wi-Fi, но можете да го направите дури и ако мрежата Wi-Fi нема пристап до интернет.

Откако ќе го поврзете Chromecast на вашиот поврзувањето на хотспот на телефонот, поставете го Chromecast и подгответе го за емитување.

Пуштете нешто на телефонот, како што е емисија на Netflix или видео на YouTube и допрете ја иконата Cast на плеерот на апликацијата.

0>Ако сте направиле сè правилно, ќе го видите вашиот Chromecast на списокот со уреди, кој можете да го изберете за да започнеемитување на вашиот Chromecast и вашиот телевизор LG по екстензија.

Истото можете да го направите и со Roku или Fire TV, кој има функции на Chromecast.

Користење MHL адаптер за емитување на вашиот телефон Екран на вашиот LG телевизор и контролирајте го

Неколку телефони имаат десктоп режим оптимизиран за големи екрани кои автоматски се вклучуваат кога ќе го поврзете телефонот со телевизорот.

Може да имате искуство како десктоп со користење на овој режим, каде што можете да го користите екранот на телефонот како подлога за следење.

Земете MHL адаптер од Tatsumoto и поврзете го неговиот USB C конектор со вашиот телефон.

Поврзете го друг HDMI крај на вашиот телевизор за да започнете.

Ако вашиот телефон има режим на работна површина, тој автоматски ќе се префрли на режимот и ќе биде подготвен за работа.

Исто така види: Како да го ресетирате Vizio TV без напор за неколку секунди

Ќе имате режим на работна површина вградена на неколку водечки уреди на Samsung и некои iPad и LG телефони.

Дали апликацијата LG TV Remote бара Wi-Fi?

Апликацијата LG TV далечински бара Wi-Fi да поврзете се со вашиот LG телевизор безжично.

Ако немате традиционална Wi-Fi конекција преку рутер, можете да ја користите вашата мобилна хотспот како привремена точка за пристап до Wi-Fi.

Во зависност од тоа како се конфигурирани поставките за пристапна точка на вашиот телефон, ќе можете да го користите телефонот како далечински управувач со поврзување на телевизорот со точката на пристап на телефонот бидејќи двата уреди се на иста Wi-Fi мрежа.

Бидете внимателни додека ја користите вашата мобилна точка на пристап, бидејќи телевизорите ги третираат сите Wi-Fi мрежиистото, што може да предизвика вашиот телевизор да ги користи сите податоци од вашиот телефон и може да ви се наплаќаат дополнителни трошоци.

Користете универзален далечински управувач со вашиот телевизор LG

Исто така, постојат неколку универзални далечински управувачи кои работат со LG телевизори кои ги имаат сите карактеристики на LG Magic Remote и додаваат интеграција со паметните домашни услуги.

Универзалните далечински уреди не бараат Wi-Fi бидејќи користат IR или Bluetooth на  вашиот LG телевизор.

Јас би го препорачал далечинскиот управувач Philips или далечинскиот управувач Gvirtue TV, кои се одлични избори доколку сакате одличен универзален далечински управувач кој работи добро со вашиот телевизор LG.

Овие далечински управувачи исто така може да контролираат други уреди како A/V приемници и звучници во вашиот систем за забава, така што тие се добро заоблена замена за педесетте различни далечински управувачи во вашата дневна соба.

Контактирајте со поддршката

Ако сте го изгубиле далечинскиот управувач, можете да го замените со контактирање со поддршката на LG и да го побарате од нив.

Тие би можеле да побараат од вас да платите за далечинскиот управувач, но може да го замените бесплатно далечинското ако вашиот телевизор сè уште е под гаранција.

Тие исто така ќе ви помогнат да го поврзете телефонот на вашиот телевизор без Wi-Fi за да се користи како далечински управувач ако тоа е она што го сакате.

Завршни размислувања

Ако вашиот LG телевизор не реагира на далечинскиот управувач, обидете се да ги замените батериите на далечинскиот управувач и циклусот на напојување на телевизорот и далечинскиот управувач.

Направете го ова пред да одлучите да го замените далечинскиот управувач LG TV со твоетотелефон.

Ако се обидувате да го натерате Airplay да работи на вашиот LG телевизор, има неколку начини да го поправите.

Ако вашиот LG телевизор постојано се исклучува, поправени се за тоа е да го рестартирате телевизорот и да ги исклучите сите функции за заштеда на енергија.

Можете и да уживате во читањето

  • Како да гледате ESPN на телевизорите LG: Лесен водич
  • Можете ли да го промените заштитникот на екранот на телевизорите на LG? [Објаснето]
  • Како да се преслика екранот на iPad на телевизорот LG? Сè што треба да знаете
  • Црн екран на LG TV: како да го поправите за неколку секунди
  • Како да го смените влезот на LG TV без далечински управувач? [Објаснето]

Често поставувани прашања

Како да го поврзам мојот телефон со мојот LG телевизор преку USB?

За да го поврзам вашиот телефон со вашиот LG Телевизор преку USB, лоцирајте го USB-портата зад вашиот LG телевизор или од неговите страни.

Поврзете го USB-кабелот со телефонот и вашиот LG телевизор и изберете го телефонот од менијата на телевизорот.

Исто така види: Дали Hulu е бесплатен со Verizon? Еве како да го добиете

Како да го поврзам мојот телефон LG со мојот LG телевизор без Wi-Fi?

За да го поврзете телефонот со вашиот LG телевизор без Wi-Fi, можете да користите HDMI на USB C адаптер за физички да ги поврзете двата уреди .

Нема да можете да користите никакви функции за емитување освен ако вашиот телевизор не е поврзан со точката на пристап на телефонот.

Како можам да го користам мојот LG телевизор без далечински управувач?

Ако сте го изгубиле далечинскиот управувач на вашиот LG телевизор, можете да ја користите апликацијата LG TV Remote за да го контролирате вашиот телевизор со вашиот паметен телефон.

Можете и да емитувате на телевизорот каква било содржинагледате на вашиот телефон се додека двата уреди се на иста Wi-Fi мрежа.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.