Зошто мојот телефон е секогаш во роаминг: како да се поправи

 Зошто мојот телефон е секогаш во роаминг: како да се поправи

Michael Perez

Кога излегов надвор од градот пред неколку недели, го ставив телефонот на роаминг.

Вообичаено, телефонот го прави тоа автоматски, но јас го присилив да го вклучив ова време за да изберам дополнителни трошоци.

Но, откако дојдов дома и го исклучив, повторно се вклучи автоматски по некое време.

Интернетот беше побавен од вообичаеното, вообичаен знак дека сте во режим на роаминг.

Сакав да от>Водичот што го имам за вас денес е резултат на тоа истражување за да можете и вие да го извадите телефонот од роаминг.

Ако вашиот телефон постојано вели „роаминг“ дури и ако не сте патувате, тоа е затоа што вашиот телефон не е ажуриран. Тоа може да биде предизвикано и од погрешна конфигурација на страната на операторот, што може да ја поправите со контактирање со нив.

Што е Роаминг/Роаминг на податоци?

Роаминг во телефонска мрежа значи дека сте поврзани на мрежа надвор од вашата домашна мрежа.

Домашната мрежа е местото каде што сте го регистрирале вашиот телефонски број, а сите мрежи надвор од него се нарекуваат мрежи на посетители.

Кога ќе ја напуштите домашната мрежа и ќе се поврзете на една од мрежите за посетители, се плаќа роаминг.

Повеќето телефонски провајдери денес не наплаќаат за домашен роаминг, т.е. внатре во Соединетите Држави.

0>Но, тие наплаќаат такси за роамингмеѓународни патувања, во зависност од меѓународниот план што ќе го изберете.

Ова важи и за патнички патувања за крстарење; ќе треба да платите дополнително за меѓународен план за роаминг за да го користите телефонот надвор од САД.

Причини зошто вашиот телефон секогаш е во роаминг

Речиси сите телефоните идентификуваат на која мрежа се наоѓаат користејќи мрежни идентификатори.

Кога една компанија купува друга, тие ги чуваат идентификаторите непроменети за да спречат мешање.

Ажурирањата на телефонот обично ја ажурираат нивната листа на ID, но ова може да биде проблем за постарите телефони на Android кои повеќе не добиваат ажурирања.

Овие телефони сè уште мислат дека се на мрежата на друг давател на услуги, но вие всушност сте на вашата домашна мрежа.

Затоа, се вртите исклучен роаминг во овие уреди не прави ништо бидејќи тие се враќаат во роаминг по некое време.

Како тоа влијае на вашиот телефон и податоци/план за повици?

Најмногу операторите денес не наплаќаат дополнително за домашен роаминг.

Можете да го користите телефонот низ целата земја без да размислувате за дополнителни трошоци за вашата телефонска сметка.

Операторите, сепак, наплаќаат за меѓународен роаминг.

На пример, Verizon нуди месечен план од 100 долари со ограничување за податоци, TravelPass што ви овозможува да го користите вашиот домашен телефонски план на меѓународно ниво или план за плаќање како што користите.

освен ако не вие сте надвор од земјата, режимот на роаминг нема да чини ништо дополнително за користење.

Кога треба да биде роамингАктивиран е?

Роаминг режимот се активира автоматски штом вашиот телефон ќе открие дека е надвор од домашната мрежа и идеално, би требало да се вклучи автоматски без да треба експлицитно да го кажете тоа.

Проверете дали сте во режим на роаминг надвор од вашата домашна мрежа.

Тоа значи дека вклучете го ако телефонот не го вклучи кога одите надвор од државата во која сте го регистрирале телефонот.

Како да поправите телефон кој е секогаш вклучен во роаминг?

За да поправите телефон што е секогаш во роаминг, прво, обидете се да ги вклучите и исклучите мобилните податоци.

Потоа, ако остане во роаминг, рестартирајте го телефонот.

Исклучете го и почекајте неколку минути за повторно да го вклучите.

Ако режимот на роаминг сè уште не е исклучен, ажурирајте го вашиот телефон.

Можете да го ажурирате телефонот така што ќе отидете во неговата апликација „Поставки“ и ќе погледнете во делот „За“ или во одделот „Ажурирање на софтвер“.

Ако сè уште не е поправен, отстранете ја SIM-картичката ако вашиот телефон го дозволува тоа.

Не можете да ја отстраните SIM-картичката од некои телефони, па ако вашиот телефон е еден од нив, не треба да го пробате.

Исклучи Роаминг на телефонот

Роамингот можеби ќе останеше вклучен доколку не го следевте вистинскиот начин да го исклучите роамингот.

За да го исклучите роамингот на Android:

 1. Отворете ја апликацијата Поставки.
 2. Одете на картичката означена како „Поврзувања“ или „Безжична и засилувач; Мрежи“
 3. Изберете мобилни мрежи.
 4. Превртување на податоцитеРоаминг.

За да го исклучите роамингот на iOS:

 1. Отворете ги поставките
 2. Одете во Мобилни или мобилни податоци или мобилни податоци.
 3. Исклучете ги мобилните податоци, а потоа одете во Опции за мобилни податоци.
 4. Исклучете роаминг на податоци.

Проверете го типот на ROM-от

Ако имате сопствен ROM на вашиот телефон, проверете дали е ажуриран на најновата верзија.

Исто така види: Како да го надградите телефонот MetroPCS: Ние го направивме истражувањето

Ажурирајте ги мрежните и радио компонентите на вашиот ROM на нивните најнови верзии исто така.

Секоја ROM има своја процедура за ажурирање, затоа одете онлајн за да дознаете како да ја ажурирате вашата.

Рачно поставете го вашиот мрежен оператор

Можете да го користите вашиот телефон за да пребарувате за вашата домашна мрежа повторно за повторно да се поврзете со неа.

За рачно пребарување и поставување на вашиот мрежен оператор на Android:

Исто така види: Можете ли да гледате телевизија на Пелотон? Еве како го направив тоа
 1. Отворете го менито Поставки.
 2. Одете на картичката означени како „Поврзувања“ или „Безжичен & засилувач; Мрежи“
 3. Изберете мобилни мрежи.
 4. Допрете Мрежни оператори.
 5. Изберете Sea

Контактирајте го вашиот давател на услуги

Ако роамингот е сè уште вклучен, контактирајте со вашиот давател на услуги.

Најдобро е да го информирате за проблемот што е можно поскоро за да избегнете дополнителни трошоци за роаминг на вашата телефонска сметка.

Побарајте како да контактирате со вашиот оператор со одење на нивната официјална веб-страница.

Дали вашиот телефон е исклучен од режимот на роаминг добро?

Откако успешно ќе го исклучите роамингот на вашиот телефон, најавете се на веб-страницата на вашиот оператор со вашиотсметка.

Проверете дали има дополнителни трошоци и дали има, контактирајте со вашиот оператор и известете го што се случило.

Можете да го надградите на Wi-Fi систем дома ако не Немате, за да не се грижите повторно да продолжите во роаминг.

Одете на мрежен Wi-Fi систем компатибилен со Wi-Fi 6 за да добиете најдобри резултати; добивате подобар опсег во споредба со другите типови рутери и е компатибилен и со системите за домашна автоматизација.

Можете и да уживате во читањето

 • Како да добиете специфична ќелија Телефонски број [2021]
 • Личното жариште на iPhone не работи: како да се поправи за неколку секунди [2021]
 • Најдобри рутери со мрежа за Wi-Fi на отворено За никогаш да не ја изгубите поврзаноста
 • Најдобри мрежести рутери за Wi-Fi компатибилни со спектар што можете да ги купите денес

Често поставувани прашања

Како да знам дали мојот телефон е во роаминг?

Икона за роаминг се појавува на горниот дел од екранот на лентата за известувања. Ако го видите ова, моментално сте во режим на роаминг.

Зошто е услугата за пребарување на мојот телефон?

Вашиот телефон бара услуга бидејќи ја изгубил врската со мобилна мрежа. Рестартирајте го телефонот и проверете дали сте во областа на покриеност на вашата мрежа.

Дали роамингот на податоци ја зголемува брзината на Интернет?

Роамингот обично не прави разлика, но ако мрежата на која се поврзувате е побрза, може да даде побрзобрзини.

Дали ми се наплатува роаминг кога користам Wi-Fi?

Ако роамингот е вклучен и користам интернет преку Wi-Fi, нема да ви се наплати за роаминг. Меѓутоа, ако прифаќате повици, ќе ви се наплати.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.