Каде се произведуваат телевизорите Hisense? еве што најдовме

 Каде се произведуваат телевизорите Hisense? еве што најдовме

Michael Perez

Кога братучед ми ме замоли да му помогнам да избере нов телевизор бидејќи стариот престана да работи, бев доста возбуден.

Со сите негови барања на маса, почнав со моето истражување.

Исто така види: Како да го ресетирате далечинскиот управувач Xfinity: Лесен водич чекор-по-чекор

0>Иако имам слушнато за Hisense, не бев запознаен со нивниот каталог на производи.

Една работа што ми го привлече вниманието е дека Hisense е поврзан со некои големи брендови.

Тие произведуваат и компоненти за други производители.

Телевизорите Hisense се дизајнирани во САД во Сент Чарлс, Илиноис и се направени во Кингдао, провинцијата Шандонг, Кина. Сепак, извори на Hisense некои компоненти од трети производители.

Каде се собираат телевизорите Hisense?

Телевизорите Hisense се дизајнирани во нивното седиште во САД, лоцирано во Сент Чарлс, Илиноис.

Овде се носат идеите на маса и се случуваат други креативни процеси.

Сега доаѓа одговорот на нашето прашање. Каде се составуваат телевизорите Hisense?

По завршувањето на процесот на дизајнирање, процесот на производство се одвива во Кингдао, провинцијата Шандонг, Кина.

Кина произведува голем дел од светските телевизори, вклучувајќи го и Hisense телевизори. Всушност, Samsung и LG се единствените две марки кои не се произведуваат во Кина.

Практично за сите произведени производи, Кина е најголемиот производител во светот.

Дали Hisense е кинеска компанија?

Hisense е кинеска компанија.

Hisense Group е кинеска мултинационална компанијакомпанија која произведува бела техника и други електронски уреди.

Главните производи на Hisense се телевизори, а компанијата е врвен производител на телевизори во Кина по удел на пазарот од 2004 година.

Која компанија произведува телевизори Hisense?

Телевизорите Hisense се направени од групацијата Hisense, која исто така произведува телевизори Sharp и Toshiba.

Тие се под матична компанија наречена Hisense Visual Technology Co., Ltd. Тие се основани во 1969 година и сега се најголемиот производител на телевизија во Кина.

Тие имаат приближно 53 меѓународни компании, 14 висококвалитетни производствени капацитети и 12 центри за истражување и развој распространети низ Европа, Централна Америка и Јужна Африка.

Покрај нивните производи, Hisense произведува телевизори за други брендови.

Тие исто така се вклучени во комбинирани потфати со брендови како Hitachi, Toshiba и Sharp.

Дали Hisense припаѓа на LG?

Популарното погрешно верување што ја обиколува индустријата е дека јужнокорејските производители на електроника LG и кинеските производители на електроника Hisense се истата компанија.

Но вистината е дека не се. Не само што тие се две различни компании, туку Hisense е еден од најголемите ривали на LG.

Можете дури и да наидете на зготвени приказни каде што тие тврдат дека LG го купил Hisense за да произведе буџетски опции за нивниот среден буџет клиенти.

Ова работи како погодност за многу електронски продавници каде што ги продаваат и дветепроизводите на компаниите.

Продавниците често го користат ова како филтер за да ги туркаат производите. Користење на два добри бренда и нивниот имиџ за да им се даде на клиентите илузија на една голема компанија.

Производите лесно се лизгаат по решетката кога се поставени под такви агли, нели?

Производители на компоненти за телевизори Hisense

Да се ​​биде вертикално интегрирана компанија, Hisense речиси ги произведува повеќето свои компоненти.

Но, сепак, тие се потпираат на други трети производители за некои делови како што се чипсети, филмови во боја, позадинско LED осветлување филмови и други електронски делови.

Сепак, Hisense не го открива идентитетот на изворот на екранот.

Знам дека ова е интересно за корисниците кои се соочиле со озлогласениот црн екран на Hisense TV.

Hisense се потпира на други производители за неговите компоненти, како што се процесорите што се користат во телевизорите со Android Hisense.

Intel, TDK и LG electronics се главните производители на компоненти на Hisense.

Intel произведува флеш чипови, LG прави OLED панели за HISENSE телевизорите, додека самиот Hisense произведува LCD панели.

Компании стекнати од Hisense

Hisense ги продава и продава своите производи под различни брендови низ целиот свет.

Во 2019 година, Hisense купи 100% удел во Gorenje , голем словенечки производител на апарати. Користење на компанијата како брат или сестра на оригиналниот Hisense.

Покрај тоа, Hisense исто така соработува со други брендови во правењетопроизводи и нивно пласирање под комбинирани потфати.

Еден од нив е Combine, кинески бренд кој се фокусира на производство на фрижидери и климатизери без проблеми.

Тие го гледаат овој комбиниран потфат како потенцијална атракција за кинеските фармери.

Hisense-Hitachi, Hisense-Kelon, Ronshen и Savor се некои од другите комбинирани потфати на Hisense.

На 15 ноември 2017 година, Hisense и Toshiba постигнаа договор за купување 95% од акциите на Toshiba за договор од 114 милиони долари.

Sharp му додели на Hisense петгодишна лиценца да го користи своето име на телевизорите во Америка во 2015 година.

Покрај тоа, Hisense доби Sharp производна единица во Мексико.

Сега во сопственост на Foxconn, Sharp го тужеше Hisense во јуни 2017 година, барајќи да се раскине договорот за лиценцирање.

Sharp го обвини Hisense дека ѝ наштетил на вредноста на својот бренд користејќи ги неговите заштитни знаци на „неправилно произведени“ уреди, вклучително и оние за кои тврди дека ги прекршиле безбедносните барања на САД за електромагнетно зрачење и лажно промовирање на нивниот квалитет.

Hisense негираше дека учествувал во овие дејства, наведувајќи дека „ќе продолжи да произведува и продава извонредни телевизори под лиценцираните трговски марки на Sharp“ и дека „планира да се брани на суд.

Сигурност на телевизорите Hisense

Hisense е бренд препознатлив по своите евтини телевизори.

Тие произведуваат буџетски опции со пристојно ниво на квалитети карактеристики. Многу клиенти го препорачуваат како одличен телевизор од почетно ниво.

Иако телевизорите Hisense не се толку моќни како некои од поскапите брендови, тие сепак имаат добра вредност.

Можеби е смирувачко да знаете дека брендот што сте го избрале е направен од најголемиот кинески производител, кој поседува и управува со многу други брендови.

Поголемиот дел од луѓето кои го купуваат овој производ веруваат дека вреди за парите.

Телевизорите Hisense обезбедуваат многу прекрасни карактеристики и извонреден квалитет на слика за разумна цена.

Некои од клучните карактеристики што ги издвојуваат од другите брендови се:

  • Нивната одлична ULED технологија обезбедува поголема осветленост со помала потрошувачка на енергија.
  • Hisense е еден од ретките производители на ЛЦД што произведува свои панели. Продолжува да купува OLED панели од LG, кој е единствениот производител што ја произведува оваа технологија од 2021 година. Ова ги става пред одредени конкуренти, како што е Sony, кои значително се потпираат на Samsung и LG за компонентите на екранот.

Колку долго траат телевизорите Hisense?

Телевизорите Hisense имаат животен век што е споредлив со оној на другите телевизори на пазарот.

Иако можеби ги немаат истите делови како повисоките- крајните брендови, тие имаат тенденција да траат подолго со добра грижа и одржување.

Според производителите на ТВ, просечниот телевизор има животен век од 4 години (40.000 часа) до 10 години (100.000 часа), во зависност од тоа како екористени и одржувани.

Поновите телевизори имаат просечен животен век од седум години пред да покажат знаци на оштетување.

Исто така види: Одговорот на Sony TV е премногу бавен: брзо поправка!

Моите 2 центи на телевизорите Hisense

Во индустрија каде што брендовите се натпреваруваат за да ги спакуваат нивните производи со најновите и напредни функции и да им овозможат на своите корисници најдоброто искуство, цените честопати може да одат преку покривот.

И ова е местото каде што Hisense успеа на пазарот. Обезбедување буџетски телевизори кои нудат пристојно ниво на функции и добар квалитет.

Кога станува збор за цените, Hisense остана конкурентен.

Можете и да уживате во читањето:

  • Дали Hisense е добар бренд: Ние го направивме истражувањето за вас
  • Како да се прикаже огледало на телевизорот Hisense? Сè што треба да знаете
  • Телевизорот Hisense постојано се исклучува: како да поправите за неколку минути
  • Можете ли да го пресликате екранот на iPhone во Hisense?: како за да го поставите

Често поставувани прашања

Дали Hisense користи панели на Samsung?

Hisense се потпира на трети страни за некои од неговите ТВ-панели.

Иако има само неколку големи производители како Samsung, LG, Sharp, BOE, AUO, Hisense не ги открија своите вистински даватели на панели.

Дали Hisense е во сопственост на LG?

Мит е околу индустријата дека кинеската компанија Hisense и јужнокорејската компанија LG се исти, но вистината е дека не се.

Всушност, Hisense е еден од најголемите ривали на LG.

Дали HisenseТелевизорите имаат проблеми?

Hisense ги произведува најдобрите телевизори со буџетска опција на пазарот. Иако телевизорите Hisense, како и сите паметни телевизори, имаат многу проблеми за кои е потребно сеопфатно отстранување проблеми за да се идентификува изворот и брзо да се реши проблемот.

На пример, може да почнете да се соочувате со потешкотии при прикажувањето на екранот или да не успее позадинското осветлување .

За да откриете решение, поминете низ препорачаните процедури за отстранување проблеми на телевизорот Hisense ако наидете на проблем.

Дали Hisense е направен од Sharp?

Sharp му додели на Hisense пет годишна лиценца за користење на својот бренд на телевизори во Америка во 2015 година.

Покрај тоа, Hisense купи објект на Sharp во Мексико. Sharp, сега во сопственост на Foxconn, го тужеше Hisense во јуни 2017 година за раскинување на договорот за лиценцирање.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.