Echo Dot Зелен прстен или светло: што ви кажува?

 Echo Dot Зелен прстен или светло: што ви кажува?

Michael Perez

Неодамна многу ја користам мојата Echo Dot.

Се навикнав на удобноста да и поставувам различни прашања на Алекса, да ја прашам кои активности сум ги планирал за тој ден или статусот на моите нарачки на Амазон

Забележав дека прстенот на мојот Echo Dot светеше во различни бои за да ми каже различни работи.

Но еден ден светеше зелено и не знаев што значи тоа . Затоа, поминав неколку часа онлајн за да го сфатам тоа.

Ако бевте збунети како јас кога вашата Echo Dot почна да трепка зелено, верувајте ми, вие сте на вистинското место!

Зеленото светло значи дека имате дојдовен повик. Светлината може да се види како пулсира или се врти.

Импулсирачкиот зелен прстен означува дојдовен повик или отпуштање, додека вртењето зелено светло значи дека сте на активен повик или пуштање.

Разговарав повеќе за тоа што се Drop-In, а исто така разговарав и за сите други различни бои на прстенот на Echo Dot.

Што е Drop-In?

Drop-In е една од најкул карактеристиките што ги има вашиот уред. Тоа ви овозможува веднаш да се поврзете со кој било со уред Echo.

Исто така види: Статус на нарачката на T-Mobile што се обработува: Сè што треба да знаете

Вие и контактот што сакате да го „пуштите“ треба да дадете дозвола функцијата навистина да работи.

Можете и да поставите поставете ја ехо-точката со лаптопот за да добивате известувања за работни повици.

Ако сте загрижени дали вашите познаници нагло ги слушаат вашите лични разговори, постоинема потреба од паника бидејќи Alexa ќе ви даде предупредување пред да се поврзе повикот.

За зелениот прстен

Понекогаш можете да видите како зелениот прстен се врти во насока на стрелките на часовникот и на друг пат, може да го најдете како пулсира.

Овие варијации на зелениот прстен имаат различни значења, што ќе го дознаете во следните делови од овој напис.

Што значи пулсирачкиот зелен прстен на уредот за ехо?

Пулсираното зелено на вашата ехо-точка значи дека имате дојдовен повик. Може да укаже и на паѓање, но само ако сте му дале дозвола на вашиот уред да го стори тоа.

Можете да го запрете пулсот ако присуствувате на повикот. Кога ќе кажете „Одговори“, повикот автоматски се поврзува.

Ако не очекувавте повик или едноставно не ви се допаѓа да зборувате, можете да го игнорирате без да кажете ништо или да кажете „Престани“ или „Паднете“.

Уредот ѕвони десет пати пред автоматски да запре.

Што значи вртечкиот зелен прстен на вашиот уред за ехо?

Зелениот прстен што се врти се појавува кога сте на активен повик или на паѓање. Уредот продолжува да се врти во насока на стрелките на часовникот додека не го прекинете повикот.

Ако не сте на повик и сè уште го гледате зелениот прстен како се врти во кругови, кажете „Alexa, спушти ја слушалката“ или исклучете го повикот од вашата апликација.

Како да го оневозможите зелениот прстен на Alexa?

Трепкачките светла и прстените што ги прикажува вашиот уред сефункции кои ќе ви помогнат.

Како корисник, целосно зависи од вас да ја оневозможите секоја одлика што ќе ви биде досадна и како таква, можете да го исклучите секое од вашите светла на Echo Dot како што сакате.

Еве чекор-по-чекор водич што ќе ви помогне да ја исклучите Alexa од вашите телефонски повици:

 1. Отворете ја апликацијата Alexa на вашиот паметен телефон.
 2. На горниот лев агол агол, ќе видите три хоризонтални линии. Допрете на овие редови и одете во „Поставки“.
 3. Потоа одете во „Поставки на уредот“ и изберете „Амазон Алекса Уред“.
 4. Сега изберете „Комуникација“ од табот за општи.
 5. Исклучете го. Ќе видите дека „Комуникација“ станува сива.
 6. Веќе нема да го гледате зеленото светло за дојдовни повици или паѓачки пораки на вашата ехо точка.

Други светла за предупредување од ехо точка

Само во случај да сте имале проблеми со другите светлечки бои, еве брз преглед.

Жолта

Ако вашата Alexa свети жолто на секои неколку секунди покажува дека имате непрочитано известување или порака.

Сијан или сино

Кога Alexa слуша, можете да видите цијан рефлектор на синиот прстен. Светлосниот прстен трепери неколку секунди ако Alexa го обработува она што штотуку го кажавте.

Ако не видите сина светлина откако сте ја користеле фразата за будење за вашата Echo Dot, тогаш вашиот уред Alexa не реагира и ќе мора да го решите проблемот, со проверка на каблите и лозинката за Wi-Fi.

Можеби ќе треба да одите толку далекукако ресетирање на вашиот уред Alexa.

Црвено

Црвеното светло покажува дека вашиот микрофон е исклучен. Ако сакате Alexa да слуша, мора повторно да го притиснете копчето за вклучување/исклучување.

Spinning Cyan

Светлината станува мешавина од теле и сина боја кога вашиот уред се вклучува.

Ако вашиот уред не е поставен, светлото ќе стане портокалово, што покажува дека е подготвен за поставување.

Портокалова

Портокаловата светлина значи дека вашиот уред е во режим на поставување. Кога вашиот уред работи, портокаловото светло покажува дека вашата ехо-точка се обидува да се поврзе на интернет.

Виолетова

Ако испратите барање додека сте на „Не вознемирувај“ режим, уредот сјае виолетово некое време.

Меѓутоа, ако вашиот уред се поставува, виолетова боја покажува проблеми со Wi-Fi.

Бело

Ќе видите бело светло кога ја прилагодувате јачината на звукот на вашиот уред.

Завршни мисли

Со тоа, се надевам дека ви пренесов зошто вашата Amazon Alexa го прикажува зелениот прстен.

0>Како што можете да видите, тоа не е нешто за што треба да се грижите. Тоа е еден од многуте начини на кои Алекса ни го олесни животот.

Прстенот пулсира или се врти во зависност од тоа дали добивате повик или зборувате со некого.

Разговарав и други бои на светлиот прстен и што значат, како жолта, црвена, портокалова, зелена, виолетова и бела ако зеленото светло не исчезне по некое време,упатете се до апликацијата Alexa и дознајте што не е во ред.

Можете и да уживате во читањето:

 • Боите на прстените на Alexa Објаснети: Целосен водич за решавање проблеми
 • Дали на Alexa и треба Wi-Fi? Прочитајте го ова пред да купите
 • Како лесно да репродуцирате различна музика на повеќе уреди за ехо
 • Како да користите Amazon Echo во две куќи
 • Кој пребарувач користи Alexa?

Често поставувани прашања

Зошто мојата Alexa е зелена кога не сум на повик ?

Зеленото светло не секогаш значи дека сте на повик. Пулсирачкиот зелен прстен покажува дека добивате дојдовен повик или паѓање.

Меѓутоа, ако видите зелено светло дури и кога не очекувате повик, проверете дали Alexa не ве слушнала погрешно и започнав повик или одвојување.

Можете исто така да кажете „Hang“ за да го исклучите повикот.

Исто така види: Префрлете го Oculus Quest 2 на телевизорот Samsung: Еве како го направив тоа

Како да направам блиц светла од Alexa на музика?

За да направите Алекса батериски ламби за музика, можете да користите Light Rapsody. Тоа е збир на светлосни жици што се поврзуваат преку Bluetooth со вашиот уред за ехо.

Светлосна рапсодија ќе светне кога музиката на Амазон се репродуцира на уредот.

Можете да кажете: „Алекса, прашај ја светлината Rhapsody to…“ за да ги контролирате вашите светла.

Дали Echo dot има ноќно светло?

Да, вашиот уред може да функционира како ноќно светло. Функцијата е овозможена преку вештина од трета страна наречена Night Light.

 1. Отворете Alexa иизберете Skills во левото мени.
 2. Search Night Light
 3. Ќе најдете неколку опции со слични вештини.

Лична препорака би била labworks.io.

Следниот пат кога ќе ви треба ноќното светло, кажете „Alexa, open Night Light“ за да добиете зрак со цијан и кралско сино.

Дополнителна предност е што можете да одредите колку долго сакате да се вклучи велејќи: „Алекса, отвори Ноќно светло 15 минути“.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.