Како да додадете уред за да го пронајдете мојот iPhone: лесен водич

 Како да додадете уред за да го пронајдете мојот iPhone: лесен водич

Michael Perez

Колку пати на крајот го губите телефонот секој ден? „Find My“ на Apple е прилично уредно решение за овој проблем.

Исто така види: Hulu Активирањето не работи: Како да се поправи за неколку секунди

Меѓутоа, по неодамнешното ажурирање на iOS, процесот на лоцирање на кој било уред и додавање нов уред во апликацијата „Најди го мојот“ стана прилично комплициран.

За среќа, најдов релативно лесен начин за додавање нов уред во апликацијата „Најди го моето“.

Исто така види: Nest Thermostat нема напојување со R Wire: како да се решат проблемите

За да додадете уред во апликацијата „Најди ми“, треба за да ја активирате апликацијата „Најди ми“ од поставките на телефонот, најавете се во апликацијата користејќи го вашиот Apple ID, отворете ја апликацијата и потоа кликнете на иконата за додавање уред горе лево.

Додавање уред во „Find My“ од iPhone

Додавањето уред во „Find My“ од iPhone е убедливо најлесниот начин за додавање уред во апликацијата .

Следете ги овие чекори:

Активирајте ја апликацијата „Најди ја мојата“

 • Одете до „Поставки“
 • Изберете го вашиот Apple ID од долниот дел од менито
 • Изберете ја картичката „Најди ми“
 • Одете до „Најди го мојот телефон“ и овозможете ја
 • Вклучете го прекинувачот „Најди ја мојата мрежа“. Ова ви овозможува да го најдете вашиот телефон дури и кога е офлајн
 • Навигирајте назад и вклучете го прекинувачот „Сподели ја мојата локација“
 • Вратете се во „Поставки“
 • Навигирајте до „ Приватност“ и од таму до „Услуги за локација“
 • Лоцирајте „Најди ми“ и проверете дали е овозможена поставката „Додека ја користите апликацијата“

Додајте уред во апликацијата

 • Отворете ја апликацијата на почетниот екран
 • Картаќе се отвори со локациите на сите ваши уреди
 • Изберете „Уреди“ од долниот мени
 • Изберете ја иконата „+“ веднаш до „Уреди“
 • Лоцирајте го уредот сакате да додадете
 • Внесете го вашиот Apple ID

Штом ќе завршите, апликацијата ќе ви испраќа предупредувања, а можете да ја користите и за бришење информации на телефонот.

Додавање уред во „Find My“ од Mac

Иако сите уреди што се најавени од вашиот ID ќе бидат видливи на апликацијата „Find My“ на вашиот Mac, вие немате опцијата за додавање нови уреди на вашиот Mac.

Сепак, имате опција да отстраните уред од апликацијата „Најди ми“ со помош на вашиот Macbook.

Забелешка: за да користите „Најди ми“ од Mac, треба да бидете најавени на вашиот Apple ID.

Додавање уред во „Find My“ од iPad

За да го користите вашиот iPad како уред за да ја стартувате апликацијата „Find My“, проверете дали ја имате најновата верзија на апликација и локацијата е овозможена.

За да го користите вашиот iPad за да ја стартувате апликацијата „Најди го мојот“ за да лоцирате друг уред, треба:

 • Отворете Find My
 • Одете до долниот мени и изберете „Уреди“
 • Изберете ја иконата „+“ на десната страна
 • Апликацијата ќе започне да бара новоповрзани уреди
 • Лоцирајте го уредот што сакате да го додадете
 • Вклучете го вашиот Apple ID

Додавање уред на член на семејството во „Најди го мојот“

Со дозвола на членот на семејството, можете да го додадете неговиот уред на вашиот „Најди го моето“апликација.

 • Одете во поставките на вашиот iPhone.
 • Допрете на вашето име и изберете „Семејно споделување“.
 • Допрете на опцијата „Додај член на семејството“.
 • Изберете го методот преку кој сакате да ги поканите.
 • Штом поканата ќе биде прифатена, ќе ви биде побарано да ги внесете нивните Apple ID и лозинка во апликацијата.
 • Штом ќе го направите ова, ќе можете да ја видите нивната локација на апликацијата.

Како да додадете AirTag на „Find My“

За да додадете AirTag во вашата апликација „Find My“, ќе треба да ги вклучите Bluetooth и Wi -Fi или мобилни податоци.

Покрај ова, погрижете се вашите AirTag да имаат доволно батерија.

За да го поставите вашиот Airtag, треба:

 • Отстранете ја заштитната фолија од вашиот AirTag
 • Нежно повлечете ја пластичната ознака од батеријата
 • AirTag ќе репродуцира звук за добредојде
 • Сега донесете ги вашите AirTag и iPhone еден до друг
 • На вашиот iPhone ќе се појави известување за навигација низ процесот на поставување
 • Следете ги чекорите на екранот за поставување
 • Прикачете го AirTag на вашата ставка

Потоа можете да користите „Најди ми“ за да го лоцирате вашиот предмет.

За да го направите ова, треба:

 • Изберете „артикли“ во „Најди ми“
 • Побарајте го вашиот AirTag на мапата што се појавува
 • Времето и местото на неговата последна позната локација ќе се појават на дното на екранот
 • Изберете ставка од списокот за да погледнете подобро
 • Во случајвашата ставка е во близина, но не може да се најде, кликнете на „Пушти звук“ за да го активирате ѕвончето
 • Ако ставката е во опсегот на Bluetooth, ќе видите копче што вели „Најди“
 • Доколку е надвор од опсегот на Bluetooth, копчето ќе каже „Насоки“
 • Ова ќе ве одведе до последната позната локација на ставката
 • За да добиете подобро чувство за локацијата, кликнете Најдете
 • Ајфонот ќе почне да ве движи до последната позната локација

Ако сè уште не можете да ја вратите вашата ставка, можете да изберете „Изгубен режим“ на апликацијата Најди ја мојата. За да го направите ова, ќе треба:

 • Повлечете нагоре по рачката
 • Изберете „Изгубен режим“ и допрете овозможи
 • Со вклучен изгубен режим , ќе добиете известување кога вашиот AirTag е во опсегот на вашиот iPhone.

Како да отстраните уред од „Find My“

Отстранување уред од „Find My“ апликацијата е релативно лесен процес.

За да го направите ова на кој било од вашите уреди, треба:

 • Најавете се на вашиот iCloud од соодветниот уред
 • Кликнете на „Најди го мојот iPhone“
 • Кликнете на „Сите уреди“ и сега изберете го уредот што сакате да го отстраните
 • Сега изберете „Отстрани од сметката“
 • Ќе да биде побарано да го потврдите отстранувањето со давање на вашата лозинка за iCloud.

„Најди ја“ може да ви помогне со многу повеќе

Губењето на телефонот, повторно и повторно, може да биде фрустрирачко.

Апликацијата „Најди ми“ е корисна карактеристика во овој поглед.Сепак, може да ви помогне и во многу други ситуации.

Можете да ги следите локациите на сите ваши поврзани уреди, да пуштате звук на телефонот за да го најдете и да добивате известувања кога додадените уреди се блиску

Покрај тоа, Функцијата за споделување семејство е исто така исклучително корисна.

Многу родители зборуваа за тоа како функцијата им помогнала да внимаваат каде се наоѓаат нивните деца, особено кога одат на екскурзии.

Можете и да уживате во читањето

 • Потребно е ажурирање за да го активирате вашиот iPhone: како да го поправите
 • Зошто мојот iPhone вели дека нема SIM? Поправете за неколку минути
 • Ајфонот се загрева при полнење: лесни решенија
 • Snapchat нема да се преземе на мојот iPhone: Брзи и лесни поправки

Често поставувани прашања

Како да додадам друг уред на Find My iPhone?

За да додадете уред во Find My iPhone, треба да ја активирате апликацијата „Find My“ на вашиот телефон и потоа да ги изберете уредите што сакате да ги додадете и конечно да го внесете вашиот Apple ID.

Како да го користам мојот iPhone за да најдам друг iPhone?

Можете да го додадете уредот што сакате да го најдете или да го следите во апликацијата „Најди го мојот“ на вашиот iPhone.

Постојат различни опции и начини да го направите ова, кои се детално разгледани во горната статија.

Зошто не можам да видам телефон на Find My iPhone?

Во случај да не можете да видите телефон на FindМожно е мојот iPhone да е затоа што батеријата е мртва или уредот е намерно исклучен.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.