Arlo без претплата: Сè што треба да знаете

 Arlo без претплата: Сè што треба да знаете

Michael Perez

Во денешно време, безбедноста е една од најголемите грижи за сопствениците на куќи. И кој е подобар начин да се осигура безбедноста на домот отколку со безбедносна камера.

Тука влегува Arlo Technologies. Меѓутоа, бидејќи тие нудат и бесплатни и премиум планови, може да се збуните околу тоа каков план е најдобро за тебе.

Исто така види: Можете ли да користите паметно семејство на Веризон без тие да знаат?

И јас се борев со оваа одлука. Откако неодамна купив Arlo камера, не бев сигурен дали треба да ги вложам дополнителните пари за да добијам претплата. И така, тргнав на интернет за да најдам одговор на ова.

Откако прочитав голем број написи и посетив многу онлајн форуми, конечно дојдов до заклучок.

Може да се користат камерите Arlo сами, без никаква претплата, без пристап до многу функции и поволности како што се откривање движење, складирање облак и приспособливи зони на движење .

Во овој напис, ќе ги научите сите разлики помеѓу бесплатното ниво и премиум претплатата и дали претплатата на Arlo вреди да се инвестира за вас.

Можете ли да користите Arlo без претплата?

Да, можете да користите Arlo камери без никакви претплата. Слободното ниво ви овозможува да пренесувате видео од камерата до паметниот телефон преку апликацијата Arlo.

Важно е да се напомене дека максималното времетраење на овие преноси е ограничено на 30 минути без оглед на типот на вашата претплата. Ова е направено за да се избегнат потенцијалните проблеми коиможе да се појави ако преносот случајно се остави активен.

Ако е поврзан со базна станица Arlo, ќе можете и локално да складирате снимени снимки. Сепак, премиум функциите како откривање движење, складирање облак и приспособливи зони на движење се недостапни за вас во бесплатното ниво.

Arlo без претплата: добрите и лошите страни

Камерите Arlo се меѓу најдоброто достапно на пазарот и може да се користи со или без претплата. Како што споменавме порано, сè уште можете да проследувате видео од камерата на паметниот телефон без претплата.

Друга придобивка од користењето на бесплатното ниво е тоа што сите камери на Arlo можат да се поврзат со базната станица Arlo, вклучувајќи го и видео ѕвоното на вратата Arlo.

Исто така види: DirecTV не може да открие SWM: Значење и решенија

Кога ќе го поврзете вашиот фотоапарат со базната станица Arlo, вие добијте подобар век на траење на батеријата, подобрена безжична врска со долг дострел и опција за локално складирање снимени снимки.

Локалното складирање видео може да биде или во USB-стикови или во SD-картички, во зависност од типот на базната станица што ја имате.

Важно е да се напомене дека можете да складирате видеа само локално кога го користите бесплатното ниво со понови камери. Не можете да користите складирање во облак без претплата на Arlo Smart. Сепак, постарите Arlo камери како Arlo Pro 2 ги нудат следните поволности во рамките на бесплатниот план:

 • До седум дена снимање во складиштето во облак.
 • Ограничена поддршка за три месеци.
 • Пет камериограничување.
 • Предупредувања за движење на вашиот паметен телефон.

Што нудат нивоата на претплата

Иако основниот план на Arlo може да изгледа како целиот пакет сам по себе, купувањето на премиум претплатата ви дава значително повеќе поволности и поволности за користење на вашата камера Arlo. Дополнителните поволности вклучени во премиум претплатата се:

 • Прилагодени зони за откривање движење што можете да ги поставите и дефинирате за пофокусиран надзор.
 • Користење вештачка интелигенција за откривање луѓе, пакети, возила или животни во зоните за откривање движење.
 • Збогатен систем за известување кој ви овозможува да знаете што гледа вашата камера директно на заклучениот екран или лентата за известувања без да мора да ја отворите апликацијата Arlo. Исто така, нуди брзи опции како повикување контакт за итен случај или активирање на сирената на системот.

Arlo нуди две премиум опции за претплата како дел од Arlo Smart:

 • The Premier Plan – 2,99 долари месечно за единечна камера и 9,99 долари месечно за најмногу петмина.
 • Елитниот план – 4,99 долари месечно за една камера и 14,99 долари месечно за најмногу пет.

Двата планови ви дозволуваат да складирате снимки до 30 дена на облакот.

Разликата помеѓу двата планови е резолуцијата на видеото. Elite Plan ви овозможува да снимате снимки во 4K, што е одлично ако имате Arlo Ultra или која било друга Arlo 4K камери.

Од друга страна, Премиер планот ви овозможува да сниматево 2K или 1080p резолуција, што е доволно добро за кој било од другите модели.

Некои камери како Arlo Ultra, Pro 3, Pro 2, Q, Q Plus и Baby Camera се способни за 24/ 7 видео снимање. Сепак, оваа функција не е вклучена во Arlo Smart.

Ќе мора да додадете посебна претплата за CVR (континуирано видео снимање) на вашиот фотоапарат како додаток на вашата претплата на Arlo Smart.

На 24 /7 снимките не се достапни за преземање и не можат да се направат резервна копија локално. Ако имате претплата за CVR, можете да го гледате видеото само на апликацијата Arlo или на веб-локацијата.

Arlo нуди две опции за CVR претплата - 10 долари месечно по камера за 14 дена 24/7 снимање и 20 долари месечно по камера за 30 дена 24/7 снимања.

Дали вреди да се трошат добивањето претплата?

Темата за претплатите на Arlo може да биде доста поделена во заедницата на Arlo . Додека многу луѓе велат дека добивањето на претплатата навистина не додаде многу на нивното искуство, има многу повеќе кои гарантираат за Arlo и тврдат дека купувањето на претплатата ги отклучува најдобрите функции и карактеристики на вашата камера Arlo.

Отклучете ги премиум функциите со претплата на Arlo

Ако сметате дека батеријата на камерата ви снема премногу брзо, наместо тоа, можете да изберете да добиете базна станица, бидејќи претплатата не додава многу тука.

Меѓутоа, ако барате премиум функции, како подобрирезолуција, складирање облак и откривање вештачка интелигенција, претплатата на Arlo Smart е вистинскиот начин.

Можете и да уживате во читањето:

 • Blink vS Arlo: Home Security Battle Решен [2021]
 • Најдобри системи за домашна безбедност што можете да ги инсталирате денес [2021]
 • Најдобар само-надгледуван систем за домашна безбедност [2021 година ]
 • Најдобри безбедносни камери за стан што можете да ги купите денес [2021]

Често поставувани прашања

Дали Arlo снима само кога се детектира движење?

Арло камерите доаѓаат со четири различни режими - вооружени, разоружани, распореди и геоодбранувачки. Кога камерата е вооружена, таа ќе се активира со движење (или звук, за поновите модели), а камерата ќе снима 10 секунди и ќе ви испрати предупредување.

Режимот за распоред ви овозможува да поставите распоред за вашите камера за снимање, без оглед на активирачите, додека режимот Geofencing ви овозможува да се префрлате помеѓу режимите врз основа на локацијата на GPS на вашиот мобилен уред.

Можете ли да знаете дали некој ве гледа на Arlo?

Arlo камерите имаат црвени LED диоди околу објективот на фотоапаратот, кои се активираат кога некој ја гледа камерата во живо. Значи, ако ги видите овие светла вклучени, тоа значи дека вашата камера е активна и дека некој моментално го гледа преносот.

Сепак, важно е да се забележи дека овие светла се палат само кога нема доволно амбиентално светло и нема да се забележи во добро осветлени простории.

Кан АрлоКамерите се блокирани?

За жал, како и секоја друга WiFi камера, и камерите на Arlo може да се заглават. Во случај на жичени системи, телефонските линии може да се пресечат за да се оневозможи камерата.

Дали ѕвоното на вратата Arlo се смета за уред?

Да, видео ѕвоното на Arlo се брои како камера во однос на ограничувањето на уредот на вашата сметка на Arlo или како дел од вашата претплата на Arlo Smart.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.