Може ли да гледам PBS на спектар?: Сè што треба да знаете

 Може ли да гледам PBS на спектар?: Сè што треба да знаете

Michael Perez

PBS е еден од најдобрите канали за гледање научно и образовно програмирање и секогаш се трудам да се прилагодам на него за да дознаам повеќе за светот.

Тоа е еден од каналите на кои апсолутно сакав да имам мојата нова Spectrum кабелска ТВ врска, па отидов на интернет за да знам дали PBS е во пакетот на мојот канал.

Најдов и неколку објави на форумот кои зборуваа за составите на каналите на Spectrum, и по неколку часа истражување, почувствував дека имам научив многу.

Го создадов овој напис со помош на тоа истражување и кога ќе завршите со читање на ова, ќе можете да знаете дали имате PBS на вашиот кабелски ТВ Spectrum.

PBS е на Spectrum како локален канал и можете да го најдете на каналот 2 во Орландо, додека е на каналот 15 во Лос Анџелес. Тоа зависи од тоа каде се обидувате да гледате PBS.

Исто така види: Vizio TV нема да се поврзе со Wi-Fi: како да се поправи за кратко време

Продолжете да читате за да дознаете каде можете да проследувате содржини од PBS и како можете да добивате локални канали на Spectrum.

Исто така види: Кој канал е CW на Dish Network? Лесен водич

Дали е PBS На Spectrum?

PBS обично се емитува од локалните филијали на мрежата, а Spectrum ги вклучува повеќето локални канали во вашата област, вклучувајќи ги и локалните филијали на PBS.

Локалните канали се вклучени во основниот пакет на канали на Spectrum. така што ви треба само активна претплата од Spectrum за да гледате PBS.

Ако сè уште имате загриженост, можете да контактирате со Spectrum и да ги прашате дали можете да го гледате каналот на вашата сметка.

Ако има во секој случај кога не сте во можност, прашајтеподдржете го додавањето на каналот во вашата постоечка постава.

PBS е бесплатен канал, така што нема да ви се наплаќа дополнително за да го добиете овој канал на вашиот Spectrum кабел.

Што Каналот е вклучен?

Сега кога знаете дека Spectrum има PBS, бројот на каналот е следното нешто за кое треба да бидете информирани за да можете да го вклучите и да почнете да го гледате.

Ако PBS е достапен во вашиот регион, ќе можете да го најдете на кој било канал, вклучително и 10 и подолу.

Ќе можете да најдете PBS Kids во поголеми броеви на канали од 900 или повеќе, а точниот број ќе се промени во зависност од тоа каде живеете и која придружна станица има PBS таму.

За да ви го олесни животот, можете да го поставите водичот за каналот да прикажува само образовни канали, што ќе го направи вашиот напор за лесно наоѓање на PBS.

Откако ќе го најдете каналот, можете да го додадете во вашата листа на омилени канали за да можете брзо да се вратите на каналот во секое време.

Тоа не само што прави побрзо да стигнете до каналот, но исто така значи дека нема да треба да запомните на кој канал бил PBS.

Целата програма ќе биде иста на PBS низ регионите, така што нема да пропуштите затоа што имаат различен локален партнер.

Пренесување на PBS

Прикажувањето на каналот е убедливо најдобриот начин да го гледате, не само затоа што повеќе не е поврзан со вашата кабловска телевизија, но затоа што тоа е одличен начин да се земе едукација наоди.

Одете на веб-страницата на PBS и изберете ја вашата локална станица за да започнете да гледате содржина од вашата локална станица на вашиот компјутер.

За мобилни уреди, преземете ја апликацијата PBS Video и креирајте сметка на услуга за да започнете да гледате локални и PBS содржини на барање.

PBS е исто така на услуги како YouTube TV, па ако веќе сте се претплатите на нивните премиум планови, можете да го пренесувате каналот таму.

Исто така, ќе можете бесплатно да пренесувате содржина на барање од PBS со апликацијата Spectrum TV; само најавете се со вашата апликација Spectrum за да продолжите.

Што е популарно на PBS?

PBS има одлична оригинална и странска содржина лиценцирана за неа и неколку серии што го направија каналот популарни.

Некои од популарните емисии на PBS се:

 • Ремек-дело
 • The Durrells in Corfu
 • Nova
 • Nature
 • Antiques Roadshow и повеќе.

Ако сакате да ги проверувате овие серии, погледнете го распоредот на каналот во водичот на каналот.

Можете и користете го водичот за канали за да ве потсети кога ќе се прикаже емисијата, ако ја имате вклучено кабелската кутија кога ќе се вклучи.

Канали како PBS

Додека PBS е одличен канал со различни типови содржини, многу други канали нудат содржини исто толку добри како што тоа го прави PBS.

 • Каналот Дискавери
 • Каналот National Geographic
 • Каналот Аненберг и повеќе .

Овие канали можеби не се достапни наОсновниот пакет канали на Spectrum, затоа стапете во контакт со поддршката за корисници и променете го пакетот на пакет со овие канали ако сакате да ги проверите.

Final Thoughts

PBS има услуга за претплата што ја може да пристапи или со донирање на PBS или со регистрирање одделно.

Услугата се нарекува PBS Passport и ќе ви овозможи да гледате епизоди од сериите на ТВ каналот порано една недела пред да се емитуваат на ТВ.

Дополнително, ако сакате да гледате телевизија во недела попладне, проверете го и ТНТ.

Стримингот е нешто што секогаш би го претпочитал наместо кабелскиот, што е една од причините поради која можеби се чувствувате склони кон прекинувач.

Можете и да уживате во читањето

 • Можам ли да го гледам каналот за историја на DIRECTV?: Целосен водич
 • Што е Spectrum On-Demand: Објаснето
 • Каков канал е Fox On Spectrum?: Сè што треба да знаете
 • Каков канал е ESPN на спектарот ? Ние го направивме истражувањето
 • Каков канал е FS1 на спектарот?: Детален водич

Често поставувани прашања

Е дали има ТВ-апликација за PBS?

PBS ја има апликацијата PBS Video што можете да ја користите за проследување епизоди од емисии што се емитуваат на каналот PBS.

Можете и да платите за PBS Passport на гледајте серии на PBS една недела пред да се емитуваат.

Дали PBS е бесплатен со Amazon Prime?

Каналот PBS Prime Video не е бесплатен и мора да се платимесечно.

Цената е 6 долари месечно за PBS Masterpiece, а другите PBS канали бараат иста цена.

Дали апликацијата PBS чини пари?

Апликацијата PBS е бесплатен за преземање и за гледање поголемиот дел од содржината на услугата.

На некои серии што сè уште се емитуваат ќе им треба претплата за да ги гледаат најновите епизоди веднаш кога ќе се емитуваат.

Дали членството во PBS вклучите Masterpiece?

Членството на PBS Passport ви овозможува пристап до доста содржина од библиотеката со содржини на PBS.

Таа ги вклучува и повеќето популарни серии на каналот, вклучувајќи го и Masterpiece.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.