Одговорот на Sony TV е премногу бавен: брзо поправка!

 Одговорот на Sony TV е премногу бавен: брзо поправка!

Michael Perez

Во свет каде што сè е брзо, гаџетите на кои им треба премногу долго за да одговорат стануваат непријатност.

Мене ми се случи нешто слично. Мојот паметен телевизор одеднаш стана премногу бавен и буквално ми требаа години за да одговори.

Исто така види: Дали NFL мрежата е на DISH?: Ние одговараме на вашите прашања

Го купив мојот Sony 4K HDR Smart TV пред две години и сè уште не бев подготвен да се разделам со него.

Оттука, решив да барам можни решенија за овој проблем и за среќа, најдов на решение што ми помогна да го оживеам мојот стар телевизор.

За да поправите телевизор од Sony што бавно реагира, исчистете ја кеш меморијата од вашиот телевизор. Исто така, мора да го оневозможите следењето локација и да го вклучите автоматското ажурирање за да ја имате најновата верзија на фирмверот на вашиот телевизор.

Исчистете го кешот на меморијата

Отстранувањето на несаканите податоци и кеш-датотеките ќе зголемете ја достапноста на меморијата, со што се обезбедуваат основните функции за правилно функционирање и зголемување на брзината на вашиот телевизор.

 1. Притиснете го копчето Home на далечинскиот управувач на телевизорот.
 2. Отворете ги поставките.
 3. 8>Кликнете на апликацијата Sony Select.
 4. Изберете ја опцијата „Избриши податоци“ и потврдете.
 5. Изберете ја опцијата „Избриши кеш“ и потврдете.

Оневозможи следење локација

Вашиот паметен телевизор Sony ја следи вашата локација, користење и поставки за гледање за да прикажува персонализирани реклами.

Но, следењето локација користи многу простор и интернет, што ќе забави намалете го одговорот на вашиот телевизор.

 1. Притиснете го копчето Home на далечинскиот управувач на телевизорот.
 2. Отворете Поставки.
 3. Отворете го Личниотсекција.
 4. Изберете ја картичката „Локација“.
 5. Префрлете го преклопникот за локација на ИСКЛУЧЕН.

Деинсталирајте апликации

Отстранување на апликациите што заземаат многу простор или оние што не сте ги користеле подолго време ќе ви помогнат да го забрзате одговорот на вашиот телевизор. Имањето доволно простор му помага на телевизорот да работи непречено.

 1. Притиснете го прекинувачот Home на далечинскиот управувач на телевизорот.
 2. Отворете Поставки.
 3. Отворете го делот Апликации.
 4. Изберете ја опцијата Види ги сите апликации.
 5. Најдете и кликнете на апликацијата што треба да се деинсталира.
 6. Потврдете ја деинсталирањето.

Вклучете ги автоматските ажурирања

Ажурирањето на фирмверот на вашиот телевизор е најдобар начин да го користите подолго без прекини или забавување. Редовните ажурирања помагаат и на вашиот телевизор да биде безбеден и безбеден.

За моделите на Google TV

 1. Притиснете го копчето Home на далечинскиот управувач на телевизорот.
 2. Отворете Поставки.
 3. Кликнете на картичката Систем.
 4. Отворете го делот За.
 5. Изберете ажурирање на системскиот софтвер и вклучете го автоматското префрлање на ВКЛУЧЕНО.

За Android Модели на ТВ

 1. Притиснете го копчето Home на далечинскиот управувач на телевизорот.
 2. Изберете го статусот & засилувач; Мени за дијагностика.
 3. Изберете ажурирање на системскиот софтвер и вклучете го автоматското префрлање на ВКЛУЧЕНО.

Како да го поправите бавниот телевизор на Sony по ажурирањето

Ако го вклучивте автоматското ажурирање на ВКЛУЧЕНО и по ажурирањето, сè уште откривате дека вашиот телевизор од Sony сè уште реагира бавно, тогаш мора да ги преземете мерките споменати подолу.

Меко ресетирање на вашиот телевизор од Sony

 1. Притиснете го прекинувачот Homeна далечинскиот управувач на телевизорот.
 2. Отворете Поставки.
 3. Кликнете на картичката Систем.
 4. Отворете го делот За.
 5. Кликнете на опцијата Рестартирај и потврдете .

Циклус на напојување на вашиот Sony TV

 1. Притиснете го копчето Home на далечинскиот управувач на телевизорот.
 2. Одржете го така 30 секунди.
 3. Повторно приклучете го кабелот за напојување на телевизорот.
 4. Кликнете на копчето за вклучување/исклучување на далечинскиот управувач на телевизорот.

Фабричко ресетирање на телевизорот Sony

 1. Притиснете го копчето Home на далечинскиот управувач на телевизорот.
 2. Отворете Поставки.
 3. Одете во „Складирање и засилување; Ресетирај дел.
 4. Кликнете на опцијата Враќање фабрички поставки
 5. Изберете ја опцијата Избриши ги сите податоци.
 6. Внесете го PIN-кодот на телевизорот за да го потврдите ресетирањето.

Фабричкото ресетирање на вашиот Sony TV ќе ги отстрани сите зачувани податоци и ќе ги врати сите поставки на стандардни.

Пред тоа преземајќи ја оваа мерка, мора да ги копирате вашите податоци на надворешен диск за складирање.

Завршни мисли

Нема да се соочите со многу проблеми со вашиот Sony TV ако редовно го ажурирате фирмверот на телевизорот и ослободувате простор за извршување на сите функции. Но, ако наидете на проблеми, ќе ви биде лесно да ги решите.

Како што видовме во оваа статија, лесно е да се поправи бавната реакција на вашиот телевизор. Во прекумерни случаи, може да се соочите и со проблем да не се вклучи Sony TV.

За да го решите ова, исцедете ги кондензаторите на телевизорот и исклучете го прекинувачот за заштеда на енергија.

Исто така види: Дали вреди Nest Hello без претплата? Поглед одблизу

Како мерка на претпазливост, треба да вчитуваат апликации само од познати извори, како што се преземаат апликациите прекусајтовите од трети страни може да содржат малициозен софтвер кој полека ќе го направи вашиот телевизор да работи.

Можете и да уживате во читањето

 • Може ли iPhone да се огледа на телевизор од Sony: Ние го направивме Истражување
 • Најдобрите универзални далечински управувачи за Sony телевизори што можете да ги купите сега
 • Најдобар најмал 4K телевизор што можете да го купите денес: Детален водич
 • Дали паметните телевизори имаат Bluetooth? Објаснето

Често поставувани прашања

Зошто на мојот телевизор од Sony му треба толку време за да ги смени каналите?

На ТВ на Sony може да му треба време поради проблеми со поврзувањето со вашиот сад и комплет. Тоа, исто така, може да се должи на стара верзија на фирмверот или слаб простор за складирање.

Зошто мојот далечински управувач на Sony TV не работи правилно?

Sony TV може да престане да работи поради проблеми со поврзувањето. Сменете ги батериите на далечинскиот управувач и притиснете го копчето за вклучување 3 секунди за да го поврзете со вашиот телевизор.

Како да го рестартирам мојот Sony TV?

За да го рестартирате вашиот Sony TV, отворете ги поставките на него и отворете системското мени. Одете во делот за и кликнете на рестарт.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.