Замена на батеријата на Vivint Doorbell: Водич чекор-по-чекор

 Замена на батеријата на Vivint Doorbell: Водич чекор-по-чекор

Michael Perez

Моето Vivint Doorbell ми даде избор да го користам на батерија или да го користам жичен, но бидејќи немав постоечки систем за ѕвончиња компатибилен со Vivint, го инсталирав безжично.

Многу време помина откако го поставив ѕвончето и речиси беше време да ги заменам скоро празните батерии за понови со целосно полнење.

Отидов онлајн за да дознаам како можам да ги заменам овие батерии , и го консултирав прирачникот за ѕвончето за какви било конкретни упатства.

Разговарав и со неколку луѓе кои безжично ги користеа ѕвончињата на Vivint во последните неколку години и ги разбрав практичните аспекти за замена на батеријата .

По неколку часа истражување, читање технички написи и материјал за поддршка, почувствував дека имам доволно познавање на темата, што се покажа како вредно откако ја заменив батеријата за речиси помалку од половина час .

Овој напис е направен со помош на тоа истражување, така што штом ќе завршите со читање, ќе можете да ја замените батеријата на вратата Vivint за неколку минути!

За да ја замените батеријата за ѕвончето Vivint, стапете во контакт со Vivint и побарајте од нив техничар да ја замени батеријата.

Продолжете да читате за да дознаете зошто препорачувам да побарате професионалец да ја замени батеријата наместо да прави тоа сами.

Исто така види: Термостатот Ecobee не се лади: како да се поправи за неколку секунди

Какви батерии им се потребни?

Вивинт ѕвона на вратитекои можат да работат на батерии бараат Li-ion батерии специјално направени за уредите Vivint и се вградени на ѕвончето.

Нема да можете да ја набавите оваа батерија од официјални извори, а бидејќи Vivint ви дозволува хардверот според договор, заменувањето на батеријата сами не е толку лесно.

Батеријата што ја користат ѕвончињата на вратите на Vivint е сопствена, а користењето на оригиналната батерија од Vivint секогаш се препорачува наместо употреба на копија од трета страна.

Може да се потпрете на оригиналните батерии и би работеле добро со уредите Vivint, но батериите од трети страни може да не функционираат и може да ги прекршат условите од вашиот договор со Vivint.

Кога треба да ги замените батериите

Вивинт вели дека батериите на нивните ѕвончиња можат да траат до 3 до 5 години со редовна употреба, но тоа е предмет на идеални температури и временски услови.

Ако сте го инсталирале ѕвончето во област која се лади, вашата батерија може да настрада и да изгуби малку сок бидејќи не работи на својата оптимална работна температура.

Апликацијата Vivint исто така ќе ве извести дали батериите на ѕвончето се трошат опасно, затоа земете го тоа како добар показател за замена на батеријата што е можно поскоро.

По 4 или 5 години, ќе треба да ја замените батеријата што е можно поскоро бидејќи не сакате да го изгубите пристапот до ѕвончето кога се чека замена на батеријата.

Како да се замениБатерии

Не се препорачува сама да ги замените батериите и може да ги прекрши условите од вашиот договор ако има клаузула која не ви дозволува да го отворите ѕвончето.

Ќе треба да го отворите ѕвончето за да ги смените батериите, затоа проверете го вашиот договор за да се уверите дека тие ви го дозволуваат тоа.

Изворот за замена за батеријата е исто така навистина тешко бидејќи Vivint директно не ги продава батерии за клиентите.

Ако успеете да добиете една од овие батерии, расклопувањето на ѕвончето е тешко ако немате добри вештини за правење сам.

Ова е причината зошто ви препорачувам набавете ја батеријата на вашето ѕвонче Vivint да ја замени професионалец од Vivint.

Можете да контактирате со Vivint за да закажете состанок со некој од нивните техничари за да ја замени батеријата.

Алтернативи со поедноставно Замена на батерии

Vivint го отежнува процесот на замена на батериите за да ги изолира нивните системи од надворешниот свет, но постојат брендови на ѕвончиња кои ви дозволуваат да ги менувате батериите без да ја загрозите безбедноста.

Ring

Прстенот е најдобрата алтернатива што можам да ја препорачам овде, благодарение на тоа колку лесно можете да нарачате батерија за замена и да ја замените за неколку минути.

Нивниот водечки линија на Doorbells ви овозможува да ја замените батеријата, освен за Doorbell Pro, кој нуди само жична опција.

Можете да го задржите времето на застој на вашиотбезбедносното ѕвонче на вратата на минимум и брзо заменете ја батеријата.

Направи сам наспроти професионална поддршка

Би препорачал да ја замени батеријата од професионалец, не само затоа што е полесно, туку затоа што исто така го штити вашиот договор од прекршување.

Не треба да ја набавувате батеријата ниту од непријатни извори бидејќи Vivint може да ви ја замени батеријата.

Гаранцијата е нешто друго што е изложени на ризик ако се обидете сами да ја замените батеријата и ако успеете да оштетите нешто додека го правите тоа, ќе треба да платите за какви било поправки.

Исто така види: NAT филтрирање: како функционира? се што треба да знаете

Исто така, има направено случај за да заштедите многу од вашите време, особено ако првпат се обидувате да замените батерија на видео ѕвонче.

Ова се само неколку причини зошто би препорачал да ја натерате Vivint да ја замени батеријата наместо вие самите да го направите тоа.

Завршни размислувања

Кога контактирате со Vivint за замена на батеријата, проверете дали замената е покриена со вашата гаранција.

Проверете го вашиот договор уште еднаш за да видите дали замената на батериите е покриена со гаранција .

Ако вашето ѕвонче на вратата Vivint не работи, тоа може да биде проблем со изворот на енергија, што силно би препорачал да побарате професионалец да го разгледа.

Можете и да уживате во читањето

  • Дали Vivint работи со HomeKit? Како да се поврзете
  • Колку долго ѕвони батеријата на врататаПоследно?
  • SimpliSafe батерија за ѕвонче на врата: Сè што треба да знаете

Често поставувани прашања

Како да отворите Vivint камера за ѕвонче?

Не можете сами да отворите Vivint камера за ѕвонче и ќе ви треба професионалец да го стори тоа.

Јавете се на Vivint и закажете состанок со техничар за да го решите проблемот што го мачи вашиот ѕвонче на вратата.

Како да ја сменам батеријата во моето ѕвонче на Vivint?

Ѕвончињата на вратите на Vivint не можат да се заменат сами и наместо тоа бараат да контактирате со Vivint за техничар.

Тие можат да ја набават вистинската батерија за моделот на вашето ѕвонче и брзо да ја заменат батеријата.

Како да го извадам моето ѕвонче Vivint?

Пред да го извадите ѕвончето, исклучете го од системот и извадете го го од апликацијата.

Отстранете го капакот на ѕвончето, исклучете ги жиците и одвртете ги и отстранете ги и држачите за монтирање.

Што ќе се случи ако престанам да плаќам Vivint?

Ако престанете да плаќате на Vivint, тие ќе ве известат за пропуштени плаќања, а штом ќе пропуштите доволно плаќања, ќе ви наплатат такса за откажување и ќе ве натераат да платите за сите уреди што сте ги добиле од нив.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.