Код за статус на Comcast 580: Како да се поправи за неколку секунди

 Код за статус на Comcast 580: Како да се поправи за неколку секунди

Michael Perez

Имајќи ги на ум ѕвездените прегледи на Comcast TV услугите, решив да ги искористам нивните услуги пред неколку месеци.

Бев многу задоволен од нивниот одличен квалитет на сликата и големиот избор на канали.

Меѓутоа, набргу потоа се најдов себеси како се мешам со грешката со кодот 580 што ме спречуваше да гледам телевизија.

Беше прилично вознемирувачко бидејќи се обидував да го гледам финалето на мојата омилена емисија што се емитуваше по неколку месеци доцнење.

Не бев сигурен што ја предизвикува грешката откако се појави екранот црно одеднаш, прикажувајќи го само кодот за грешка.

Јасно е дека полето Comcast не добиваше сигнал од провајдерот, но зошто?

За да најдам одговор на ова прашање, решив да се качам на Интернет и да барам потенцијални решенија

За да ја поправам грешката Comcast Status Code 580, осигурајте се дека сите ваши плаќања се до датум. Ако нема проблем со плаќањата, обидете се да го ресетирате вашиот Comcast кабелски кутија или да се обратите до поддршката за корисници на Xfinity.

Во овој напис, не само што ќе разгледаме како да го поправиме „Статусниот код Грешка од 580“, но исто така разберете што ја предизвикува за да можете подобро да ги дијагностицирате сите поврзани проблеми што може да се појават во иднина.

Што е Comcast Status Code 580?

Пораката за грешка „Status Code 580“ на вашата Xfinity Comcast кабелска ТВ-кутија значи дека вашата опрема е привремено заклучена и барасигнал за автентикација да се испрати од вашиот добавувач.

Кога ќе се појави оваа грешка, нема да можете да гледате ништо на вашиот телевизор.

Поради грешката, сè што ќе видите е црно екран со порака за грешка на врвот.

Зошто се соочувате со кодот за статус на Comcast 580?

Постојат многу различни причини поради кои вашето поле за Comcast може да прикажува порака „Status Code 580“.

Обично, оваа порака за статусен код ќе се појави ако се обидувате да прегледате канал до кој немате пристап. Компанијата нуди неколку различни планови и услуги.

Ако не сте сигурни дали имате DVR или не-DVR конекција, постојат неколку начини да проверите.

Ако сепак сте платиле за одреден канал и сè уште ја гледате шифрата за статус, има некои поправки што можете да ги испробате.

Во повеќето случаи, проблемот произлегува од серверот, но сепак можете сами да се обидете да го решите проблемот.

Тоа е речено, поправките споменати подолу се многу едноставни и можете да ги спроведете за неколку минути.

Проверете го вашиот кабелски план за достапни канали

Наједноставниот Решението за проблемот често е она што најмногу се занемарува.

Пред да се обидете да ја решите пораката со кодот за статус, проверете дали каналот што се обидувате да го видите е всушност дел од вашиот кабелски план.

Comcast ја користи пораката „Статус код 580“ за да го ограничи пристапот до каналите што ги иманемате пристап до.

Проверете го статусот на плаќање

Друга причина поради која можеби ја гледате пораката за кодот за статус на вашата кутија Comcast е ако вашата сметка за кабел е изминат рокот на доспевање .

За да ги видите вашите детали за наплата:

  1. Преземете ја апликацијата Xfinity (App Store на уредите со iOS и Google Play Store на уредите со Android) и најавете се со вашиот Xfinity ID.
  2. Изберете ја иконата Сметка која се наоѓа во горниот лев агол на картичката Преглед.
  3. Откако на страницата за сметката, изберете Детали за наплата за да ја видите вашата најнова сметка.

Ако не сте ја платиле сметката за кабел, може да ја платите на самата апликација Xfinity.

Откако ќе го завршите плаќањето, каналите треба да се вратат и кодот за статус ќе исчезне.

Проверете ги вашите кабли

Ако откриете дека каналот што се обидувате да го прегледате е веќе вклучен во вашиот пакет и вашата сметка е платена, проблемот може да лежи на ваша страна.

Најдете ги коаксијалните кабли поврзани со задниот дел од кутијата Comcast и проверете дали се цврсто фиксирани за кутијата.

Лабавите врски може да доведат до пораки за грешка со кодот на статусот во некои случаи и на тој начин затегнувањето на каблите ќе го реши проблемот .

Исто така, погрижете се да нема прекини и каблите да не се заглавени помеѓу два тешки предмети.

Ресетирајте ја вашата Comcast Cable Box

Ако ниту еден од овие методи за отстранување проблеми не функционираше за вие, има уште една работа што можете да ја пробате.

Можетересетирајте ја вашата Comcast кабелска кутија за да ги вратите фабричките стандардни поставки.

Ресетирањето на вашата кабелска кутија работи исто како и рестартирањето на компјутерот, ја брише меморијата на уредот, со што се елиминираат сите грешки што можеби навлегле.

<0 0>Бидејќи кутијата за кабел е едноставна и старомодна, нема посебно копче за ресетирање.

Наместо тоа, се што треба да направите е да ги исклучите сите приклучоци на кутијата и да ја оставите на мира некое време.

Откако ќе дозволите кабелската кутија да мирува околу една минута, можете повторно да ги приклучите сите врски и повторно да ја вклучите кутијата со кабел.

Исто така види: Јачината на звукот не работи на далечинскиот управувач Firestick: Како да се поправи

Во повеќето случаи, ова треба да биде доволно за да ги вратите и стартувате вашите канали.

Контактирајте со поддршката

Ако ниту еден од советите за решавање проблеми споменати погоре во статијата не функционираше за вас, тоа може да укаже на проблем од страната на Xfinity што е надвор од ваши раце.

Во овој случај, единствената опција што ви преостанува да се обидете е да ја контактирате поддршката за корисници на Xfinity.

Откако разговарав со клиентот, можам да гарантирам за нивната помош и љубезност.

Поддршката за корисници на Xfinity е одлична за да ви ја добие потребната помош што е можно побрзо.

Кога ќе ја контактирате нивната поддршка за корисници, погрижете се да им кажете сè за вашиот проблем како како и различните чекори за решавање проблеми што сте се обиделе да ги имплементирате.

Со тоа ќе му помогнете на тимот за поддршка подобро да го разбере вашиот проблем и на тој начин да ви обезбедиви треба помош најрано.

Заклучок

Кодот за статус на Comcast 580 е прилично чест проблем со кој се соочуваат корисниците на Comcast, но исто така е еден од наједноставните за поправка.

Овој напис дава сеопфатен водич и дефинитивно ќе помогне во решавањето на вашиот проблем.

Во некои случаи, ако ја користите апликацијата Xfinity на вашиот паметен телефон за да проследувате филмови и ТВ емисии, тоа може да доведе до некои грешки што резултира со прикажување на грешката со статусниот код на кутијата со кабел.

Во овој случај, може да се обидете да ја деинсталирате и повторно да ја инсталирате апликацијата Xfinity од вашиот паметен телефон.

Со повторно инсталирање на апликацијата ќе се ослободите од сите привремени дефекти што го предизвикуваат проблемот.

Можете и да уживате во читањето:

  • Код за статус на Comcast 222: Што е тоа?
  • Comcast каналите не работат: Како да поправите за секунди
  • Како да ја репрограмирате вашата Comcast кабелска кутија за секунди
  • Како да го ресетирате Comcast сигналот без напор за секунди
  • Како без напор да ја префрлите услугата Comcast на друго лице

Често поставувани прашања

Што значи случајот на Xfinity?

Ако на вашата Xfinity ТВ-кутија пишува „CASE“, тоа значи дека кутијата не може да прима сигнал за работен кабел.

Како да знам дали мојата Xfinity кабелска кутија е лоша?

Ако вашата Xfinity кабелска кутија има проблем со правилно прикажување на сликата и покрај тоа што се коаксијалните каблиправилно поврзан и рестартирање на кутијата за кабел, тоа укажува на проблем со вашата Xfinity кабелска кутија и ќе мора да ја контактирате поддршката за корисници на Xfinity.

Како да ја освежам мојата Comcast кабелска кутија?

За освежување вашата кутија за кабел Xfinity, притиснете го копчето A на далечинскиот управувач Xfinity, изберете ја плочката за освежување на системот и притиснете OK на опцијата освежи сега.

Колку време е потребно за да се ресетира кутијата за кабел Comcast?

Во повеќето случаи, каблите за Comcast треба да се ресетираат за околу 15 минути. Меѓутоа, во некои случаи, програмскиот водич и другите поврзани услуги може да потрае до 45 минути пред да бидат достапни за употреба.

Исто така види: AT&T програма за лојалност: Објаснето

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.