Како да го поврзете MyQ со Google Assistant без напор за неколку секунди

 Како да го поврзете MyQ со Google Assistant без напор за неколку секунди

Michael Perez

Мојот живот стана многу полесен кога почнав да го користам отворачот на гаражни врати myQ. Уредот ми овозможува да ја контролирам и надгледувам вратата од гаражата и да управувам со системот за осветлување на домот дури и кога не сум отсутен.

MyQ не работи со Google Home, но може да го поврзете со Google Assistant.

Оваа интеграција ќе ви овозможи да користите гласовна команда за да ја затворите вратата од гаражата или да го проверите нејзиниот статус.

Оваа функција е навистина корисна бидејќи само треба да разговарате со „Помошникот на Google“ и да потврдите дали сте заминале вратата отворена кога си заминуваш.

За да го поврзете myQ со Google Assistant, одете на вашата сметка на myQ и изберете „Додај претплата“.

Изберете „Помошник на Google“ и вашиот циклус или начин на плаќање. Откако ќе направите нарачка, одете во апликацијата myQ, изберете „Мени“ и изберете „Работи со myQ“.

Повлечете до „Помошникот на Google“ во врската за сметководство и кликнете „Стартувај“.

Дали Chamberlain myQ работи со Google Home & засилувач; Google Assistant?

Chamberlain myQ не работи со Google Home, но работи со Google Assistant.

Откако ќе го поврзете Google Assistant со MyQ, ќе можете да управувате со вашите гаражна врата само со зборување. На пример, можете да кажете „Ok Google, кажи myQ да ја затвори вратата од гаражата“.

Во моментов, постои понуда за претплата за Chamberlain myQ која наплаќа само 10 долари годишно за оваа функција. Кликнете овде за да дознаете повеќе!

myQ уреди

СледуваатChamberlain myQ уреди:

 1. Chamberlain B970 отварач на гаражни врати контролиран од паметен телефон
 2. Chamberlain MyQ паметен отворач за гаражни врати MYQ-G0301

Покрај овие, MyQ е компатибилен со различни брендови на отворачи за гаражни врати.

Овие брендови на отворачи за гаражни врати ги вклучуваат Chamberlain, Genie, Liftmaster, Raynor и други.

За MyQ да работи со вашата гаражна врата, вие мора да има паметна гаража. Можете исто така да ја посетите веб-локацијата myQ за да видите дали вашиот отворач на гаражни врати е компатибилен со myQ или не.

Поддржани команди

Chamberlain myQ е најдобриот отворач на гаражни врати и кога е поврзан со Google Assistant, станува уште поудобен.

Можете да зборувате и да командувате со myQ да ја затворите вратата од гаражата и да прашате дали вратата од гаражата е отворена или затворена.

Следниве се поддржаните команди во врска со ова:

 1. Ok Google, Кажете му на myQ да ја затвори вратата од гаражата
 2. Ok Google, прашајте го myQ дали вратата од гаражата е отворена

Апликации што ви се потребни

За Chamberlain myQ да работи со Google Assistant, вие Ќе треба да ги инсталирате овие апликации:

 • Апликација MyQ (App Store или Google Play)
 • Апликација Google Assistant (App Store или Google Play)

Како да го поврзете myQ со Google Assistant?

Можете да го поврзете myQ со Google Assistant со користење на услугата myQ Subscription, која моментално е бесплатна за ограничено време.

Следете ги овие чекори за активирајте гопретплата:

 1. Одете на вашата сметка на myQ и изберете „Додај претплата“.
 2. Ќе ви биде даден избор каде што треба да изберете „Помошник на Google“ и вашиот начин на плаќање/ циклус на наплата.
 3. Откако ќе ја нарачате вашата нарачка, одете во апликацијата myQ и изберете „Мени“, а потоа изберете „Работи со myQ“.
 4. Стартирајте ја апликацијата „Помошник на Google“ со наоѓање на „Помошникот на Google“ во Поврзување сметка.

Алтернативни методи за интеграција

На некои луѓе можеби им е предизвик да го поврзат myQ со „Помошникот на Google“ преку методот на услугата за претплата.

Ова е затоа што можеби треба да платите претплата, да ги преземете соодветните апликации и да имате сметки на овие платформи.

Покрај тоа, со методот на претплата, нема да можете да ја поврзете вашата сметка на myQ со вашиот Google Home.

Со алтернативниот метод на интеграција, можете да го поврзете вашиот myQ со Google Assistant и Home.

Поврзете го Google Assistant со MyQ со IFTTT:

Со IFTTT, мислам ако ова Потоа Тоа, и овој метод е полесен во споредба со другите.

Го користев овој метод за поврзување на myQ со Google Assistant бидејќи е прилично јасен.

Сепак, треба да забележите и дека овој метод ќе ви овозможи да давате само гласовни команди и нема да ви го каже статусот на вратата од гаражата.

Следниве се чекорите за користење на методот IFTTT, кој е алтернативен на услугата за претплатаметод:

 1. Отворете ја вашата апликација IFTTT со најавување во неа и направете нов аплет со кликнување на „Истражи“ и „Креирај“.
 2. Генерирајте го активирањето IF со кликнување на „+“.
 3. Пребарајте го „Помошникот на Google“ и потоа изберете „Кажи едноставна фраза“.
 4. Сега внесете изјава по ваш избор како „Затвори гаража“ и генерирај го активирањето.
 5. Сега повторно кликнете на знакот „+“ и генерирајте ја командата „Тогаш тоа“.
 6. Пребарајте го myQ и изберете „Затвори ја вратата“ или која било изјава што сте ја внеле како гласовна команда.
 7. Изберете ја вратата од гаражата и притиснете „Креирај акција“.
 8. Именувајте го вашиот аплет и ќе завршите со методот.

Ако сте корисник на HomeKit, имаме водич за интеграција на myQ-HomeKit.

За Chamberlain myQ

Апликацијата Chamberlain myQ е достапно на платформите на Apple и Google и ви овозможува да се поврзете со вратата од гаражата каде и да сте и кога сакате.

Со само еден клик, можете да ја затворите или отворите вратата од гаражата и да добивате известувања реално -time.

Можете да го знаете статусот на вратата од гаражата и да ја закажете исто така според вашето пристигнување или заминување.

Можете исто така да им дадете на пријателите и семејството пристап до вратата на ограничено време.

Интеграцијата на myQ со „Помошникот на Google“ го олеснува контролирањето на вратата од гаражата уште повеќе и полесно.

Технологијата на Google Assistant е опремена со технологија за вештачка интелигенција која ви овозможувазборувајте со вашиот уред и давајте гласовни команди.

Оваа технологија го олесни животот затоа што зборувањето е многу полесно отколку да ја внесете командата или да ја извршите функцијата рачно.

Заклучок

Поврзувањето на myQ со „Помошникот на Google“ е лесно, а откако ќе го направите тоа, подготвени сте да ги истражите врвните карактеристики на оваа нова врска.

Исто така види: Како да го поправите „режимот што не е поддржан на телевизорот Samsung“: Лесен водич

Во моментот кога ќе го поврзете вашиот Chamberlain myQ со Google Assistant, можете да го искористите отворачот на вратата од гаражата на најзгодниот начин.

Можете и да се регистрирате за myQ Video storage за да не пропуштите ниту едно предупредување за камерата на вашиот уред.

Исто така види: Дали трепкањето работи со прстенот?

Можете да преземате и споделувате видео клипови и да означувате важни снимки што треба да се зачувуваат и складираат на неодредено време.

Можете и да уживате во читањето:

 • Како да му кажете на MyQ да ја затвори вратата од гаражата без напор
 • Како да ги смените името и гласот на „Помошникот на Google“? [Објаснето]
 • Најдобар SmartThings отварач на гаражни врати за да ви го олесни животот
 • Како да го поврзете Google Home со термостат Honeywell

Често поставувани прашања

Дали има месечна претплата за myQ?

Да, има месечна претплата за myQ. Месечната претплата е $1, а годишните трошоци се 10 $.

Дали myQ може да контролира две врати?

Да, ако отворачите на гаражни врати се компатибилни со myQ, тогаш можете да контролирате две врати.

Сепак, проверете дали има посебна вратасензор за вториот отворач на вратата.

Дали myQ работи со Siri?

Да, myQ работи со Siri. Може да побарате од Siri да ги контролира компатибилните отворачи на гаражни врати.

Можам ли да го конвертирам мојот отворач на гаражни врати во Wi-Fi?

Ако вратата од гаражата не е опремена со Wi-Fi, можете да го доградите отворачот на гаражни врати со контролер за Wi-Fi .

За да пристапите до функцијата myQ, мора да се осигурате дека системот на гаражни врати може да пристапи на Интернет.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.