Дали телевизорите се добри?: Ние го направивме истражувањето

 Дали телевизорите се добри?: Ние го направивме истражувањето

Michael Perez

Додека неодамна бев во Волмарт, забележав нов бренд на телевизор кој не сум го видел претходно, повикан на интернет.

Иако нивните телевизори изгледаа добро, не бев сигурен дали брендот е доверлив и дали нивните производи беа многу добри.

Сепак бев на пазарот за телевизор за една од моите спални соби, и сакав нешто поевтино, што беше точно за повеќето телевизори што ги видов.

За да дознаам повеќе за овој бренд, отидов дома и се свртев на интернет, што ми беше од помош за да соберам многу информации на нивните телевизори.

По многу часови длабинско истражување, јас имаше доволно информации за да разбере во што е добар овој бренд и кои се нивните најдобри телевизори.

Овој напис го опфаќа тоа и што не треба да барате со onn за да можете да ја донесете најдобрата можна одлука кога размислувајќи за onn телевизор.

Onn е пристоен бренд од Walmart кој прави буџетски телевизори кои ги прават сите основни работи што би ги очекувале кога ќе ги платите цените што ги бараат.

Продолжете да читате за да дознаете што го издвојува onn и кои се нивните најдобри модели.

Кој ги прави телевизорите Onn?

Телевизорите Onn се бренд на Walmart и поради дека, тие телевизори ќе можете да ги набавите само од физичка продавница на Walmart или од нивната онлајн продавница.

Меѓутоа, Walmart не ги произведува овие телевизори, и тие договорија производители на оригинален дизајн со седиште во Тајван и Кина да ги прават нивните телевизори.

Тие потоа ги нарачуваат нивните после-поддршка за продажба на трети страни.

Ова е причината зошто телевизорите на интернет се пониски цени од нивните конкуренти бидејќи нивното производство и сервисирање може да биде поевтино ако Walmart не го прави тоа сами.

Ако сте слушнале на етикетата Durabrand од Walmart, onn е нешто слично и е само бренд име за електроника што се продава исклучиво во Walmart.

Кои се силните страни на onn телевизорите?

Onn е одличен бренд за она што го нудат, но она што е добро за некого можеби не е така за некој друг.

Затоа, важно е да управувате со вашите очекувања и да имате соодветна идеја за добрите работи што можете да ги очекувате од претходно Размислувате да купите телевизор од нив.

Телевизорите на интернет се истакнуваат по тоа што се пристојни паметни телевизори, и тоа е тоа; без дополнителни функции или нешто што би ви привлече око.

Тие ги имаат сите карактеристики што би ги очекувале од паметниот телевизор, како HDR или добро корисничко искуство.

Но тие нема да ги имаат сите функции што би ги виделе на Sony или Samsung, како што се интелигентно зголемување на резолуцијата на сликата или панел со висока стапка на освежување.

ОС Roku Smart TV што го користат на телевизорите е добро дизајниран и е истиот интерфејс што би го добиле со кој било уред Roku, но со мала промена на боите за да одговараат на темата на брендот.

Поради минималистичкиот сет на функции и лиценциран оперативен систем, телевизорите на интернет се достапни со оглед на тоа што го нудат, што е местото каде што лежи нивната главна сила.

Што онМоже да направи подобро

Иако onn прави неколку работи правилно, има неколку области каде што може да се подобрат, главно со карактеристики и севкупен квалитет на градба.

Телевизорите изгледаат добро во на прв поглед, но со поблиска проверка, тие користат пластика со послаб квалитет, која се витка и се витка премногу кога ќе ја притиснете премногу силно.

Но, тоа е она што го добивате за телевизор по таа цена, што е една од компромиси.

Друг аспект што би сакал да го видам подобрен кај поновите onn модели би бил панелот со повисока стапка на освежување, барем на еден од нивните модели од повисоко ниво.

Ова многу помага со сцени кои брзо се движат во акциони филмови или кога играте игри на телевизорот.

Onn има можност да ги додава овие подобри панели како што поминува времето бидејќи технологијата станува поевтина во иднина.

Најдобро onn телевизори Модели

Во следните делови, ќе разгледаме некои од најдобрите модели што ги нуди onn и што ги издвојува од остатокот од поставата.

Onn Class 4K Roku Паметен телевизор – Севкупно најдобар

Смарт ТВ од класа 4K Roku е олицетворение на брендот onn, нудејќи ви пристојно 4K искуство и добро дизајниран кориснички интерфејс благодарение на вградениот Roku.

Овој телевизор поддржува HDR10, но ниската врвна осветленост на панелот не му дозволува да ја искористи целосната предност од поширокиот опсег на бои на стандардот HDR.

Дизајнски, телевизорот е минималистички и би изгледал одлично на ѕид, со своите тенки рамкикомплименти за дизајн без рамка.

Телевизорот не помага да се оддалечат каблите или да има некои функции за управување со кабли, а тоа ќе мора да го направите сами за да ги одржувате ѕидовите во дневната соба без неред.

Телевизорот нема локално затемнување, така што односот на контрастот и прецизноста на боите во најдобар случај се просечни.

Највисоката осветленост на телевизорот е исто така помала од другите телевизори и страда кога се обидувате да гледате содржина во добро осветлена просторија.

Исто така види: Како да гледате ESPN на телевизорите на LG: Лесен водич

Иако аглите на гледање се подобри кога ќе го споредите со слични телевизори од други брендови.

Панелот не е направен за игри, со бавно време на одговор и стапка на освежување од 60 Hz.

Кога станува збор за поврзување, ги има сите порти што ќе ви требаат, вклучувајќи HDMI, USB, дигитално аудио и порта за етернет доколку сакате да користите жичен интернет.

Функциите на Roku се исти како што би ги добиле на кој било друг Roku, така што искуството со паметниот телевизор е меѓу најдобрите што можете да ги добиете.

Паметниот телевизор Roku од класа 4K е најдобриот избор ако го барате најдобриот телевизор што можете да го добиете и може да ги исполни сите карактеристики што некогаш би ви требале.

Прифинитети

 • Вграден Roku.
 • Поддршка за HDR10.
 • Минималистички дизајн.
 • Пошироки агли на гледање.

Недостатоци

 • Нема Bluetooth

На QLED 4K UHD Roku паметен телевизор – најдобар OLED телевизор

Вклучениот QLED 4K UHD Roku Smart TV е буџетски QLED телевизор, па дури и ако не е толку добар како QLED тој другиотбрендовите нудат, тој е најдобриот што го нуди onn.

QLED панелот има поголема врвна осветленост, така што добро функционира во добро осветлени простории и ви дава најдобри можни перформанси HDR што можете да ги добиете за цената .

Нема да добиете QLED телевизор по цената што ја плаќате освен за овој телевизор, а тоа жртвува многу за да го направите тоа.

Паметните функции се нешто што овој телевизор го прави Не испуштајте ја топката, а Roku OS е добро дизајниран и лесен за користење за секого, дури и ако го земате далечинскиот управувач Roku за прв пат.

Иако панелот е само 60 Hz, пристојно е кога играте игри или гледате акциони филмови.

Може малку подобро при интерполација на движење и времето на одговор.

Телевизорот го носи дизајнот без рамка, но сепак му недостасува управување со кабел функција за држење на каблите подалеку и подалеку од видното поле.

Кога станува збор за порти и поврзување, има четири HDMI порти, композитно видео порта, 1 USB и 1 Ethernet порта ако сакате да се откажете од Wi -Fi.

Класата 4K QLED Roku Smart TV на onn е QLED-телевизорот што се користи за да се користи onn и ви овозможува да имате пристојно искуство со QLED додека го одржувате достапно.

Позитивни

 • QLED панел.
 • 120 Hz ефикасна стапка на освежување.
 • Вграден Roku

Консистики

 • Високо време на одговор при играње игри.

Onn Class 1080p Roku Smart TV – најдобар избор во буџетот

Продолжување на ултра-буџетниот сегмент,onn Class 1080p Roku Smart TV е моделот 1080p што го нуди onn.

Тоа е обичен onn телевизор со сите паметни функции, но со помала резолуција на сликата од 1080p.

Телевизорот има смисла само ако барате секундарен екран или помал телевизор за вашата кујна, благодарение на долниот панел од 1080p.

Речиси секој телевизор што можете да го добиете, дури и во буџетскиот сегмент на повеќето брендови, е 4K способен, но onn успеа да ја намали цената уште повеќе со користење на панел со пониска резолуција.

Перформансите на екранот се просечни, со стапка на освежување од 60 Hz и бавно време на одговор, но пристојно ја врши работата .

Можете да правите сè со паметен телевизор со овој телевизор, но запомнете дека целокупното искуство со екранот или звукот нема да биде ништо за што да пишувате дома.

Позитивни

 • Пристапна цена.
 • Пристојни перформанси за цената.
 • Вграден Roku

Кондости

 • Квалитет на градба со помал квалитет.

Завршни размислувања

Сега кога видовме што нуди брендот onn, јасно е дека овие телевизори се повеќе ориентирани кон буџетскиот крај на ценовниот спектар.

Onn телевизорите се одлични споредни телевизори, но ако размислувате за onn телевизор за сосема нов телевизор, предлагам да погледнете на друго место.

TCL и Vizio исто така прават одлични буџетски телевизори кои пакуваат повеќе функции како повисоки стапки на освежување и поддршка за променливи стапки на освежување преку AMD FreeSync.

На телевизорисе добри, не се лажете, но има подобри опции за избор.

Можете и да уживате во читањето

 • Најдобрите телевизори што работат со апликацијата Xfinity
 • Најдобри кабинети за телевизор и механизми за футуристички дом
 • Најдобрите HDR телевизори од 49 инчи што можете да ги купите денес
 • Најдобрите телевизори компатибилни со Homekit што можете да ги купите денес
 • Најдобрите паметни телевизори Alexa за вашиот паметен дом

Често поставувани прашања

Дали onn е реномирана марка?

Walmart е сопственик на брендот onn, така што можете да очекувате добар производ за цената што ја плаќате.

Повеќето он-телевизори се дел од буџетот сегмент, затоа не очекувајте ги сите функции што би ги добиле во поскапиот телевизор на Sony или LG.

Дали onn TV е паметен телевизор?

Повеќето телевизори се паметни телевизори, но проверете неговиот список на производи или кутија.

Нивните паметни телевизори работат на Roku, кој е прилично добро дизајниран и лесен за користење.

Дали телевизорите имаат гаранција?

Onn Телевизорите се покриени со гаранција како и повеќето електронски уреди.

Исто така види: Вашиот ТВ-екран трепка: како да го поправите за неколку минути

Контактирајте ја поддршката за корисници на onn за да знаете дали вашиот телевизор е подобен за гаранција.

Дали телевизорите на onn се 1080P?

Некои телевизори моделите се способни само за 1080p HD, но има и такви кои поддржуваат 4K.

Овие се обично поскапи бидејќи е подобра резолуција.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.