Можете ли да го пресликате екранот на iPhone во Hisense?: како да го поставите

 Можете ли да го пресликате екранот на iPhone во Hisense?: како да го поставите

Michael Perez

Кога отидов кај еден пријател за да му помогнам да се подготви за неговата роденденска забава, тој сакаше да видам дали може да го преслика својот iPhone на неговиот телевизор, кој беше Hisense.

Сакаше да покаже секој, сите негови слики направени од времето кога тој се родил до денес и ги имал сите слики на телефонот спремни за работа.

Немаше очигледен начин да се знае дали неговиот телевизор поддржува пресликување на екранот од iPhone, па отидов на интернет за да дознаам повеќе информации.

Отидов на страниците за производи и поддршка на Hisense и консултирав неколку објави на форумите на Apple за да знам дали некои телевизори на Hisense поддржуваат пресликување на екранот.

Кога Завршив со моето истражување неколку часа подоцна, го искористив она што го научив за успешно пресликување на неговиот телефон на неговиот телевизор Hisense.

Овој напис ги содржи методите што ги користев и повеќе за да можете да го пресликувате Вашиот iPhone на вашиот телевизор Hisense лесно за неколку секунди.

Исто така види: Како да го поправите проблемот со HDMI без сигнал: Детален водич

Можете да го пресликувате вашиот iPhone на вашиот телевизор Hisense со користење на функцијата Screen Mirroring доколку телевизорот поддржува AirPlay. Во спротивно, може да земете Roku или Apple TV и да ги користите за пресликување на екранот.

Продолжете да читате за да дознаете како да знаете дали вашиот телевизор Hisense поддржува пресликување на екранот со iPhone и како можете да поставите готово.

Дали телевизорите Hisense поддржуваат Mirroring From iPhone?

AirPlay се наоѓа во скоро секој телевизор што може да го набавите сега и кој има паметни функции, и иако не секој телевизор Hisense има AirPlayподдршка, сè уште има такви на кои можете да користите AirPlay.

Сите Hisense Roku телевизори, идентификувани со R во името на нивниот модел (R6, R7 и R8 серија), поддржуваат AirPlay преку оперативниот систем Roku кој тие работат.

Ако вашиот телевизор Hisense работи на Google TV, тие имаат поддршка за AirPlay.

Проверете дали вашиот телевизор спаѓа во една од овие категории пред да се обидете да го пресликате екранот на вашиот Hisense TV.

Пресликувањето на екранот со вашиот iPhone е можно само со AirPlay, додека други софтвери за емитување како Chromecast и Miracast ви дозволуваат само да емитувате поединечни апликации.

Исто така види: ADT камерата на вратата трепка црвено: Како да се поправи за неколку минути

Како да се пресликува на AirPlay е овозможено Hisense TV

Некои телевизори на Hisense, како што е серијата R, поддржуваат AirPlay надвор од кутијата и не бараат никакво поставување за да започне да го пресликува вашиот екран.

Следете ги чекорите подолу за да го направите така:

 1. Проверете дали вашиот iPhone и телевизорот Hisense се на иста Wi-Fi мрежа.
 2. Ако е потребно, вклучете AirPlay на страницата за поставки на вашиот телевизор Hisense.
 3. Отворете го Контролен центар на вашиот iPhone со влечење прст нагоре од дното на екранот.
 4. Допрете Пресликување на екранот .
 5. Изберете го вашиот телевизор Hisense од списокот со уреди што се појавуваат.
 6. Внесете ја лозинката на телевизорот во телефонот кога ќе го изберете телевизорот.

Допрете го Повторно поставете ја иконата Screen Mirroring и изберете го телефонот од списокот за да престанете да стримувате.

Користење Roku

Mirroring преку Roku следисличен процес на она што го дискутирав во делот претходно.

Ова работи и со телевизорот Hisense Roku како и со кој било уред за стриминг Roku.

За да го пресликате вашиот iPhone на вашиот телевизор Hisense Roku:

 1. Проверете дали вашиот iPhone и телевизорот Hisense се на иста Wi-Fi мрежа.
 2. Ако е потребно, вклучете AirPlay на страницата за поставки на вашиот Hisense Roku TV.
 3. Отворете го Control Center на вашиот iPhone со влечење прст нагоре од дното на екранот.
 4. Допрете Screen Mirroring .
 5. Изберете го вашиот телевизор Hisense Roku од списокот со уреди што се појавуваат.
 6. Внесете ја лозинката на телевизорот во вашиот телефон кога ќе го изберете вашиот телевизор.

Можете стопирајте го пресликувањето на екранот со повторно допирање на копчето и потоа избирање Стоп пресликување кога ќе завршите.

Користење на Apple TV

Apple имаше своја алтернатива за Rokus и Fire TV се држи веќе некое време и е одличен избор ако веќе сте дел од екосистемот на Apple или сакате да бидете дел од него.

Apple TV ја носи блискоста и беспрекорноста на својот корисник искуство на кој било телевизор со HDMI порта.

Ова значи дека ќе работи со кој било телевизор Hisense, без разлика дали е паметен или не.

Земете Apple TV и поставете го со вашиот Телевизорот Hisense така што ќе го приклучите на струја и ќе го поврзете неговиот HDMI кабел со вашиот телевизор.

Откако ќе поврзете сè, вклучете го телевизорот и сменете го влезот наHDMI приклучок на кој го поврзавте Apple TV.

Поминете низ процесот на поставување и влези во вашиот Apple ID, инсталирајте ги апликациите што ги сакате и ќе бидете подготвени.

За да започнете да го пресликувате вашиот iPhone на Apple TV:

 1. Проверете дали вашиот iPhone и Apple TV се на иста Wi-Fi мрежа.
 2. Отворете Контролен центар на вашиот iPhone со влечење прст нагоре од дното на екранот.
 3. Допрете Screen Mirroring .
 4. Изберете го вашиот Apple TV од список на уреди што се појавуваат.
 5. Внесете ја лозинката на телевизорот во телефонот кога ќе го изберете телевизорот.

Откако ќе завршите со пресликување на екранот, повторно допрете „Screen Mirroring“ од „Контрола“ Центрирајте и допрете Стоп за пресликување .

Користење HDMI-кабел

Ако не сакате да трошите многу пари на уред за стриминг, можете користете и HDMI кабел за да го поврзете телефонот со телевизорот.

Нема да можете да поврзете HDMI кабел директно на вашиот телевизор, така што ќе треба да го добиете адаптерот Lightning to Digital AV на Apple кој се приклучува во Lightning приклучокот на телефонот.

Приклучете го HDMI кабелот во HDMI конекторот на адаптерот и поврзете го другиот крај на вашиот телевизор.

Откако ќе го префрлите вашиот телевизор на HDMI портот, го поврзавте телевизорот со, ќе можете да го видите екранот на вашиот телефон пресликан на телевизорот.

Завршни мисли

Hisense се движи кон Google TV со нивните понови модели, што значи AirPlay ќепочнете да го наоѓате својот пат во телевизорите на Hisense.

Ако почекате малку, можете да добиете нов телевизор Hisense што работи на Google TV, кој лесно може да ви овозможи да го пресликате вашиот iPhone на него.

Hisense е одличен бренд што прави навистина добри телевизори кои им се спротивставуваат на неговите поистакнати конкуренти и добро се справува со тоа.

Како што компанијата ја проширува својата линија на модели, сигурен сум дека ќе можете да најдете соодветна Телевизор за вас кој ги има сите функции што некогаш ќе ви бидат потребни.

Често поставувани прашања

 • Може ли iPhone да се преслика на телевизор од Sony: Ние го направивме истражувањето
 • Како да ја поставите апликацијата за далечински управувач за телевизор Hisense: Лесен водич
 • Како да користите AirPlay или Mirror екран без Wi-Fi?
 • Најдобрите телевизори компатибилни со AirPlay 2 што можете да ги купите денес
 • Како да користите Chromecast со iPhone: [објаснето]

Често поставувани прашања

Дали можете да го пресликате iPhone на Hisense TV?

Можете да го пресликате вашиот iPhone на вашиот телевизор Hisense, но вашиот телевизор треба да работи или Roku или Google TV како нивниот паметен телевизор што работи систем.

Само овие модели ви дозволуваат да го пресликувате екранот без да ви треба дополнителна опрема.

Како да знам дали мојот телевизор може да го пресликува екранот?

Ако вашиот телевизор поддржува Chromecast , Miracast или AirPlay, секој уред што ги поддржува овие стандарди може да емитува на вашиот телевизор.

Што е AirPlay на iPhone?

AirPlay ви овозможува да споделувате каква било содржина на вашиот iPhone или iPad на кој било ТВ тоаго поддржува.

Содржината може да биде слики, аудио, видео или шоу или филм од Netflix.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.