Како да ја добиете апликацијата Spectrum на Fire Stick: Целосен водич

 Како да ја добиете апликацијата Spectrum на Fire Stick: Целосен водич

Michael Perez

Мојот брат користи стар телевизор поврзан со Fire TV Stick за ретка прилика кога гледа телевизија, но кога се пријави за Spectrum, му се допаднаа некои од сериите на нивната услуга за стриминг, Spectrum TV.

Тој реши да ги гледа тие серии на неговиот Fire TV и ја побара мојата помош за да ја добие апликацијата на неговиот Fire TV Stick.

Решив да поминам низ неговиот Fire TV Stick и да проверам секаде каде што можам онлајн за добивање на апликацијата Spectrum на кој било Fire TV Stick.

Кога го завршив моето истражување неколку часа подоцна, имав сè што ми требаше за да знам како да ја добијам апликацијата Spectrum TV на мојот Fire TV директно или преку мојот телефон.

По завршувањето на оваа статија, за неколку минути ќе знаете точно како да ја инсталирате или да ја добиете апликацијата Spectrum на вашиот Fire TV Stick.

За да ја добиете апликацијата Spectrum на вашиот Fire TV, лоцирајте ја апликацијата од продавницата за апликации на Амазон и инсталирајте ја. Алтернативно, можете да ја пресликате апликацијата Spectrum на вашиот телефон или компјутер на Fire TV.

Продолжете со читање за да дознаете како можете да го пресликувате телефонот или компјутерот на Fire Stick и зошто странично вчитување на апликациите не е“ не се препорачува.

Дали апликацијата Spectrum е на Fire TV?

Добрата вест е што вашиот Fire TV Stick ја поддржува апликацијата Spectrum и може да ја инсталирате од апликацијата Amazon Продавница.

Апликацијата не е природно достапна на неколку популарни платформи, како што е оперативниот систем Tizen на Samsung, но за среќа, таа е достапна на Fire TV и ередовно се ажурира.

Апликацијата може да ја добиете и на Fire TV со пресликување на телефонот или компјутерот со AirPlay или Chromecast.

Инсталирајте ја апликацијата Spectrum

Најлесен начин за земете ја апликацијата Spectrum на вашиот Fire TV би било да ја инсталирате домашната апликација на уредот со наоѓање на апликацијата од продавницата за апликации на Amazon.

Откако ќе ја инсталирате апликацијата, најавете се со вашата сметка на Spectrum за да започнете да уживате во живо ТВ и целата содржина на барање што ја обезбедува Spectrum.

За да ја инсталирате апликацијата на вашиот Fire TV:

 1. Од почетниот екран, означете Најди и изберете лентата за пребарување.
 2. Внесете Апликација Spectrum TV , а потоа притиснете го средното копче на далечинското за да ја побарате апликацијата.
 3. Изберете Инсталирај и почекајте апликацијата да заврши со инсталирање.
 4. Стартувајте ја апликацијата од почетниот екран.
 5. Најавете се на вашата Сметката на Spectrum .

Обидете се да ја пренесувате содржината што е достапна на апликацијата за да бидете сигурни дека можете да гледате содржина на неа без никакви проблеми.

Одржувајте ја апликацијата ажурирана за да спречите појава на какви било проблеми во иднина.

Mirror. Вашиот телефон

Ако користењето на апликацијата е незгодно за вас, можете исто така да го фрлите екранот на телефонот на Fire TV Stick или да ја емитувате апликацијата со помош на AirPlay на уредите со iOS или Chromecast на други уреди.

За да го фрлите вашиот екран на Fire TV Stick на Android:

 1. Проверете дали вашиот Fire TV Stick и вашиот телефон се на истиот Wi-Fiврска.
 2. Одете во Поставки на вашиот Fire TV Stick.
 3. Изберете Екран и засилувач; Звуци .
 4. Означете Овозможи пресликување на екранот и изберете го.
 5. Оставете го телевизорот на овој екран.
 6. Отворете ја лентата за известувања на вашиот Телефон со Android и поминете низ брзите поставки за да најдете Cast , Smart View или Wireless Projection . Може да проверите и во делот за поврзување во апликацијата Поставки на телефонот.
 7. Да го пронајде телефонот Fire TV.
 8. Изберете го уредот од списокот.

Можете исто така да изберете да ја емитувате само апликацијата со допирање на иконата за емитување на апликацијата Spectrum додека репродуцирате содржина на неа.

За iOS, ќе треба да инсталирате апликација од трета страна на Fire TV за да го направите пресликувањето повеќе беспрекорно.

 1. Одете во делот Најди на почетниот екран на вашиот Fire TV Stick.
 2. Пребарајте го AirScreen апликација и изберете ја.
 3. Изберете Преземи или Инсталирај за да ја инсталирате апликацијата на вашиот Fire TV.
 4. Стартувај AirScreen штом ќе заврши и изберете Започни сега .
 5. Одете во неговите поставки и активирајте AirPlay .
 6. Вратете се во главното мени и изберете Започнете .
 7. Отворете го Control Center на вашиот iOS уред и допрете Screen Mirroring .
 8. Изберете го Fire TV од списокот на уреди.

Кога го пресликувате телефонот на Fire TV Stick, сè што правите на телефонот ќе биде видливо на телевизорот, затоа направетесигурни дека не правите ништо лично или приватно кога се пресликувате на екранот.

Огледајте го вашиот компјутер

Ако обично гледате Spectrum TV на вашиот компјутер, можете да го пресликате неговиот екран на вашиот Fire TV ако сакате.

Windows 10 има стандардно овозможено емитување, затоа следете ги чекорите подолу за да ги поставите останатите работи што се потребни за пресликување на Spectrum TV на вашиот Fire TV.

За Windows 10:

 1. Проверете дали Fire TV Stick и вашиот компјутер се на иста Wi-Fi конекција.
 2. Одете во Поставки на вашиот Fire TV Stick.
 3. Изберете Екран и засилувач; Звуци .
 4. Означете Овозможи пресликување на екранот и изберете го.
 5. Притиснете ги копчето Windows и P заедно , потоа кликнете на Поврзи се со безжичен екран .
 6. Најдете го Fire TV од списокот со уреди. Ако не е присутен таму, кликнете Најди други типови уреди .

За пресликување од компјутер Mac:

 1. Инсталирај AirScreen на вашиот Fire TV.
 2. Вклучете AirPlay во поставките за AirScreen.
 3. Изберете Помош од окното на десната страна- од страната и изберете macOS .
 4. Изберете AirPlay .
 5. Изберете ја иконата AirPlay од лентата на горниот дел. Можете да го овозможите ова ако веќе не е така со одење до поставките Екран и менување на поставката Прикажи пресликување во картичката Аранжман .
 6. Од менито AirPlay, изберете го вашиот FireТВ.
 7. Потврдете го известувањето на вашиот Fire TV стик со далечинскиот управувач.

По пресликувањето на екранот, најавете се во апликацијата Spectrum на вашиот компјутер и почнете да ја репродуцирате содржината што ја сакате за гледање.

Зошто не треба странично да ја вчитувате апликацијата

Никогаш не треба странично да вчитувате апликации на Fire TV Stick, дури и ако апликацијата што се обидувате да ја инсталирате повеќе не е во продавницата.

Не се препорачува странично вчитување апликации само затоа што апликацијата може да инсталира вирус со вистинската програма. Овие апликации нема да добиваат ажурирања за да ги поправат проблемите.

Значи, ако некогаш наидете на проблеми со која било апликација што сте ја вчитале странично, може да биде тешко да се поправи.

Исто така, постои ризикот од инсталирање лажна апликација која ги краде вашите информации бидејќи нема да можете да му верувате на изворот на апликацијата.

Исто така види: Не работи далечинскиот управувач за телевизор Insignia: како да се поправи за неколку минути

Завршни мисли

Апликацијата е достапна на повеќето паметни платформи, но не е достапен на Vizio, што е изненадувачки бидејќи тие се еден од најбрзо растечките ТВ брендови во САД.

Исто така види: TCL Roku ТВ светло што трепка: како да се поправи за неколку минути

Ако имате телевизор Vizio и сакате Spectrum TV на него, можете да го користите Fire ТВ стик за да добиете услуга за користење на тој телевизор.

Истото можете да го направите со телевизорите LG, кои исто така ја немаат апликацијата Spectrum природно.

Можете и да уживате во читањето

 • Апликацијата Spectrum не работи: како да се поправи за неколку минути
 • Како да добиете Newsmax на спектарот: лесен водич
 • Можете ли да ја користите апликацијата Spectrum на PS4?Објаснето
 • Пакет Spectrum Digi Tier 1: Што е тоа?

Често поставувани прашања

Дали апликацијата Spectrum TV е бесплатна ?

Апликацијата Spectrum TV е бесплатна за користење за секој со Spectrum интернет и ТВ пакет.

Можете да гледате која било содржина на неа на повеќето уреди што ја имаат апликацијата во нивните продавници за апликации.

Може ли да ја користам апликацијата Spectrum наместо кабелската кутија?

Можете да ја користите апликацијата Spectrum наместо кабелската кутија и да гледате телевизија во живо и целата содржина на барање достапна на кабелската кутија.

Апликацијата нуди 250 канали и пристап до услугата за стриминг Spectrum TV.

Дали Spectrum е бесплатен на Roku?

Ако веќе сте клиент на Spectrum и го имате нивниот ТВ и кабелски врски, апликацијата Spectrum TV е бесплатна за користење на Roku.

Нема да се наплаќаат дополнителни трошоци за гледање Spectrum TV на вашиот Roku.

Дали ви треба Spectrum кабел за користење апликацијата Spectrum?

Ќе ви треба активна претплата на Spectrum TV за да ја користите апликацијата Spectrum TV на кој било од вашите уреди.

За да ја гледате содржината, можете или да користите мобилни податоци или Wi -Fi.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.