Хотспот на Google Fi: за што се зборува?

 Хотспот на Google Fi: за што се зборува?

Michael Perez

Мојата сестра штотуку дипломираше на колеџ во Калифорнија и мораше да се пресели во државите за магистратура.

Се сеќавам дека не можев да разговарам со неа кога се пресели, како еден од првиот проблем што се реши беше поврзувањето.

Таа едноставно не можеше да сфати на која мрежа да се претплати, и тогаш се сетив дека читав за Google Fi .

Бидејќи почувствував дека ова е услуга што навистина може да им помогне на луѓето и патниците како мојата сестра, продолжив и прочитав за неа.

Хотспот на Google Fi им овозможува на корисниците да се поврзат на различни мрежи врз основа на најдоброто поврзување во одредена област и нуди мобилни податоци врз основа на различни претплати на планови. Вреди да се купи за чести меѓународни патници.

Во оваа статија, дадов целосен водич за тоа како функционира ова, цените и повеќе разумни алтернативи.

Што точно дали Google Fi?

За разлика од традиционалните мрежни услуги на операторот, Google Fi е мобилен виртуелен мрежен оператор (MVNO) создаден од Google, што значи дека користи добро воспоставени мобилни мрежи како што се T-Mobile и US Cellular.

Го изградил Google за да обезбеди беспрекорна услуга, заедно со флексибилни планови за податоци.

За да го објасниме едноставно, вашиот телефон ќе продолжи да го менува мрежниот оператор кога и кога ќе ја најде најдобрата услуга, заедно со некои податоци обезбедени од Google Fi според вашата избрана план.

Оваза само 12 долари месечно, нудејќи 2 GB податоци и 300 минути.

Алтернативно, можете да го искористите планот со „неограничени“ податоци (со пригушување од 25 GB) и минути, што е достапен за 39 долари месечно .

Имено, сите планови во оваа услуга вклучуваат бесплатни повици до Кина, Канада, Романија и Мексико.

Завршни размислувања

Google Fi е премиум услуга која е многу корисна за честите меѓународни патници и луѓе кои ја ценат нивната мрежна конекција.

Цените може да бидат малку скапи во споредба на други опции на пазарот, но компромисот помеѓу квалитетот и цената е субјективна одлука заснована на потребите на корисникот.

Потенцијалните корисници можеби ќе треба да се погрижат да имаат телефони што се компатибилни со сите функционалности на Fi.

Можете да започнете со проверка на покриеноста и поддржаните уреди на веб-локацијата.

0>Обезбедено е одлично поврзување со 5g и наплата без проблеми. Во суштина, тоа е удобен процес низ и низ.

Можете и да уживате во читањето

  • Како да добиете бесплатен безжичен хотспот на крикет
  • Како да го заобиколите ограничувањето на жариштето на AT&T: Целосен водич
  • Како да ја скриете употребата на жариштето: чекор-по-чекор водич за криење на вашите песни

Често поставувани прашања

Можам ли да користам Google Fi како жариште?

Бидејќи Google Fi е како секоја друга мобилна мрежа, или подобро кажано,комбинација од различни мрежи и може да се користи како жариште.

Исто така види: Како да го поправите неуспехот во синхронизацијата на тајмингот на Arris Sync

Дали Google Fi е пригушен?

Google Fi е пригушен, а брзината ќе почне да се намалува кога ќе го достигнете ограничувањето за користење податоци по одреден план што сте го избрале.

Ограничувањата се – 15 GB за флексибилен план, 35 GB за планот Simply Unlimited и 50 GB за планот Unlimited plus.

Дали Google fi работи со Mifi?

Нема официјален начин да се користи Fi со услуга за пристапна точка. Ќе треба да ја активирате SIM-картичката за целосна услуга на апликацијата Fi. За оваа конкретна употреба, AT&T нуди подобра услуга.

Дали Google Fi е всушност неограничени податоци?

Google Fi е неограничени податоци, под услов клиентот да избере план што ја нуди оваа опција.

Fi има одлични карактеристики и има многу мобилни податоци што може да се искористат дома, како и на меѓународно ниво.

завршува со обезбедување на најефикасна услуга. Понатаму, ако уредот што го користите е компатибилен со мрежата 5g, тогаш ќе уживате и во пристапот до него, користејќи Google Fi.

Достапни планови на Google Fi

Постојат три широки планови што ги нуди Google Fi. Тие се направени имајќи ги предвид двата типа на корисници - оние кои користат големи количини на податоци и често патуваат, со што бараат пристап до интернет во движење, како и луѓе кои трошат ограничени количини на податоци и најмногу се потпираат на WiFi.

Цените варираат во зависност од планот и бројот на корисници на одреден план. Може да се додадат вкупно 6 корисници на планот.

Дополнително, нема такса за активација како кај другите услуги. Можете да го менувате вашиот план на месечна основа, доколку сакате.

Трите планови се (сите цени се со данок):

Флексибилен план за податоци

Овој план е најдоброто за луѓето кои имаат намера да заштедат пари и да ги користат податоците конзервативно. Вашето користење одлучува колку ќе платите.

Постои основна цена месечно, а згора на тоа, плаќате 10 долари за секој гигабајт податоци што ги трошите.

Основните трошоци се – 20 долари за еден корисник, 18 долари за двајца корисници, 17 долари за три или четири корисници и 16 долари за пет или шест корисници.

Во флексибилниот план е вклучена и услугата Fi's Bill Protection. Ако вкупните искористени податоци достигнат одредена сума, сите преостанати податоци за тој месеце бесплатен.

Овој праг на податоци може да се движи од 6 до 18 GB, во зависност од тоа колку корисници се додадени на вашата претплата.

Меѓутоа, постои ограничување од 15 GB за секој поединечен корисник, по што брзината на податоците почнува драстично да се намалува.

На крај, флексибилниот план ви овозможува да користите податоци, текстови , и повици во 200 земји во светот без дополнителни трошоци од она што го плаќате дома.

Едноставно неограничено

Овој план е за луѓе кои трошат големи количини на податоци и не сакаат несигурност во износот што се наплатува во Флексибилниот план.

Има рамна месечна претплата од 60 долари за едно лице, 45 долари за две лица и 30 долари за три или повеќе лица.

За оваа такса, добивате податоци до 35 GB по циклус, пост кој е забавен.

Со овој план, сепак, нема да можете да ги користите вашите податоци на меѓународно ниво, а повиците и пораките се исто така достапни само во Соединетите Држави, Мексико и Канада. Сè уште може да се упатуваат повици до други земји со ниска стапка во минута.

Неограничен плус

Како што сугерира името, ова е најоптоварениот план. Ви се нудат неограничени податоци, со истото предупредување за забавување по 50 GB.

Дополнително, ви се доделени и 100 GB простор во Google One.

Понатаму, можете дури и да нарачате SIM-картичка само за податоци и да ги користите вашите податоци за мобилна точка за поврзување.

Обемот на покриеност е над 200 земји за мобилни податоци и над 50 земјикаде што можете да остварувате повици бесплатно.

Цената за овој план е 70 $ за еден корисник, 60 $ за двајца корисници, 50 $ за тројца корисници и 45 $ за четири или повеќе корисници.

Овој план е идеален за луѓе кои патуваат во странство често и треба да трошиме големи количини мобилни податоци и време за повици.

Функции на Google Fi

Бесплатни SIM-картички само за податоци

Сите ние тајно сакавме дополнителен телефон што има капацитет за податоци, така што кога главниот телефон ќе се испразни или на друг начин е недостапен, можеме да се префрлиме на стариот.

Со Google Fi, можете да отидете на веб-локацијата или апликацијата и да кликнете на опцијата означена како „Додај SIM само за податоци“.

Google ќе ја создаде и ќе ви ја испрати оваа нова SIM-картичка без апсолутно никаква наплата! Можете да го приклучите на кој било уред што има слот за SIM-картичка и да искористи повеќекратни придобивки, како што се обезбедување жариште за други уреди, резервен телефон за носење на одмор, па дури и само чување резервен телефон во канцеларијата.

Наплатата за оваа дополнителна SIM-картичка ќе биде според планот за кој сте се одлучиле.

Најдобриот дел е што ако не го користите овој дополнителен уред за еден месец, таму не се доплаќа.

Можете ефективно да ви биде испорачана бесплатна SIM-картичка која не се наплаќа додека не одлучите да ја користите. Дефинитивно звучи како договор за цел живот.

Секогаш вклучен VPN

Друга одлична опција што можете да ја активирате преку апликацијата Fi еVPN услуга што доаѓа вградена со Google Fi.

Сајбер безбедноста и мрежното следење се некои од најголемите грижи во овој дигитален свет, а да се најде безбедна, доверлива VPN од себе е доста тешко.

Google Fi нуди вградена VPN што е секогаш вклучена , без оглед на географската локација или користењето на мрежата.

Се пренесува дури и кога користите јавна WiFi. Ова може да се најде во поставките за приватност и безбедност на апликацијата.

Препраќање повици

Оваа функција може да звучи основно, со оглед на мноштвото нови, иновативни функции што се дискутирани во овој напис, но е доста корисна.

Ако додадете број до списокот за препраќање на Fi, секогаш кога ќе добиете повик, тој ѕвони и на вашиот примарен и на секундарниот број.

Ова може да биде друг уред, домашен фиксен телефон или број на канцеларија. Можете да изберете каде да ги примате вашите повици и да го одржувате вашиот мобилен уред без одвлекување внимание доколку е потребно.

Порака за одвраќање за блокирани контакти

Со обичните апликации за Android или Apple, блокирањето број обично значи дека лицето што е така блокирано не може да ве повика, но сепак може да остави порака на вашата говорна пошта.

Со Google Fi, овој систем е многу поефикасен.

Покрај тоа што нема да може да дојде до вашиот број, блокираниот број дури и ќе слушне порака како што е бројот што се повикувањето повеќе не е во функција.

Ова е огромна помош за избегнување на несакани повици,без разлика дали се работи за спам повици или луѓе од минатото.

Оваа опција е достапна во „Спам и блокирани повици“ достапни во поставките на телефонот.

Едноставно треба да го додадете бројот што сакате да го направите дух и Voila. Тоа е исто така лесно реверзибилно, доколку некој ден се чувствувате особено простувачки.

Головна пошта во текст

За луѓето кои мразат да ги слушаат сите нивни говорни пораки на крајот од денот, но не можат навистина да ја игнорираат, Google Fi има пригодна опција.

Со говорна пошта во текст, вашата говорна пошта ќе се прикажува како нормална текстуална порака, комплетна со содржината на говорната пошта, како и бројот на лицето што се јавило.

Ова може да се активира со префрлање на „говорна пошта во текст“ во опцијата Говорна пошта.

Уреди што моментално поддржуваат Google Fi

Во моментов, постои сет на уреди што можат да ја поддржат мрежата на Google Fi заедно со пристап до сите функционалности.

Оваа листа вклучува:

  • Пиксели (од Google)
  • Moto G7
  • Moto G6
  • LG G7 ThinQ
  • LG V35 ThinQ
  • Android One Moto X4.

Еден услов, сепак, е да се има северноамериканскиот модел на овие уреди за компатибилност.

Што се однесува до Samsung и iPhone, корисниците може да добијат некои придобивки од плановите, како што се податоците, но нема да можат да уживаат во можностите за префрлување мрежа.

Ако има некакви сомнеж за тоа даливашиот телефон може да се додаде на планот, можете да ја користите проверката на компатибилноста на веб-локацијата на Google Fi или да ја разгледате листата на телефони што се компатибилни.

Исто така, имате опција да се регистрирате и да добиете бесплатна SIM картичка доставена до вас.

Како работи Google Fi на вашиот телефон?

Откако ќе утврдите дали вашиот уред е оптимален за работа со Google Fi, можете да продолжите.

Ако моделот што ги користите ги поддржува сите функционалности, мрежата ќе продолжи да се префрла помеѓу US Cellular, T-Mobile или Sprint, во зависност од тоа која мрежа нуди најдобра покриеност во областа во која се наоѓате.

За телефони што не поддржете ги сите функционалности, ќе можете да ја искористите само услугата T-Mobile.

Дополнително, ако Fi открие сигурна WiFi мрежа околу вас, таа автоматски ќе се поврзе со неа, со што ќе ве одземе мобилните податоци и ќе заштеди и податоци и пари.

Не е важно дали WiFi мрежата му е позната на вашиот уред или не, и оваа врска е направена преку VPN, со што се обезбедува безбедност.

Дали Google Fi работи на меѓународно ниво?

Google Fi работи на меѓународно ниво и не треба да го активирате секогаш кога патувате.

Единствениот услов е да го имате активирано вашиот Fi услуги во САД пред да патуваат.

Првиот пат на користење не може да биде надвор од САД.

За пресметување колку ќе ви се наплати за остварување повици,испраќање текстуални пораки или користење мобилни податоци, ќе мора да се повикате на деталите за планот според планот што сте го избрале.

Како да се регистрирате за Google Fi

Можете или да го префрлите вашиот постоечки број на Google Fi или да се регистрирате за нов број заедно со SIM-картичката.

Нема такса за активирање или откажување за Fi, а повеќето модификации може да се направат на апликацијата Fi.

Можете дури и да изберете да добиете Fi сега и да додавате членови во вашиот план подоцна. Едноставно треба да отидете на веб-локацијата Fi или да ја преземете апликацијата Google Fi.

Апликација Google Fi

Апликацијата Google Fi може да се преземе на Play Store, како и во продавницата за апликации.

Како што е наведено во статијата, тоа е лесен начин за да управувате со вашата претплата за Fi. Деталите за вашиот план, како и дополнителните достапни функции, може да се најдат таму.

Апликацијата може да функционира како алтернатива на веб-локацијата.

Алтернативи на Google Fi

Ги составив сите релевантни информации кои ќе ви помогнат да одлучите дали сакате да ја купите мрежата Google Fi или не.

Како крај на овој напис, ќе дадам и некои алтернативи во форма на други MVNO, кои се поевтини и може да ги претпочитаат некои корисници од различни причини.

Тие вклучуваат користење на податоци, број на купени линии и степенот на совршенство во услугата што го бара корисникот.

Mint Mobile

Ова е услуга која е повеќе фокусирана на ценитеотколку Fi. Се нудат пристојни пакети со податоци, како што е план кој вклучува 8 GB податоци и неограничени минути и време за разговор за само 20 долари месечно.

Мрежата дури има голема покриеност, но сепак нема да биде добра како Fi или Verizon на национално ниво.

Verizon

Иако плановите во рамките на оваа услуга може да бидат малку поскапи од сличните услуги понудени од Mint Mobile или Tello, обезбедената покриеност на национално ниво е исто така пообемна.

Таму достапни се неколку планови, чиј пример е една линија со 16 GB податоци и неограничени текстови и минути од 45 долари месечно.

Крикет безжичен

Оваа мрежа е главно центриран околу мрежниот оператор AT&T, но нуди бројни додатоци.

Еден од нивните планови е Cricket More, кој нуди 15 GB податоци со жариште и неограничени минути и текстуални пораки.

Исто така види: Етернет кабел за паметен телевизор: објаснето

Тоа е еден од нивните најскапи планови (неограничено од високата класа), па дури и понуди за користење на 50% користење во земјите од Канада и Мексико.

За корисниците на кои можеби ќе им требаат повеќе податоци, можете да додадете хотспот за плаќање.

Tello

Tello е малку различен од другите опции по тоа што ви овозможува да изградите сопствен план.

Прво, има попуст од 50% за нивниот прв месец на користење. Има бесплатни неограничени текстови, а потоа корисникот може да оди од таму за да избере колку податоци и минути му се потребни.

На пример, можете да изберете план

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.