Термостатот Braeburn не се лади: како да се решат проблемите

 Термостатот Braeburn не се лади: како да се решат проблемите

Michael Perez

Подготовката за лето е многу забавна, но и годишна задача. Проверка на цевки, чистење на одводи, проверка на системот за греење - списокот продолжува. Додека бев на тоа, сфатив дека мојот термостат не се лади.

Штотуку се префрливме на термостат Braeburn пред неколку месеци и немав многу идеја како да се справам со смена на проблеми. По неколку дена читање на прирачници и водичи, сфатив како можам да го поправам термостатот.

Значи, еве како да го поправите термостатот што не се лади.

За да поправите дека термостатот Braeburn не се лади, ресетирајте го термостатот со притискање на копчето RESET. Потоа, проверете дали треба да се заменат филтрите за наизменична струја на вашиот термостат. Исто така, погрижете се да нема протекување на течноста за ладење. Конечно, проверете дали вашиот термостат Braeburn добива соодветна енергија за да го реши проблемот со ладењето.

Ресетирање на термостатот

Ресетирањето на термостатот е прилично едноставно. Ќе го најдете копчето RESET во мала дупка на предната плоча на термостатот. За да извршите ресетирање, притиснете го ова копче користејќи чепкалка за заби, игла или штипка.

Овие копчиња се дизајнирани подеднакво во повеќето термостати на Braeburn, така што нема да морате да барате инструкции специфични за моделот. Сепак, имајте предвид дека ќе ги изгубите сите претпочитани поставки, како што е вклучување или исклучување во одредени периоди.

Заменете ги филтрите за воздух на AC

Термостатот може да бидене функционира поради затнат филтри исто така. Ако вашиот филтер е исполнет со ѓубре, ладењето нема да биде толку ефикасно.

Еве што можете да направите за да ги замените:

 1. Најдете го филтерот за воздух. Најчесто, ќе се наоѓа во близина на термостатот.
 2. Извадете ја решетката со олабавување на стегите. Откако ќе го извадите капакот, ќе го најдете филтерот за воздух зад него.
 3. Испружете ја раката за да го дофатите филтерот и извадете го.
 4. Испитајте ја неговата состојба. Ако го најдете правливо и сиво-кафеаво, ќе ви треба нов филтер. Ако е бело-бел, ќе ја заврши работата уште неколку месеци.
 5. Во близина на работ на филтерот, ќе најдете шема со стрелки. Овие стрелки не треба да се насочени кон надвор или кон вас, во спротивно протокот на воздух ќе биде ограничен.
 6. Поставете го филтерот така што стрелките да се насочени кон ѕидот.
 7. Вратете го филтерот во отворот со прво лизгање на долниот дел, а потоа на горниот дел. Допрете го за да се уверите дека правилно се вклопува.
 8. Поставете го капакот над него и затегнете ги стегите.

Проверете дали протекува течноста за ладење

Меѓу можните фактори кои можат да предизвикаат лошо ладење е истекување на течноста за ладење. Ако вашата единица за климатизација е прилично нова, течноста за ладење може да истече ако инсталацијата не е правилно направена или ако има дефект во производството на единицата.

Исто така види: Кој канал е Freeform на DIRECTV?: Сè што треба да знаете

Комппонентите HVAC може да работат лошо со поминување на време. Друга причина може да бидедека надворешната единица за HVAC е оштетена поради некоја причина.

Корозијата може да доведе и до истекување на течноста за ладење. Преку формалдехидната корозија, произведената киселина се храни со металот. Затоа, HVAC испушта течноста за ладење во воздухот.

Ако забележите некој од овие знаци, постои голема можност течноста за ладење да истекува:

 • Системот испушта топол воздух
 • Системот произведува звуци на шушкање
 • Спиралите се замрзнаа

Решавањето на овој проблем е надвор од можностите на лаик, па затоа силно се советува да добиете помош од техничар кој е добро упатен во поправка на централна климатизација.

Проверете го напојувањето на термостатот

Ако термостатот не е напојуван, нема да работи. Сепак, само судејќи според бојата на LED диодите не е доволно. LED диодите и програмската единица користат батерија како извор на енергија.

Исто така види: *228 Не е дозволено на Verizon: Како да се поправи за неколку секунди

Користете ги овие едноставни тестови за да проверите дали термостатот е поврзан на напојувањето:

 • Намалете ја температурата на минималната можна вредност. Исто така, свртете го прекинувачот „FAN“ од „AUTO“ на „ON“. Ако не забележите очигледна промена на температурата или не го слушнете звукот на дувачот, вашиот термостатот можеби нема да се напојува.
 • За посигурна проверка, направете бајпас тест. За ова, отстранете го капакот и монтажната плоча на термостатот. Ќе најдете црвена жица (R) и зелена (G). Исклучете ги овие жици и приклучете гинив по замена. Ако можете да го слушнете стартувањето на вентилаторот, тоа значи дека вашиот термостат е вклучен.
 • Ако имате мултиметар дома, не треба да се мачите да ги исклучите жиците. Свртете го тркалцето за мерење 24 волти наизменична струја. Користете една од сондите за да ја допрете црвената жица. Другата сонда треба да допира некоја од зелените, жолтите или белите жици. Ако отчитувањето е некаде помеѓу 22-26, вашиот термостат се напојува. Но, ако читањето е 0, снабдувањето не е поврзано.

Контактирајте со поддршката

Ако се чини дека ниту едно од овие не успеало, проблемот може да биде покомплексен или длабоко вкоренети. Вашата топлинска пумпа можеби е расипана или можеби ќе треба да ја замените.

Во секој случај, најдобро е да стапите во контакт со тимот за техничка поддршка. Побарајте техничар специјализиран за поправка на централни системи за климатизација. Можете или да поставите прашање за да го опишете вашиот проблем или директно да контактирате со нив.

Завршни размислувања за поправка

Справувањето со летните горештини без работен термостат може да биде малку фрустрирачко. Но, мора да бидете трпеливи додека ги испробувате овие методи за решавање проблеми.

Иако работниот напон на термостатот е прилично низок (околу 24 волти), постои можност за удар, дури и ако е благ. Затоа, проверете дали сте го исклучиле напојувањето пред да ги допрете жиците. Исто така, не заборавајте да ги држите децата подалеку од областа за нивнобезбедноста. Можете дури и да изберете термостат за заклучување за да го одржувате уредот недостапен за деца.

Имајте на ум дека сите HVAC системи доаѓаат со безбедносен прекинувач што го исклучува напојувањето кога има проблем како прекумерна влага или екстремна температура се открива. Ова е направено за да се спречи оштетување на системот. Затоа, внимавајте и на безбедносното патување.

Можете да прочитате и:

 • Термостатот LuxPRO нема да ја менува температурата: Како да се решат проблемите [2021]<>
 • 5 најдобри SmartThings термостати што можете да ги купите денес

Често поставувани прашања

Како да го отфрлам мојот термостат Braeburn?

Притиснете го копчето UP или DOWN две секунди додека не забележите дека екранот трепка. Потоа, користете ги копчињата UP и DOWN за да ја поставите потребната температура.

Кога треба да го ресетирам мојот термостат Braeburn?

Ресетирањето може да реши многу проблеми како што се ненадеен прекин на струја или несоодветно ладење на просторијата.

Која е опцијата „задржи“ на термостатот Braeburn?

Копчето за задржување ви овозможува да ја поставите саканата температура различна од програмираната температура. Температурата ќе се врати на програмираната вредност по одредено време.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.