Најдобрите паметни отвори за Nest термостат што можете да ги купите денес

 Најдобрите паметни отвори за Nest термостат што можете да ги купите денес

Michael Perez

Како корисник на Nest Thermostat, многу се мачев со наоѓање паметен отвор компатибилен со Nest.

Откако Google ја заврши програмата „Works with Nest“ и ја започна програмата „Works with Google Assistant“ , паметните отвори директно компатибилни со термостатите Nest исчезнаа.

Но, некои сè уште работат со термостатите Nest без директна комуникација. Предизвикот е да го најдеме најдоброто што одговара на нашите потреби.

Откако со часови прелистував написи, рецензии и видеа, конечно ги најдов двете најдобри избори за термостатите Nest:

Со оглед на сите фактори, Flair Smart Vent е најдобриот избор за Nest Thermostats поради неговата компатибилност со „Помошникот на Google“, долгото траење на батеријата, достапноста и конфигурабилноста.

Најдобар производ во целина Flair Smart Vent Keen Smart Vent DesignBattery 2 C батерии 4 AA батерии Nest Компатибилен број на достапни големини компатибилен со Google Assistant 4 10 Дополнителна опрема Flair Puck Keen Smart Bridge Цена Проверете ја цената Најдобар целокупен производ Flair Smart Vent DesignБатерија 2 C батерии Nest Компатибилен со Google Assistant Компатибилен број на достапни големини 4 Дополнителна опрема Flair Puck Цена Проверете ја цената Производ Извонреден дизајн паметен вентилаторБатерија 4 AA батерии Nest Compatible со Google Assistant Компатибилен број на достапни големини 10 Дополнителна опрема Keen Smart Bridge Цена Проверете ја цената

FlairПаметни вентили – Најдобар паметен отвор за термостат Nest

Флаир паметниот вентилатор ќе ја следи температурата во секоја просторија каде што сте инсталирале паметен отвор и Flair Puck.

Потоа ќе контролирајте го отворањето и затворањето на паметните отвори во секоја соба за да ја контролирате собната температура.

Flair има свој термостат/паметен сензорски уред, познат како Flair Puck.

Ова е двоен -меч со острици, бидејќи треба да го купите покрај купувањето на Flair Smart Vent.

Дури и ако веќе имате термостат на Google Nest, сепак ќе треба да купите барем еден Puck за вентилација, кој ги зголемува почетните трошоци за купување.

Flair Puck мери различни фактори како што се собна температура, влажност, притисок итн.

Исто така, следи кој е во просторијата и иницира персонализирани претходно поставени поставки за климата во собата.

Отворите на Flair имаат речиси двојно повеќе времетраење на батеријата од нивните конкуренти на пазарот - тука спаѓаат и отворите Keen.

Овој долг животен век може да се припише на батериите 2 C присутни во отворите Flair.

Покрај тоа, тие можат да се поврзат и на нашата домашна електрична мрежа. Така, менувањето на батериите не е нешто за што ќе мора да се грижите со вентилите Flair.

Flair Smart вентилите се нудат во четири различни големини – 4″ x 10″, 4″ x 12″, 6″ x 10 ″ и 6″ x 12″. Овие големини се доволни за повеќето домашни и канцелариски употреби.

Но, факторот штому дава предност на Flair во однос на Keen е тоа што е компатибилен со „Помошникот на Google“.

Треба да знаете дека моментално нема паметен отвор на пазарот што е компатибилен со термостатите на Nest.

Најблиску избор што ќе го добиете е вентилот Flair, кој е компатибилен со „Помошникот на Google“.

Бидејќи „Помошникот на Google“ може да го контролира и термостатот Nest, отворите за вентилација Flair можат да работат со термостатите Nest.

Предните панели се направени од метал, што ја зголемува неговата издржливост.

Исто така види: Водич без напор за замена на батеријата на термостатот Honeywell

Ова е огромна предност, имајќи предвид дека повеќето паметни отвори кои се достапни денес се или целосно направени од пластика или делумно направени од пластика и метал.

Апликацијата Flair го прави контролирањето на климата во вашиот дом прилично поедноставно.

Користејќи ја апликацијата, можете да поставите закажано ладење/греење, да овозможите Geofencing да ги исклучува отворите кога не сте дома и многу повеќе.

Друга карактеристика понудена од Flair е интеграција со разни други системи за паметни домови како што се SmartThings, Alexa итн.

Позитивни

 • Подобра батерија капацитет од повеќето негови конкуренти и овозможува цврста инсталација.
 • Целосно метално куќиште обезбедува зголемена издржливост
 • Модерен, стилски дизајн.
 • Лесно се инсталира со одлични функционалности и конфигурации.
 • Апликацијата Flair ви овозможува лесно да управувате со собната температура.
 • Сигурен со одлична паметна автоматизација и соба по собаконтрола на температурата.
 • Лесност на интеграција со постоечки HVAC системи.

Недостатоци

  >

Неговите можности за приспособување, компатибилност и контролирање ги прават паметните отвори на Flair единствен производ.

Тоа ќе биде мојот прв избор за секој што ќе дојде кај мене за препораки.

380 Осврти Flair Smart Vent Flair Smart Vent е вистинскиот избор за корисник на ecobee бидејќи Flair е официјален партнер за интеграција на ecobee. Иако ви треба Puck за да го користите паметниот отвор за вентилација, карактеристиките што ги обезбедуваат Puck и отворот се многу добри за нивната цена. Посебните сензори кои мерат температура, влажност, притисок и амбиентална светлина, ви овозможуваат приспособено искуство. Ова се само некои од причините зошто ова е нашиот избор за најдобар во целина. Проверете ја цената

Keen Smart Vents – Најдобар паметен вентилатор за мониторинг и автоматизација

Keen Smart Vents може да го контролира отворањето и затворањето на отворите за управување со протокот на воздух во соба или повеќе простории .

Тие можат да го направат тоа со преземање отчитувања од сензорите инсталирани во одредена просторија и соодветно прилагодување.

Слично на Flair, Keen Smart Vents нуди четири различни големини - 4" x 10", 4″ x 12″, 6″ x 10″ и 6″ x 12″, кои може да се прошират до следните големини со помош на дополнителни комплети - 4″x 14″, 8″ x 10″, 8″ x 12″, 6″ x 14″, 8″ x 14″, 10″ x 10″ и 12″ x 12″.

Еквивалент на апликацијата Flair во случај на отвори за вентилација Keen е апликацијата Keen Home. Со помош на оваа апликација, можете лесно да ја поставите температурата за вашите соби.

Со помош на апликацијата Keen Home, климатските поставки во повеќе простории може да се управуваат само со помош на паметниот телефон.

За да се дозволи целосна интеракција помеѓу Keen Home Smart Vents и Nest Thermostat, треба да инсталирате Keen Home Smart Bridge.

Паметниот мост ги поврзува паметните отвори и температурните сензори на интернет за да можете да ја следите домашната клима со релативна леснотија.

Дојде до структурата, белите предни плочи се прикачени на отворите со помош на магнети.

Оваа функција ви овозможува едноставно да ја извадите магнетната плоча за одржување.

Исто така , ако предната плоча се оштети, можете лесно да ја замените со слично парче. Така, нема да ви требаат дополнителни алатки за одржување,

Уникатната карактеристика на Keen Smart отворите за вентилација е тоа што има широк спектар на функции за автоматизација кои можат совршено да го интегрираат во паметен дом.

<0 0>Исто така, има механизам за следење на притисокот и температурата, што ги штити отворите од оштетување на долг рок - нешто што им недостасува на вентилите на Flair.

Паметниот отвор Keen има и вградено LED светло што делува како индикатор за статусот на отворите како што е нискобатерија, поврзување на Wi-Fi, греење итн., со трепкање во различни бои.

Ако вашиот Keen отворот за вентилација се исклучи од вашиот паметен систем на домот, трепкачкото светло ќе ве извести за инцидентот.

Позитивни

 • Дизајн на магнетна предна плоча што овозможува лесно поставување и одржување
 • Овозможува интеграција со различни паметни центри и паметни домашни апарати
 • Апликацијата Keen овозможува поголема контрола и разновидност.
 • Висите за вентилација за да ги проверите скоковите на притисокот и температурата.

Недостатоци

 • Опцијата за закажување не дозволува точно поставување на времето, така што понекогаш е непрецизно
 • Барањето за Keen Smart Bridge ги зголемува трошоците.

Отворите на Keen доаѓаат со широк спектар на функции, кои ви помагаат да ја контролирате домашната клима со нула напор. Несомнено е одличен избор за термостат Nest.

150 Осврти Keen Smart вентили Паметниот отвор на Keen има интелигентни функции за зонирање што ви овозможуваат да го приспособите и персонализирате протокот на воздух во просторијата. Магнетниот капак овозможува и лесен пристап до самиот отвор за лесно одржување. Доводот за вентилација може да го почувствува притисокот и температурата на воздухот и соодветно да се прилагоди за најдобри услови. Проверете ја цената

Како да го изберете вистинскиот паметен вентилатор за да се лади

Сè уште не сте сигурни кој паметен отвор да го купите? Еве упатство за купувачот што ќе ви помогне да го изберете најдобриот отвор за вентилација за вашиоттермостат.

Трошоци

Сигурните отвори чинат само малку повеќе од вентилите Flair. Но, кога размислувате за цела куќа, ќе треба да инсталирате повеќе отвори и дополнителен хардвер за соодветните отвори.

Оттука, трошокот сигурно ќе се зголеми. Значи, ако сте со буџет, одете на Flair отвори.

Издржливост

Flair паметните отвори се направени целосно од метал наместо отворите Keen, кои имаат метално тело и пластична обвивка. Оттука, во трката на издржливост, победник ќе бидат отворите Flair.

Компатибилност

Кините отвори се компатибилни со гласовните асистенти како што се SmartThings, Nest и Alexa.

списокот на компатибилни гласовни асистенти за отворите Flair се протега на Nest, Alexa, Google Home и Ecobee.

Оттука, можете да го изберете вашиот паметен отвор за вентилација врз основа на гласовниот асистент што го имате во вашиот дом.

Завршни размислувања

И отворите Flair и Keen отворите имаат неколку предности еден во однос на друг.

Лесното одржување и безбедноста обезбедуваат предност за Keen отворите, додека компатибилноста, цената, и конфигурабилноста ги враќаат Flair отворите повторно на врвот.

Ако барате паметен вентилатор кој совршено се интегрира со Google Assistant, одете на Flair Smart Vent.

Ако барате паметен вентилатор со одлични функции за автоматизација за

Можете и да уживате во читањето:

 • Најдобрите паметни отвори за приспособена контрола на температурата на ниво на просторијата
 • Нест термостат трепкаСветла: што значи секое светло?
 • Батеријата на Nest Thermostat нема да се полни: како да се поправи
 • Најдобар HomeKit прочистувач на воздух за чистење на вашиот Паметен дом

Често поставувани прашања

Што е подобро: Ecobee или Nest?

Ако сте љубител на прилагодување и контрола на гласовниот асистент, вие треба да изберете термостат Ecobee.

Од друга страна, ако претпочитате елегантен дизајн, тогаш Nest е совршен избор за вас.

Како да го поврзете Flair со Google Assistant?

Предусловите за поврзување на вашиот Flair уред со Google Assistant се:

Исто така види: Какви завртки ми се потребни за монтирање на LG телевизор?: Лесен водич
 1. Flair App
 2. A Сметка на Flair

Во апликацијата Flair, одете во Менито Flair -> Системски поставки -> Поставки за почеток и поставете го системот на „Автоматски“.

Сега, може да го користите „Помошникот на Google“ за да го контролирате вашиот уред Flair.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.