Колку долго Ring чува видео? Прочитајте го ова пред да се претплатите

 Колку долго Ring чува видео? Прочитајте го ова пред да се претплатите

Michael Perez

Го добив Ring Video Doorbell пред неколку месеци во обид да го направам мојот дом попаметен.

Дури неодамна сфатив колку всушност е паметна работата и многуте опции што ги имате за да биде попаметно.

Porch Pirates удрија додека бев отсутен на работа и ми пресече еден од пакетите веднаш од мојот праг.

Најлошото од се е што гледав како се случува во живо откако ѕвончето на вратата ја заврши својата работа, само што јас немав доказ за тоа подоцна бидејќи немаше снимка на видеото.

Мојот пробен период од 30 дена за Планот за заштита на прстенот беше завршен, а јас сè уште немав добив претплата.

Секако, добив една веќе следниот ден, и искрено, со основен план од 3 $/месец, тоа е многу мала цена да се плати за дополнителните функции.

Тие вклучуваат видео снимки што можете да ги користите како доказ. Наведов подетално за тоа дали вреди претплатата на Ring.

Ring складира снимено видео во САД до 60 дена во зависност од уредот, а во ЕУ/Велика Британија, Ring продавниците снимени видеа до 30 дена (можете да се одлучите за пократки интервали). Задолжителна е претплата за ѕвонење за снимање видео.

Колку долго Ring го складира видеото стандардно

Значи, ѕвончињата на вратите во Соединетите Држави имаат стандардно време за складирање видео од 60 дена, а во Европа и Обединетото Кралство, стандардното време на складирање е 30 дена.

Она што во суштина значидека вашите зачувани видеа ќе се складираат 60 или 30 дена, во зависност од тоа каде се наоѓате, пред да се избришат и да го ресетирате просторот.

Меѓутоа, практично, имате опција да ги преземете вашите снимени видеа за понатамошна употреба во случај сакате да го сторите тоа.

Можете исто така слободно да поставите пократко време за складирање видео од дадените избори, кои се:

 • 1 ден
 • 3 дена
 • 7 дена
 • 14 дена
 • 21 ден
 • 30 дена
 • 60 дена (само во САД)

Како да го промените времето за складирање видео

Како што споменав претходно, имате опција да изберете пократко време за складирање видео од стандардното, и тоа е прилично едноставен процес да го направите тоа ;

Ако ја користите апликацијата Ring:

Допрете ги трите линии во горниот лев агол на „Контролната табла“ > Контролен центар > Управување со видео > Време на складирање видео > изберете една од дадените алтернативи.

Исто така види: Како да се заобиколи Xfinity Wi-Fi пауза без напор

Ако користите лаптоп или компјутер:

Најавете се на Ring.com користејќи го ID и лозинката за е-пошта што ги користевте додека се регистриравте на мобилниот Ring апликација и потоа кликнете на Сметка> Контролен центар > Управување со видео > Време на складирање видео > изберете алтернатива.

Имајте на ум дека новата поставка ќе важи само за видеата снимени откако ќе ја примените поставката ако го промените времето на складирање видео.

Дали можете да пристапите до вашите видеа без претплата

Краткиот одговор е не; нема да можете да пристапите до вашитевидеа снимени од Ring без валидна претплата.

Всушност, вашите снимени видеа се предмет на бришење во моментот кога ќе заврши вашата претплата. Не можете да зачувувате видеа ниту без претплата.

Исто така види: Не можев да комуницирам со вашиот Chromecast: како да се поправи

Ако сте имале активна основна претплата на планот за заштита на Ring, би можеле да ги гледате, споделувате, па дури и да ги преземате сите ваши видеа во времето за складирање пред него се брише.

Има смисла да ја обновите вашата претплата веднаш бидејќи штом ќе истече и ќе ја обновите по неколку дена, како што беше споменато претходно, сепак ќе ги изгубите вашите стари видеа бидејќи се наместени за бришење по претплата пропаѓање или прекинување.

Како Ring ги складира видеото

Ринг ги складира вашите снимени видеа така што ќе ги прикачи во Ring Cloud Storage, за разлика од повеќето други производи во истата категорија што го складираат видеото локално на самиот уред.

Човек може да се восхитува на магијата што се случува зад сцената додека Ринг ја врши работата да биде паметно ѕвонче кое обезбедува дополнителна и удобна безбедност на вашите домови.

Значи, она што во суштина се случува е тоа што Ring камерата на вратата почнува да снима видео и го снима кога ќе се открие движење во близина на вашата врата или кога ќе заѕвони ѕвончето.

Потоа го испраќа видеото безжично до вашиот WiFi рутер пред да го постави на Ring Cloud Storage од таму.

Како да ги преземете вашите видеа

Како што споменавме претходно, Ring ви ја дава опцијатаза преземање на вашите видеа пред да се избришат, а складирањето се ресетира според временските интервали што сте ги избрале.

За преземање видеа на компјутер или лаптоп:

Пристапете до вашата сметка на Ring.com и кликнете на „Историја“ и потоа „Управување со настани“.

Вашите видеа што се достапни за прегледување и преземање ќе бидат прикажани овде. Изберете ја целата снимка што сакате да ја зачувате и кликнете на „Преземи“.

Можете да преземете 20 видеа одеднаш. Дополнително, имате и опција да ги споделите поединечно со вашите пријатели и на различни социјални медиуми.

За преземање видеа преку мобилен:

Пристапете до вашата сметка на Ring.com и допрете на опцијата мени (три линии) на страницата на контролната табла.

Потоа допрете „Историја“, изберете го видеото што сакате да го преземете и допрете на иконата со стрелка во полето за врска.

Изберете каде што сакате видеото да се преземе и да се направи како што е побарано.

Последни мисли за складирање видео на Ring

Неколку работи што треба да ги имате на ум се дека ако гаџетот Ring се смени или ресетира, стандардно времињата за складирање за конкретниот регион се на сила.

Треба повторно да ја промените ако претходно сте имале друга поставка.

Исто така, ако гаџетот Ring е поставен за складирање видео безвременски од максимално стандардно од 30 или 60 дена, а планот за заштита на прстенот е отфрлен, гаџетот ќе остане на неодамна избраното време за складирање.

Ако планот за заштита на прстенот се врати, видеотоВремето на складирање ќе ја задржи својата мината поставка и треба да се ресетира на времето за складирање видео кое го претпочитате.

Патем, просечното Ring видео снима само околу 20-30 секунди, а тоа зависи од тоа како долго движењето е откриено за или кога ѕвонењето на вратата ѕвони. Само жичените Ring камери можат да снимаат видеа долги до 60 секунди.

Тоа е сè што треба да знаете за Ring ѕвончињата и нивните можности за снимање видео.

Сега кога го знаете сето ова, вие може да донесе информирана одлука за добивање на Планот за заштита на прстенот.

Можете и да уживате во читањето:

 • Ѕвоното на вратата нема да оди во живо: Како да се решат проблемите
 • Ѕвонењето на ѕвончето во живо не работи: како да се поправи
 • Ѕвонењето на вратата не се поврзува на Wi-Fi: како да се поправи?
 • Дали прстенестото ѕвонче е водоотпорно? Време за тестирање

Често поставувани прашања

Што ќе се случи ако не се претплатам на Ring?

Без претплатата, добивате само видео во живо доводи, предупредувања за откривање движење и опција за разговор помеѓу апликацијата Ring и камерата.

Можете ли да снимате од Ring Doorbell без претплата?

Технички може да го направите тоа со снимање на екранот на вашиот телефон , но треба да го направите тоа рачно, а тоа можеби нема да работи секогаш кога навистина ќе го сакате.

Дали ѕвончињата на вратите секогаш снимаат?

Не, тие снимаат само кога ќе се открие движење, а вие имате активенПлан за заштита на прстенот.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.