Зошто мојот Roku е бавен?: Како да се поправи за неколку секунди

 Зошто мојот Roku е бавен?: Како да се поправи за неколку секунди

Michael Perez

Јас сум корисник на Roku веќе неколку години, а јас сакам кога мојот паметен телевизор е окупиран од некој друг.

Јас го имам Roku поврзан со телевизорот во мојата спална соба, и обично ги слушам моите емисии пред да се појавам за ноќ.

Една ноќ, далечинското почна да не одговара на моите информации навреме; секогаш кога ќе притиснав копче, влезот се регистрираше само по неколку секунди.

Понекогаш влезот не се регистрираше и дотогаш бев се пофрустриран.

Бластерот на сигналот не беше' не е блокиран од ништо затоа што далечинскиот управувач користи RF и не треба да го насочувате далечинското кон телевизорот за да работи.

Отидов на интернет за да откријам што не беше во ред со мојот Roku и да сфатам неколку поправки што можев да ги пробам.

По неколку часа темелно истражување, успеав да идентификувам што не е во ред со мојот Roku и го поправив за неколку минути.

Овој водич е резултат на тоа истражување и би требало да ви помогне да го поправите вашиот Roku уред ако бавно реагира за неколку секунди.

За да го поправите вашиот Roku што можеби бавно реагира, сменете ги батериите на далечинскиот или обидете се повторно да го спарите далечинското. Можете исто така да го рестартирате или ресетирате вашиот Roku како поправка.

Прочитајте за да дознаете како можете да го ресетирате вашиот Roku и како ресетирањето на фабричките поставки може да помогне при проблеми како забавување.

Зошто мојот Roku е бавен?

Rokus се прилично сигурни уреди за стриминг, и затоа можеби ќе ви биде изненадувачки штоуредот има забавувања.

Тоа може да се припише на неколку причини, вклучувајќи бавна интернет конекција или софтверска грешка со Roku.

Roku може да се забави по неколку години користење, особено ако неговиот софтвер не се ажурира.

Далечинскиот управувач исто така може да биде проблем кога Roku не реагира на вашите влезови.

За среќа, поправањето на овие проблеми е прилично лесно , и можете да го поминете секој од нив за неколку минути.

Исто така види: Roku е поврзан со Wi-Fi, но не работи: како да се поправи

Следете ги чекорите за кои ќе ви кажам подолу за да го вратите вашиот Roku во нормала што е можно поскоро.

Заменете ги батериите на далечинскиот управувач

Вашиот Roku може бавно да реагира ако има проблеми со далечинскиот управувач.

Далечинскиот управувач може да престане да работи правилно ако не сте ги ставиле батериите на вистински начин или ако батериите почнале да се трошат без сок.

Набавете две нови AAA батерии и заменете ги старите со нови.

Избегнувајте користење батерии што се полнат бидејќи тие даваат помал напон од обичните батерии, што може да предизвика повеќе проблеми со далечинскиот управувач.

Кога ги ставате батериите, обрнете внимание на ориентацијата во која мора да биде секоја батерија.

Одделот за батерии ќе има соодветни маркери за ориентација , затоа проверете дали сте ги следеле кога ги ставате новите батерии.

Спарете го повторно далечинското

Ако вашиот далечински Roku треба да се спари пред да може да го користите, имате точкаСекаде далечински управувач што користи RF blaster за пренос на сигнали.

RF далечинскиот управувач имаат копче за спарување во внатрешноста на батерискиот простор и ако вашиот далечински го нема копчето за синхронизација таму, проверете на друго место на далечинскиот управувач.

Можете да се обидете повторно да го спарите овој далечински управувач, што може да помогне да се поправи Roku што бавно реагира.

За повторно да го спарите вашиот далечински управувач Roku:

 1. Земете ги батериите надвор од далечинскиот управувач.
 2. Рестартирајте го вашиот Roku.
 3. Кога почетниот екран на Roku ќе се појави на вашиот телевизор, повторно ставете ги батериите, но не затворајте го капакот.
 4. Притиснете го и држете го копчето за спарување во внатрешноста на батерискиот простор најмалку три секунди.
 5. Светлото за спарување треба да почне да трепка.
 6. Почекајте додека Roku не заврши со спарувањето на далечинското со него.
 7. Кога ќе заврши со спарувањето, на телевизорот ќе се појави известување, кое ќе потврди дека сте го спариле далечинското.

По повторното спарување на далечинскиот управувач, проверете дали Roku ќе забави кога ги притискате копчињата на далечинскиот управувач.

Проверете ја вашата интернет конекција.

Бавниот Roku кој трае премногу долго за да се вчита содржината што се обидувате да ја гледате можеби нема да биде доволно брзина на вашата интернет конекција.

Проверете го вашиот рутер за трепкачки црвени светла и уверете се дека можете да пристапите и да користите интернет на други уреди.

Можете да извршите и тест за брзина со одење до fast.com за да се осигура дека ги добивате брзините што ви ги вети вашиот интернет провајдер.

Дазнајте колку треба да биде брз вашиот интернет, проверете ја вашата последна сметка за интернет и споредете ја со плановите на вашиот интернет провајдер.

Вашиот план ќе биде на списокот, а деталите ќе вклучуваат колку треба да биде брз интернетот.

Споредете ги резултатите од тестот за брзина на интернетот со оваа ветена брзина и уверете се дека се приближувате до тие рекламирани брзини.

Контактирајте со вашиот интернет провајдер ако вашиот интернет е побавен од рекламираниот на вашиот план.

Рестартирајте го вашиот Roku

Ако Roku сè уште е бавен да реагира и генерално слабо, можете да се обидете да го рестартирате уредот за стриминг за да се обидете да го решите кој било проблем што би можел да го предизвика ова.

За да го рестартирате вашиот Roku:

 1. Притиснете го копчето Home на далечинскиот управувач.
 2. Притиснете го копчето со стрелка нагоре.
 3. Изберете Поставки.
 4. Изберете Систем, а потоа Рестартирање на системот.
 5. Изберете Рестарт за да започне процесот на рестартирање.

Кога Roku ќе заврши со рестартирање, обидете се да го користите уредот како и обично и видете дали забавувањата ќе се повторат.

Ресетирајте го вашиот Roku

Ако рестартирањето не го поправи вашиот бавен Roku, вашата единствена алтернатива е да извршите фабричко ресетирање на уредот.

Ресетирањето на фабричките поставки ќе го избрише сите поставки и да ве одјави од сите сметки на Roku, затоа проверете дали ги имате тие детали со вас пред да продолжите.

За да го ресетирате вашиот Roku:

 1. Притиснете Почетна копчето на далечинскиот управувач.
 2. Отворете ги поставките.
 3. Изберете Систем, потоа Напредни системски поставки.
 4. Изберете ФабрикаРесетирајте.
 5. Внесете го кодот на екранот за да го потврдите фабричкото ресетирање.

Откако Roku ќе се ресетира, најавете се на вашите сметки и додајте ги каналите што ги гледате.

Потоа, проверете дали забавувањата се повторуваат.

Контактирајте со Roku

Ако вашиот Roku сè уште се забавува по случаен избор дури и откако ќе ги испробате овие поправки, не двоумете се да контактирате со Roku поддршка.

Тие ќе можат да ве водат низ поспецифични методи за решавање проблеми во зависност од уредите што ги имате.

Можете да објавувате и на форумите на Roku ако сакате помош од други Roku корисници онлајн.

Завршни мисли

Ако вашиот Roku сè уште има проблеми, можеби е време да се надградите на подобар или понов Roku или целосно да се оддалечите од платформата.

Амазон ги усоврши своите Fire TV Sticks до совршенство, а Roku само се обидува да игра надополнување.

Можете и да го надградите на паметен телевизор за да ги отстраните уредите за стриминг бидејќи тие телевизори имаат сè и повеќе од она што може да ви даде стик за стриминг.

Можете и да уживате во читањето

 • Проблеми со Sling TV на Roku: Како да ги поправите за секунди
 • Можете ли да користите Roku на непаметен телевизор? Го пробавме
 • Roku е поврзан на Wi-Fi, но не работи: како да се поправи
 • Roku нема да се поврзе на безжична мрежа: како за да се поправат

Често поставувани прашања

Дали уредите Roku се лоши?

Обично, уредите како Roku не „одат лошо“како што мислите дека би сакале.

Но, тие можат да почнат да забавуваат по 4-5 години користење поради новите ажурирања на софтверот и општото истрошеност на компонентите на уредот.

Како Ја проверувам брзината на интернет на мојот Roku?

За да извршите тест за брзина на вашиот Roku:

 1. Притиснете го копчето Дома .
 2. Изберете Поставки .
 3. Одете во Мрежа > Проверете ја врската .

Дали Roku ја ограничува брзината на интернет?

Roku може да ја ограничи вашата брзина на интернет, но само ако му кажете да го стори тоа.

Roku не може сам да ја намали брзината на вашиот интернет и ако чувствувате дека интернетот забавува, можеби вашиот интернет провајдер ја пригушува врската.

Дали 100 Mbps се доволно брзи за Roku?

100 Mbps се доволно добри за Roku бидејќи толку брзата врска може да се справи со повеќе HD преноси истовремено.

Исто така види: Спектар модем онлајн Бела светлина: Како да се реши проблемот

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.