Етернет побавен од Wi-Fi: како да се поправи за неколку секунди

 Етернет побавен од Wi-Fi: како да се поправи за неколку секунди

Michael Perez

Го имам мојот лаптоп и работа поставена на неколку метри подалеку од рутерот, па морав да користам WiFi.

Но неодамна, не ја добивав брзината што требаше. Жичниот етернет треба да биде побрз и поконзистентен со неговите брзини во споредба со WiFi.

Отидов за да проверам дали можам да добијам побрз интернет со жична врска и поради некоја чудна причина беше побавно.

Бев збунет. Ова се спротивстави на секој здрав разум; како може жичната врска да биде побавна од безжичната?

Започнав да откријам како се случи ова и дали има проблем што треба да се поправи.

Погледнав на интернет, па дури и контактирав мојот интернет провајдер за да видам дали можат да помогнат. Овој водич е резултат на сето она што го најдов во моето истражување за да може да добиете и поголема брзина на интернет со етернет.

За да ја поправите вашата етернет конекција што е побавна од WiFi, прво, проверете ги каблите и заменете ги доколку се оштетени. Ажурирајте ги драјверите за вашата мрежа и оневозможете ги сите VPN. Исто така, контактирајте со вашиот интернет провајдер.

Етернет наспроти WiFi

Споредувањето на етернет и WiFi е споредба на сигурна брзина и практичност.

Избирањето на едното ќе го жртвува другото, па донесете информирана одлука пред да го направите тоа.

Во однос на стапките на пренос на податоци, етернетот достигнува 1000 Mbps или 1 Гигабит во секунда, додека најновите стандарди за WiFi се способни со брзина до 1300 Mbps или 1,3 Гигабит во секунда.

Значи, на хартија,изгледа дека WiFi победува, но во вашите реални апликации, етернетот е посигурен кога испорачува брзини.

Бидејќи WiFi користи радио бранови, може да биде блокиран од големи предмети, особено од метални.

0>Радио брановите се апсорбираат од навистина дебели ѕидови и метални конструкции, и како резултат на тоа, WiFi губи многу брзина при преносот.

Во однос на латентноста, WiFi е исто така побавен во споредба со етернет. Латентноста е времето потребно за да се испрати барање од вашиот компјутер и одговорот на серверот да ви се врати.

Иако тоа нема да биде проблем за просечниот корисник, важно е за конкурентни игри и други апликации чувствителни на време.

Во однос на пристапноста, WiFi е милји напред. Потребен ви е само паметен телефон за да се поврзете на WiFi мрежа.

Во случајот со етернет, мора да имате уред што има порта за етернет и треба рачно да ги приклучувате конекторите.

4> Правилно тестирање

Тестирањето правилно за да се идентификува дали проблемот воопшто постои треба да биде ваш приоритет. Елиминирајте ги сите можности, а најлесно се елиминираат одете прво.

Извршете тест за брзина додека сте поврзани на WiFi. Запишете ги резултатите од тестовите некаде.

Сега извршете го истиот тест за брзина додека сте поврзани преку етернет. Проверете дали WiFi на уредот на којшто го тестирате е исклучен и сите уреди на WiFi мрежата се исклучени.

Извршете ги истите тестови на различни компјутери илаптопи. Добра идеја е да се тестира вака за да можеме да бидеме потемелни во разбирањето зошто етернетот е побавен и дали е ексклузивен за кој било ваш компјутер.

Префрли порти

Нешто едноставно што можете да го пробате е да ги промените портите што ги користите. Има повеќе порти на самиот рутер и обидете се да се поврзете на сите и видете дали интернетот оди побрзо.

Ако вашиот компјутер има и повеќе порти за етернет, пробајте ги сите.

4> Користете различен кабел

Обидете се да користите друг кабел. За жал, старите кабли не се компатибилни со денешните брзини на интернет, па ако знаете дека вашиот етернет кабел е прилично стар, време е да земете нов.

Би ве советувал да го земете етернет кабелот DbillionDa Cat8 .

Исто така види: Roku заглавен на екранот за вчитување: како да се поправи

Проверете дали е доволно долго за да стигнете каде и да планирате да го поставите компјутерот.

Должината е важна и подобро е да имате предолг кабел отколку да имате премногу краток.

Пократките кабли се виткаат многу и се под стрес при редовна употреба и лесно може да се оштетат.

Внимавајте на каблите Cat6 и Cat8; тие се најшироко користен стандард денес и способни за многу големи брзини.

Ажурирајте ги драјверите за мрежа

Вашите мрежни драјвери му дозволуваат на вашиот компјутер да комуницира со рутерот , и многу е важно да ги ажурирате.

Старите возачи може да имаат проблеми со испорака на големи брзини, па затоа ги ажуриратее сигурен облог.

Несовпаѓањето на возачот може да предизвика и прекршување на прозорецот на динамичкиот опсег, што може да го успори вашиот интернет.

Исто така види: Нетфликс вели дека мојата лозинка е погрешна, но не е: ПОПРАВЕНА

За да ги ажурирате драјверите за мрежниот адаптер на Windows:

 1. Притиснете и задржете ги Клучевите за Windows и R .
 2. Во полето Run што се појавува, напишете „ devmgmt.msc ” без наводници.
 3. Во прозорецот Управник со уреди што се отвора, побарајте дел со наслов Мрежни адаптери .
 4. Проширете го и кликнете со десното копче на секој запис и кликнете „ Ажурирај го драјверот“ .
 5. Поминете низ процесот на ажурирање на драјверот за секој драјвер под мрежните адаптери.

За да проверите дали има ажурирања на мрежни драјвери на Mac:

 1. Кликнете на логото на Apple во горниот десен агол на екранот.
 2. Изберете „ Софтверско ажурирање
 3. Apple автоматски ќе најде кој било драјвер ажурирања што ви се потребни и инсталирајте ги автоматски.

Проверете ги поставките за мрежна врска

Следниот чекор за решавање проблеми со бавниот интернет би бил да го проверите рутерот конфигурација. За да го направите ова:

 1. Отворете веб-прелистувач и напишете „ 192.168.0.1 “ без наводници во лентата за адреси.
 2. Најавете се на рутерот со ингеренциите сте поставиле. Ако не сте поставиле ниту еден, проверете го самиот рутер за етикета со корисничкото име и лозинката.
 3. Ресетирајте го рутерот од страницата со поставки за да ги вратите случајните промени на поставките на рутерот.
 4. Ќе мора да поминете низМеѓутоа, процесот на активирање на рутерот повторно.

Оневозможете и овозможете ја вашата мрежна картичка

Ако сте на Windows, можете да се обидете да ја оневозможите вашата мрежна картичка и да ја овозможите вратете се повторно.

За да го направите ова, повторно отворете го управувачот со уреди и:

 1. Десен-клик на сите записи под Мрежни адаптери и изберете „Оневозможи уред“.
 2. Повторно кликнете со десното копче на записите и овозможете ги.

Проверете дали вашите брзини се подобриле со извршување на тест за брзина.

Електромагнетни пречки

Верувале или не, не само WiFi може да биде засегната од пречки. Во помал степен е засегнат и етернетот.

Пречки од извори како микробранови печки или флуоресцентни светилки може да влијаат на врската.

Обидете се да го поставите рутерот, така што пречките од овие извори се намалени колку што е можно.

Поместете ги кабелот и рутерот најмалку 10 метри подалеку од овие извори.

Скенирај за злонамерен софтвер

Вирусите можат да го заземат вашиот скапоцен пропусен опсег за да можат правилно да го испорачаат својот злонамерен товар, а во случај на некои вируси, целата нивна цел може да биде да го приклучат вашиот интернет и да ви дадат помала брзина.

Стартувај бесплатен анти -скенирање на вируси од Malwarebytes или AVG. Ако сте на Windows, но не сакате да инсталирате дополнителен софтвер, побарајте Windows Defender да изврши скенирање за вас.

95% од времето, Windows Defender е доволно добар и нема да ви треба исплатиносот за врвен антивирусен софтвер. Но, се разбира, ова е применливо само ако останете безбедни на интернет.

Оневозможете VPN услуги

VPN, поради тоа како функционираат, можат успорете ја брзината на интернетот. Тие скокаат помеѓу серверите ширум светот за да ви испорачаат содржина заклучена во регионот, а притоа ви нудат заштита на приватноста.

Оневозможете ги сите VPN што сте ги користеле и повторно извршете тест за брзина за да потврдите дали VPN предизвикало забавување.

Прашања со интернет провајдерите

Проблемите со интернет провајдерот се донекаде вообичаени, и единственото нешто што можете да направите е да почекате.

Јакнете им за да дознаете што проблем е и да се знае временската рамка за откажување на поправка.

Ова е одлично бидејќи интернет провајдерот знае каде се наоѓате и знае колку е распространет проблемот.

Додека чекате, можете користете WiFi во секој случај, така што нема да ви биде толку пречи.

Етернетот треба да биде побрз

Етернетот, бидејќи е жична врска, ќе испорача постојани брзини и додека вие не мора да се грижите ако вашиот WiFi сигнал е слаб одеднаш, ако вашиот етернет е побавен од WiFi, тоа е очигледна загриженост.

Ако имате план за интернет со мала брзина и се прашувате колку брзи се 600 kbps – не е. Треба да го надградите вашиот интернет-план.

Ова немаше да биде проблем ако брзините на WiFi ви беа добри, а зошто тоа не беше случај, може да се следи до резервниот рутер што ви го дал вашиот интернет провајдер.

За жал, тие седното на бурето кога станува збор за рутери и нема никакви вредни функции.

Во меѓувреме, добар мрежен WiFi систем може да го добие вашиот WiFi сигнал низ целиот дом и да се ослободи од тие досадни мртви зони.

0>Со оглед на тоа што се мрежни системи, тие се многу добри во домашните задачи за автоматизација и се компатибилни со многу паметни домашни уреди и системи.

Можете и вие да уживате во читањето

 • Можете ли Приклучете етернет кабел во проширувач за Wi-Fi? Детален водич
 • Можете ли да бидете на Ethernet и Wi-Fi во исто време: [објаснето]
 • Како да водите етернет кабел заедно Ѕидови: објаснето
 • Интернетот бавен на лаптоп, но не на телефон: како да се поправи за неколку минути
 • Comcast Xfinity ми го запира интернетот: Како да се спречи

Често поставувани прашања

Како да знам дали мојот етернет кабел е скршен?

Покрај очигледната физичка штета , ако светлото во некои етернет порти не свети, кабелот е оштетен.

Исто така, има пластична штипка на етернет конектор. Ако се прекине, не може совршено да се поврзе со пристаништето, со што се намалуваат неговите перформанси.

Дали Cat 6 е подобар од Cat 5e?

Cat6 е посигурен при поголеми брзини и е компатибилен наназад со претходните стандарди.

Но неговата предност во брзината почнува да опаѓа по растојанија од 164 стапки или повеќе.

Како да го тестирам мојот етернетврска?

Следете го етернет кабелот од компјутерот до модемот или рутерот. Ако статусното светло за етернет конекцијата трепка зелено или сино, врската е добра.

Што значи портокаловото светло на етернет портата?

Портокалова или зелена светлото на вашата етернет порта обично значи дека кабелот е приклучен и работи нормално. Портокаловата светлина конкретно значи брзина од 100 Mbps.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.