Micro HDMI vs Mini HDMI: Објаснето

 Micro HDMI vs Mini HDMI: Објаснето

Michael Perez

Додека се обидував да го поврзам телефонот со мојот телевизор за да го користам на голем екран, дознав дека постојат неколку стандарди за HDMI конектори достапни за употреба.

Тие се нарекуваа Micro и Mini-HDMI , и сакав да истражам подлабоко како функционираат овие конектори и зошто постојат.

Сакав да знам кои се најновите стандарди. Отидов на интернет и прочитав неколку технички написи и документација за стандардите за поврзување HDMI.

Најдов и неколку онлајн табли за дискусија каде што луѓето зборуваа за реалната изводливост на овие HDMI стандарди.

Неколку часа истражување подоцна, почувствував дека сум доволно упатен за да ги разберам нијансите на овие стандарди за поврзување.

Овој напис е создаден со помош на тоа истражување и треба да ви помогне да разберете што точно Mini и Micro-HDMI се и што прават најдобро.

Micro HDMI или Type-D и Mini HDMI или Type-C најчесто се користат кај помалите уреди кои треба да се поврзат со HD дисплеи со заеднички стандард. И двете се разликуваат само по физичката големина.

Продолжете да читате за да дознаете што е најновото и најдоброто во врска со HDMI и зошто eARC е следниот чекор напред.

Што е HDMI?

Во деновите пред HDMI, користевме повеќе порти за аудио и видео во форма на компонентно или композитно видео, со канали за црвено, зелено и сино видео и лево и десно аудио.

Со HDMI, не само што имаатсите овие сигнали се комбинирани во еден кабел, но квалитетот на сигналот што може да го носи кабелот исто така е драстично зголемен.

HDMI и неговите стандарди поддржуваат високи резолуции, со најдобрите кабли кои пренесуваат 8K видео на 120 Брзина на освежување Hz.

Навистина го револуционизира начинот на кој ги поврзуваме уредите за прикажување со нашите различни системи за забава.

Се користи дури и од звучните ленти и друга аудио опрема благодарение на HDMI-CEC, што овозможува ја контролирате јачината на звукот на овие аудио уреди со далечинскиот управувач на телевизорот наместо со аудио системот.

HDMI го забележа својот фер дел од повторувања и промени, при што најновиот комерцијално достапен HDMI 2.1 стандард е побрз од било што претходно.

Големината на каблите

Со оглед на тоа што HDMI е разновиден стандард за поврзување способен за видео и аудио пренос со голема брзина, постојат неколку фактори на форма во кои доаѓаат каблите за да можете да ги користите со уреди големи и мали.

Стандардниот HDMI Type-A е 13,9mm x 4,45mm и е најголем меѓу различните формални фактори со кои доаѓаат овие кабли.

HDMI Type-C е исто така е помал од 10,42 mm x 2,42 mm и е следниот најмал формат.

Конечно, имаме HDMI Type-D, најмалиот од групата, кој доаѓа со 5,83 mm x 2,20 mm.

0>Овие различни големини имаат свои причини да постојат, но сите ја имаат истата 19-пинска конфигурација што ја бара HDMI за излезсо резолуции што ги прави.

Стандарден HDMI тип-A

Сеприсутниот HDMI кабел што веројатно би го виделе кога поставувате што било со вашиот телевизор или поврзување уреди е исто така познат како HDMI Type-A.

Има 19 пинови, сите поставени по ред, и секој од нив врши свои задачи како што се пренесување видео и аудио сигнали, осигурувајќи се дека сите сигнали се синхронизирани и ви дозволува да го користите HDMI -CEC карактеристики што може да ги поддржува вашиот телевизор.

Mini HDMI Type-C

Mini HDMI, исто така познат како Type-C, е 60% помал од типот А конекторите, но ги содржи сите 19 пинови што би ги нашле на конекторот Type-A.

Аранжманот е малку поинаков, сепак, за да се приспособи на помалата големина на конекторот.

Малите уреди, како Raspberry Pi и акционите камери, имаат кабли од тип C за брзо поврзување со HD дисплеј со сите карактеристики што ги носи HDMI на масата.

Micro HDMI Type-D

Micro HDMI или Type-D е најмалиот достапен HDMI кабел и се користи кај најмалите уреди за кои е потребно HDMI да биде до 72% помал од типот-А конекторот.

Паметните телефони беа популарни примени на типот -D конектор, но ќе ги видите и во акционите камери како GoPro и повеќе.

Конекторот Type-D веќе не се користи на паметните телефони бидејќи емитувањето со Chromecast или AirPlay беше многу полесно отколку физичкото поврзување вашиот телефон и ТВ.

HDMI Dual-LinkТип-Б

Со оглед на тоа што типовите А, Ц и Д се надвор од патот, време е да го погледнеме недостасуваниот тип-Б конектор.

Конекторите од типот Б нудат поголеми брзини со користење на 29 пинови наместо 19-те употребени пинови Тип-А, но за жал беше предоцна.

До времето кога беше развиен Тип-Б, се појави поновиот HDMI 1.3 стандард, кој го разнесе типот Б надвор од водата во сите аспекти.

HDMI 1.3 можеше да пренесува побрзо отколку што можеше HDMI Type-B, со 19 пинови не помалку, и како резултат на тоа, Type-B стана застарен пред да најде мејнстрим усвојување .

Што е HDMI eARC?

HDMI eARC, кратенка за Подобрен аудио повратен канал, е подобрен метод за испраќање аудио сигнали низводно до вашиот систем на звучници преку HDMI, додека се зачувува квалитетот на сигналот.

Квалитетот на звукот е ист како и дигиталниот аудио, што е импресивно бидејќи истиот кабел носи видео информации.

Одлична плус точка на eARC е тоа што не ви требаат специјални кабли за да направите eARC работа; кој било HDMI кабел би го направил.

Не мора да добивате скап кабел само за eARC бидејќи можете да продолжите да го користите стариот HDMI кабел.

eARC му дозволува на вашиот телевизор да испраќа целосна верност аудио со помош на Dolby TrueHD, Atmos и повеќе кодеци, додека претходната генерација ARC можеше да испраќа само 5.1-канален аудио.

Со до 32 канали аудио, од кои осум се способни за 24-битни/192 kHz некомпресирани аудио преноси.

СтрујатаHDMI 2.1 Standard

HDMI 2.1 е еден од најновите стандарди што нуди компатибилност со екрански сигнали поголеми од 4K.

Со горната граница од 48 Gbps, новиот стандард поддржува резолуции до до 10K, со повисоки стапки на освежување од 120Hz при некои резолуции.

Ова е следниот стандард што можете да го очекувате од ТВ и влезните уреди во иднина, а како што одминува времето, уредите HDMI 2.1 стануваат подостапни.

Исто така, поддржува HDR10+ и Dolby Vision, и речиси секој друг кодек што го нуди Dolby.

Заедно со побрзо префрлување од црни екрани на влезот и поддршка за променливи стапки на освежување во форма на G -SYNC и FreeSync, стандардот е најдобар за игри.

Покрај ова, можеби ќе сакате да дознаете и за разликите помеѓу HDMI MHL и HDMI ARC, за да го добиете најдобриот производ за уредите што ги поседувате .

Исто така види: TCL ТВ не се вклучува: како да се поправи за неколку минути

Final Thoughts

HDMI, во сите негови фактори на форма, е разновиден стандард за поврзување кој го наоѓа своето место во телевизорите и паметните телефони.

Поголемиот дел од HDMI портите кои на кои би налетале се Type-As, а други порти се наоѓаат во повеќе ниши производи кои можеби ќе треба да се поврзат со HD дисплеј.

Mini и Micro HDMI портите се издвојуваат по нивната физичка големина, но се идентично на секој начин со нивниот поголем братучед.

Можете и да уживате во читањето

  • HDMI не работи на ТВ: што да правам?
  • Како да се закачитеДополнете го Roku на ТВ без HDMI за секунди
  • Како да го решите проблемот со HDMI без сигнал: Детален водич
  • Дали мојот телевизор Samsung има HDMI 2.1? сè што треба да знаете
  • Samsung Smart TV HDMI ARC не работи: како да се поправи за неколку секунди

Често поставувани прашања

Која е разликата помеѓу mini HDMI и micro USB?

Mini HDMI е стандард за поврзување направен за екрани и аудио сигнали.

Micro USB најчесто се користи за пренос на податоци и напојување и не имаат пропусен опсег за видео со висока резолуција како што има HDMI.

Може ли микро HDMI да се поврзе со телевизор?

Телевизорите немаат микро HDMI порти бидејќи имаат доволно недвижен имот за да примат целосна големина Порти од тип А.

Може да се поврзат со телефони со поврзување на телефонот со микро HDMI конектор и телевизорот со конектор од типот А.

За што се користи микро USB во HDMI?

Микро USB на HDMI или MHL адаптерите се евтин начин за поврзување паметни телефони со телевизор преку USB-портата на телефонот.

Кога ќе ги поврзете телефонот и телевизорот вака, резолуциите што може да ги добиете се не не е толку одлично во споредба со она што би го добиле ако користите Mini или Micro HDMI конекција.

Исто така види: Центар за попуст на Веризон: Сè што треба да знаете

Која е поентата на mini HDMI?

Mini HDMI е помал облик од обичен HDMI-кабел со уреди за прикажување.

Овој приклучок овозможува поддршка за HDMI на уреди кои немаат простор да примат тип-А со целосна големинаконектор.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.