Колку долго траат LG телевизорите? Извлечете го максимумот од вашиот LG телевизор

 Колку долго траат LG телевизорите? Извлечете го максимумот од вашиот LG телевизор

Michael Perez

Порано оваа година, решив да инвестирам во LG Smart TV за мојата спална соба. Јас сум прилично задоволен од функционалноста на уредот.

Меѓутоа, пред неколку дена прочитав тема на форум на интернет. Писателот објаснуваше како неговиот екран на LG ТВ ​​одеднаш се испразни и немаше начин да го поправи.

Ова ме натера да размислувам колку долго ќе ми трае телевизорот. Не бев сигурен каков е одговорот бидејќи животниот век на електронскиот уред се потпира на типот на технологијата и користените електронски делови.

Оттука, решив да истражувам. Се разбира, нема дефинитивен одговор на ова прашање.

Оттука, по неколкучасовно истражување, го курирав овој водич кој ќе ви помогне да ги разберете факторите што можат да го одредат животниот век на телевизорот.

Во просек, LG телевизорите траат приближно 100.000 часа ако користат OLED технологија. Сепак, бројот се намалува на околу 60.000 часа ако е LCD телевизор. Други фактори, како што се употребата и елементите на животната средина, исто така играат улога во одредувањето на животниот век.

Во оваа статија споменав и други детали како што се знаците кои покажуваат дека вашиот телевизор умира и информации за како да го продолжите животот на вашиот телевизор.

Исто така види: Како да го исклучите термостатот за привремено задржување на Honeywell

Колку долго траат LG телевизорите?

Според тврдењата на самата компанија, LG OLED телевизорите, кои се форте на компанијата, се направени да траат 100.000 часа. Ова се преведува во 30 години.

Сепак, оваа дарежливапретпоставката е направена со оглед на тоа што просечниот корисник користи телевизор 10 часа на ден.

Исто така зачудувачки е да се види растот на долговечноста на телевизорите. Кога LG започна со производство на OLED телевизори уште во 2013 година, бројот беше само 36000 часа во однос на времетраењето, што оттогаш се зголеми повеќе од двојно.

Ова може да се припише на технолошкиот развој и користењето на специјален тип на бел OLED потпиксел кој ја минува светлината низ филтрите.

Овој тип на OLED исто така помага да се контролираат трошоците за производство.

0>Покрај тоа, покрај просечниот животен век на деловите во телевизорот, важна улога во одредувањето на неговиот животен век има и околината во која се поставува и се користи телевизорот.

Колку долго LG LCD Телевизори траат?

Иако компанијата претежно го пренасочи својот фокус на OLED телевизорите, компанијата сè уште произведува LCD телевизори во помал обем.

Во просек LCD телевизорот со рамен екран се планира да има полуживот од околу 60.000 часа.

ЛЦД телевизорите на LG целосно се вклопуваат во оваа статистика, бидејќи тие траат некаде помеѓу 40 и 60.000 часа, што би значело 5 до 7 години.

Кои се предупредувачките знаци дека вашиот телевизор LG Дали умира?

За да ви олеснам, спомнав 6 лесни за забележување на телевизор што умира.

Исто така види: Како да програмирате Charter Remote за неколку секунди
 • Осветлување - Ако екранот изгледа досадно или трае премногу долго за да се осветли, тоа е знак дека излезот се намалува.
 • Лени и линии - не треба да гледате никакви линиина ТВ. Можеби изгледа како кул сцена од Матриксот, но дефинитивно не е добра вест за телевизорот.
 • Изобличување на бојата – ако има случајни точки во боја каде екранот треба да биде бел или ако се појавуваат боите искривено, тоа значи дека треба да го проверите што е можно поскоро!
 • Нејасниот екран – токму вака звучи. Ако чувствувате дека квалитетот на излезот на сликата е намален, тоа значи дека телевизорот не функционира оптимално.
 • Излез на звук – ако излезот на звукот не е конзистентен, или едноставно кажано ако има ехо или засипнатост во звукот , тоа е обично знак дека телевизорот се движи кон откажување.
 • Често трепкање – Ова е сосема дефинитивен знак дека вашиот ТВ изумира. Можеби е случајно, но со текот на времето ќе стане позабележително.

Како да го продолжите животниот век на вашиот LG телевизор

До сега, ќе сфатите колку долго треба да трае вашиот LG телевизор и како можете да знаете кога вашиот ТВ почнува да се откажува од вас.

Сепак, ова не е еден од оние написи на пропаст каде што тоа се сите информации што ви ги даваме.

Постојат начини на кои можете да го продолжите животниот век на вашите телевизори, а јас ги споделив со вас.

Прво и основно, батеријата главно го снабдува позадинското осветлување, ерго, тука треба да се случи најголемиот дел од зачувувањето. Исклучете го телевизорот кога не го користите.

Ова звучи доволно едноставно, но евсушност еден од клучните чекори за да го направите да трае подолго.

Со исклучување на телевизорот, не мислам само да го оставите во режим на подготвеност, туку правилно исклучете го. Ако е можно, исклучете го од изворот на енергија.

Второ, позиционирањето на телевизорот исто така е важно. Не го поставувајте во близина на прозорците, бидејќи сончевата светлина може да ги оштети компонентите>

 • Не ставајте го телевизорот премногу блиску до подот за да избегнете прашина.
 • Чувајте го телевизорот подалеку од топлина.
 • Бидејќи вашиот телевизор е како и секој друг машина, ќе и треба вентилација. Знаете како велат држете го лаптопот подигнат за да не се прегрее.

  Основниот концепт важи и за телевизорите. Затоа, ставете го во добро проветрено место.

  Само погрижете се да има доволно простор околу него за циркулација на воздухот (идеално три стапки).

  Покрај тоа, проверете дали сите жици се заглавени таму каде што нема да бидат сопнати или ненамерно извлечени од миленичиња или деца (или несмасни возрасни!).

  Сега, за малку техничкиот дел, погрижете се да го поставите контрастот на вашиот телевизор на „стандарден“, бидејќи тоа ќе ја искористи оптималната количина на енергија.

  Можете и да ја прилагодите осветленоста во зависност од околината во просторијата.

  Запомнете, телевизорот не го прикажувате за потенцијални клиенти, така што осветленоста на ниво на изложбен салон не ецел.

  Колку се доверливи LG OLED телевизорите?

  ОЛЕД телевизорот е најдобар во класата, тој ќе издржи повеќе од другите екрани. Поиздржлив е од LCD екран, што значи дека нема да се расипе толку брзо или лесно.

  И додека OLED екраните се познати по нивната ефикасност и леснотија, тие исто така траат подолго бидејќи имаат помала веројатност да се гребат или пукаат.

  Затоа многу потрошувачи ги избираат наместо плазма телевизори. Со OLED уредите, тие не мора да се грижат за добивање скапа сметка за поправка во скоро време!

  Проверка на квалитетот на LG OLED TV

  Карактеристична карактеристика во производството на LG OLED телевизорите е проверката на квалитетот низ која поминуваат.

  Тоа е процес во два чекора, каде што првиот дел вклучува тестирање што се одвива на подвижната лента.

  Секоја табла се испитува 15 минути за да може да се идентификуваат потенцијалните грешки во бојата или општите панели идентификувани.

  Потоа, вториот тест се прави по пакувањето. Секој телевизор е отпакуван и проверен, што исто така е направено за да се добие увид во тоа како ќе биде искуството за клиентот.

  Како да се спречи OLED Burn-In

  Burn-in и задржување на сликата се вообичаени проблеми кај сите дигитални и виртуелни додатоци.

  LG конкретно го реши ова преку вградените опции. Наједноставниот начин да го спречите ова е да го исклучите телевизорот кога никој не гледа или да продолжите да ја менувате сцената за да нема статична слика на екранот.долг временски период.

  Дополнително, LG има и функции како скрин сејвер, кој автоматски се вклучува доколку открие статична слика подолго од една минута.

  Постои и функција за јасен шум на панелот, функција за промена на екранот и прилагодување на осветленоста на логото, кои помагаат во зачувувањето на квалитетот на сликата.

  Заклучок

  Ако размислувавте да земете телевизор LG, правите паметен избор.

  Овие телевизори се познати по нивната сигурност и издржливост. Може да очекувате да го користите вашиот телевизор со години без да наидете на никакви проблеми.

  Исто така, доаѓаат по прифатлива цена, што ги прави уште попривлечни за потрошувачите. Можете да добиете телевизор со одличен квалитет без да се скршите.

  Покрај LG, има уште неколку компании кои го нудат истото корисничко искуство и вредност за парите.

  Ако сте скептични пред да купите телевизор LG, можете да ги проверите.

  Можете и да уживате во читањето

  • Како да го контролирате телевизорот LG користејќи телефон без Wi-Fi: Лесен водич
  • Како да го отклучите LG телевизорот од хотелски режим за неколку секунди: го направивме истражувањето
  • Како да инсталирате апликации од трета страна на LG TV: Сè што треба да знаете
  • Можете ли да го промените заштитникот на екранот на телевизорите на LG? [Објаснето]

  Често поставувани прашања

  Колку долго треба да трае LG Smart TV?

  LCD телевизорите треба да траат до 10 години додека OLED телевизоритетреба да трае до 30 години.

  Како можам да направам мојот LG телевизор да трае подолго?

  Можете да го направите вашиот LG телевизор да трае подолго чувајќи го подалеку од топлина и влага.

  Дали телевизорот LG е добар бренд?

  Да, LG TV е добар бренд кој нуди производи со висока вредност за парите.

  Дали има отповикување на LG телевизорите?

  LG нуди бесплатни поправки за одредени делови доколку производот е во гаранција.

  Michael Perez

  Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.