Која опрема ми е потребна за да се вратам на Comcast

 Која опрема ми е потребна за да се вратам на Comcast

Michael Perez

Го користам Comcast's Xfinity X1 Entertainment Plan долго време, но неодамна морав да се преселам, а Comcast не беше најголемиот играч во областа. Бидејќи ми требаше навистина добра интернет конекција за работа, решив дека е време да ја откажам мојата врска.

Процесот вклучуваше враќање на голем дел од опремата што ја инсталираа. За жал, не бев точно сигурен што треба да вратам и што можам да задржам.

Припнав на интернет за да видам дали можам да дознаам. Ја контактирав и Comcast Support директно само за да се уверам дека ги добив вистинските информации. Конечно, решив да го составам она што го собрав во оваа сеопфатна статија.

Ќе треба да ги вратите модемите, рутерите, далечинските управувачи, порталите, телевизиските кутии и каблите за напојување за овие уреди на Comcast . Можете да ги задржите етернетот и коаксијалните кабли.

Зошто би требало да ја вратите опремата Comcast?

Ќе мора да ја вратите опремата ако се префрлите на различен план, преместување на друга локација или имате потешкотии поради неисправни уреди.

Префрлување на различен план

Без разлика дали се надградувате на повисок план или се намалувате на понизок план, вашиот тековен сет на уреди можеби не е компатибилен со новиот план што го избирате. Оттука, треба да ја испратите вашата опрема назад во Comcast и да добиете нов сет од компанијата.

Преместување на различна локација

Comcastим нуди на корисниците помош при преместување, која топло ви препорачувам да ја искористите доколку планирате да мигрирате. Компанијата ќе ви помогне да ја инсталирате ТВ-кутијата, модемот или рутерот во вашиот нов дом.

Да се ​​соочувате со тешкотии поради неисправни уреди:

Ако вашите уреди покажуваат знаци дека треба да се поправат, имате опцијата или да ги испратите назад до компанијата за да можат да ги поправат/заменат или да побарате техничар да дојде да го разгледа проблемот. Првото обично е најпосакувана опција за повеќето луѓе бидејќи нема да мора да чекате да пристигне техничарот.

Што треба да се врати во Comcast?

Ако се најдете во некоја од горенаведените ситуации, ќе треба да вратите многу опрема, која вклучува:

 • Кабел/ТВ кутија
 • Модем и рутер
 • Далечински управувач за телевизор
 • Xfinity интернет и гласовни модеми
 • Xfinity камери
 • XFi Pods
 • Безжичен портал

Дали треба да ги вратите каблите?

Единствениот кабел што треба да го вратите е кабелот за напојување бидејќи е специфичен за уредот што го користевте. Не треба да ги враќате етернетот или коаксијалните кабли.

Како да ја вратите опремата Comcast:

Знаете која опрема треба да ја вратите. Сега, како точно го правите тоа?

Еве листа на чекори што треба да ги следите:

Иницирајте враќање онлајн:

Првата работа треба да направите е да го инициратепроцесирајте со известување на компанијата за вашата желба да ја вратите опремата следејќи ги овие чекори:

 • Најавете се на вашата сметка Xfinity и одете на страницата Враќање опрема
 • Во списокот на прикажани уреди, проверете ги оние што сакате да ги вратите
 • Изберете причина за враќање и изберете начин на враќање.

Различните достапни методи се:

Опуштање во локална продавница на UPS-от:

Спакувајте ја опремата во цврста картонска кутија и однесете ја до вашата најблиска Продавница на UPS, каде што ќе ви биде дадена етикета за испорака. Тие ќе ја спакуваат и ќе ви ја испратат опремата.

Алтернативно, можете да контактирате со продавницата и да закажете подигање на уредите.

Ќе ви биде дадена и потврда со број за следење, кој можете да го користите за да ја следите локацијата на пакетот. Повторно, чувајте го ова безбедно додека не заврши процесот на враќање.

Посетете ја продавницата на Xfinity или сервисниот центар на Comcast:

Исто така, имате можност да го посетите сервисниот центар на Comcast или продавницата на Xfinity и да пуштите надвор од опремата. Тие ќе го скенираат во нивниот систем, а статусот на вашата сметка ќе се ажурира во реално време. Не заборавајте да ја подигнете сметката од продавницата.

Чувајте ја потврдата и следете го враќањето:

Без разлика на начинот на испорака што ќе го изберете, ќе добиете потврда за трансакција која го содржи уредот број за следење. Можете да го користите ова за периодично да ја следите локацијатана вашата опрема и проверете дали е на добар пат.

Колку долго треба да ја вратите опремата Comcast?

Comcast бара од вас да ја вратите целата опрема во рок од десет дена по исклучувањето на услугата . Доколку не го сторите тоа, тие ќе ви ја наплатат целосната малопродажна вредност на новата опрема. Дополнително, тие може да наплаќаат и „случајни трошоци“ предизвикани од тоа што не ја враќате опремата.

Исто така види: Кокс панорамскиот Wi-Fi не работи: како да се поправи

Што ќе се случи ако не ја вратите опремата Comcast?

Ќе ви се наплати такса за неповратена опрема , надомест за случајни трошоци, а Comcast на крајот ќе го предаде предметот на агенција за наплата. Агенцијата ќе се обиде да ги собере парите за невратената опрема.

Исто така види: T-Mobile не работи: Како да се поправи за неколку секунди

Тоа ќе се спротивстави на вашиот кредитен рејтинг ако не се плати навреме или воопшто не се плати и ќе се појави во вашата кредитна историја ако некој ја изврши. Затоа погрижете се да ја поминете процедурата за предвремено раскинување.

Конечни размислувања за враќање на опремата во Comcast

Најдобро е да водите внимателни белешки, да фотографирате сметки, па дури и фотографија на Xfinity/ УПС продавницата ја предава вашата опрема, само за да бидете на најбезбедната страна, во случај самите Comcast да ја изгубат патеката. Чувајте ги овие записи најмалку една година за да избегнете каква било конфузија.

Можете и да уживате во читањето:

 • Како без напор да ја префрлите услугата Comcast на друго лице [2021]
 • Comcast Xfinity го задушува мојот интернет: Како да се спречи[2021]
 • Како да ги промените поставките за заштитен ѕид на рутерот Comcast Xfinity
 • Comcast Xfinity Wi-Fi не работи, но кабелот е: како да се решат проблемите
 • Како да гледате Xfinity Comcast Stream на Apple TV [Comcast Workaround 2021]

Често поставувани прашања:

Што е најновата опрема на Xfinity?

ARRIS XG1v4 и ARRIS Xi6 се најновите кутии за кабли Xfinity X1. Двата модели поддржуваат видео 4K и ја имаат целосната библиотека со апликации X1.

Колку наплаќа Comcast за неповратна опрема?

Иако нема фиксна наплата, корисниците се наплаќаат некаде помеѓу 100 долари -300$ за неповратна опрема.

Дали Comcast наплаќа за далечински управувачи?

Ако вашиот далечински управувач е скршен, ќе ви биде обезбеден нов без дополнителни трошоци. Стариот далечински управувач може да се замени во еден од сервисните центри на Comcast.

Што се случува ако ја изгубите кутијата за кабел Comcast?

Ако мислите дека вашиот уред е изгубен, се препорачува да контактирате со компанија да го суспендира и заклучи вашиот уред за да ги заштити вашите приватни информации. Ако уредот е неповратно изгубен, тие трајно ќе го оневозможат и ќе ви помогнат да нарачате нов.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.