Како работи ѕвончето ако немате ѕвонче?

 Како работи ѕвончето ако немате ѕвонче?

Michael Perez

Содржина

Неодамна добив ѕвонче на вратата за мојата куќа. Тоа е солидно ѕвонче со различни корисни функции како што се откривање на луѓе и неограничено складирање на облакот.

Импресивно, нели? Освен што сфатив дека поставувањето ѕвонче без постоечко ѕвонче значи многу работа затоа што ќе треба да монтирам трансформатор, кутија за ѕвонење и да го направам целото поврзување.

Не се радував на тоа. Знаев дека мора да има полесен начин да се направи ова.

Значи, дали навистина можеш да инсталираш ѕвонче без постоечко ѕвонче?

Прстеното ѕвонче може да се инсталира дури и ако немате ѕвонче со користење на приклучен трансформатор.

За инсталирање, поврзете ги жиците на ѕвончето со жиците на трансформаторот и приклучете ги во блискиот ѕиден штекер.

Дополнително, може да се користи приклучно ѕвонче наместо механичко или електрично ѕвонче за соопштенија за посетители.

Приклучен трансформатор за вашиот прстенест ѕвонче

Повеќето ѕвончиња на вратите бараат минимален напон од 16 V AC. Дури и некои од најпопуларните напредни ѕвона на вратите, вклучувајќи ги Ring, Nest, SimpliSafe, Energizer, Skybell работат во опсегот на напон од 16-24 V AC.

За ваша корист, ќе ги наведам различните ѕвона на вратите и соодветниот приклучок трансформатор што би одговарал на потребите на вашиот конкретен модел на Ring doorbell.

Doorbell Plugin Transformer
ПрстенDoorbell Pro Ring Doorbell Pro Plugin Transformer
Ring Doorbell 2 Ring Doorbell 2 Plugin Transformer
Ring Doorbell 3 Ring Doorbell 3 Plugin Transformer
Ring Doorbell 3 Plus Ring Doorbell 3 Plus Plugin Transformer

Работата со купувањето случајни приклучни трансформатори е што има многу ѓубре на пазарот што навистина брзо ќе ви пропадне.

Јас го користев конкретниот во изминатите 8 месеци без никаква драма, па затоа е робустен.

Во случај да сте загрижени, овој конкретен производител дава и доживотна гаранција за нивните производи.

Значи, ако не ви се случи , можете да добиете ново бесплатно.

Како да го инсталирате прстенетото ѕвонче ако веќе немате ѕвонче

Најдобриот дел од користењето на приклучен трансформатор е леснотијата со која можете да го инсталирате вашето ѕвонче.

Сè што треба да направите е да ги поврзете двете жици на вашето прстенестичко ѕвонче со двете жици на приклучниот трансформатор и да го вклучите.

Меѓутоа, ако го инсталирате надвор на влезната врата, ќе треба да издупчите дупка и да ги повлечете жиците, а потоа да го поврзете на ѕиден штекер во близина.

Во мојата куќа , ѕидниот штекер се наоѓаше малку подалеку од 12 стапки (должината на жицата на трансформаторот) од влезната врата, така што купив продолжен кабел за приклучниот трансформаторсамо за да ја добиете саканата должина за удобно поврзување.

Затоа, ако не сте сигурни, можеби е подобро само да го земете продолжениот кабел наместо да сфатите дека е премногу краток во моментот на инсталацијата.

Дали ви треба ѕвончето за прстенестото ѕвонче?

Ако не сте забележале, не се зборуваше за кутија за ѕвонење што е од суштинско значење за нормална инсталација на ѕвончето.

Меѓутоа, кога немате постоечко ѕвонче, подобро е да користите приклучно ѕвонче. Доаѓа со предавател и приемник.

Предавателот се приклучува во жицата на адаптерот додека ресиверот може да се приклучи во ѕиден штекер.

Со опсег до 100 стапки, можете да го приклучите каде и да посакате.

Меѓутоа, ако живеете во поголема куќа и сакате звукот да допре до сите делови од вашата куќа, можете да купите дополнителен ресивер и да ги приклучите на други места кои се потешки за звукот за да стигнете.

Завршни мисли

Се надевам дека ова ви овозможи да го инсталирате вашето ѕвонче без постоечко ѕвонче.

Исто така види: Светло за трепкање на Apple TV: го поправив со iTunes

Тоа е процес кој не треба да трае повеќе од неколку минути ако имате се што ви треба.

Ако ви треба помош за инсталацијата, слободно контактирајте ме со помош на формуларот за контакт.

Исто така види: Црн екран на телевизорот LG: како да се поправи за неколку секунди

Можете и да уживате во читањето:

  • Дали се дозволени прстенести ѕвона во становите?
  • Дали прстенестото ѕвонче е водоотпорно? Време за тестирање
  • Можете ли да го промените прстенотНадвор звучи ѕвончето?
  • Најдобрите ѕвончиња за станови и изнајмувачи

Често поставувани прашања

Дали ви треба електричар за в>Алтернативно, можете да купите приклучен трансформатор и да го напојувате ѕвоното на вратата со поврзување на ѕиден штекер.

Наместо да користите ѕвонче, можете да користите приклучно ѕвонче за да знаете секој пат кога имате посетител.

Може ли сам да инсталирам прстенести ѕвончиња?

Можете сами да инсталирате ѕвонче на врата. Во случај на прстенести ѕвончиња кои работат на батерии, инсталацијата може да биде едноставна како и да ја навртувате на ѕидот.

Меѓутоа, ако сакате да ја жичате, ќе мора да користите трансформатор и ѕвонче.

Или жичен или со помош на приклучен трансформатор и приклучен ѕвонче.

Би ви препорачал да го земете приклучниот трансформатор и ѕвонче за да заштедите пари и време.

Дали луѓето крадат ѕвона на вратите?

Ѕвоната на вратата може да се украде.

Особено ако не се соодветно обезбедени. Сепак, Ring доаѓа со гаранција дека ќе го замени секое украдено ѕвонче на вратата Ring.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.