Како да го синхронизирате далечинскиот управувач Roku без копче за спарување

 Како да го синхронизирате далечинскиот управувач Roku без копче за спарување

Michael Perez

Да се ​​биде технолошки ентузијаст, сакам да ги ажурирам моите гаџети и електроника. Во текот на изминатите неколку години, ги надградив повеќето електроники во мојата куќа на паметни производи, освен телевизорот во мојата домашна канцеларија. Наместо да го надградам системот, се одлучив за евтината замена и инсталирав Roku. Има многу други начини за претворање на обичен телевизор во паметен телевизор исто така.

Веќе повеќе од една година користам уред Roku со телевизорот. Иако системот функционираше беспрекорно сето ова додека, неколку месеци откако го користеше далечинското, копчето за спарување престана да работи. Ова значи, секогаш кога ги заменувам батериите, морам да го спојувам далечинското со уредот користејќи методи кои не вклучуваат копчето за спарување.

По многу истражување, наидов на неколку методи кои можат да се користи за спарување на далечинскиот управувач со уредот Roku без користење на копчето за спарување. Во оваа статија, за да заштедите време и напор, детализирав што можете да направите ако копчето за спарување не работи или е скршено.

Проверете дали копчето за спарување е на друга локација на Далечински управувач. Ако тоа не функционира, земете IR далечински управувач кој е компатибилен со вашиот Roku бидејќи не му треба спарување. Заменувањето на далечинскиот управувач, користењето на апликацијата за контролер Roku се последните опции.

Року далечинскиот управувач има копче за спарување на различна локација

Ако сте нов корисник на Roku, постои можност да не можетелоцирајте го копчето за спарување. Уредите Roku доаѓаат со два вида далечински управувач:

 • Стандарден IR далечински управувач
 • Подобрен далечински управувач „point-anywhere“

Стандардниот IR далечински управувач не доаѓа со копче за спарување. Тоа е стандарден далечински управувач кој бара да го насочите кон уредот Roku за да ги пренесете командите.

Подобрениот далечински управувач „point-anywhere“, од друга страна, доаѓа со копче за спарување. Се поврзува со уредот Roku преку Wi-Fi и може да се користи за да се контролира дури и ако има бариери помеѓу телевизорот и далечинското.

За да откриете дали вашиот далечински управувач Roku доаѓа со копче за спарување, отворете ја неговата батерија купе. Копчето за спарување се наоѓа на дното на преградата за батерии. Во зависност од моделот на далечинскиот управувач, тој ќе биде или во центарот или долниот десен.

Исто така види: Како да стримувате на повеќе телевизори користејќи единствен извор: Објаснето

IR Roku далечинскиот управувач не треба да се спарува

Како што споменавме, не сите Roku далечинските управувачи доаѓаат со копчиња за спарување; ова значи дека не треба сите далечински далечински уреди на Roku да се спарат со уредот Roku.

Ако имате далечински управувач цензуриран со инфрацрвени зраци, не треба да го спарите со системот. Далечинското е претходно калибрирано според системот. Сè што треба да направите е да го насочите кон уредот Roku за да ги пренесе командите. Тие работат слично на стандардните далечински управувачи.

Roku моделите што поддржуваат IR далечински управувачи

Речиси сите производи на Roku, освен Roku стапчињата, се компатибилни со IR далечински управувачи. Оттука, ако имате далечински управувач Roku што не доаѓа сокопче за спарување, најверојатно е IR далечински управувач. Некои Roku уреди кои поддржуваат IR далечински управувачи се:

 • Roku LT
 • Roku Express
 • Roku Express+
 • Roku N1
 • Roku HD
 • Roku XD и XDS
 • Roku 1, 2 и 3
 • Roku Premiere
 • Некои Roku телевизори
 • Roku 2 HD
 • Roku XS

Вашето копче за спарување не работи

Иако копчето за далечинско спарување Roku е безбедно заглавено во преградата за батерии, може да биде оштетен ако далечинското е оштетено поради истурање или паѓање течност. Било која од ситуациите споменати погоре може да го направи бескорисно копчето за спарување.

Оттука, нема да можете да го поврзете далечинското со уредот Roku користејќи го копчето. Сепак, можете да ја користите апликацијата Roku контролер за да го поврзете далечинскиот управувач. Методот е споменат подоцна во статијата.

Како привремено решение, додека успешно не ги решите проблемите со далечинскиот управувач Roku, можете да проследувате содржина од вашиот iPhone на вашиот телевизор за неколку секунди или да користите Chromecast за емитување содржина од други телефони или лаптопите на вашиот телевизор.

Заменете го далечинскиот управувач Roku

Ако вашиот далечински е оштетен од вода или пад и не функционира правилно, секогаш можете да инвестирате во нов далечински управувач. Сепак, имајте предвид дека обидот да направите стар уред кој не функционира секогаш е опасен.

Исто така види: Дали вреди Nest Hello без претплата? Поглед одблизу

Оттука, ако вашиот далечински управувач Roku има нестабилни перформанси, постојано се исклучува и копчето за спарување не работи, време е за васда го замени. За разлика од уредот Roku, далечинскиот управувач Roku е подложен на абење и кинење поради грубо ракување. Оттука, најверојатно ќе се расипе пред уредот Roku.

Roku продолжува да ги надградува своите далечински управувачи за да додаде повеќе функции. Така, инвестирањето во нов далечински управувач не само што ќе биде побезбеден начин на дејствување, туку и ќе можете да си играте со нови функции.

Алтернативно, можете дури и да барате паметни далечински управувачи со RF blasters. Тие работат како шарм и можат да бидат идеална замена за вашиот далечински управувач Roku или кој било обичен далечински управувач.

Отстранете го вашиот стар далечински управувач за Roku

Ако се обидувате да спарите нов далечински или далечински управувач од друг уред Roku, мора да го раскинете стариот далечински управувач Roku. Во спротивно, новоспарениот далечински управувач нема да функционира правилно. За да го раскинете стариот далечински управувач, потребно ви е копчето за спарување. Следете ги овие чекори:

 • Притиснете го копчето Home, Pairing и Back во исто време.
 • Продолжете да притискате додека LED светлото не трепне три пати.
 • Почекајте за неколку секунди. Далечинскиот управувач сам по себе ќе се отпарира.

Меѓутоа, ако копчето за спарување на стариот далечински управувач не работи, можете да го раскинете со отстранување на батериите од далечинскиот управувач. Не менувајте ги батериите најмалку две минути.

Спарете го вашиот нов далечински управувач Roku

За да го спарите далечинскиот управувач Roku со уредот Roku, потребно ви е непроменети копчето за спарување. Ако користите нов далечински управувач на Roku, следете ги овие чекори за да го спарите со негоуредот Roku.

 • Вклучете го телевизорот.
 • Вклучете го уредот Roku.
 • Откако ќе се појави логото Roku, ставете ги батериите во далечинското.
 • Притиснете го копчето за спарување во преградата за батерии.
 • Продолжете да притискате додека светлото за спарување не почне да трепка.
 • Уредот автоматски ќе го започне процесот на спарување. Ова може да потрае неколку минути.

Ако копчето за спарување на далечинскиот управувач Roku не работи или е оштетено, можете да ја користите апликацијата Roku контролер за да го спарите.

Ако вашиот Roku Remote не се спарува, обидете се да го ресетирате и да ги проверите неговите батерии.

Користете ја апликацијата Roku Controller

Апликацијата Roku controller е се-во-едно систем што ви помага контролирајте го уредот Roku дури и ако немате далечински управувач Roku. Исто така, ви овозможува да го спарите далечинскиот управувач Roku со уредот во случај неговото копче за спарување да биде оштетено.

Преземете ја апликацијата Roku на вашиот таблет или телефон. Достапно е и во App Store и во Play Store.

Проверете дали вашиот паметен телефон или таблет и уредот Roku се поврзани на истата мрежа.

 • Отворете ја апликацијата.
 • Одете во поставките.
 • Притиснете „Далечински и уреди“.
 • Допрете „Спари нов уред“.

Апликацијата автоматски ќе го открие далечинскиот управувач Roku . Ако ова не функционира кај вас, можете да следите и друг метод.

 • Користејќи ги копчињата на почетниот екран на апликацијата за контролер, одете до поставките на вашиот уред Roku.
 • Изберете Далечински одпоставки.
 • Кликнете на „Спари далечински управувач“.
 • Притиснете ја десната стрелка. Ова ќе отвори збир на инструкции.
 • Следете ги овие упатства за да го поврзете далечинскиот управувач со уредот Roku.

Ако ниту еден од методите не работи, постои можност вашиот далечински управувач Roku да има хардверски проблем. Можеби ќе треба да инвестирате во нов.

Конечни коментари за тоа како да го синхронизирате далечинскиот управувач Roku без копче за спарување

Ако вашиот Roku уред не функционира и перформансите се нестабилни, секогаш можете да го барате гаранција. Меѓутоа, ако уредот е физички или оштетен со вода, нема да можете да побарате гаранција. Во овој случај, ќе мора да купите нов далечински управувач Roku.

Покрај тоа, ако мислите дека вашиот далечински нема хардверски проблем, нестабилната врска и перформансите може да бидат предизвикани од нестабилна Wi-Fi конекција. Тоа е затоа што подобрените далечински управувачи на Roku користат Wi-Fi за да комуницираат со уредот.

Оттука, ако Wi-Fi не работи правилно или ако сигналите се оскудни, постои можност тоа да влијае на стабилноста за врската помеѓу далечинскиот управувач Roku и уредот Roku.

Исто така, ако го прекинувате спарувањето на далечинскиот управувач затоа што се прегрее, тогаш имајте на ум дека треба да почекате неколку минути пред да ги допрете батериите за да ги пуштите се лади.

Можете и да уживате во читањето:

 • Року далечинското светло трепка: како да се поправи [2021]
 • Roku Remote Volume NotРаботи: Како да се реши проблемот [2021]
 • Примското видео не работи на Roku: Како да се поправи за секунди [2021]
 • Року далечинскиот управувач не Работи: Како да се решат проблемите [2021]
 • Како да го ресетирате Roku TV без далечински за неколку секунди [2021]

Често поставувани прашања

Каде е копчето за ресетирање Roku?

Копчето за ресетирање Roku се наоѓа на страната или на задната страна на уредот Roku.

Како да го ресетирам мојот далечински управувач Roku без копчето ?

Можете да ја користите апликацијата Roku за да го ресетирате уредот Roku без да го користите копчето за ресетирање.

Како да спарите паметен телефон со уред Roku?

За да спарите паметен телефон со Roku уред, преземете ја апликацијата и побарајте уреди Roku во близина.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.