Прегревање на Roku: Како да го смирите за неколку секунди

 Прегревање на Roku: Како да го смирите за неколку секунди

Michael Perez

Го користам Roku за да ги проследувам сите мои омилени емисии многу долго време.

Уредот е многу лесен за користење и многу ми го олеснува животот. Покрај тоа, бројот на достапни апликации за стриминг е прилично импресивен. Можам директно да го приклучам мојот Netflix и да се напивам на мојот телевизор.

Минатата недела се обидував да одлучам која емисија да ја гледам и случајно ѕирнав во уредот.

ЛЕД беше трепка црвено наместо вообичаеното бело. Кога го зедов, уредот беше повеќе од жежок. Веднаш го поставив и продолжив да барам решение на Google за да го поправам ова.

По некое истражување, дознав дека ова е вообичаена работа со уредите за стриминг и сигурно ќе се случи одредено време во текот на вашето користење.

Исто така види: Дали T-Mobile користи AT&T Towers?: Еве како функционира

Затоа, решив да потрошам повеќе време на тоа што можам да направам за да го решам проблемот. Еве сè што најдов.

Најлесно решение за проблемот со прегревање на Roku е да го повлечете кабелот за напојување и да го оставите уредот да се излади.

Други методи вклучуваат рестартирање на уредот, преместување на поладна локација, и користење на HDMI продолжувач .

Повлечете го кабелот за напојување и оставете го вашиот Roku да се излади Долу

Кога ќе видите ЛЕР свети црвено или предупредувачка порака за прегревање, првото нешто што треба да направите е да го исклучите уредот најмалку 20 минути.

Ако вашиот уред бил да работи непрекинато предолго, па ако се одмори, најверојатно ќе го реши проблемот.

Допретеуредот нежно и проверете дали се оладил. Ако има, тогаш можете повторно да го приклучите.

Во спротивно, почекајте онолку долго колку што е потребно. Ако сè уште сакате да гледате нешто додека се лади и имате iPhone, можете лесно да пренесувате од вашиот iPhone на телевизорот.

Преместете го вашиот Roku на поладна локација

Следниот метод што треба да го пробате е да ја промените локацијата на вашиот Roku. Менувајте го штекерот од време на време.

Ако е поставен премногу блиску до вашиот телевизор, подобро е да го оддалечите. Идеално, вашиот Roku не треба да се чува во затворени простори како што се кабинети, кутии и шкафови или под директна сончева светлина.

Исчистете ја прашината од вашиот уред

Следниот чекор што можете да го исчистите уредот со помош на мала четка или мека, чиста и суво парче ткаенина.

Прво, треба да го извадите приклучокот од уредот. Потоа користете ја крпата или четката за да ја исчистите несаканата прашина или влакненца што ќе ги најдете.

Исто така види: Vizio TV нема да се поврзе со Wi-Fi: како да се поправи за кратко време

Ако сакате да исчистите дамки или отпечатоци од прсти, можете да користите влажни марамчиња дизајнирани за чистење паметни телефони, компјутери и други електронски уреди.

Рестартирајте го вашиот уред Roku

Ако исклучувањето на уредот не го реши проблемот, следниот чекор би бил рестартирање.

Сепак, пред да го направите тоа, повторно -приклучете го уредот и проверете ја температурата на вашиот уред. Ова може да се направи со пристап до тајното мени на Roku.

За да ја пронајдете температурата, притиснете го следновобрзо копчиња на вашиот далечински управувач:

Притиснете го копчето Home пет пати. Сега притиснете го копчето Брзо напред проследено со копчето за пауза.

Потоа притиснете го премотување назад, паузирајте и завршете го процесот со притискање на копчето брзо напред уште еднаш.

Ќе можете да видите температурата на вашиот Roku уред на менито. Ако температурата е сè уште превисока, треба да продолжите со рестартирање на уредот.

Користете HDMI Extender

Користењето HDMI Extender ќе помогне во проблемот со прегревање. Најдобриот дел е што не треба да трошите дополнителни пари на екстендерот.

Ако ја посетите официјалната веб-страница на Roku, можете да ја нарачате онлајн бесплатно. Еве водич за тоа како можете да го добиете бесплатниот HDMI екстендер:

  • Отворете ја веб-локацијата на вашиот лаптоп или мобилен уред.
  • Внесете ги бараните детали како вашето име и адресата на кој производот треба да се испорача.
  • Проверете дали вашите информации за контакт се точни.
  • Внесете го серискиот број на вашиот Roku стик. Овој број ќе го најдете на задната страна на стапот Roku.
  • Кликнете на копчето за поднесување за да го завршите барањето.

Ќе го добиете вашиот бесплатен продолжувач во рок од неколку дена!

Конечни коментари за тоа како да се поправи прегревањето на Roku

Имајте на ум дека Roku има механизам за проверка на температурата. Можеби ќе видите порака на екранот што ви ја кажува температурата на уредот.

Ова обичносе случува кога уредот ви сигнализира да ја одржите оптималната температура.

Ве молиме не го занемарувајте ова за да избегнете оштетување на вашиот Roku стик или уред.

Добра практика би било да контролирајте ја температурата кога ќе се случи тоа и решете го проблемот што е можно поскоро.

Исто така, треба да го чувате уредот подалеку од секаков вид грејни елементи како мерка на претпазливост. Чадот и пареата се исто така причина за прегревање.

Исто така, не се препорачува употреба на какви било груби хемикалии или растворувачи на површината на уредот Roku додека го чистите. Ова може да предизвика оштетување.

Ако вашиот Roku продолжи да се прегрее многу и покрај тоа што го прави сето ова, тогаш може да има вроден дефект со вашиот уред и треба да го замените.

Можете Исто така, уживајте во читањето:

  • Року нема звук: како да решавате проблеми за неколку секунди [2021]
  • FireStick продолжува да се рестартира: како да се решат проблемите
  • Fire Stick без сигнал: поправено за секунди [2021]
  • Дали паметниот телевизор работи без WiFi или интернет?
  • Можете ли да гледате Xfinity Comcast Stream на Apple TV?

Често поставувани прашања

Зошто ми се прегрее Roku?

Некои вообичаени причини бидејќи прегревањето на Roku се затворена средина, ставајќи ја многу блиску до вашиот телевизор или штекерот за струја е изгорен или оштетен.

Што е тајното мени Roku?

Тајното мени наRoku има неколку екрани од различни причини. Ќе може да пристапите до тврдокодираните поставки или да го ресетирате уредот фабрички.

Дали стапчето Roku треба да се загрее?

Уредот може да се загрее кога се користи, но не треба да оди над одредена граница.

Меѓутоа, ако белото светло на предната се претвори во црвено или ако добиете порака „Вашиот уред се прегрее“, тогаш тоа значи дека ја надминал границата.

Дали треба да го исклучам мојот Roku кога не го користам?

Најдобро би било да го исклучите вашиот Roku од струја само кога ќе се прегрее. Ова се случува кога работи повеќе отколку што треба.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.