Hulu не работи на Firestick: Еве како го поправив

 Hulu не работи на Firestick: Еве како го поправив

Michael Perez

Пред неколку недели, купив Gen 3 Amazon Firestick за мојот телевизор и бев прилично возбуден што го поставив.

Една од главните причини зошто ја купив беше затоа што Firestick е компатибилен со Hulu.

Сепак, на мое изненадување, кога се обидов да ја инсталирам апликацијата Hulu, постојано добивав грешка.

За мене, гледањето на моите омилени серии на Hulu е начин да се опуштам пред да се вратам во текот на денот. Затоа, сакав да го поправам проблемот што е можно поскоро.

Откако поминав низ неколку написи на интернет, читав форуми и разговарав со експерти, најдов прилично едноставно решение кое го реши проблемот за неколку секунди.

Ако вашиот Hulu не работи на Firestick, проверете ја географската локација што сте ја поставиле на вашата сметка на Амазон. Ако е поставено на друга земја освен САД, нема да можете да користите Hulu на вашиот Firestick.

Променете ја географската локација на вашата сметка на Амазон

Ако Hulu не е достапно за да го инсталирате на вашиот Amazon Firestick, најверојатно тоа е затоа што географската локација на вашата сметка на Амазон е поставена на друга земја освен САД.

Апликациите достапни на Firestick се филтрираат според локацијата што сте ја поставиле.

За да ја промените географската локација, следете ги овие чекори:

 • Најавете се на вашиот Amazon сметка.
 • Одете во поставките и изберете локација.
 • Вашата локација треба да биде поставена на „Соединетите Американски Држави“.

Откако ќе ја смените вашата локација, рестартирајте го firestick и ќе можете да инсталирате Hulu на вашиот Firestick.

Ажурирајте го Firestick OS

Ако веќе сте ја инсталирале апликацијата Hulu на вашиот Firestick, но сè уште не можете да пристапите до апликацијата, проблемот најверојатно се јавува поради застарена ОС.

Можете да го ажурирате Firestick OS во следните чекори:

 • Одете во Settings и изберете „Device & Софтвер“ (за модели од прва генерација) или „My Fire TV“ (за модели од втора генерација).
 • Одете во „За“ и кликнете на „Провери за ажурирања“.
 • Ако достапно е ново ажурирање за уредот, инсталирајте го со кликнување на опцијата „Инсталирај ажурирање“.

По завршувањето на процесот на инсталација, Firestick ќе се рестартира за да ги примени ажурирањата. Откако ќе го направите ова, треба да можете да ја користите апликацијата Hulu.

Исчистете го кешот на Firestick

Ако сте користеле Hulu на вашиот Firestick и тој одеднаш престанал да работи, треба да го исчистите кешот на апликацијата Hulu на вашиот Firestick.

За побрзо вчитување на апликациите, неколку привремени датотеки се складираат во меморијата на уредот. Понекогаш, поради дефекти во зачуваните датотеки, апликацијата престанува да работи.

Еве како можете да го исчистите кешот на апликацијата Hulu на Firestick:

Исто така види: Како да го надградите телефонот MetroPCS: Ние го направивме истражувањето
 • Одете во менито Апликации.
 • Отворете „Управување со инсталирани апликации“ и изберете го „Hulu ' апликација од достапните опции.
 • Исчистете јакеш податоци за апликацијата со кликнување на „Исчисти кеш“ и потоа на опцијата „Исчисти податоци“.

Оневозможи VPN

Hulu е услуга за стриминг специјално развиена за употреба во САД. Сепак, многу поединци пренесуваат медиуми преку платформата користејќи VPN.

Сепак, VPN-овите може да се мешаат во функционалноста и квалитетот на медиумот. Ако вашата апликација Hulu не работи правилно, проверете дали сте ја оневозможиле VPN.

Исто така види: Дали NBCSN е на спектарот?: Ние го направивме истражувањето

Сè уште се соочувате со проблем? Еве неколку работи што можете да ги испробате

Апликацијата Hulu бара стабилна интернет конекција за беспрекорно проследување медиуми.

Според Hulu, потребна ви е брзина од минимум 3 Mbps за пренос резолуција со стандардна дефиниција, а за стриминг од 1080p, потребна ви е брзина на интернет од 6 Mbps.

Значи, ако вашата апликација Hulu не работи, постои голема шанса да не се исполнети барањата за брзина на интернет.

За да го поправите ова, можете да го рестартирате вашиот рутер или да контактирате со вашиот интернет провајдер.

Покрај ова, проверете и дека серверите на Hulu не претрпуваат прекини и дека имате активна претплата на Hulu.

Можете и да уживате во читањето

 • Hulu не може да започне на Samsung TV: 6 начини да ја поправите апликацијата
 • Hulu Видеото не е достапно на оваа локација: како да се поправи за неколку секунди
 • Активирањето на Hulu не работи: како да се поправи за неколку секунди
 • 6 најдобри универзални далечински управувачи За Amazon Firestick и FireТВ

Често поставувани прашања

Како да ја ажурирам апликацијата Hulu на Firestick?

Отворете го списокот со апликации на вашиот Firestick во горниот десен агол на екранот. Изберете ја апликацијата Hulu и кликнете на опцијата за ажурирање.

Зошто Hulu е заглавен на екранот за вчитување?

Hulu може да е заглавен на екранот за вчитување поради неисправни сервери, VPN , лоша интернет конекција, истечени Hulu сесии или истечени претплати на Hulu.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.