Roku продолжува да замрзнува и се рестартира: како да се поправи за неколку секунди

 Roku продолжува да замрзнува и се рестартира: како да се поправи за неколку секунди

Michael Perez

Rokus се одлични во одржувањето на старите непаметни телевизори релевантни дури и сега, и со задоволство би го препорачал на секој што бара евтина надградба на постариот телевизор.

Но, Rokus не се без нивните сепак, и еден од проблемите со кои се соочував изминативе неколку дена беше тоа што стикот случајно ќе се рестартира откако ќе се замрзне.

Ова се случи додека гледав трилер филм и штом се изградбата до главната точка на заговор заврши во нешто кул, Roku се замрзна и потоа се исклучи.

Тоа беше вистински убиец на расположението, па веднаш отидов на интернет за да дознаам како да ја поправам оваа грешка.

Имав подготвени неколку извори бидејќи ова не беше прв пат да се случи ова, па можев подлабоко да истражувам зошто тоа се случи со мојот Roku.

Со информациите што ги имав, јас успеа да формулира план за акција кој гарантирано ќе ги реши сите проблеми со Roku.

Откако ќе ја прочитате оваа статија, ќе бидете вооружени со знаењето потребно за да го поправите вашиот замрзнат Roku за неколку секунди.

Исто така види: Која е лозинката за Wi-Fi во Мотел 6?

За да поправите Roku што постојано се замрзнува и се рестартира, доведете го Roku до најновата верзија на софтверот со инсталирање ажурирања. Може да се обидете и да го ресетирате Roku ако изгледа дека тоа не функционира.

Дознајте подоцна во оваа статија како можете да го ресетирате, па дури и да го користите вашиот Roku без да користите далечински управувач.

Исклучете го далечинскиот управувач

Ако далечинскиот управувач Roku испраќа премногу влезови до телевизорот наеднаш, стапчето Roku може да се сруши затоа што можеби нема да може да се справи со долга низа на влезови.

За ова не е потребно ни да притискате кое било копче или кое било копче кое ќе се притисне ненамерно; може да биде проблем со софтверот на далечинскиот управувач.

Најдобар начин да се реши оваа причина е да го исклучите далечинскиот управувач.

Пред да го исклучите далечинскиот управувач, ќе треба да поставите вашиот телефон како далечински управувач за замена на физичкиот далечински управувач.

За да го направите ова:

 1. Проверете дали телефонот и Roku се на иста Wi-Fi мрежа.
 2. Инсталирајте ја мобилната апликација Roku од продавницата за апликации на вашиот телефон.
 3. Активирајте ја апликацијата и таа автоматски ќе го пронајде вашиот Roku.
 4. Изберете ја за да започнете да го контролирате уредот.
 5. 8>Користете ги контролите за да бидете сигурни дека апликацијата има добра врска.

Сега треба да го исклучиме далечинскиот управувач и бидејќи далечинскиот нема посебно копче за вклучување, најлесниот начин направете го ова за да ги извадите батериите.

Користете ја мобилната апликација како далечински управувач и проверете дали случајното се замрзнува и се рестартира.

Ажурирајте го The Roku

Покрај далечинскиот, самиот Roku стик или уред може да наидат на грешки што не дозволуваат да работи како што е планирано.

На софтверот на Roku секогаш се работи и ажурирањата се објавуваат доста често.

Rokus обично ги проверува и инсталира овие ажурирања самостојно, но рачното проверување за ажурирања еднаш на време е прилично добра работа занаправи.

За да го ажурирате вашиот Roku:

 1. Притиснете го копчето Home на далечинскиот управувач Roku.
 2. Отворете Поставки.
 3. Изберете Систем ​​> Системско ажурирање .
 4. Изберете Провери сега .

Року ќе се преземе и инсталирај ги најновите ажурирања, и ако не најде ништо за преземање, веќе сте на најновата верзија на софтверот.

Користете го Roku како што би сакале вообичаено и видете дали замрзнувањата се враќаат.

Ресетирајте го Roku

Ако вашиот Roku е на најновиот софтвер и сè уште се замрзнува или се рестартира, можеби ќе треба да го ресетирате уредот фабрички.

Ресетирањето на фабричките поставки ќе избришете ги сите поставки од Roku и вратете го во состојбата во која беше кога го купивте уредот.

Ќе треба повторно да ги промените поставките по ресетирањето, па бидете подготвени да го направите ова откако ќе поминете со него.

За да го ресетирате вашиот Roku:

 1. Притиснете го копчето Home на далечинскиот управувач Roku.
 2. Отворете Поставки.
 3. Изберете Систем ​​> Напредни системски поставки .
 4. Изберете Фабричко ресетирање .
 5. За телевизорите Roku, изберете Ресетирајте сè на фабричките поставки . Во спротивно, одете на следниот чекор.
 6. Следете ги инструкциите што се појавуваат за да го завршите ресетирањето.

Roku ќе се рестартира како дел од неговото фабричко ресетирање и кога ќе се врати , повторно најавете се на вашите сметки.

Исто така, постојат неколку методи за ресетирање за кои не е потребен далечински управувач, како користење на апликацијата или користење на копчето на задната страна на вашиотRoku во некои модели.

Користете го Roku како и обично и проверете дали замрзнувањето и рестартирањето почнуваат да се случуваат повторно.

Контактирајте со Roku

Ако ниту еден од методите за решавање проблеми Зборував за стопирање на досадното замрзнување и рестартирање, слободно контактирајте со поддршката на Roku.

Бидејќи тие ќе знаат што е вашиот хардвер врз основа на информациите што ќе можете да им ги дадете, тие можат бидете попрецизни со нивните поправки.

Можете да контактирате и со нив доколку имате проблеми со следењето на некој од чекорите што ги разгледав погоре.

Исто така види: Етернет кабел за паметен телевизор: објаснето

Завршни мисли

Можете исто така, обидете се да го рестартирате Roku за да го решите проблемот, но тоа не е толку ефикасно бидејќи уредот автоматски се рестартира секогаш кога ќе се замрзне.

Сепак, вреди да се испроба, а можеби рестартирањето иницирано од корисникот може да поправи што било грешка што би можела да го предизвика проблемот.

Ако Roku продолжи да се рестартира без замрзнување, тоа може да биде и проблем поврзан со напојувањето, затоа проверете го поврзувањето со струја.

Можете и да уживате во читањето

 • Roku заглавен на екранот за вчитување: како да се поправи
 • Roku без звук: како да се решат проблемите за неколку секунди
 • Прегревање на Roku: како да го смирите за неколку секунди
 • Примското видео не работи на Roku: Како да се поправи за неколку секунди
 • Roku Аудио не е синхронизирано: како да се поправи за неколку секунди

Често поставувани прашања

Како да знаете кога вашиот Roku е лош?

Ќе почнете да забележуватевашиот Roku успорува и доцни да одговори на влезовите со далечинскиот управувач по 2 до 3 години доследна употреба.

Иако тие никогаш не престануваат целосно да работат, треба да размислите за ажурирање на Roku на понов модел до тој момент време.

Како да го ресетирам мекото Roku?

Можете да го ресетирате вашиот Roku со меко ресетирање со тоа што ќе го вклучите два пати.

Мекото ресетирање може да отстрани неколку грешки или грешки со уредот и е валиден чекор за решавање проблеми што секогаш функционира.

Како да го рестартирам мојот Roku без далечински управувач?

Можете да го рестартирате вашиот Roku без далечинскиот управувач со користење на апликацијата за далечински управувач Roku или физички да го исклучите уредот од струја и повторно да го поврзете откако ќе почекате малку.

Што е подобро, Roku или Firestick?

Подобриот уред за стриминг за вас би имал смисла само во зависност од услугите што веќе ги имате користете.

Roku поддржува само Alexa и Google Assistant, но има повеќе содржини, додека Fire Stick е подобар за некој кој веќе е на екосистемот за содржина на Amazon.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.