Портокалова светлина на рутерот Verizon Fios: Како да се решат проблемите

 Портокалова светлина на рутерот Verizon Fios: Како да се решат проблемите

Michael Perez

Кога се обидував да се поврзам на интернет пред неколку дена, мојот рутер Verizon Fios почна да прикажува портокалова светлина, а потоа веќе не можев да се поврзам на интернет.

Додека беше првично фрустрирачки проблем на кој требаше да наидам, читањето неколку написи на интернет и прегледувањето на објавите на форумот ми помогна да го средам мојот проблем и последователно да го создадам овој чекор-по-чекор водич што ќе ви помогне да го решите проблемот.

Исто така види: Roku заглавен на екранот за вчитување: како да се поправи

За да ги решите проблемите со портокаловото светло на вашиот рутер Verizon Fios, прво, проверете го вашиот етернет кабел. Следно, оставете го вашиот рутер Verizon Fios да се олади и исчистете ја прашината од него. Потоа обидете се да го рестартирате. Ако тоа не функционира, ресетирајте го.

Овој водич ќе ви помогне да го решите проблемот што го имате со вашиот рутер и да ви помогне да ја разберете основната причина зад проблемот за да можете да ги поправите сличните проблеми што доаѓаат во иднина.

Што значи портокаловата светлина на рутерот Verizon Fios?

Ако откриете дека вашата интернет конекција е прекината, проверете дали сте ја проверувале интернет-светилката на вашиот Рутер Verizon Fios.

Ако интернет светлото на рутерот е портокалово или жолто, тоа покажува дека мрежната врска помеѓу вас и вашиот давател на интернет услуги (ISP) не е оптимална.

За среќа, можете да го решите овој проблем за неколку минути со испробување на поправките споменати подолу.

Проверете го етернет кабелот

Ако виесе поврзани со вашиот рутер преку жична врска, проверете дали ја проверивте етернет-врската.

Проверете дали етернет кабелот е цврсто поврзан помеѓу рутерот и вашиот уред и дека кабелот е приклучен во правилните порти на двете уреди.

Исто така, мора да се погрижите да нема физичко оштетување на кабелот за етернет, како што се бришење или свиткување на жицата.

Ако најдете оштетување на кабелот, заменете го со нов . Во некои случаи, може да откриете дека мрдањето со кабелот повторно воспоставува прекината врска. Ова покажува дека конекторот на кабелот е оштетен и мора да се замени.

Дозволете го вашиот рутер Verizon Fios да се излади

Како и секој друг електронски уред, прекумерното загревање не е добро за рутерот. Ако вашиот рутер почне да се загрева, тоа ќе влијае на вашата интернет конекција и ќе се соочите со проблеми како што се мрежни прекини, бавна брзина на мрежата и слаб интернет сигнал.

За да го решите овој проблем, се што треба да направите е да дозволите вашиот рутер се олади. Потоа, исклучете го од струја и резервната батерија во која е приклучена и оставете ја целосно да се излади.

Можете да спречите тоа да се случи во иднина со поставување на рутерот во област со добар проток на воздух.

Исчистете ја прашината од вашиот Fios рутер

Слично на проблемот со греењето дискутиран погоре, прашината може да предизвика и неочекувани проблеми со електронските уреди.

Прашината што се собиравнатре во уредот може да се меша со хардверот и да го спречи уредот да работи како што е предвидено.

Проверете дали редовно го проверувате рутерот за прашина. Можете да го отворите задниот панел и да користите сува крпа за да ја исчистите прашината од вашиот рутер.

Исто така, погрижете се вашиот рутер да е добро поставен во затворен простор, подалеку од какви било прозорци, за да спречите прашина и други физички нечистотии да не се смести внатре во него.

Рестартирајте го вашиот рутер

Ако сте побарале помош од некого за некој технички проблем, веројатноста е дека првото понудено решение е да го рестартирате уредот. Ова решение изгледа многу едноставно, но е доста ефикасно.

Рестартирањето на системот ви овозможува да ја ресетирате меморијата на уредот, со што ќе се елиминира секој штетен код што може да ви предизвика проблеми.

Како и со другите уреди, рестартирањето на вашиот рутер ќе помогне да се решат многу од вашите проблеми и евентуално да се врати вашата мрежа до нејзините оптимални перформанси.

Едноставно исклучете го рутерот од неговиот извор на енергија, оставете го околу 15-20 секунди, а потоа приклучете го назад на власт. Ако портокаловото светло стане бело, тоа значи дека сте го решиле проблемот.

Ако вашиот Verizon Fios рутер почне да звучи, тоа е само резервната копија на батеријата и можете да ја оневозможите.

Ресетирајте го вашиот рутер

Последната опција што треба да ја разгледате е да го ресетирате рутерот на неговите фабрички стандардни поставки. Ако го направите ова, ќе ги елиминирате сите неисправни поставки што можеби ги иматеслучајно конфигуриран што може да предизвика проблеми со вашето мрежно поврзување.

Меѓутоа, неопходно е да се запамети дека тоа ќе предизвика да ги изгубите сите ваши зачувани прилагодувања. Затоа, погрижете се да го земете предвид овој чекор само откако ќе ги испробате сите други опции.

За да го ресетирате вашиот рутер, следете ги овие чекори:

  1. Најдете го копчето за ресетирање на задната страна од вашиот рутер.
  2. Користејќи штипка, притиснете и задржете ја околу 15 секунди додека рутерот е сè уште вклучен.
  3. Откако процесот на ресетирање е целосно завршен, рутерот автоматски ќе се вклучи.

Контактирајте ја поддршката за корисници

Ако ниту една од горенаведените опции не функционираше за вас, тоа веројатно значи внатрешен проблем со вашиот рутер. Во овој случај, сè што можете да направите е да контактирате со службата за поддршка на клиентите на Verizon.

Исто така види: Кој канал е TBS на DIRECTV? Дознаваме!

Проверете дали сте го навеле бројот на вашиот модел и кажете им ги сите различни чекори што сте ги презеле за да го решите проблемот, бидејќи тоа ќе им помогне да го дијагностицираат вашиот проблем побрзо и на тој начин да пронајдете решение за тоа што е можно поскоро.

Надградете на нов рутер

Со технологијата што се развива секој ден, можно е вашиот рутер да е застарен и повеќе да не може да го задржи ги исполнувате дневните потреби на мрежата.

Ако вашиот рутер е стар повеќе од неколку години, големи се шансите дека е застарен и треба да купите нов за да ја одржувате мрежното поврзување непрекинато.

Завршни мисли

Добро одржувањесовет за рутерите Verizon Fios е да ги завиткате вашите етернет кабли во заштитна обвивка за да ги заштитите вашите кабли од инсекти, глодари и слично.

Исто така, добра практика е одвреме-навреме да ги проверувате вашите кабли и воопшто рутерот .

Јас ја тестирав и компатибилноста на рутерот Verizon Fios со Google Nest Wi-Fi и другите мрежни рутери.

Ако ви здодеа сите проблеми со кои се соочувавте Verizon, не заборавајте да ја вратите опремата на Verizon за да избегнете невидливи такси.

Можете да уживате и во читањето:

  • Fios Router White Light: A Simple Guide
  • Веризон рутер црвен глобус: што значи тоа и како да се поправи
  • портокалова светлина на врска/преносител: како да се поправи
  • Fios Wi-Fi не работи: како да се поправи за неколку секунди
  • Рутерот Verizon Fios трепка сино: Како да се решат проблемите

Често поставувани прашања

Какви светла треба да бидат на мојот рутер FIOS?

Светлото за статус на вашиот рутер FIOS треба да биде бело за да означува редовно работење. Трепкањето сино светло значи дека рутерот е подготвен за спарување, додека цврстото сино светло покажува дека рутерот е успешно спарен. Другите светла како жолта и портокалова се индикативни за проблем со мрежното поврзување.

Какви светла треба да бидат на Verizon ONT?

Различните светла на Verizon ONT се напојување, батерија, откажување, видео, мрежа, OMI, POTS, врска и 100 Mbps.Различните состојби на овие светла (запалени, незапалени или трепкаат) ја покажуваат моменталната работна состојба на системот ONT.

Што прави копчето за ресетирање ONT?

Копчето за ресетирање на вашиот Verizon ONT ви овозможува да го напојувате вашиот модем без да морате физички да го исклучите кабелот за напојување.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.