Како да го исклучите термостатот за привремено задржување на Honeywell

 Како да го исклучите термостатот за привремено задржување на Honeywell

Michael Perez

Како кој би сакал, сакам да ми биде удобно во мојата куќа. Но, исто така, не сакав да плаќам цело богатство во сметки за струја, и затоа добив паметен термостат на Honeywell со низа функции што ќе ми помогнат да го оптимизирам користењето и да заштедам многу пари на долг рок.

Можам дури и да ја контролирам температурата на мојата куќа додека сум на работа, така што ја имам вистинската температура што чека да ме пречека дома како кул летен ветер.

Бидејќи се работи за паметен термостат, тој ги препознава моите шеми на претпочитани температури и постапува соодветно. Можам да поставам и мои персонализирани распореди за вклучување на топлина или вклучување ладење, но еден од овие денови сфатив дека понекогаш не сакате да се држите до вашиот распоред.

Можеби ќе сакате да го задржите одредена температура додека не сте подготвени да биде поладна или потопла. Можеби имате гости, можеби треба брзо да одмрзнете нешто или можеби ви е жежок и ви треба некое време температурата да биде поладна од вообичаеното.

Мора да постои опција за задржување Вашата домашна температура е константна, нели? Па, опцијата Temporary Hold на Honeywell Thermostat ви овозможува да го направите токму тоа, а јас ќе ви кажам сè што треба да знаете за тоа.

Во зависност од моделот на Honeywell Thermostat што го имате, допрете на опцијата Стартувај/Откажи/Изврши распоред/Користи Распоред/Отстрани задржување или Откажи за задржување за да го исклучиш привременото задржување вклученоHoneywell термостат.

Што е привремено задржување?

Повеќето луѓе добиваат паметен термостат бидејќи ви овозможува да програмирате распоред за вашиот HVAC систем и да имате температура од вашата куќа соодветно се прилагодува во текот на денот. Се случи да го инсталирам мојот без C-Wire. Ова ми дозволува да го испуштам од адаптер, па дури и од батериите.

Но, за моментите кога ви треба тој распоред да се игнорира и да се отфрли, постои функција наречена Привремено задржување на паметните термостати на Honeywell што ја одржува температурата константна на ниво што ќе го изберете, за одреден временски период што ќе го изберете или додека не го исклучите.

Можете едноставно да ја вклучите оваа функција со притискање на копчињата +/- или нагоре и надолу на вашиот термостат, во зависност од моделот што го имате.

Како да го исклучите привременото задржување?

Кога сакате да се вратите на закажаната програма за вашиот HVAC систем, можете едноставно да го исклучите привремено задржување. Сепак, пред да го направите тоа, ќе мора да го отклучите вашиот Honeywell термостат. Во зависност од моделот што го поседувате, можете да го направите ова со допирање на една од овие опции - Откажи, Откажи задржување, Отстрани го задржувањето, Стартувај, Изврши распоред, Користете распоред.

Некои модели може да имајте копче ↵ посветено за откажување на привремено задржување.

Ако сè уште не можете да најдете како да го направите тоа на вашиот модел на термостат Honeywell, секогаш можете да го побарате во упатството за употреба што ви е доставено.

Исто така види: *228 Не е дозволено на Verizon: Како да се поправи за неколку секунди


4>Придобивки од привременоЗадржете и кога да го користите?

Функцијата за привремено задржување е корисна за вас на многу начини. На пример, ако еден ден се чувствувате под временски услови и некое време ви треба местото малку потопло отколку што обично го правите.

Кога имате луѓе во вашата куќа кои претпочитаат поинаква температура, или можеби треба да излезете на брзо трчање по намирници и не сакате температурата да се зголеми кога ќе се вратите, што ќе го направи според вашиот распоред.

Исто така види: Уморни од спам повици на Verizon? Еве како ги блокирав

Во сите овие ситуации, можете да ја изберете функцијата за привремено задржување наместо постојано да ја менувате конфигурацијата на термостатот и да закажувате. Тоа е многу за ефикасно и ви заштедува многу енергија и пари.

Трајно задржување наспроти привремено задржување

Термостатите на Honeywell исто така доаѓаат со функција за постојано задржување што ви овозможува да ја поставите температурата рачно. Главната разлика од привременото задржување е тоа што ова целосно ќе го игнорира вашиот програмиран распоред.

Со постојано задржување, температурата ќе остане константна додека не изберете рачно да се вратите на вашиот програмиран распоред.

Оваа функција е особено поволна ако одите на долг одмор и сакате да ја задржите температурата трајно додека не се вратите. Да не зборуваме, ова ќе има огромно влијание врз вашата сметка за електрична енергија и ќе заштеди еден тон готовина!

Како што сугерира името, трајното задржување е повеќе долгорочна опција, додекаПривременото задржување ви овозможува да направите кратка пауза од вашиот програмиран распоред.

Завршни размислувања за функцијата за привремено задржување

Имајте на ум дека привременото задржување има ограничување од 11 часа, што значи дека можете да изберете колку долго сакате да трае задржувањето (се прикажува како време „Задржете до“ на екранот), а максималното дозволено време е 11 часа, по што ќе се врати на вашиот програмиран распоред и соодветно ќе ја прилагоди температурата .

Ако сакате да ја задржите температурата подолго време, користете ја опцијата за трајно задржување. Можете да го исклучите ова на ист начин како што го исклучите привременото задржување. Ако не работи, може да се обидете да го ресетирате термостатот на Honeywell.

Исто така, имајте предвид дека некои од постарите модели на термостатите на Honeywell имаат само опција за трајно задржување и мора да се вклучи и исклучи рачно .

Можете и да уживате во читањето:

  • Како да го избришете распоредот на термостатот Honeywell за неколку секунди [2021]
  • EM Топлина на термостатот Honeywell: како и кога да се користи? [2021]
  • Термостатот Honeywell не работи: како да се решат проблемите
  • 5 Поправени проблеми со поврзувањето на термостатот на Honeywell со Wi-Fi
  • Позадинското осветлување на екранот на термостатот Honeywell не работи: Лесно поправање [2021]

Често поставувани прашања

Како да го отфрлам мојот термостат Honeywell?

Притиснете го копчето „Екран“ и копчињата „Исклучено“.истовремено. Потоа оставете го само копчето Исклучено и веднаш притиснете го копчето ↑. Потоа отпуштете ги сите копчиња и префрлањето треба да биде успешно.

Дали термостатот на Honeywell има копче за ресетирање?

Термостатот Honeywell нема посебно копче за ресетирање. Можете да го направите тоа рачно.

Која е разликата помеѓу стартување и задржување на термостат Honeywell?

Опцијата Hold ќе ја задржи температурата заклучена на тековната, додека опцијата Run ќе ја продолжи вашата закажано програмирање на термостатот.

Зошто мојот термостат Honeywell нема да остане вклучен?

Слабо прицврстена жица, батерии што изумираат, нечистотија/прашина во термостатот и проблем со сензорот може да бидат меѓу Главните причини зошто вашиот термостат нема да остане вклучен.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.