Spectrum TV Essentials vs TV Stream: Сè што треба да знаете

 Spectrum TV Essentials vs TV Stream: Сè што треба да знаете

Michael Perez

Додека ги разгледував различните даватели на услуги за интернет и кабел, наидов на многу продавачи кои обезбедуваа многу слични карактеристики, но сакав да знам која услуга функционира најдобро за моите потреби.

Исто така види: Етернет побавен од Wi-Fi: како да се поправи за неколку секунди

Значи, Поминав некое време прашувајќи ги колегите, пријателите и соседите за тоа кои даватели на услуги ги користат.

По една недела или нешто повеќе сфатив дека повеќето од луѓето кои немаа поплаки околу местото каде што живеев користеа Спектар.

Меѓутоа, кога почнав да го истражувам Spectrum и различните планови што тие ги нудат за ТВ и интернет, сфатив колку сето тоа беше збунувачки.

За да имам смисла, поминав низ неколку форуми и блогови. Оттука, решив да го составам она што го разбрав за да ви помогнам да го изберете вистинскиот план за вашите потреби.

Spectrum TV Essentials е пакет на канали обезбеден со интернет план за клиентите. ТВ тек е услуга само за стриминг која е самостојна и не бара активен интернет план.

Ќе опфатам и некои повеќе информации како што се карактеристиките, некои од ексклузивните емисии и каналите што се достапни.

Spectrum TV Essentials

Spectrum TV Essentials е ТВ стриминг услуга што ја обезбедува Spectrum на своите клиенти.

Оваа услуга е додаток за користење на нивниот интернет пакет кој е неопходен за извршување на Spectrum TV Essentials.

Исто така види: Кој канал е ABC на антена ТВ?: Сè што треба да знаете

Услугата започнува од 14,99 $/месечно, но се наплаќа наврвот на постоечката сума што би требало да ја платите за вашата интернет услуга.

TV Essentials обезбедува пристап до вести, забава во живо и спортски канали, заедно со листа на други канали од кои можете да изберете.

0>Сега, ајде да погледнеме во Spectrum TV Stream и што тој прави поинаку.

Spectrum TV Stream

Spectrum TV Stream е речиси потполно ист како TV Essentials, но со една голема разлика.

Оваа услуга е обезбедена самостојна и не бара од вас да имате активен интернет пакет со Spectrum.

Иако оваа услуга е малку поскапа од 24,99 $/месечно, не мора да плаќате одвојте нешто дополнително за интернетот.

Оваа услуга има смисла за луѓето кои веќе имаат интернет конекција, особено од други даватели на услуги.

И TV Stream и TV Essentials ги обезбедуваат истите 60 канали со достапни дополнителни содржини на барање.

Spectrum TV Choice

Spectrum TV Choice, како и основните, е услуга за стриминг што се обезбедува само на постоечки или нови клиенти кои се регистрираат за Интернет пакет.

За разлика од основните, сепак, дозволено е да изберете 15 канали од списокот на канали за стриминг што ги обезбедува спектарот, заедно со кабелските канали кои се вклучени бесплатно со сите нивни пакети.

Планот Spectrum TV Choice започнува од 29,99 $/месечно, што е како додаток на вашиот месечен интернетпакет.

Кои канали се достапни на овие планови?

Spectrum обезбедува пристап до речиси сите главни канали за стриминг достапни во САД.

Можете да ги гледате каналите од допаѓањата на ABC, CBS, HBO, Fox, ESPN и BBC да наведеме неколку,

Иако Spectrum ги обезбедува сите овие канали на своите гледачи, некои канали можеби нема да бидат достапни на сите планови.

Можете да проверите кои канали се достапни на планот што сакате да ги купите на нивната веб-локација.

Спортско ориентирано програмирање

Ако сте спортско ориентирана личност и претежно сакате да гледате спортови во живо, детални прегледи и моменти, тогаш пакетот Spectrum Sports View би бил совршен за вас.

Овој пакет им овозможува на гледачите да гледаат што било од NFL, MLB, NBA, како и меѓународни спортови.

Некои од каналите вклучени во овој пакет се:

  • ACC Network
  • BTN (Behind The News)
  • MLB Network
  • NFL Network
  • NBA TV
  • NHL Network

Покрај каналите споменати погоре, постојат дополнителни канали за спортови како што се тенис и голф сочинуваат вкупно од 18 канали ориентирани кон спорт.

Популарни емисии на платформата Spectrum

Како и другите услуги за стриминг како што се Netflix, Amazon Prime Video и Hulu, Spectrum исто така вклучува свои Spectrum Originals на неговата платформа.

Тие вклучуваат емисии како што се Manhunt, Joe Pickett, L.A.'s Finest и Mad About Youсамо да наведеме неколку.

Иако оригиналите на Spectrum можеби немаат глобален досег и публика како што ги имаат другите платформи, тие сепак успеваат да се одржат во САД, што полека може да им го отвори патот кон обезбедувајте услуги и на други пазари.

Ако имате план за ТВ Spectrum, тогаш дефинитивно треба да ги проверите нивните оригинали. Можеби ќе најдете и нов фаворит.

Функции ексклузивни за стриминг на Spectrum

Spectrum TV има неколку функции и оригинали ексклузивни за својата услуга.

Тие обезбедуваат кабелски канали преку интернет за пренос, додека другите провајдери сè уште вклучуваат кабелски врски.

Другата придобивка од тоа што имате кабел преку интернет е тоа што не ви треба посебен уред како што е сет-топ кутија.

0>Spectrum има и куп ТВ-емисии и филмови кои се ексклузивни за нивната услуга и не можат да се гледаат на друго место.

Како да ја добиете апликацијата Spectrum TV

Ако имате Spectrum ТВ-сметка и сакате да го понесете искуството со себе во движење, можете да ја преземете апликацијата Spectrum TV на Google Play Store, како и App Store на Apple.

Едноставно одете до продавницата за апликации на вашиот уред и преземете ја апликацијата.

Најавете се со деталите за вашата сметка на Spectrum TV и ќе бидете најавени на апликацијата.

Ако сте клиент на Time Warner Spectrum или клиент на Bright House Spectrum, вие ќе треба да го користите вашиот оригинален TWC илиИнгеренциите на BHN за да се најавите.

Дали може да добиете Spectrum TV во пакет со други пакети за стриминг?

Сè додека купувате која било услуга од Spectrum, можете да се најавите на апликацијата Spectrum TV.

Се што треба да направите е да ја преземете апликацијата на вашиот паметен телевизор, конзола, таблет или паметен телефон и да се најавите со потребните акредитиви.

Иако тоа не е најдобрата алтернатива за кабелот бидејќи е целосно зависи од вашиот интернет, тој обезбедува мобилност и лесен пристап.

Исто така, се удвојува како далечински управувач во случај да го поставите погрешно или пак да падне на каучот.

Заклучок

Иако Spectrum нуди различни планови заедно со своите интернет пакети, овие пакети воопшто не се еднакви.

Сите тие обезбедуваат различни нивоа на приспособливост на каналот и вкупниот број на достапни канали.

На крајот, се сведува на личните преференции.

Ако живеете сами или со цимери и најчесто гледате спорт и забава, можете да изберете да го правите тоа без да треба да платите за дополнителни канали кои никогаш нема да ги гледајте.

Слично, за семејствата, родителите можат да изберат да имаат голем број канали како што се спортови, вести, забава, детски емисии и начин на живот.

Ова би имало смисла бидејќи различни луѓе во домаќинството би сакало да гледа различни емисии.

Дополнително, погрижете се темелно да ја разгледате листата на канали дадени во секој пакет и да направите информиранаодлука за да не мора да плаќате дополнително, бидејќи можете да го промените изборот на вашиот канал само по цел циклус на наплата.

Можете и да уживате во читањето

  • Грешка во Spectrum TV Кодови: Упатство за решавање проблеми
  • Како да ја преземете апликацијата Spectrum на LG Smart TV: Целосен водич
  • Како да добиете Spectrum апликација на Vizio Smart TV : Објаснето
  • Како да се ослободите од надоместокот за емитување ТВ [Xfinity, Spectrum, AT&T]

Често поставувани прашања

Дали Spectrum TV Essentials вклучува локални канали?

Spectrum TV Essentials обезбедува пристап до кабелски канали покрај каналите за онлајн стриминг и содржината на барање.

Дали Spectrum TV Choice има на барање ?

Сите планови на Spectrum TV овозможуваат пристап до нивната ексклузивна содржина на барање. Други содржини како што е HBO Max се достапни доколку тоа го дозволува вашиот план.

Дали Spectrum Streaming е поевтин од кабелот?

Иако Spectrum streaming е поевтин од кабелот, тој исто така обезбедува помалку канали и многу понизок DVR складирање.

Дали Spectrum е бесплатен на Roku?

Ако имате постоечка сметка на Spectrum TV, тогаш можете бесплатно да ја преземете апликацијата Spectrum TV на Roku.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.