Како да пребарувате на ТВ Плутон: Лесен водич

 Како да пребарувате на ТВ Плутон: Лесен водич

Michael Perez

Плутон ТВ е местото каде што гледам емисии на канали за кои не сакам да плаќам затоа што го вклучувам тој канал само за таа емисија.

Кога слушнав дека Плутон почнал да емитува друга емисија, бев заинтересиран за, ја стартував апликацијата за да ја најдам.

Бидејќи серијата не беше мејнстрим и нејасна, имав потешкотии да ја најдам на главните екрани.

За да се олесни сè, јас отидов на интернет за да дознаам како можам да пребарувам на Pluto TV без да имам потреба да се прелистувам низ бескрајните канали и нивните водичи.

По неколку часа пребарување низ неколку објави на форумот на корисници и разговор со неколку луѓе кои ги посетувале , Знаев сè што требаше да знам за брзо пребарување и наоѓање емисии и други содржини на Плутон.

Оваа статија резимира сè што најдов, така што откако ќе го прочитате ова, ќе можете да најдете што и да сакате на Pluto TV за неколку минути!

Pluto TV додаде лента за пребарување со ажурирање на нивната апликација, за да можете да ја користите за да пребарувате содржина на бесплатната услуга за ТВ во живо.

Продолжете да читате за да дознаете како да го подобрите вашето искуство со Pluto TV кога прелистувате содржини и како ефикасно да ја користите функцијата на списокот за следење.

Дали Pluto TV има функција за пребарување?

Pluto TV е, во својата суштина, водич за канали и зависи од тоа дали знаете кои се емисии на кои канали треба да знаете кога ќе се емитуваат.

Како резултат на тоа, Pluto TV не имајфункцијата мајчин пребарување долго време, но по неодамнешното ажурирање, Paramount конечно ја додаде многу бараната лента за пребарување во апликацијата Pluto TV.

Покрај користењето на функцијата за пребарување, другите методи брзо ќе ви овозможат да ја пронајдете содржината сакате со неколку решенија, без разлика дали е ТВ во живо или на барање.

Ќе зборувам за тие методи во следните делови, затоа продолжете со читање за да дознаете што треба да направите за да се подобрите вашето корисничко искуство во пребарувањето содржина на Pluto TV.

Користете ја лентата за пребарување

По ажурирањето на апликацијата Pluto TV, тие конечно ја воведоа лентата за пребарување, која беше нешто што го бараа скоро сите луѓе кои ја користат услугата.

Изберете Search од трите икони на дното на екранот за мобилен телефон или кликнете на лентата за пребарување на горниот дел од екранот ако гледате Pluto TV на веб-страница.

Истото важи и за паметните телевизори, кои исто така имаат лента за пребарување на главниот екран за да почнат да бараат содржина веднаш штом ќе ја вчитате.

Корисниците на Roku можат користете ја глобалната лента за пребарување на вашиот Roku за да најдете содржина на Pluto TV ако содржината што ја барате е достапна на услугата.

Наоѓање содржина по категорија

За ТВ во живо

За да си го олесните животот кога барате специфичен ТВ канал во живо, ќе треба да ги групирате каналите на Pluto TV по категорија.

Исто така види: Kodi не може да се поврзе со далечински сервер: Како да се поправи за неколку минути

Следете ги чекорите дадени подолу за да ги групирате споредкатегорија и полесно пронајдете ги вашите ТВ емисии во живо:

  1. Користете го панелот лево и изберете ја категоријата на ТВ каналот во живо што ја сакате.
  2. Скролувајте низ каналите во тој категорија и пронајдете го вашиот канал.
  3. Изберете го каналот откако ќе го пронајдете.

Програмирање на барање

Постапката во голема мера останува иста за On- Барајте содржина и бара прво да ги сортирате содржините по категорија.

За да пребарувате низ содржината на барање на Pluto TV:

  1. Изберете ја категоријата во која спаѓа вашата програма на барање на окното лево.
  2. Скролувајте низ содржината под таа категорија и пронајдете ја програмата што ја барате.
  3. Изберете ја за да започнете да гледате.

Пребарување на Google

Ако ги пребарувате повеќето серии на Google, тие имаат мала информативна табла која содржи резултати на прегледи и која може да ја користите за да започнете брзо да го гледате тоа ТВ-шоу или филм.

Ако серијата или филмот се емитувале на Pluto TV, неговата врска ќе се појави заедно со другите популарни услуги за стриминг како Netflix и Hulu.

Кликнете на иконата Pluto TV или синото копче Гледај блиску до него за да започнете да ја гледате таа содржина .

Користење на списокот за следење

Последниот метод за пребарување не е пребарување и бара од вас да ја зачувате содржината што сакате да ја гледате секогаш кога ќе ја видите додека прелистувате на ТВ Pluto.

Ова ги прави сите ТВ серии или филмови што сакате да ги гледате да се зачуваат во aубав список што можете да го прегледате секогаш кога сакате брзо да ги најдете сериите што сте сакале да ги гледате.

Изберете ја емисијата што сакавте да ја гледате секогаш кога пребарувате околу ТВ Pluto и додајте ги на вашата листа за следење .

Ова ќе создаде листа на ТВ емисии и филмови на кои можете да одите ако немате што да гледате и ќе делува како складиште за сериите што сакате да ги гледате за да ги најдете брзо.

Исто така види: Hulu Live TV не работи: поправено за неколку секунди

Завршни размислувања

Плуто ТВ останува едно од ретките легални средства за гледање телевизија во живо на интернет без да биде поврзана со кабелска ТВ-кутија и нуди голема библиотека на канали и содржина на барање што ќе трае со години да дојде.

На апликацијата и треба уште повеќе работа за да биде прифатлива за корисниците, но едноставниот факт дека на едноставна функција како пребарувањето и требаше толку долго да се имплементира значи дека овој напредок ќе биде бавен.

Најдобар начин да го натерате Paramount да ја ажурира својата апликација е да ги известите за какви проблеми имате со апликацијата на форумите на корисници и другите социјални медиуми.

Обидете се да го привлечете нивното внимание со помош на лајкови -луѓе од Pluto TV заедницата за да ја пренесат вашата порака.

Можете и да уживате во читањето

  • Како да преземате апликации на Vizio TV без копче V: лесен водич
  • Дали има месечни трошоци за Roku? сè што треба да знаете

Често поставувани прашања

Дали Pluto TV е целосно бесплатен?

Pluto TV е бесплатен ТВстриминг услуга со речиси 250 канали и нуди содржини за стриминг на барање.

Услугата е поддржана со реклами, поради што може да остане бесплатна.

Дали Pluto TV има Yellowstone?

Pluto TV има бесплатен пренос на Yellowstone, но го следи распоредот на ТВ.

Не треба да се најавувате со сметка за да гледате кој било канал на услугата.

9>Дали CNN е бесплатен на Pluto TV?

CNN има канал на Pluto TV, но тоа не е ТВ каналот во живо што се емитува на ТВ.

Наместо тоа, ќе има колекција на курирана кратка содржина која CNN постојано ја ажурира.

Дали Pluto TV е легална?

Pluto TV е еден од легалните методи за гледање телевизија во живо и тие добиваат приходи од реклами на каналите што се стримуван.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.