Може ли да ги поврзам моите AirPods со мојот телевизор? Направено во 3 едноставни чекори

 Може ли да ги поврзам моите AirPods со мојот телевизор? Направено во 3 едноставни чекори

Michael Perez

Вчера, морав да одвојам неколку дополнителни часови на работа за да го исполнам последниот рок на проектот.

И додека стигнав дома, сите беа во кревет.

Со врвот на прстите низ дома, подготвив оброк и се сместив на каучот.

Додека ја јадев храната, решив да ја гледам најновата епизода од „Succession“, но не сакав никому да му нарушам спиење .

Значи, ги извадив новокупените AirPods, го отворив куќиштето и го притиснав копчето Setup.

Почекав неколку минути за да се појави известување за поврзување на мојот телевизор екран, како iPhone.

Но, тоа не функционира така кај телевизорите и морав да го земам далечинското.

За да ги поврзете AirPods со вашиот телевизор, ставете ги AirPods во режим на спарување, одете до поставките за Bluetooth на телевизорот, изберете ги вашите AirPods од листата на достапни уреди и следете ги упатствата на екранот. Меѓутоа, ако вашиот телевизор нема поврзување со Bluetooth, земете Bluetooth предавател.

Поврзете AirPods на телевизор со Bluetooth

Од 2022 година, 76% од американските домаќинства поседувате барем еден паметен телевизор, а повеќето од овие телевизори доаѓаат со поврзување со Bluetooth.

Оваа функција го олеснува поврзувањето на телевизорот со кој било надворешен аудио уред, вклучувајќи ги и AirPods.

Исто така види: Дали треба да го купите вашиот телефон од Costco или Verizon? Има Разлика

Ако вашиот телевизор има Bluetooth конекција, можете да ги поврзете вашите AirPods следејќи ги овие чекори:

 1. Ставете ги вашите AirPods во кутијата за полнење во близина на телевизорот и чувајте јаКапакот е отворен.
 2. Притиснете и задржете го копчето Поставување на задниот дел од куќиштето 10-15 секунди. Сијаличката на куќиштето ќе трепка бело за да го покаже режимот на спарување.
 3. Сега, одете во Мени или Поставки на вашиот телевизор.
 4. Побарајте Звук или Аудио .
 5. Кликнете на Bluetooth . Сите достапни уреди ќе бидат наведени на екранот.
 6. Изберете ги вашите AirPods и кликнете на Поврзи.
 7. За телевизор Android , можете треба да му дадете дозвола да се спарува со вашите AirPods.
 8. Ако не можете да ги видите вашите AirPods на списокот, кликнете на Повеќе уреди .

Штом ќе заврши спарувањето, можете да слушате ТВ аудио со AirPods.

Исто така види: Нетфликс не работи на Xfinity: Што да правам?

Забелешка: Точните чекори за спарување на AirPods со вашиот телевизор може малку да се разликуваат во зависност од неговиот бренд и модел.

Проверете го ова видео на YouTube за поврзување на AirPods со Samsung Smart TV.

Поврзете AirPods со телевизор без Bluetooth

Ако поседувате телевизор што нема вградена Bluetooth функција, можете да користите надворешен Bluetooth предавател за поврзување AirPods.

Блутут предавател му овозможува на уред кој не е Bluetooth безжично да пренесува звук на надворешен аудио уред.

Тие се лесно достапни и едноставни за поставување. И можете да добиете еден за помалку од 20 долари.

За да ги поврзете AirPods на вашиот телевизор користејќи Bluetooth предавател:

 1. Поврзете го предавателот на еден од влезовите пристаништа на вашиотТВ.
 2. Вклучете го вклучете го .
 3. Ставете ги AirPods во кутијата за полнење со отворен капак.
 4. Притиснете и држете го копчето Поставување на куќиштето 10-15 секунди. Почекајте LED-то на куќиштето да трепка бело.
 5. Сега, следете ги инструкциите дадени со предавателот за да ги спарите вашите AirPods и телевизорот.

Поврзете AirPods со Apple TV

Постојат два начини да ги поврзете AirPods со Apple TV. Првиот е преку Bluetooth, а вториот користи iCloud.

За да ги спарите вашите AirPods и Apple TV користејќи Bluetooth:

 1. Ставете ги вашите AirPods во футролата за полнење во близина на Apple TV и држете го капакот отворен.
 2. Притиснете и задржете го копчето Setup на задниот дел од куќиштето 10-15 секунди. LED сијаличката на куќиштето ќе трепка бело за да го покаже режимот на спарување.
 3. Сега, одете во Поставки на вашиот Apple TV.
 4. Кликнете на Далечински управувачи и Опција Devices .
 5. Изберете Bluetooth . Ќе го видите списокот со достапни уреди.
 6. Изберете ги вашите AirPods под Други уреди за да го спарите со Apple TV.

Меѓутоа, ако вашиот Apple TV и AirPods се поврзани со истиот Apple ID, тие треба автоматски да се поврзат кога ќе се стават еден до друг.

Во случај сè уште да не ги гледате вашите AirPods поврзани со Apple TV, еве како да го поправите:

 1. Проверете дали вашите AirPods се во куќиштето со отворен капак.
 2. Притиснете Play копче на вашиотДалечински управувач на Apple TV за да се појават опциите за аудио.
 3. Вашите AirPods треба да се појават на екранот. Изберете ги.

Можам ли да поврзам AirPods со звучна лента?

Звучната лента е аудио излез уред што може да се поврзе со телевизор преку жична или Bluetooth врска.

AirPods се и аудио излезни уреди, така што не можете да ги спарите со самостојна лента за звук.

Меѓутоа, можете да ги поврзете со ТВ поврзан со лента за звук користејќи Bluetooth предавател и аудио разделник.

Овие надворешни уреди ви помагаат да создадете мост помеѓу телевизорот, лентата за звук и AirPods. И можете да го слушнете звукот од двата уреди истовремено.

Алтернативно, можете да ја користите одликата за пристапност „Live Listen“ на вашиот iPhone за да пренесувате звук од лентата за звук до поврзаните AirPods.

Овој метод е повеќе решение за да го слушате звукот на ТВ преку два уреди и навистина е корисен за лицата со пречки во слухот.

Следете ги овие чекори за да го поставите на вашиот iPhone:

 1. Ставете ги вашите AirPods . Проверете дали се поврзани со iPhone.
 2. Одете во Поставки на iPhone.
 3. Отворете Контролен центар .
 4. Додајте Слух од Повеќе контроли.
 5. Сега, одете на Почетен екран и стартувајте го Контролниот центар.
 6. Кликнете на Слух .
 7. Допрете на Слушање во живо .
 8. Чувајте го вашиот iPhone во близина на звучната лента поврзан на вашиот телевизор. на телефонотмикрофонот ќе го земе звукот и ќе го испрати до вашите AirPods.

Ќе добиете ограничени карактеристики на AirPods

AirPods доаѓаат со некои од најдобрите аудио и контролни функции кои можат да го подобрат вашето целокупно искуство со слушање.

Овие вклучува поставување со еден допир, автоматско префрлување уред, пристап до Siri, споделување аудио низ повеќе уреди, автоматско откривање уши, активно поништување бучава, проверка на батеријата и неколку опции за прилагодување.

Сепак, повеќето од овие функции се ексклузивни на уредите со iOS и никаде не може да се најде кога користите AirPods со уред што не е на Apple.

Значи, додека можете да поврзете AirPods со кој било аудио уред преку Bluetooth и да уживате во висококвалитетен звук, нема да добиете најмногу од таквото спарување.

Можете и да уживате во читањето

 • Микрофонот AirPods не работи: како да се поправи за неколку минути
 • Алтернативи на Chromecast Audio: Ние го направивме истражувањето за вас
 • ТВ аудио не е синхронизирано: како да го поправите за неколку секунди

Често поставувани прашања

Зошто моите AirPods само привремено се поврзуваат?

Вашите AirPods може привремено да се поврзат поради дефект на спарувањето или слаба батерија. За да го решите овој проблем, ресетирајте ги AirPods, наполнете ги еден час и повторно поврзете ги со аудио уредот.

Како да ги ставам моите AirPods во режим на спарување?

Можете да ги ставите вашите AirPods во режим на спарување преку овиечекори:

Поставете ги вашите AirPods во куќиштето и држете го капакот отворен > Притиснете го копчето „Поставување“ на куќиштето 10-15 секунди или додека ЛЕД-то не трепка бело.

Можам ли да поврзам AirPods со мојот Roku телевизор?

Не можете да поврзете AirPods директно со Roku TV. Наместо тоа, треба да ги поврзете со вашиот телефон и да ја користите мобилната апликација Roku за да го поврзете телефонот со вашиот уред Roku. Конечно, активирајте ја функцијата „Приватно слушање“ за да го слушате звукот на вашиот ТВ преку AirPods.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.