Како да го отспарите Fire Stick Remote за неколку секунди: лесен метод

 Како да го отспарите Fire Stick Remote за неколку секунди: лесен метод

Michael Perez

Пред неколку дена, го загубив далечинскиот управувач на мојот Fire Stick додека се преселив на моето ново место.

За среќа, еден мој пријател имаше дополнително далечински управувач и се согласи да ми го позајми, па затоа не мораше да купам нов Fire Stick, барем не веднаш.

Сепак, тој беше поврзан со неговите сопствени уреди и не можев да го натерам да работи со моите.

Подоцна неколку часа макање, сфатив дека е најдобро да се обратам на Интернет.

Имаше многу информативни написи и видеа на Fire Stick Remotes, но имаше еднаков број на некорисни исто така, и просејувањето низ нив траеше подолго отколку што очекував.

Затоа решив да го составам овој мал водич за едно застанување за тоа како да го отспарите вашиот далечински управувач Fire Stick, составувајќи сè што научив во уредно мал ресурс што можам повторно да го посетам подоцна.

Можете да го отспарите далечинскиот управувач со Fire Stick со исклучување на Fire Stick и спарување на далечинското со новиот уред, доколку имате само еден Fire Stick Remote.

Вклучив и дел за тоа што да правите ако имате два далечински управувачи со Fire Stick спарени со истиот Fire Stick подоцна во статијата.

Како да го спарите вашиот Fire Stick Remote

Ако штотуку сте го откачиле далечинското, можете да го спарите далечинското со едноставно притискање на копчето Репродуцирај/Пауза на него. Тоа треба да ја заврши работата.

Ако ја имате Fire TV Cube, тоа обично покажува дека вашиот далечински управувач не е спарен со помош наFire TV Orange Light.

Во случај да сте купиле нов/заменлив далечински управувач за вашиот постоечки уред, можете да го спарите следејќи ги овие чекори:

Исто така види: Апликацијата со воден пристап не работи: како да се поправи
 1. Исклучете го Fire Stick.
 2. Проверете дали батериите се ставени на вистински начин.
 3. Вклучете го Fire Stick. Почетниот екран ќе се вчита за една минута.
 4. Ако можете да го користите далечинското во овој момент, тој автоматски е спарен.
 5. Ако не, притиснете и задржете го Копче HOME околу 10-20 секунди.
 6. На екранот ќе се појави порака дека вашиот далечински управувач е спарен. Дури и ако не, обидете се да ракувате со далечинскиот управувач за да проверите дали работи.

Ако сакате да спарите дополнителен далечински управувач со Fire Stick, еве како да го продолжите тоа:

 1. Одете на почетниот екран.
 2. Означете Поставки и изберете го. Користете го навигацискиот круг за да се движите наоколу.
 3. Кликнете на Контролори и уреди со Bluetooth.
 4. Од прикажаната листа на опции, изберете Далечински управувачи на Amazon Fire TV.
 5. Изберете Додај нов далечински управувач. Вашиот телевизор сега ќе започне да бара нов неспарен далечински управувач.
 6. Притиснете и задржете го копчето HOME на далечинското што сакате да го спарите околу 10 секунди.
 7. Името на овој далечински управувач ќе се појави на списокот со откриени далечински управувачи. Изберете го користејќи го постојниот спарен далечински управувач и можете да одите.

Кога треба да го прекинете спарувањето на далечинскиот управувач

Ако сте го изгубиле вашиот FireЗалепете го далечинскиот управувач, но имате резервен, но тој е веќе поврзан со друг уред, ќе сакате да го раскинете пред да го спарите со главниот уред Fire TV.

Во тој случај, ќе мора да го прекинете спарувањето далечински со постари уреди пред да го спарите со вашиот Fire Stick.

Исто така, ако вашиот уред се соочува со проблеми со поврзувањето или ако Fire Stick не реагира на притискање на копчињата, отспарувањето и повторното спарување на далечинското може да грижете се за тоа.

Меѓутоа, навистина не мора да купувате нов Fire Stick Remote ако вашиот престане да работи. Постојат одлични далечински управувачи за замена на Fire Stick таму.

Како да го отспарите вашиот Fire Stick Remote

Можете да имате еден или два далечински далечински споени со вашиот Fire Stick. Еве како се справувате со распарување на далечинскиот управувач Fire Stick во двете сценарија.

Користете само еден далечински управувач со постоечкиот уред

За жал, не можете да го отспарите со далечинскиот управувач сам по себе освен ако немате друг уред со кој сакате да го спарите.

Ако е така, исклучете го постоечкиот уред и спарете го далечинскиот управувач со новиот следејќи ги чекорите во претходниот дел за Спарување Fire Stick Далечински управувачи.

Користете два далечински управувачи со постоечкиот уред

Ако сакате да го прекинете спарувањето на еден од двата далечински кои се спарени, следете ги овие чекори користејќи го другиот далечински управувач:

 1. Одете до Поставки од почетниот екран.
 2. Изберете Контролори и уреди со Bluetooth .
 3. Користејќи го навигацискиот круг, означете го „ Далечински управувачи за ТВ Amazon Fire“ и кликнете на него.
 4. Изберете го далечинското сакате да го прекинете спарувањето.
 5. Притиснете го копчето . Користете го копчето Избери за да го изберете далечинскиот управувач што сакате да го задржите спарено. Другиот далечински управувач треба да се отспари сега.

Ако се обидувате да спарите нов Fire Stick Remote без стариот, можете да ја користите апликацијата Fire TV за да го спарите новиот Fire Stick Remote, потоа отстранете ја старата користејќи ја новата.

Сè што треба да направите е да ја стартувате апликацијата Fire TV и да ја користите за да отидете до Поставки на Fire Stick.

Потоа, одете на Контролори & засилувач; Уреди со Bluetooth->далечински управувачи на Amazon Fire TV->Додадете нов далечински управувач за да се започне процесот на спарување.

Апликацијата Fire TV е прилично разновидна, исто така можете да ја користите за да го поврзете вашиот Fire Stick на Wi -Fi без далечински управувач.

Крајни размислувања за отспарување на далечинскиот управувач Fire Stick

Спарувањето или распарувањето на далечинскиот управувач Fire Stick е прилично едноставен процес. Ако сè уште се соочувате со проблеми, проверете дали батериите во далечинскиот управувач се правилно ставени.

Исто така, проверете дали далечинското што го користите за отпарување е на 10 стапки од Fire Stick. Секоја пречка меѓу нив може дополнително да го намали опсегот.

Ако сакате само да се обидете да го користите вашиот Fire Stick без да се занимавате со далечински управувачи и не мора да ви требада биде поврзан со вашиот телевизор, може да го користите вашиот Fire Stick со вашиот компјутер.

Ако сакате да можете да го контролирате целото поставување на медиумот, а не само со Fire Stick, универзален далечински управувач за вашиот Fire Stick е одлична опција.

Искористете ја поддршката што ја нуди Амазон за да помогне во решавањето на кој било проблем со кој се соочувате. Проверете ги одговорите на сите ваши прашања за Fire Stick на страницата за поддршка на Amazon Fire TV.

Можете и да уживате во читањето:

 • далечинскиот управувач Fire Stick не работи : Како да се решат проблемите [2021]
 • Јачината на звукот не работи на далечинскиот управувач Firestick: Како да се поправи
 • FireStick продолжува да се рестартира: како да се решат проблемите
 • Fire Stick продолжува црно: како да го поправите за секунди [2021]
 • Fire Stick без сигнал: поправен за секунди [2021]

Често поставувани прашања

Како да го ресетирам далечинскиот управувач Fire Stick?

Можете да го пробате ова ако имате далечински управувач од основно издание. Додека го држите копчето Дома , трипати притиснете го копчето Мени.

Сега, можете да го ослободите копчето Дома. Потоа, притиснете го копчето Мени девет пати.

Отстранете ги батериите на далечинскиот управувач и исклучете го кабелот за напојување од вашиот Fire Stick. По една минута, повторно вметнете ги батериите на далечинскиот управувач и приклучете го Fire Stick.

Кога ќе се појави почетниот екран, притиснете го копчето Дома околу 40 секунди. Поставувањето треба да заврши за една минута.

Како да се спаринов далечински управувач Firestick без стариот?

Ако не можете да го држите стариот далечински управувач, инсталирајте ја апликацијата Fire TV за да го спарите новиот далечински управувач.

Користете ја апликацијата за да отворите Поставки на Fire Stick. Потоа, одете до Контролори & засилувач; Уреди со Bluetooth->далечински управувачи на Amazon Fire TV->Додај нов далечински управувач .

Овде, изберете го далечинскиот управувач што сакате да го спарите.

Како да спарам нов Fire Stick далечински без WiFi?

За да го направите ова, притиснете и задржете го копчето ☰, копчето Назад и левата страна од навигацискиот круг додека не можете за да изберете „Оди во мрежни поставки“ со помош на далечинскиот управувач. Вашиот Fire Stick Remote сега е спарен.

Исто така види: *228 Не е дозволено на Verizon: Како да се поправи за неколку секунди

Што да правам ако го изгубив далечинскиот управувач Fire Stick?

Ако сте го изгубиле далечинскиот управувач, можете да ја користите апликацијата Amazon Fire TV за навигација вашиот Fire TV интерфејс.

Алтернативно, можете да го контролирате и Fire Stick со звучник напојуван од Alexa, кој е поврзан на истата WiFi мрежа.

Ако тоа не функционира, може да користите и жична/безжична тастатура и глушец со вашиот Fire Stick наместо далечински управувач.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.