Далечински кодови за телевизорите LG: Целосен водич

 Далечински кодови за телевизорите LG: Целосен водич

Michael Perez

Програмирањето на нов универзален далечински управувач може да биде проблем за многумина, а понекогаш едноставно не вреди да се бара со часови за точниот код за вашиот далечински управувач.

Кога се префрлив на нов универзален далечински управувач, немав поим каков е кодот за да го натерам да работи со мојот LG телевизор.

За да дознаам кој код треба да го користам, отидов на интернет и погледнав страници и страници со информации и отидов преку неколку објави на форумот.

Успеав да изградам база на податоци со употребливи кодови што може да го спарат било кој далечински управувач со вашиот телевизор LG, вклучително и оние што работеа со далечински управувачи од давателите на кабловска телевизија.

Овој напис е складиште на информациите што ги најдов, така што ќе можете да го најдете кодот што ви треба за неколку секунди.

Спарувањето на вашиот LG Magic Remote со вашиот LG Smart TV не бара кодови, но оние што го прават тоа можат рачно да го внесат кодот или да ја користат функцијата за автоматско пребарување на код за брзо да го најдат точниот код.

Прочитајте за да најдете подготвен список на далечински кодови што можеби ќе ви требаат кога поставување на универзален далечински управувач со вашиот LG телевизор.

Програмирање Magic Remote

Сопствените далечински управувачи на LG се прилично лесни за програмирање или регистрирање, како што го нарекува LG.

Нивниот далечински управувач Magic е прилично лесен за поставување и ќе мора да го регистрирате на вашиот телевизор кога прво ќе го поставите или откако ќе го ресетирате телевизорот во фабрика.

За да го програмирате далечинскиот управувач Magic на вашиот LG телевизор:

 1. Вклучете го телевизорот LG.
 2. Насочете гоMagic Remote на телевизорот и притиснете го копчето ОК.
 3. Ако не се програмира автоматски, исклучете го и повторно вклучете го телевизорот и обидете се со чекорите 1 и 2.

Можете исто така да се обидете повторно да го регистрирате далечинскиот управувач ако не се регистрира правилно првиот пат.

За да го направите ова:

 1. Притиснете и задржете ги копчето Smart Home и копчето за назад истовремено најмалку 5 секунди.
 2. Насочете го далечинското кон телевизорот и притиснете го копчето ОК.

Програмирање на кој било универзален далечински управувач

Покрај официјалното на LG Magic Remote, може да користите и универзални далечински управувачи од други брендови.

Откако ќе имате универзален далечински управувач компатибилен со вашиот LG телевизор, можете да следите еден од двата методи за да го програмирате со вашиот телевизор.

Исто така види: Roku продолжува да замрзнува и се рестартира: како да се поправи за неколку секунди

0>Првиот метод бара рачно да го внесете кодот за вашиот универзален далечински управувач, а вториот метод го бара вистинскиот код од неговата база на податоци и автоматски го применува точниот код.

Прирачник

 1. Вклучете го телевизорот.
 2. Притиснете ТВ на универзалниот далечински управувач.
 3. Потоа притиснете и задржете го копчето Поставување на вашиот универзален далечински управувач додека не трепка светлото.
 4. Внесете го кодот за вашиот далечински управувач. Можете да го најдете точниот код во деловите што следат.
 5. Насочете го далечинското кон ТВ и притиснете и задржете го копчето за вклучување.
 6. Кога телевизорот ќе се исклучи, пуштете го копчето за вклучување .

Пребарување кодови

 1. Вклучете го телевизорот.
 2. Притиснете и задржете го Поставување копче.
 3. Внесете 9-1-3 со универзалниот далечински.
 4. Држете го копчето за вклучување и канализирање додека телевизорот не ја пронајде шифрата и не се исклучи.
 5. Притиснете го копчето за вклучување повторно за да видите дали спарувањето е завршено.

Далечински кодови на LG

Овој дел ќе се занимава со повеќето од далечинските кодови што би треба кога спарувате било кој далечински управувач со вашиот LG телевизор.

Вклучува далечински од вашиот кабелски сет-топ кутија, самостојни универзални далечински управувачи како и официјални далечински управувачи на LG.

Запомнете дека ќе ви требаат само да се прибегне кон оваа листа ако функцијата за автоматско пребарување на кодот излезе празна.

3-цифрена

 • 512
 • 505
 • 553
 • 627
 • 773
 • 766
 • 520
 • 678
 • 420
 • 615
 • 653
 • 506

4-цифрени универзални далечински управувачи

 • 2065
 • 4086
 • 1663
 • 1305
 • 1859
 • 1637
 • 0644
 • 0606
 • 1840
 • 1423
 • 0178
 • 0037
 • 1842
 • 0714
 • 0556
 • 0108
 • 0715
 • 1681
 • 0109
 • 0698
 • 0361

4-цифрена RCA универзалнадалечински управувачи

 • 1002
 • 1004
 • 1005
 • 1014
 • 1025
 • 1078
 • 1081
 • 1095
 • 1096
 • 1097
 • 1098
 • 1099
 • 1100
 • 1101
 • 1111
 • 1128
 • 1130
 • 1132
 • 1134
 • 1144
 • 1149
 • 1171
 • 1205

Универзален далечински управувач Еден за сите

 • 0030
 • 0056
 • 0178

ГЕ универзален далечински управувач

 • 0004
 • 0050
 • 0009
 • 0005
 • 0227
 • 0338
 • 0012
 • 0057
 • 0080
 • 0156

5-цифрени универзални далечински кодови

 • 10442
 • 10856
 • 11423
 • 12358
 • 13397
 • 13979
 • 12864
 • 12612
 • 12867
 • 10017
 • 11265
 • 10178
 • 11178
 • 11530
 • 11637
 • 11934
 • 12424
 • 12834

Овие шифри се единствени за секој модел на далечински управувач, затоа погрижете се да го проверите списокот за далечинскиот управувач One For All доколку поседувате универзален далечински управувач One For All.

Обично, автоматското пребарување ќе ги најде шифрите за вас, но во случај да не може да помине низ секоја од шифрите внесени овде.

Завршни мисли

Ако вашиот LG телевизор е доволно стар за да не поддржува LG's MagicДалечински, би предложил да го надградите вашиот телевизор што е можно поскоро.

Поновите далечински управувачи се полесни за поставување и исто така се компатибилни со многу повеќе уреди во споредба со постарите универзални далечински управувачи.

Ако сте заглавени со телевизорот, извршете го автоматското пребарување на кодот неколку пати пред да започнете со процесот на рачно внесување на секој код.

Ќе ви заштеди многу време, а можеби само ќе го најдете код ако е пропуштен во првите неколку пребарувања.

Можете и да уживате во читањето

 • ТВ аудио не е синхронизирано: како да го поправите за неколку секунди
 • Како да го поврзете телевизорот со Wi-Fi без далечински за неколку секунди
 • Кодови за далечински управувач Xfinity: комплетен водич

Често Поставени прашања

Може ли да го заменам далечинскиот управувач за телевизорот LG?

Можете да го замените далечинскиот управувач за телевизорот LG ако некогаш го изгубите или го оштетите до неправилно на два начина.

Вие може да добие друг далечински управувач LG Magic или да добие универзален далечински управувач од трета страна како од One For All или GE.

Може ли да го контролирам мојот LG телевизор со мојот телефон?

Можете да го контролирате вашиот LG TV со вашиот паметен телефон, во зависност од моделот на вашиот телевизор.

Исто така види: Ехо шоуто е поврзано, но не реагира: како да се решат проблемите

Инсталирајте ја апликацијата LG TV Plus од продавницата за апликации на вашиот телефон за да го контролирате телевизорот без далечинскиот управувач.

Дали мојот LG телевизор е паметен телевизор?

Најбрзиот начин да дознаете дали вашиот LG телевизор е паметен е да стартувате апликации како Netflix и Amazon Prime.

Можете да дознаете и со притискање на копчето Home на далечинскиот управувач и телевизорот носи до списокот на апликациии други содржини.

Дали далечинскиот управувач One For All работи на LG TV?

Универзалните далечински управувачи One For All се дизајнирани да работат со сите LG телевизори и друга опрема за забава.

Ова го вклучува вашиот Blu-ray плеер, вашиот A/V ресивер и повеќе, вкупно до 8 уреди.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.