Како да добиете Netflix на непаметен телевизор за неколку секунди

 Како да добиете Netflix на непаметен телевизор за неколку секунди

Michael Perez

Содржина

Постојано бев заинтригирана од напредокот направен во подобрувањето на вашето искуство за гледање телевизија со паметниот телевизор.

Водење на нашите омилени платформи OTT како Netflix, Disney+, Hulu и YouTube директно од него – Netflix и Chill добија сосема нова димензија, нели?

Но, имав не-паметен телевизор на моите раце, и немав доволно буџет за да се потрошам за надградба.

Имавме планирана забава со часовници, а сите стари пријатели беа во градот и бараа убаво време.

Се нареди последната сезона на Money Heist и не можев да дозволам Телевизиските ограничувања паѓаат на нашата парада.

Тогаш се сетив на сите реклами на плеерите за стриминг на медиуми на Интернет и тоа ме заинтригира.

Проверив со мојот технолошки пријател за спецификациите и со малку истражување и вложување, мојот непаметен телевизор не заостануваше многу зад попаметниот.

Зедов Амазон FireStick, и веднаш го откри најдоброто од сите агрегатори на медиуми, се додека имав претплата.

Покрај тоа, повеќе не бев задржуван на екранот на телефонот од 6 инчи, за десетина од надградбата на телевизорот.

Најдобриот дел? Тоа е решение за приклучување и играње!

За да добиете Netflix на непаметен телевизор, приклучете уред за стриминг на барање како што се Apple TV или Amazon FireStick во HDMI-портата на вашиот телевизор и преземете Netflix од продавницата за апликации. Потоа можете да се најавите на вашата сметка на Netflix.

Секој уред го носи својот уникатен сетNetwork

Dish направи голема замав во услугата за стриминг на барање и е првата што ги интегрира апликациите на Netflix во нивните сет-топ кутии.

Покрај тоа, го збогати целокупното искуство со потрошувачката на содржина со неговата практичност.

Можете да пристапите до вашата сметка на Netflix од програмирање на Dish со едноставно наоѓање во главното мени.

Еве целосен водич чекор-по-чекор за поставување и прелистување на Netflix -

 1. Притиснете го копчето Menu на далечинскиот управувач (или копчето Home двапати)
 2. Изберете ја апликацијата Netflix и најавете се на вашата сметка

Можете да искористите шестмесечен бесплатен пробен период за Netflix ако сте нов клиент.

Преземете Netflix на не-паметен телевизор со поврзување лаптоп преку HDMI

Ако сте запознаени со користење на лаптоп за Netflix, ова решение нема да бара дополнителни напори.

Можете да го поврзете телевизорот со вашиот лаптоп користејќи HDMI-кабел.

Може да пренесува и аудио и визуелни податоци, а ТВ-екранот делува како надворешен екран за лаптопот.

Телевизорот ќе треба да има HDMI влез, додека вашиот лаптоп бара HDMI излез.

Сепак, не треба да претставува проблем освен ако поседувате некои од постарите верзии на Macbook.

Ако навистина не можете да користите HDMI порта, набавете Mini DisplayPort или Thunderbolt-to-HDMI адаптер .

Еве ги чекорите за поврзување на вашиот не-паметен телевизор со вашиот лаптоп –

 1. Користете HDMI кабел за да ги поврзете дватауреди
 2. На вашиот телевизор, отворете ги поставките за влез за да го поставите изворот на HDMI (често се означува – HDMI 1, HDMI 2). Може да притиснете „Извор“ или „Влез“ на далечинскиот управувач за да ја извршите промената.
 3. Треба да го видите екранот на вашиот лаптоп проектиран на телевизорот при успешно поврзување.
 4. Сега можете да пристапите Netflix користејќи го веб-прелистувачот на вашиот лаптоп и проследувајте содржини како и обично.

Додека го користите лаптопот за пренос на Netflix, може да се соочите со проблем со аудио излезот.

Ако сè уште слушнете го звукот од звучниците на лаптопот наместо од телевизорот, еве чекори што треба да ги следите –

 1. Внесете „Управување со аудио уреди“ во лентата за пребарување на лентата со задачи и отворете ја
 2. Под картичката Репродукција, кликнете двапати на опцијата за излез на ТВ

Сега треба да го добиете целото кино искуство додека стримувате.

Покрај тоа, најдоброто за овој метод - не треба да инвестирате во посебен уред за стриминг!

Преземете Netflix на непаметен телевизор со помош на паметен телефон

Емитувањето е можеби најевтината опција на списокот, главно затоа што не ви треба ништо друго освен силна интернет конекција.

Затоа не можете да пристапите до Netflix на вашиот непаметен телевизор, но секогаш можете да емитувате содржина на тоа.

Осигурете се дека телефонот и телевизорот користат ист Wi-Fi.

Но, би рекол, иако и двата процеси се погодни, тој има специфичен услов - ќе ви треба вграден Chromecast за актерската екипа на Нетфликссодржина на вашиот телевизор од вашиот телефон.

Обично е достапен на телевизорот произведен од Philips, Sharp, Soniq, Sony, Toshiba или Vizio.

Еве ги чекорите што треба да ги следите доколку ја имате подготвено -

 1. Отворете ја вашата сметка на Netflix на телефонот
 2. Треба да ја најдете иконата Cast на било која долниот или горниот десен агол на екранот.
 3. Допрете го и изберете го телевизорот за емитување
 4. Сега пуштате филм или прикажување директно од телефонот.

Исто така, ќе имате подготвени опции за премотување назад, паузирање или аудио промена од вашиот телефон - како што вашиот телефон работи како далечински управувач.

Покрај тоа, емитувањето екран е достапно и за корисниците на Android и iOS.

Преземете Netflix на непаметен телевизор користејќи PlayStation 4

Ако случајно поседувате PlayStation 4 или PlayStation 4 Pro, а потоа не барајте повеќе за вашите потреби на Netflix.

Се што треба да направите е да ја преземете апликацијата за да пристапите до сите ТВ и филмски содржини достапни на Netflix.

Ако не можете да ја најдете апликацијата како што е наведено во чекорите подолу, обидете се да ја погледнете на апликацијата „Филмови/ТВ“ на продавницата на PlayStation.

Еве ги чекорите што треба да ги следите за да го поставите Netflix –

 1. Покачете го почетниот екран на вашиот PS со притискање копчето „PS“ на вашиот контролер.
 2. Одете на ТВ и засилувач; Видео, изберете ја иконата Netflix и изберете ја опцијата Преземи.
 3. Користете ги акредитивите на вашата сметка на PS за да го завршите процесот и инсталацијата
 4. По инсталацијата, виеќе го најде Нетфликс во „ТВ & засилувач; Делот за видео
 5. Сега можете да се поврзете со вашата сметка на Netflix на вашиот PS и да проектирате на телевизорот

Ако не можете да пристапите до ТВ и засилувач; Делот за видео, проверете дали сте на вашата сметка на PSN

Ниту лојалистите на PS3 не треба да се чувствуваат изоставени бидејќи Netflix е достапен на продавницата на Playstation бесплатно.

Преземете го Netflix на непаметен телевизор користејќи Xbox One

Како PlayStation, Microsoft исто така им овозможува на корисниците на Xbox 360 и Xbox One да ја користат нивната сметка на Xbox мрежа за да се поврзат со Netflix.

Иако конзолите за игри не се евтини во споредба со стриминг уреди, шансите се дека немате еден за содржината на Netflix.

Тоа е повеќе дополнителна услуга, достапна за вас бесплатно.

Еве ги чекорите што треба да ги следите на вашиот Xbox One (чекорите имаат мала варијација за Xbox 360) –

 1. На вашиот почетен екран, одете до Store со лизгање надолу
 2. Во делот Апликации, треба да најдете Netflix
 3. Инсталирајте ја и стартувајте ја апликацијата
 4. Користејќи се најава за член, можете да ги користите вашите ингеренции на Netflix за да пристапите до вашата сметка на вашиот Xbox.
 5. Изберете „Најави се“ и сè е подготвено

Конечни размислувања за добивање на Netflix на непаметен телевизор

Сега, се разбира, не можете да „стримувате“ содржина на Netflix без интернет конекција… но постои начин да се заобиколи тоа ограничување –

 1. Треба да пристапите до јавен Wi-Fi, како што се кафулињата или да се качите на вашиот соседмрежа (со согласност, се разбира).
 2. Преземете ги медиумите на вашата сметка на Netflix и пристапете до неа за офлајн прегледување.

Можете да се обидете да користите и Nintendo Wii за вашите потреби на Netflix.

Повеќето конзоли од следната генерација нудат пренос на медиуми преку бесплатни апликации за преземање.

Сè што ви треба е претплата на Netflix.

Можете и да уживате во читањето:

 • Netflix вели дека мојата лозинка е погрешна, но не е: ПОПРАВЕНО
 • Нетфликс има проблеми со репродукцијата Наслов: како да се поправи за секунди
 • Колку податоци користи Netflix за преземање?

Често поставувани прашања

Дали Netflix бара Интернет?

За стриминг содржината на Netflix потребна е интернет конекција и уште поголем пропусен опсег за квалитет на 4K видео. Сепак, можете да преземате емисии и филмови на вашиот уред за офлајн гледање.

Да претпоставиме дека ја преземате најновата сезона „Stranger Things“ на вашиот лаптоп. Потоа, можете да го поврзете со телевизорот користејќи HDMI кабел.

Колку чини претплатата на Netflix?

Стандардните месечни стапки за различни планови на Netflix се –

 • Основно – 8,99 долари месечно
 • Стандард – 13,99 долари месечно
 • Премиум – 17,99 долари месечно

Дали ми треба сателитска антена за Netflix?

Ќе ви треба интернет конекција првенствено за пристап до Netflix, без разлика кое решение ќе го изберете за пренос.

Во спротивно, сателитска антена е од суштинско значење заМрежа за јадење и други даватели на услуги DTH, но тоа нема никаква врска со Netflix.

на функционалност на маса, и ние ќе разговараме опширно за нивните способности.

Покрај тоа, ќе истражиме и неколку алтернативни решенија за кои не е потребно инвестирање во уред за стриминг.

Но, прво, би одвоил еден момент да погледнам како уредите за стриминг и кастинг може потенцијално да го трансформира вашето искуство на гледање за добро.

Можете ли да добиете Netflix на непаметен телевизор без поврзување на надворешен уред?

Краток долг одговор – не.

Меѓутоа, тоа се менува ако размислите за надградба од постар телевизор што не е паметен на паметен со инхерентна интернет конекција и можности за стриминг на Netflix.

Но, постојат многу помалку трошковни алтернативи кои понудете ги повеќето функции на Smart TV без да ви загори дупка во џебот.

Тука цветаат уредите за стриминг, имено Apple TV, Amazon Fire Stick и Roku.

Има опции за безжично емитување и во Chromecast.

Повторно, ако вложувањето во уред за стриминг ви изгледа претерано - приклучете го лаптопот и стартувајте го со телевизорот како надворешен екран поврзан преку HDMI.

Конвертирајте го вашиот непаметен телевизор во паметен телевизор

Имате две реални опции за отклучување на Netflix на искуството со непаметна телевизија, и двете потребен ви е надворешен уред за да го конвертирате вашиот Normal TV во Smart TV.

 • Ќе треба да инвестирате во стриминг уред или медиумадаптер
 • Можете да го искористите вашиот лаптоп, паметен телефон или конзоли за игри од следната генерација како што се Xbox One или PS4

Покрај тоа, добивате целосен пристап до услугите на платформата, слично на она што сте го користеле на мобилни телефони или веб-апликации, што во суштина ви овозможува да го поврзете вашиот Non Smart TV на Wi-Fi.

Освен, повеќето постари опции за пренос и емитување вклучуваат претходно инсталиран сет на платформи, надвор од кои не можете да пристапите на други сајтови.

Од друга страна, поновите уреди како Apple TV 4 или Amazon Fire Stick пакет услуги за продавница за апликации, давајќи им можност на корисниците да ја приспособат и прошират својата библиотека со апликации.

Преземете Netflix на непаметен телевизор користејќи Apple TV

Apple TV е технологијата понудата на гигантот на пазарот за стриминг на барање, кој носи оригинални содржини за производство на Apple заедно со пристап до емисии од Netflix и Hulu.

Во суштина тој собира медиумска содржина од OTT платформите и ги прикажува на кој било телевизор.

Американското домаќинство го прифати екосистемот на Apple, а уредот за стриминг може да биде одличен додаток на вашата колекција.

Поставувањето на уредот трае околу една минута додека се вклучува и игра.

Прво, поврзете го Apple TV на вашиот HDMI порт и користете го далечинското за да ги следите упатствата на екранот.

Откако сте на интернет, можете да проследувате.

Можете да го стартувате Netflix на Apple TV, но процесот малку се разликува во зависност од вашата верзија.

На пример, постарите модели, имено Apple TV 2 и Apple TV 3, вклучуваат вградена апликација Netflix.

Пренесувањето на Netflix на нив е прилично едноставно -

 1. Отворете мени
 2. Одете до апликацијата
 3. Најавете се и уживајте

Иако може да биде погодно, ја ограничува приспособливоста на библиотеката со апликации и дополнителниот пристап до апликациите додека Apple не одлучи да го ажурира фирмверот и да вклучи повеќе платформи.

Apple TV 4 и TV4K се најновите изданија кои доаѓаат со пристап до продавницата за апликации. Еве ги чекорите за користење на Netflix на неа –

 1. Отворете ја App Store и преземете ја Netflix
 2. По успешната инсталација, стартувајте ја апликацијата
 3. Можете да се најавите на вашата сметка користејќи ги вашите акредитации на Netflix

Од суштинско значење е да се напомене дека Apple TV 4k ексклузивно нуди 4K Ultra HD стриминг. Во спротивно, ќе треба да се задоволите со Full HD 1080p.

Преземете Netflix на непаметен телевизор користејќи Roku

Како и Apple TV, Roku нуди услуги за стриминг на барање во три варијанти – Robu кутија, стик за стриминг или Roku телевизор.

Можете да користите Roku на непаметен телевизор со поврзување на вашиот Roku уред со телевизорот користејќи HDMI кабел. Можете да користите соодветни адаптери ако вашиот телевизор нема приклучок за HDMI.

За уредите Roku со 4K, како што се Roku 4 или Premiere+, силно препорачувам да купите план за интернет со висок пропусен опсег и компатибилен со HDCP 2.2 HDMI порта (што можете да го најдетена етикетата) за поддршка на HDR-шифрирана содржина.

Покрај тоа, штом вашиот Roku уред ќе се вклучи и работи, ќе ви треба сметка Roku за да продолжите.

Ако поседувате Roku 1 или понов модел, еве ги чекорите што треба да ги следите -

 1. На почетниот екран, одете во Почетна страница и Netflix
 2. Изберете Најавете се на целната страница на Netflix
 3. Најавете се на вашата сметка

Сега сте подготвени да прелистувате Netflix користејќи Roku.

Чекорите маргинално се разликуваат за постарите Уреди Roku –

 1. Навигирајте до Home, а потоа Netflix, на главниот почетен екран
 2. Треба да добиете известување кое вели: „Дали сте член на Netflix?“ Изберете „Да“
 3. Ќе видите дека на екранот се појавува код. Тоа е кодот за активирање за Netflix
 4. Внесете го кодот на вашата страница на Netflix
 5. Вашиот Netflix е подготвен на вашиот телевизор преку Roku

Во случај да не можете да го најдете Netflix во Почетна, еве што треба да направите –

 1. Отворете ја продавницата за канали Roku и до „Каналите за стриминг“
 2. Одете до Филмови & засилувач; Категорија ТВ
 3. Изберете Netflix и потоа „Додај канал“
 4. Користете ја опцијата „Оди на канал“ за да го стартувате Netflix

Ве молиме имајте предвид дека Roku ја прекина поддршката за Netflix на следните уреди од 1 декември 2019 година наваму –

 • Roku 2050X
 • Roku 2100X
 • Roku 2000C
 • Roku HD Player
 • <8 8>Roku SD Player
 • Roku XR Player

Преземете Netflix на непаметен телевизор користејќи Chromecast

Chromecast го користи вашиотдомашна интернет конекција и паметен телефон за да донесат мултимедијални содржини на вашиот телевизор. Додека Chromecast работи без Интернет, ќе ви треба активна интернет конекција за да проследувате емисии на Netflix на вашиот непаметен телевизор

Chromecast се состои од различни варијанти на стриминг медиа плеер на барање со слична основна процедура за инсталација.

Еве ги чекорите за да го поставите Chromecast -

 1. Приклучете го уредот во портата HDMI на вашиот телевизор
 2. Преземете и инсталирајте ја апликацијата Google Home на вашиот паметен телефон.
 3. Осигурете се дека Chromecast и вашиот паметен телефон ја користат истата Wi-Fi конекција
 4. Отворете ја апликацијата Google Home на вашиот телефон и додајте Chromecast како нов уред

Потоа следете ги чекорите за да го вклучите Netflix на вашиот телевизор –

 1. Вклучете го Netflix на вашиот телефон и изберете ја содржината што сакате да ја гледате
 2. Штом ќе почне да се репродуцира, ќе видите икона Cast во горниот десен агол на видеото
 3. Изберете го уредот Chromecast од списокот
 4. Содржината на вашиот телефон треба да започне да се пренесува на телевизорот преку Chromecast

Забележлива разлика помеѓу Chromecast и опциите споменати претходно е далечинскиот управувач.

Овде, вашиот паметен телефон е далечинскиот управувач, а вие ја емитувате содржината.

Можете да правите и одлични работи како што е исклучување на телевизорот со Chromecast, користејќи HDMI-CEC.

Преземете Netflix на непаметен телевизор користејќи Amazon FireStick

Амазон направи големо внимание на конкурентниот пазар на стриминг медиа плеери со нивниот Fire Stick.

Треба да го приклучите во HDMI портот и да пристапите до него користејќи ја вашата сметка на Амазон за да поставите горе на уредот.

Тие се прилично разновидни и можете да користите Fire Stick на вашиот компјутер, покрај вашиот непаметен телевизор.

Бидете уверени, не ви треба членството на Prime за да пристапите до Netflix. а бесплатната сметка ќе биде доволна.

Еве ги чекорите за пристап до Netflix на Fire Stick –

 1. Осигурете се дека сте на почетниот екран. Ако не, користете ја лентата за навигација горе за да го пронајдете вашиот пат или притиснете го копчето Home на далечинскиот управувач.
 2. Користете ја опцијата за пребарување и внесете „Netflix“ (автоматските предлози ќе ви помогнат)
 3. Изберете Netflix од резултатите од пребарувањето
 4. Преземете Netflix освен ако веќе не сте го инсталирале. Потоа ќе имате опција да го отворите.
 5. Изберете ја опцијата за најавување користејќи ги акредитивите на вашата сметка на Netflix
 6. Откако ќе се најавите успешно, среќен пренос.

Преземете Netflix на непаметен телевизор користејќи Xfinity X1

Поминувајќи од четирите водечки услуги за стриминг и емитување медиуми за кои се дискутираше досега, можете да пристапите до Netflix користејќи ја вашата ТВ кутија и давателите на кабелска мрежа.

Исто така види: Кој канал е Fox News на DirecTV? Ние го направивме истражувањето

Xfinity X1 и Xfinity Flex овозможуваат програмирање на Netflix.

Сепак, тоа е услуга со додадена вредност и ќе ви треба интернет конекција Xfinity. Xfinity Blast има неколкуПлановите за интернет со висока капа можете да ги погледнете.

Го најдов пакетот Xfinity со Netflix со разумна цена.

Откако ќе се претплатите на пакетот, останатото е прилично едноставно -

 1. Пристапете до Netflix од менито со 4 апликации X1
 2. Кликнете на „Започнете“
 3. Ако ја имате истата е-пошта за Xfinity X1 и Netflix, можете да ги поврзете двете со помош на „Поврзете ја оваа сметка на Netflix“.
 4. Внесете ја лозинката за Netflix на следниот екран
 5. Ако користите друга адреса за е-пошта за Netflix, внесете ја рачно за да се најавите и да уживате

Comcast ќе ви го наплати трошокот за претплата на Netflix.

Ако сметате дека Netflix не работи на Xfinity, обидете се да го рестартирате или да го исчистите кешот.

Алтернативно, можете да поставите опција за директно плаќање со Netflix. Но, трошоците остануваат исти.

Исто така види: Спајкови за несогласување на пинг: Како да се решат проблемите за неколку секунди

Преземете Netflix на непаметен телевизор користејќи Fios TV

Verizon го донесе Netflix на Fios TV, каде што можете да го интегрирате со ТВ-кутијата.

Треба да ви кажам веднаш дека услугата се однесува на Fios TV со повеќесобен DVR Подобрен или премиум услуга.

Оттука, размислете за надградба на вашиот план за да ги искористите услугите на Netflix.

Еве што ќе ви требаат -

 • Netflix сметка
 • Fios Интернет
 • Компатибилен сет-топ кутија за Fios

Сега еве ги чекорите за вклучување на Netflix на вашиот обичен телевизор –

 1. Одете на каналот 838
 2. На далечинскиот управувач, притиснете го копчето Додатоци
 3. НајдиNetflix на рингишпилот на апликацијата.
 4. Преземете ја и инсталирајте ја, а потоа најавете се со вашите ингеренции за Netflix
 5. Уживајте во беспрекорна содржина директно на вашиот телевизор за мала премија

Преземете го Netflix на непаметен телевизор користејќи Spectrum

Ако користите Spectrum за потрошувачка на содржина, можете да пристапите до Netflix со неколку кликања.

Еве што треба да направи –

 1. Кликнете на копчето од менито на далечинскиот управувач
 2. Изберете „Апликација“
 3. Одете во Netflix и внесете ОК од вашиот далечински управувач
 4. Користете ги вашите акредитиви на Netflix за да се најавите и сè е подготвено

Можете да пристапите и до Netflix со одење на каналот 2001 или 1002.

Можете да започнете нова претплата директно од Спектар или продолжете да ја користите вашата постоечка сметка со најавување.

Преземете Netflix на непаметен телевизор користејќи DirecTV

DirecTV носи различни ТВ канали во живо и апликации на барање на вашиот телевизор , а Netflix не е исклучок.

Опцијата AT&T TV е услуга со додадена вредност што можете да ја вклучите на вашиот постоечки DirecTV пакет.

Тоа носи содржина на барање на вашиот телевизор до која можете да пристапите со помош на вашиот сет-топ кутија.

По можност, можете да преземете Netflix од продавницата за апликации за ТВ, освен ако не е претходно вграден во вашиот уред.

Поставувањето на Netflix не трае повеќе од една минута, бидејќи можете да се најавите користејќи ги вашите акредитиви на Netflix и веднаш да започнете да се занимавате.

Преземете го Netflix на непаметен телевизор со помош на садот

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.