Oculus Link не работи? Проверете ги овие поправки

 Oculus Link не работи? Проверете ги овие поправки

Michael Perez

Откако се вратив на VR со преземање на Oculus Quest, уживав во времето со VR содржина кога апликацијата Oculus Link на мојот компјутер почна да има проблеми.

Тоа направи мојата содржина и апликациите да заостануваат еден тон , особено игрите каде што имаше многу падови на стапката на слики и забавен одговор на влезовите што ги правев.

Ова не само што го влоши моето искуство со игрите, туку и ми направи малку гадење, што беше нешто Никогаш порано не сум имал искуство со VR.

За да ја направам апликацијата Oculus Link да работи како нормално, истражував на интернет за да видам зошто тоа се случува.

Научив многу на интернет и користев сè Знаев да ја вратам апликацијата Oculus Link во нормала.

Кога ќе стигнете до крајот на оваа статија, ќе знаете што треба да направите ако вашиот Oculus Link не работи, без разлика на причината.

Ако Oculus Link не работи, обидете се повторно да го инсталирате двигателот за Link на вашиот компјутер. Може да се обидете да се одјавите и повторно да се најавите на софтверот на компјутерот.

Проверете дали користите Quest апликации

Ако користите Oculus Quest или Quest 2 со апликацијата Link, проверете дали користите апликации направени за Quest 2 и дека не е направена за Oculus Rift или Rift S.

Oculus континуирано работи на компатибилноста на апликациите Rift и поддршката за апликациите Rift на Quest постепено ќе се додаваат.

Програмерите исто така треба да бидат вклучени доколку се работи за апликација од трета страна и тие можат да ја направатодлука да го поддржат Quest ако одлучат.

Ќе знаете дали апликацијата е компатибилна со Quest со проверка на деталите за апликацијата во продавницата за апликации.

Повторно инсталирајте го драјверот за врска

Апликацијата Link на вашиот компјутер бара од вас да го инсталирате двигателот за Link за да може слушалките да разговараат со вашиот компјутер, па можете да се обидете повторно да го инсталирате драјверот и да видите дали тоа ќе го реши проблемот.

Исто така види: Контролерот PS4/PS5 нема да престане да вибрира: проверете ги поставките на Steam

Можете да ја пронајдете датотеката на драјверот каде што сте ја инсталирале апликацијата Link и следете ги чекорите подолу за повторно да ги инсталирате драјверите:

 1. Одете во C:\Program Files\Oculus\ Поддршка\oculus-drivers .
 2. Стартирајте го oculus-driver.exe .
 3. Поправете го драјверот или инсталирајте го повторно ако опцијата за поправка не е“ т на располагање. Можете исто така да го деинсталирате драјверот и повторно да го инсталирате со овој инсталатер.

Откако ќе го инсталирате повторно драјверот, повторно стартувајте ја апликацијата Link и проверете дали проблемот што го имавте со апликацијата е поправен.

Одјавете се и назад во софтверот на компјутерот

Ако апликацијата Oculus Link почна да прикажува проблеми по ажурирањето на софтверот на апликацијата или слушалките, може да се обидете да се одјавите од апликацијата и повторно да се најавите .

За да се одјавите од Oculus Link:

 1. Изберете Пријатели .
 2. Кликнете на иконата со три точки во горниот десен агол на екранот .
 3. Кликнете Одјавете се .

Повторно стартувајте ја апликацијата Oculus Link и најавете се повторно на вашата сметка на Oculus.

Можете и ова ако не можете да го инициратепрвпат поставувајте ги слушалките преку софтверот на компјутерот.

Ресетирај ги графичките параметри

Ако имате проблеми со графиката и гледате графички грешки или падови на стапката на слики додека ги користите слушалките , можете да ги ресетирате поставките за графика на слушалките што може да го решат проблемот.

Исто така види: Можете ли да го натерате Verizon да го исплати телефонот за да го префрлите?

Ова може да ја поправи секоја поставка што можеби била прикажана, што би предизвикало пелтечење или пад на рамката додека се троши VR содржина.

За да ги ресетирате графичките параметри кога ги користите слушалките Oculus со Link:

 1. Отворете ја апликацијата за компјутер.
 2. Одете во Уреди > Meta Quest и Допрете .
 3. Изберете Graphics Preferences .
 4. Кликнете Reset to default .
 5. Потврдете го барањето за рестартирање на слушалки.

Откако слушалките ќе се рестартираат, сите ваши графички поставки, вклучително и поставките за брзината на битови и резолуцијата, ќе бидат вратени, што може да го промени начинот на работа на содржината.

Променете ја графиката поставките по ресетирањето за да го имате најдоброто можно искуство.

Овозможете виртуелен аудио уред

Ако Link покажува проблеми со аудиото, можеби ќе треба да промените неколку аудио поставки со аудио услугата на Windows.

Ќе треба да го овозможите виртуелниот аудио уред Oculus за правилно да добие аудио излез на слушалките.

За да овозможите виртуелен аудио уред Oculus:

 1. Отворете го вашиот компјутер Поставки .
 2. Одете во Звук > Управувајте со уреди за звук .
 3. Кликнете Окулус виртуелен аудио уред .
 4. Овозможете го ако е оневозможен.

Вратете се на користење на слушалките Oculus и проверете дали постојат проблеми со аудиото.

Контактирајте со поддршката

Ако ништо што сум препорачал не го решава проблемот со Link, предлагам да контактирате со поддршката на Oculus.

Тие ќе ве водат низ уште неколку чекори за отстранување проблеми што потенцијално би можеле да го решат вашиот проблем.

Ако не може да се реши преку телефон, можеби ќе треба да ги испратите слушалките за да можат да го решат секој хардверски проблем што може да предизвика врската да не работи .

Конечни размислувања

Слушалките на Oculus се многу подобрени по ребрендирањето во Meta, но на системот Link сè уште му треба малку работа.

Обезбедете да ја ажурирате апликацијата за компјутер и Фирмверот на слушалките штом ажурирањето е достапно за преземање за да се избегнат повеќето грешки.

Исто така, ќе добиете неколку додадени нови функции како што поминува времето и ќе го надградите фирмверот на слушалките.

Вие Може и да ужива во читањето

 • Дали 300 Mbps се добри за игри?
 • Дали Eero е добар за игри?
 • Најдобри мрежести рутери за Wi-Fi за игри
 • Пелтечење на глувчето во игри: како да не се загрози играта

Често поставувани прашања

Ќе треба да ги поврзете слушалките со компјутерот со кабелот за поврзување за да овозможите Oculus Link.

Ќе треба да изберете Поврзете како метод на поврзување и продолжете сочекорите што следат.

Како да го поврзам Oculus 2 со компјутер безжично?

Можете да го поврзете вашиот Oculus 2 со вашиот компјутер безжично со користење на Air Link.

Вие' Ќе мора да ги спарите слушалките со вашиот компјутер за да го направите тоа.

Виртуелната работна површина нуди повеќе поставки, особено за пренос, па затоа е подобра опција ако стримувате VR содржини на интернет.

Ако не сакате да пренесувате и сте повеќе обичен корисник, Air Link ќе биде доволна.

Дали Oculus Quest 2 бара компјутер за игри ?

Oculus Quest 2 не бара моќен компјутер, иако може да имате ако сакате да играте VR игри на компјутер со слушалките.

Можете да користите и игри Компјутер за напојување на слушалките и пристап до содржина која бара поголема процесорска моќ.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.